25-та младежка бригада по магребско се подвизава!

  • 45 592
  • 743
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 427
         Rali_buba - много благодаря за информацията и линковете  Hug  bouquet
         Още утре ше проверя дали го има на нашата книжарница , или ще го поръчам.
         Приятни почивни дни на всички   bouquet

# 31
  • Мнения: 495
Anik@, справи ли се с кус-куса? На мен това ми е любимо ястие откакто го открих, но рядко го правя, тъй като отнема доста време. Иначе използвам кус-кус на същата фирма от снимката, която си дала. Аз го правя с два вида месо и много зеленчуци. Колкото по разнообразни зеленчуци има, толкова по-вкусно става. А самия кус-кус съм опитвала да го държа над тенджерата в гевгир, обаче нищо не се получава. Стои сух и твърд и затова го заливам с гореща вода и става много пухкав, без да се слепва. Също ползвам и една индийска подправка /пастообразна/ Тика Масала. Придава невероятен вкус. Ами на мен ми харесва много повече този, който аз приготвям, от този, който предлагат в Мароканския ресторант. Е,е умря ми циганката ама карай. Wink Май можеше да се приготвя и като десерт с ядки и стафиди ама там магребинките ще кажат.

  EmbarassedТъкмо съм готова с него,но се чудя да снимам ли,че май се поизложих.
Значи купих агнешко месо,тиквички,чушки(зелени,такива имаше само)лук кромид,картофи,моркови и май това е.От подправките сложих само чер пипер,защото кориандър не открих как се казва на испански и не знам има ли го тук,а това нещо хариса и рас ал ханут пък хич не знам как изглежда Sad Спазих всичко по рецептата на marsy (пак да и благодаря за породбното описание   bouquet ) Може би сгреших,че и аз го държах на гевгир кус-куса над тенджерата,но слепен стана и на бучици стои,обаче е вкусен и месото със зеленчуците са перфектни! Няма търговски вид произведението ми,надявам се другия път да се справя по-добре Confused

Последна редакция: пт, 12 ное 2010, 18:11 от Anik@

# 32
  • Мнения: 3
Здравейте отново от мен !  Hug

Тук другата седмица се очаква празник ,може ли някой да ми каже какво всъщност празнуват хората ,гледам много овчици по улиците плъзнаха ,извинете ме за невежеството  Embarassed  Embarassed чувствам се като дете пред една огромна книга ,която не мога да прочета ...толкова безсилна
Делта Делта   аз не съм казала ,че не те искам в Мароко Напротив ! Ела добре си ни Дошла ,ако успееш да издържиш с моето човече да не си тръгнеш на първия час  Joy Joy Joy ,че не сме и близо до летището ... Laughing Laughing

# 33
  • Мнения: 560
Anik@, справи ли се с кус-куса? На мен това ми е любимо ястие откакто го открих, но рядко го правя, тъй като отнема доста време. Иначе използвам кус-кус на същата фирма от снимката, която си дала. Аз го правя с два вида месо и много зеленчуци. Колкото по разнообразни зеленчуци има, толкова по-вкусно става. А самия кус-кус съм опитвала да го държа над тенджерата в гевгир, обаче нищо не се получава. Стои сух и твърд и затова го заливам с гореща вода и става много пухкав, без да се слепва. Също ползвам и една индийска подправка /пастообразна/ Тика Масала. Придава невероятен вкус. Ами на мен ми харесва много повече този, който аз приготвям, от този, който предлагат в Мароканския ресторант. Е,е умря ми циганката ама карай. Wink Май можеше да се приготвя и като десерт с ядки и стафиди ама там магребинките ще кажат.
Рали,браво! HugЗащо не си купиш една тенджера специално за кус-кус?
Щом обичаш,а с нея става по-бързо.Освен това тук се продават и едни такива,наподобяващи голяма фуния.които се поставят на отвора,от който излиза парата на тенджера под налягане.Така става още по-бързо и ориз на пара също.За да не ви се слепва ,трябва да го омазните добре и когато разбърквате салцата,в една тава го вадите и го разбърквате и него-3,4 пъти през цялото готвене.
Когато се мокри често,той набъбва,но си остава суров и после боли корем.
Аник,забравила си и червения пипер,той е много важен!Също добър вкус предава и чесън-1глава,който се слага на скилидки.
В Магреба,много държат на външният вид на манджите.Те трябва да са червени,а това става с негова помощ.
Чушките почти винаги се пържат отделно от кус-куса,не се готвят в соса.
Мила,празника,който предстои следващата седмица е най-големия в исляма.Казва се Аид кебир.Коли се агне.
Курбан Байрамът (на арабски: عيد الأضحى, „ид (ейд) ал-ада“) е мюсюлмански празник на жертвоприношението в чест на приключването на хаджа, отбелязван на 10–тия ден от месец „зул хидж“ по мюсюлманският календар хиджра в памет на жертвоприношението на пророка Ибрахим. На него се колят жертвени животни (наречени курбани) — овце, кози, камили, крави и телета. Чете се специална молитва преди коленето.
Курбан Байрам е 70 дни след Рамазан Байрам и продължава 4 дни. От по–възрастните отново се иска прошка. За благодарност към Аллах, че го е дарил с богатство, всеки който има над определен брой овце, кози, крави и т.н., трябва да направи курбан. Този курбан се раздава на бедните. Хората, които ще правят курбан, заедно са винаги нечетно число (3,5,7). Те купуват говедо и го разпределят за себе си, за бедните и за съседите си.
Хубави почивни дни на всички!  bouquet

# 34
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
оби4ам ваканциите пове4е от у4ениците даже!  Mr. Green Hug
кускусомайсторките, затова казах с предпране, 4е италианският се слепва ,ако се прави на пара и не се премесва ,отделно добре се омазнява със зехтин и малко масълце може вместо смен (бито домашно масло)! някъде са ми потур4ила кискесата  в бг и две години се боря с 4угунен тиган да правя кускуса, става ,но ме държи нон стоп с  бъркалката до него!долива се  вода в такъв слу4ай докато омекне и изпръхне ! абе  който го пробва ше го усети с времето! зна4и дидонка не каза ,4е не трябва да е  много сух или много мокър кускусът като се залива после със соса! и това е тънкост!при нас  се прави осбен за аида и кускусът е с осбен !в4ера в залата, голям купон с манджите ,кой откъде е  споделя традиции ,аз като пеленгатори отворих ушите да не изпусна новите познания! смях и зака4ки ,кой пости преди аида, връща дните ,които е пропуснал по при4ини женски най-ве4е, кой събира рецепти да пробва новостите! приятно зарежда подобно събиране на жени, ама голяма гюрултия! бъзикнах ги ,ако жените ходят като мъжете на кафенетата ,гладен ще ходи народа от загори-тенджерки!  Mr. Green
мила ,в кой квартал сте в каза?! снощи говорих с едни познати тунизийци , които работят в мароко за две години , пратиха ми снимки от дето са били, и се сетих за тебе! ти ще работиш там ,нали? зна4и той ми намери няколко адреса, но май трябва да е близко до вас! ина4е изглежда по снимки много добре! да не кажа пърфект спрямо ,което съм се нагледала!не си сама ,има доста с договори 4ужденци ,на които жените по обстоятелства са принудени да ги следват!
а дидонкова направо детайлно резюме ти е дала за празника! то4но в4ера коментирахме за пореден път, колко дале4е от идеята са  сегашните традиции! ина4е е голям кеф за децата да  ги гонят насам -натам и да ги карат да се бият!ама са  им изпо4упили рогата на  доби4етата, за да ги подмладят!  #Cussing out

# 35
  • Мнения: 3
Marsy в квартал Гутиер сме ако ти говори нещо ,до нас е близо Американското посолство ,както и една голяма католическа Катедрала ,мисля че квартала не е лош .. напротив по европейски ми изглежда сравнение с другите които видях до момента ..  Много са ни близо и двете високи кули , който се водят търговски центрове ...
Didona007 [/color] Благодаря ти за изчерпателната иформация относно празника Курбан Байрям   Peace толкова невежа се чувствам  Embarassed  Embarassed  Embarassed
Детенцето ми вече 10 дни не успява да пребори с  ужасния вирус ,който лепна в яслата ,това нещо ме убива ....  Cry  Cry 

# 36
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
http://www.bebe-creche.fr/L00004453-62200-CRECHE-CASABLANCA-PAS-DE-CALAIS.html
http://www.bebe-creche.fr/L00004453-62200-CRECHE-CASABLANCA-PAS-DE-CALAIS.html
http://crecheokarina.com/
http://www.lespoussins.ma/index.html
 TEL 05 22 47 60 72 тази е изцяло френска по каквото са писали!
това от мене ве4е, поне се виждат  за какво иде ре4!http://www.blanee.com/guide/Casablanca/education/ecoles-maternelles?per_page=10

# 37
  • Varna
  • Мнения: 2 594
МИЛЕ Hug
Аз, се шегувам бееее, споко. шЪ мИ сФикниш Wink То да има едно лесно да ви наобиколя и тричките де. А там със тоя вирус за детенцето вече сЪ притесних. Най-добре Дидончето може да ти даде съвет, какво да правиш. Аз, че съм стар човек 15 дена бях като парцал от някакъв такъв вирус преди месец.

ДИДОНКИЧ Hug
Да знаеш как сме се смяли със моя на това, че Софи, танцува и на пасатора Joy

РАЛЧЕ Hug
Тя съпругата на братчето ми се грижеше за котето. Идвала е да го храни и да му чисти таолетната. Бил много лИбоФен със нея. Даже си говорили Joy
Нас за нищо ни няма, почти като твоята котана е. Не обича да го гушкат, аз нали писах.

И пак обяснете за тоя кус кус Марселинке, че армагана ти не мога да го сготвя бе жИна rotfImao ХУбУ, Ралчето, му изпляскала отгоре гореща вода. Това го разбирам. Колко време трябва да стои във тая УдА? И след като разкарам водата, почвам да го обработвам във съд и пак във вода, така ли? И варя вече до готовност?

# 38
  • Мнения: 169
Привет и от нас   bouquet
Като сте се заговорили за Аид Кебир- я кажете какво 6те готвите  newsm78 в голяма чуденка съм. Тъй като ние не долюбваме агнешкото месо  Sick, по обясними причини няма да колим агне си купихме котлети и парче месо. Приемам идей как може да се сготви това чудо.
Деде, Хадил, Марси, Файма, и дугите да не изреждам по именно (  Praynig) Идейки за марината моля  Praynig
 Anik@ , ти като не си сложила расъл ханут, няма да имаш същият вкус . В случай че неможеш да намериш може да сложиш  малко канела,( на върха на ножа).
Добре дошли на  всички!
Далчева, как е по френско? Тук при нас е леко пролетно време и грее слънце!Как е Раян, а Тони бонбони влиза ли в релси вече  Hug Hug Hug.
 Ние си чакаме двата горни кучешки зъба и е извънредно кисел.Режима  е вече по дяволите  Sick  ама майната му  Crossing Arms.
 За Мароко  нищо не мога да кажа, ама ние тук не можем  фам до менаж да намерим.Дойде миналата седмица една.Чисти милата- малко бавничко, ама си викам като за пръв път, нормално. Като дойде деня да дойде да чисти при свеки не се появи.Викам си хайде пак сме без чистачкаааа  ooooh! и нещеш ли днес ( понеже при мен чисти в събота), ни в клин  ни в ръкав се появи.Аз останах в потрес викам ми сега, леко тактично я отпратих с опция евентуално да и се обадя- щот свеки пристигна да ми съобщи за чистачката едва ли изпаднала в нервна    криза: Ето аз понеже  съм арабка тази не иска да работи а при теб идва  #Crazy абе кошмар. И накрая  аз си хванах да си чистя  Twisted Evil.
 Ох ама и пост стана Хайде целувки и  Hug Hug Hug

# 39
  • Egypt
  • Мнения: 132
Делтич, тука при мене ела, египетската София хем е танцьорка, хем спортистка  Laughing Понеже по цял ден прави кълбета и се премята, я записахме на спортна гимнастика, акробатика не можахме да намерим. И тука е такова положението с гледането на децата, много не им придирят, но все може да се намерят египтянки, които да се занимават съвестно с това. Софито я оставяхме няколко пъти при различни хора, когато с доктора сме на път, и съм доволна, тя не искаше да се прибира даже. Обаче въпроса в чистенето не съм го уредила още, в новия апартамент има една жена, като портиер на входа, живее в партерното помощение с децата си, и всяко семейство й плаща на месец някакви пари. Аз я ангажирах да изчисти, е, какво да кажа, пак аз ще си чистя. Имам предвид още 2 жени, ще ги пробвам, и ако не стават ще си плюя на ръчичките. Ееех, как ми беше хубаво в Бг, и гледачките ми бяха страхотни, и чистачките, имах една- когато приключеше с чистенето изпираше метлата и лопатката, а кофата измиваше с белина. Мечтииии...
Агънцата и тука са по улиците, цели стада. Че и едни пуйки, точно на отсрещния покрив ги цопнаха, сигурно и техните стопани не обичат агнешко. Аз обаче точно агнешко ще правя, защото една пациентка на доктора му дала курбан за бебето, 8-о по ред  Shocked Белби, аз телешкото го оставям за една нощ в хладилника във вода, ябълков оцет и много подправки- дафинова лист, бахар, черен пипер, кумин, скилидки чесън, каквото се сетя и имам. И малко алкохол наливам по принцип, но сега не трябва. То зависи и какво е месото, най- често го сварявам добре, и нарязвам на парчета, после запържвам и мятам в ориза. Или пък след сваряването го мятам намазано с масло във фурната пак с една гора подправки, завито във фолио или под капак, и малко вода, и от време на време  поливам отгоре от течността, става мозък.
Аз ще постя тази година, на 15-и почват Коледните пости, четох по темата,и всъщност поради особената ми връзка с Господ, моето няма да е баш пост, ами диета. Но обещах, че ако доктора вземе изпита в Британския колеж ще направя тия пости, за пръв път в живота си. Той го взе, и няма отмятане.

# 40
  • Varna
  • Мнения: 2 594
Ох, как ми сЪ иди и при тебе Файмич, душооо. Ама, сега един рЮмонт сме замислили и няма мърданИИИ, нямааа. Освен да го отложим, акУ нЪ ИдосЪт.
За твоята Софи, аз си имах един присантимант, че е такова козле като мене Wink Laughing Даже си приличаме със нея Wink Имам едни снимки на 5,6 годинки. Малко си мязаме със нея Laughing
Файмич, много се радвам за ДоФтура, ама много бе newsm10 Поздравяваме го със моя, че му четох какво си ми писала. И един твой блог му показах.
БЕЙЧЕ,
Тя вече Файмича, ти е казала, какво да правиш за месото. Няма какво да добавям. Ама тука телешкото и алкохол като му слагам, все едно такова жилаво, дори като го оставям да спи една вечер във мерудии и алкохол #Cussing out

# 41
  • София
  • Мнения: 7 871
Аз между другото телешко съм се зарекъл че повече няма да готвя.

# 42
  • Мнения: 169
Дайте идеи за агнешко  Sick- много не мога да понасям миризмата пък камо ли да го готвя.
 Телешкото при нас е супер- много лесно и бързо се готви- Тамирчика маха разни манджи с телешко.
За Аида- купих ограничени количества агнешки котлети и малко агнешко месо.Направо не знам  какво ще го къдря- имах идеи  за плик. Но незнам изобщо като подправки каво да му сложа+ колко време да се пече и идея си нямам за гарнитура.
 Не го обичам агнешкото ама хичччч

# 43
  • Мнения: 495
Дайте идеи за агнешко 

Аз го правя така,става хубаво и съпругът ми,който също не ядеше агнешко го хареса  Simple Smile

Агнешко печено

Продукти за печеното: Агнешко месо, нарязано на порции;

Марината: 4 с.л. олио, 1 ч.л. черен пипер, 1 с.л. червен пипер, сол, 1 с.л. брашно.

Всяка порция от агнешкото месо се овалва от всички страни в смесените продукти за марината. Порциите се поставят в по-дълбока тава или йенски съд с капак. Заливат се с топла вода, така че да се покрие 2/3 от месото. Отгоре се поставят цели клончета от пресен джоджен (ако нямате пресен може да използвате и сух джоджен, като го стриете и прибавите към марината). Съдът се покрива с метално фолио и агнешкото се пече на 250 градуса от 2,5 до 3 часа. Половин час преди да се извади от фурната, се маха фолиото и месото се оставя да се зачерви. Ако е останал повече сос след опичането, той се отлива и се сгъстява с малко брашно. По желание при сервиране с него се поливат порциите.

# 44
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
аз ,ако съм да не оби4ам агнешко, бих го набола с малко карамфил и омазала с ъс зехтин, малко хариса, 4ервен пипер, 4ерен пипер, шафран и канелка! ментата е прясна при нас в градината, може и нея на листа или клонка в маринатата!но преди вси4ко месото трябва да е  от младо агне и крехко, без мазнини, лой и кожи !преди да го пека махам карамфилите!и после както аника, под капак полека да гъгне ,накрая отварям, пека до 4ервено и кора ,обръщам пак и вадя!

Общи условия

Активация на акаунт