Купуване на ЧИСТА ХРАНА

  • 762 340
  • 6 490
  •   1
Отговори
# 2 805
  • София
  • Мнения: 634
Асоциация "Активни потребители"
Седмичен бюлетин 41.2016 (109)
Опасна “биологична” хранителна добавка за вегани в България

На 9 септември чрез системата за бързо оповестяване за опасни храни на Европейската комисия (RASFF) е разпостранено съобщение за наличие в търговската мрежа на България и 14 други държави от ЕС на токсична хранителна добавка. Въпросният продукт представлява изсушени и стрити листа от ечемик, рекламирани от производителите и търговците като “биологична” храна за вегани. В тревистата добавка е открита бактерията Escherichia coli, щам съдържащ гена stx1. Този щам продуцира токсин, изключително отровен за хората. Всеки месец в световен мащаб се установяват стотици смъртни случаи причинени от бактерията. В Европа последното голямо епидемичо хранително отравяне с тази бактерия беше преди няколко години в Германия. Тогава болестта беше предизвикана от подобно замърсяване на “биологични” храни и доведе до фатален край за повече от 50 човека.
В България предупреждението е получено още на 9 септември от Агенцията по безопасност на храните (БАБХ). Инфрормация за нея на потребителите, търговците или медиите обаче не е предоставена. Проверката на “Активни потребители” показва, че същата или аналогиченна хранителна добавка се предлага свободно в България посредством интернет търговия, например: https://www.vitalabo.bg/life-light/echemik.
Извършването на нашата проверка отне 5 минути!
Нашият съвет:
Защо не бива да консумирате подобни храни?
1.   Листата от ечемик, каквато е въпросната добавка, са съставени от неразградими от човека въглехидрати (полизахариди). При някои животни, най-вече преживните крави, храносмилането позволява разграждане и усвояване на треви. Хората не са крави и съответно не могат. Нещо повече, редовната консумация на подобни треви, не само не носи ползи, но може да доведе до здравословни проблеми!
2.   Производителите и търговците на тази добавка твърдят, че ечемика е отглеждан по “биологичен” начин. Това означава, че тревата е торена с органичен компост. Той се получава от животински отпадъци и въпреки компостирането в него остават огромен брой патогенни бактерии. На полето те се размножават в идеални условия, полепват по повърхността и навлизат в тъканите на растенията. Споменатата хранителна добавка се произвежда без температурна обработка унищожаваща бактерииите, а посредством нискотемпературно сушене. По този начин в готовия продукт се съхраняват и опасните микроорганизми – бактерии и вируси. Консумацията на подобни, рекламирани като “здравословни” продукти, всъщност е като игра на руска рулетка.

# 2 806
  • София
  • Мнения: 9 959
Откъде мога да се снадбя с качествени (пресни) сурови ядки и др?
София
Наистина ли? Ако не е проблем - кажете рецепта и начин на приготвяне, може и на лични.

В Кауфланд продават комплект за правене на сирене заедно с маята, там подробно е описано. Трябва да си намериш истинско мляко /да не ти го разреждат с вода/  и това е.
Хехе, успех с намирането  Peace

# 2 807
  • Мнения: X
Хехе, успех с намирането  Peace
Не е невъзможно. Малко проучване докато се намери читав производител от село трябва.

# 2 808
  • София
  • Мнения: 5 207
Пресни, качествени ... това не е по темата.
По темата е да са примерно български, био,без консерванти и боя, нещо такова търсим в тази тема.
Писали сме.
Аз примерно търся некачествени храни- грозни, дребни, криви и да се развалят.

# 2 809
  • Мнения: 10 760
Момичета, в Т маркет са пуснали масло Президент по  3 лв за 200 гр. Произведено е в Полша. Обаче... нещо не ми мирише и изглежда като Президент.

# 2 810
  • Мнения: 2 099
 Здравейте!
 След като за поредна година решиха отново разни "търговчета-прекупвачи" да се изгаврят с изкупната цена на райските ни ябълки(предлагат 40 ст. на кг. при нормална цена в Била,Кауфл. и прочие вериги от 70-80 ст. за брой ябълка!!!) моя милост се активизира и започва кампания по продажба онлайн.
 Та с две думи,който обича и яде райски ябълки имаме 10 дървета в двора пред къщата ни.Не се пръскат с нищо,не торим,аз не съм фен на химията в земеделието.От повечето ми публикации знаете,че и сами си отглеждаме храната за семейството.Ако някой иска райска ябълка да ми пише на лични.Изпращам с куриер в цялата страна.Цената е 1 лв. килограм.Ще пусна снимки на дърветата,както и ако се интересувате как да си направите сушени.Сушените са много яки на вкус и са голямо лакомство за деца.

# 2 811
  • софия
  • Мнения: 25 822
Рибозом, във ФБ има групи, в които със сигурност ще оценят това, което имаш. Ако прецениш и искаш мога да ти дам предложения Simple Smile
С удоволствие бих си купила, но никой вкъщи не ги яде тези ябълки.

# 2 812
  • Мнения: 1 110
На ЛС да изпратя адрес и заявка?
Обожавам райски ябълки Heart Eyes.
Скрит текст:
Изобщо не е мястото, но да питам дали случайно нямате и издънки. Много ми се иска да си засадя в дворчето и с удоволствие ще купя Simple Smile.

# 2 813
  • Мнения: 3 964
Рибозом,
и аз ти писах на лични.

# 2 814
  • Мнения: 2 099
Сортът е от тези, които са стипцави докато са твърди и много сладки и сочни след като омекнат.
Изпращам само твърди плодове, защото меките не издържат транспорт.
Моментът е много подходящ да се направят на сушени райски ябълки. Твърди ябълки се белят като картоф, като се оставя дръжката. Завързват се със здрав конец за дръжките и се сушат под стреха или на проветриво място. След около 2 седмици (ако са спрели да лепнат) се приплексват като суджук. Приплескването се повтаря още няколко пъти през няколко дни. Стават изключително вкусни и много подходящи за Коледната трапеза.

# 2 815
  • Sofia
  • Мнения: 26 630
Имат ли големи семки?
Миналата година взех няколко от пазара и бяха с ужасно големи семки,много странен сорт,не бях взимала подобни

# 2 816
  • Мнения: 20 233
Имат ли големи семки?
Миналата година взех няколко от пазара и бяха с ужасно големи семки,много странен сорт,не бях взимала подобни
И ние все на такива попадахме, и в Лидъл бяха същите. Но пък посадихме три семки и вече са пораснали към 30-40 сантиметра. Съпружието иска да ги посади на вилата, не знам какво ще излезе, де  Laughing
Рибозом, вие вашите как ги садихте, от издънки ли?

# 2 817
  • Мнения: 3 964
Не че е по темата, но второ дръвче садя и не оцелява през зимата. Ако някой знае от къде читави фиданки да се купят и най-вече технология за оцеляването им, да каже.

# 2 818
  • Мнения: 2 099
 Нашите са много стар сорт.Садила ги е бабата и брат й на мъжа ми.Тя е на 82,садила ги била "като млада на към 40 години Grinning" Та са стари на много години дървета.Семки вътре нямат бре??Какви семки?Не е като да не съм изяла към тон сигурно от тях вече,аз много ги обичам,семки няма вътре.
 Другото е ,че самото дърво не го пръскаме с нищо,защото просто никакъв вредител не го яде,изключая нахалните врани,ама откак се сдобихме с коткинатор и врани не идват.Единствено чат-пат децата като ги хване работното настроение,което се случва изключително,ама изключително рядко!!! ги мажат само с вар по стъблата.За райската ябълка знам,че е важно да е до вода,или да се полива често,също и дали почвата е киселинна или алкална.Не вирее на всякаква почва.Тва го знам от мъжа ми,аз съм един земеделец калпав,че и когато да ме утрепеш с лопатата все ще е късно  Mr. Green
 Хиляди благодарности на хората които ми писаха на лични групи във Фейса за натурално земеделие,голям наплив на поръчки има!Благодаря още веднъж!

# 2 819
  • Мнения: 20 233
Рибозом, ще чакам подробности за коткинатора, като имаш време. Ние сме го закъсали с птици от всякакъв вид и род, изкълвават всичко каквото видят, само зеления фасул оцелява  Crossing Arms

Общи условия

Активация на акаунт