Синът ми иска пари от съучениците си - как да постъпя?

  • 7 926
  • 160
  •   1
Отговори
  • Мнения: 512
Здравейте, имам страхотен проблем, за който с ужас научих тази сутрин - синът ми редовно взимал пари от едно свое приятелче в училище.
Става въпрос за стотинки, но според мен трябва да реагираме веднага, а просто не ми хрумва какво да направя.

Синът ми е в първи клас и за първи път разполага с джобни пари - даваме му по 50 ст. на ден, защото освен това той ходи на стол, правя му сандвич за междучасието, има вода и сок в чантата и решихме, че 50 ст. са достатъчни за глупостите, които иска да си купи от лавката.
Оказа се обаче, че той всеки ден взимал по 20-30 ст. от свое приятелче, което му ги давало. Не смея да си помисля дали взима пари и от други деца, а още не познавам повечето родители и не зная как да попитам, без да засрамя детето.

Мисля, че ако просто поговорим с него това няма да е достатъчно; ако започнем да му даваме повече пари - все едно го поощряваме, ако спрем изобщо да му даваме пари, може да започне да взима по-големи суми...

Направо не съм на себе си. Ужасно съм уплашена, моля ви, дайте съвет как да постъпя?

# 1
  • Мнения: 2 478
Щом иска още стотинки от съучениците си, значи за нещо не му стигат. Разбира се, че трябва да говорите с детето си, да го питате за какво иска да похарчва дневните си пари и за какво не му стигат. Няма нужда да се плашите, а да реагирате адекватно.

# 2
  • София
  • Мнения: 62 595
Направо и без заобикалки - питаш детето на колко деца по колко пари има да връща, правите списък и по списъка си връща борчовете собственоръчно. Говорите с детето защо иска пари от другите. Вероятно не му стигат. Въпреки че има всичко за храна, според мен стотинките, които му давате са малко, давайте му по повече, но фиксирана сума и  с уговорката да си прави сметката и изобщо си провеждате един дълъг и напоителен разговор на тема що е то пари и за какво служат. Нека да свиква сам да се оправя с борчовете  и харчовете си, а не ти да вървиш подире му. Казвате му, че се случва човек да поиска пари назаем, но ако започне да става постоянно, приятелите му ще се отдръпнат, и че същото важи и за него - да не се поддава постоянно да дава на някого пари.

# 3
  • Мнения: 512
Да, и аз си мислех да го накараме да възстанови взетите пари от касичката си. Но дали ще ни каже за всичките? А ако излъже - напоследък често се случва да го хващам в лъжа... ooooh!

А за сумата - идеята беше от една брошура, която ни раздадоха на първата родителска среща в училището, нещо като пътеводител за родители на първокласници - там пишеше, че обикновено джобните пари се изчисляват като се умножат годините на детето по 50 ст. В нашия случай това прави 3.50 на седмица. Но самите учители ни обърнаха внимание, че децата разполагат с повече пари от необходимото и ни посъветваха да намалим...

Просто ще се побъркам. Tired

# 4
  • София
  • Мнения: 62 595
е, няма нужда да е от касичката! Просто направете списъка, дайте му пари да ги върне и толкова. Не е направил нещо кой знае какво, просто още не е наясно по въпроса с парите.
Аз на такива брошури хич не вярвам! На принципа съм детето да усеща, че има пари в джоба, а ако започне да прекалява с вида и броя на покупките, тогава следва връщане в правия път.

# 5
  • Мнения: 4 806
Няма място за страхове и паника. Не че се е случило нещо незначително, но все пак ... изисква
и трезва преценка, и внимателност.
Мисля, че казаното вече - сериозен разговор за парите, участие във връщането на парите, са
много добри предложения. В сериозния разговор аз бих отделила внимание и на: за какво са
взимани парите (за какво са харчени) и най-вече, защо при наличие на недостиг на пари не
се е обърнало момченцето направо към мама и тати - та те са хората, които са най-близки.

# 6
  • Мнения: 512
Да, и мен от това ме заболя - че не е дошъл да ни поиска, почти сигурно не бихме му отказали. Въпросните пари са похарчени за ... дръжте се - пица. Днес ходих да говоря с учителката му и да я помоля да обърне внимание, ако забележи, че се разменят някакви пари. Госпожата обеща да поговори на класа - по принцип - за взимането и връщането на пари, без да споменава конкретни дечица, дано има ефект и това. Тя ми каза, че той ВСЕКИ ДЕН си купувал пица от лавката (1.40 лв), но тя не е знаела, че не плаща със свои пари. ooooh!
Очевидно храната в стола не му харесва, а сандвичът не му стига... Явно ще трябва да поговорим и по този въпрос, примерно да не плащаме повече за стол, а вместо това да увеличим джобните. Thinking

е, няма нужда да е от касичката! Просто направете списъка, дайте му пари да ги върне и толкова. Не е направил нещо кой знае какво, просто още не е наясно по въпроса с парите.
Аз на такива брошури хич не вярвам! На принципа съм детето да усеща, че има пари в джоба, а ако започне да прекалява с вида и броя на покупките, тогава следва връщане в правия път.

А защо да не е от касичката - не е ли редно сам да си върне парите? Колкото до брошурата - никой друг не ми даде никакъв по-смислен съвет по въпроса, затова "повярвахме" на написаното. Все пак мисля, че това са малки деца и не е нужно да се разхождат с големи суми пари - вие как мислите?

# 7
  • София
  • Мнения: 430
Аз също смятам, че трябва да ги вземете от касичката. Само по този начин ще усети ефекта, иначе ще е просто "ок, мама и тати ги върнаха, следващият път пак съм застрахован".

# 8
  • Мнения: 4 806
Бая се замислих и аз по въпроса за касичката.
Ако е от касичката - ще се окаже един вид наказание. А според мен не бива да е
такова. Най-малкото парите не са крадени, нито насила изтръгвани (нали?). В случая
детето е сгрешило, трябва да се посочи правилното поведение, което става със сериозен
разговор. Може би и не веднъж. Самото преосмисляне на поведението на детето е дос-
татъчно "изкупление" за това, което е сторило. Да не говорим, че има спомената поява
на "лъжата" в отношенията с родителите - пренавие ли се, тя ще се подхрани, вместо
да се изтръгне.

# 9
  • Мнения: 1 213
И аз смятам,че трябва да се върнат-от касичката или от джобните за деня,но с връщането на борчовете е хубаво да се обясни,че не е правилно да се взема на заем без да се връща след това.

# 10
  • Шумен
  • Мнения: 18
Според мен 50 ст. са напълно достатъчни за първокласник при положение че има закуска. Ако е по ящно детето можеш да му слагаш и допълнителен сандвич и плод.

# 11
  • Мнения: 512
Най-малкото парите не са крадени, нито насила изтръгвани (нали?).
.....
 Да не говорим, че има спомената поява
на "лъжата" в отношенията с родителите - пренавие ли се, тя ще се подхрани, вместо
да се изтръгне.

Да, не е взимал насила, пази Боже! Помолвал е любезно и те са му давали - под предлог "свърши ми химикалката, ще ми дадеш ли пари, за да си купя нова от книжарницата"?, примерно. А той си е купувал с парите пица  ooooh! ooooh! ooooh!

А за лъжата - да, напоследък честичко го хващаме, че ни лъже, това е другата ми мъка... Чета активно из нета всякакви статии по въпроса и уж всичко си правим както трябва, а пак се случва...

# 12
  • Мнения: 512
Според мен 50 ст. са напълно достатъчни за първокласник при положение че има закуска. Ако е по ящно детето можеш да му слагаш и допълнителен сандвич и плод.

Там е работата, даже е злоядо дете. Правя му сандвичи с най-любимите му неща...

# 13
  • София
  • Мнения: 62 595
Защо да е от касичката, за наказание ли? А и да не би като са ви трябвали допълнителни пари или сте имали да връщате като деца, родителите ви са ги вадили от касичката? Мисля, че се преувеличава с тази касичка и изобщо със случката! Все пак, не говорим за комарджия или наркоман, а за дете на 7 години, което още не може да вдене как стоят нещата с имането на пари и искането. Ако стане системно, разбирам да се бръкне в касичката, но не може при първо "провинение" веднага да се налага максимално "наказание"! Защото може ефектът да е обратен - да продължи да иска пари, но да не казва, защото не иска да изгуби спестяванията в касичката си!
Колкото до пицата, децата са на периоди за храните, в момента на твоя син му се струва най-вкусна пицата, яде му се, какво да прави! Вероятно подозира, че ако ти каже за пиците, ще започнеш да се сърдиш на тема "за какво съм те записала на стол, сандвичи ти правя, а ти даваш пари за пица". И човекът е взел най-доброто решение - трайка си и яде пица! На твое място бих го оставила да си изживее периода на пицата.

Последна редакция: чт, 11 ное 2010, 19:30 от Andariel

# 14
  • Мнения: 275
А дали вие, като родители, не сте прекалено строги с детето си и затова да ви лъже и взема назаем от другите деца, а не от вас?
Моето дете е много малко, но говоря от опит в детските си години.
Прекалено взискателни и налагащи се родители увеличават дистанцията м/у детето и родителите му.
Лъже ви просто, защото смята, че няма да одобрите постъпката му и ще го накажете и ще му се карате.
Знам, че това поведение е от желание детето да бъде "добре" възпитано, но явно Вашият син е много чувствителен към забележките ви.
Може би ако поговорите небрежно с него, без наченки на скандал тип "Ела да ти кажем колко си лош" и увеличаване на дневните е добър подход.
Не е необходимо и да го карате да връща парите на приятелчето си, направете го Вие на другия родител.
Това е само мое мнение и не казвам, че Вие конкретно сте лош родител, просто споделям мои преживелици.

Общи условия

Активация на акаунт