Купуване на ЧИСТА ХРАНА

  • 761 843
  • 6 490
  •   1
Отговори
# 3 990
  • Мнения: 19 196
Ако има добавено олио, то ще избие на повърхността на тахана. За да стои постоянно смесено, без да избива, би трябвало да добавят някакво вещество, като емулгатор, което да държи олиото и тахана смесени. То дори сусамовото олио, което се получава при приготвянето на сусама, си се отделя на повърхността. В повечето фабрично произведени тахани действително добавят мазнина, най-често палмова, за да замени извлеченото сусамово олио, което е доста по-скъпо, заменят и част от сусама с по-евтина суровина като слънчоглед и т.н., слагат химии, стабилизатори и пр., но в традиционните таханджийници условията са доста примитивни и малко трудно ще го докарат, ръгайки с лъжицата някакви химии. Предполагам, че всяка една мазнина, за да стои смесена и неразделена с подобен продукт, трябва да има добавен стабилизатор в някаква точна пропорция. Понеже купувам и фъстъчено масло, най-обикновено - на Балчо, съм забелязала, че и при него, в началото, когато се отвори бурканът (той е фабрично запечатан с винтова капачка и отгоре с фолио) фъстъченото масло е доста рядко и като престои известно време, се сгъстява.

# 3 991
  • София
  • Мнения: 5 712
Ето, точно на Балчо видях технологията... ходихме с мм в Огняново, за да поръчаме да ни направят лешников тахан в големи опаковки. Мелят с добавка на олио всичките си тахани! Със сигурност!

А по отношение на мнението ти за непременно добавяне на захар при ферментацията на оцета, моля те, ако решиш, разбира се, през есента да ми пишеш и ще ти изпратя от моя оцет, в който освен ябълки не добавям абсолютно нищо... нито захар, нито вода. Тазгодишният почти свършва и не ми се раздава, Wink но и до днес в съда с нарязаните ябълки няма и една винарка /четох в темата, че момичетата имат този проблем/ и оцета е прекрасен и силен!

# 3 992
  • Мнения: 19 196
За Балчо и аз мисля, че не са им много натурални нещата, но те имат капацитет, фабрика и т.н. Освен това продават и растителни масла от маслодайните култури, от които се правят тахани, и съвсем предсказуемо извличат скъпото масло, за да го продадат отделно (като сигурно и то не е 100% чисто сусамово/бадемово и пр. масло) и го заместват с по-евтина мазнина - слънчогледово олио или нещо друго. Сигурно и самия сусам или лешници ги заместват отчасти с подходяща и по-евтина суровина. И това го правят всички масови масови производители, произвеждащи за масовия потребител, а не разни бутикови или традиционни производства. Аз вкъщи и да имам желание, трудно ще направя домашна луканка с толкова малко месо като масовата купешка и трудно ще ми излезе с толкова ниска себестойност. Нямам необходимите суровини, машини, ноу хау и т.н.

Оцет може да се прави без добавяне на захар единствено, ако суровината съдържа достатъчно (плодова) захар. А не всички ябълки са достатъчно сладки и затова при по-киселите сортове задължително се добавя някакъв източник на захар. Иначе ти вярвам, че може и без  добавена захар или мед да правиш оцет при достатъчно сладки ябълки. За самия процес на ферментация е нужна захар - микроорганизмите преработват захарта в оцетна киселина, като в крайния продукт няма захар. Виното също иска захар, за да стане вино, затова се мери захарността на гроздето и не започва гроздоберът, преди да достигне определената захарност. Някой се възмущаваше от рецептите за домашен ябълков оцет, че били все със захар или с мед, и поради това били нездравословни.

# 3 993
  • Мнения: 557
 а за таханите на Шаламанов 79 какво мислите?

# 3 994
  • София
  • Мнения: 5 712
Този сезон въобще не се замислих дали ябълките са сладки или кисели, поради факта, че наши приятели ми донесоха от вилата си един чувал със доста дребни, невзрачни ябълчици, които в никакъв случай не бих казала, че бяха сладки.
Разбирам теоретичните ти разсъждения за ферментацията, но практиката ми показва, че от всякакви ябълки, може да стане чудесен оцет, без добавка на захар и вода. Единственото с което не правя компромис е, че не допускам и най-малкия признак на загниване, а слагам само здрав плод!

# 3 995
  • София
  • Мнения: 3 051
моя оцет, в който освен ябълки не добавям абсолютно нищо... нито захар, нито вода. Тазгодишният почти свършва и не ми се раздава, Wink но и до днес в съда с нарязаните ябълки няма и една винарка /четох в темата, че момичетата имат този проблем/ и оцета е прекрасен и силен!
Би ли споделила как го правиш?Ако не е удобно тук,то на ЛС.

# 3 996
  • София
  • Мнения: 5 572
art deco, откъде си набавяш оцетна гъба? И може ли описание на правенето на ябълковия оцет (може и на лични). Благодаря много предварително!

# 3 997
  • Sofia
  • Мнения: 26 567
И мен ме интересува как става без захар.
Два пъти съм правила,при първия сложих мед,получи се и гъба.При втория сложих захар,нямаше гъба.

# 3 998
  • В градината...
  • Мнения: 15 932
Направи ми впечатление, че ябълковият оцет от Лидъл - Родна стряха, постепенно започва да образува една слуз. Според мъжа ми това е оцетна гъба /у тях са правили години наред оцет/. Оцетът има наистина хубав, ябълков вкус.

# 3 999
  • София
  • Мнения: 5 712
Момичета, вече съм писала по въпроса, но така ме емнаха, че не съм наясно с процеса на ферментация, че не посмях да продължа... Stuck Out Tongue Winking Eye
Не използвам гъба! Ако имате търпение, утре ще опиша по-подробно, не че има кой знае какво да се описва, де... Joy

# 4 000
  • Мнения: 10 920
art deco, откъде си набавяш оцетна гъба? И може ли описание на правенето на ябълковия оцет (може и на лични). Благодаря много предварително!

Пете, не ти е нужна оцетна гъба, но мога да ти дам, ако искаш да си сложиш. Тя се появява сама в хода на ферментацията.

# 4 001
  • Мнения: 419
Включвам се с въпрос за хубаво и евентуално био телешко в Пловдив и околността. Мъжа ми купи от свой колега от близко село няколко кг., но го изядохме, а той няма вече. Някаква идея как да намеря такова или пък свинско или агнешко?

# 4 002
  • София
  • Мнения: 5 712
За оцета, както обещах /най-после сколасах Hug/:
Скрит текст:
Нарязвам ябълките на кубчета и добавям от миналогодишния ми оцет, на около 10-12 кг. ябълки слагам около 1/2 л. оцет. Всъщност никога не ги тегля и карам по интуиция и на око. В първите 2 седмици по 1-2 пъти на ден го "развъртам". Joy Никога не го бъркам с лопатка или др, защото не искам да разкъсвам парченцата, а да останат цели.
Най-добре е ябълките да са от по-твърдите и по-сочните, а не хлебни, защото след образуването на оцета, никой не е в състояние да извади оцет от пюрето, което се получава, аз поне не можах.
Втората година в която го правих, взех "гениалното" решение да смеля ябълките и после сидобавяхме пюренце в салатите вместо оцет, но пак си беше оцет и то силен и вкусен.
Наистина би трябвало от по-сладките да протича по-качествена ферментация, но съм правила оцет с какви ли не и ви уверявам, че от всяка ябълка става оцет, но от по-стегнатите можеш да отделиш течността по-лесно. Не бих използвала само онези вносни, обработени с парафин и др. "екстри"

Тази година по изключение нито ябълките ми бяха кой знае какви /с различна зрелост и доста дребнички/, нито пък имах останал оцет от моя. Изпозвах винен оцет, за който ми гарантираха, че е истински. Не знам дали е така, но със сигурност свърши прекрасна работа. Не използвам прословутата гъба, защото първата година опитах с нея, но докато не добавих оцет процесът изобщо не тръгна.
 
Нарязах ябълките на 15.10., а първата салата с готовия оцет направих на 17.11. Възможно е със захар да става по-бързо, не знам. Но пък без вода е достатъчно силен и го оставям в съда заедно с ябълките, понякога до изчерпването му и само си наливаме необходимото количество.

Когато го ползваме за семейството не го филтрирам, а в салатите слагам дори кубчета от ябълките - вкусно е!
За приятели го филтрирам и в хубави стъклени бутилки с мащерка, риган, дафинов лист, зърна черен пипер и/или за всеки с любимите му подправки.


Скрит текст:
* Снимката е от първата седмица, вече има и късчета, които са започнали ферментацията:



* Снимката е правена на 20-23 ден. Понеже съм я намалила, май не се вижда, как м/у късчетата прозира оцета. На 17.11. вече имахме готов оцет, но след около още месец ябълките вече бяха покрити с оцет, въпреки, че вече го ползвахме:



* Тази снимка я направих преди малко, има течност само на дъното, но както се вижда късчетата са си свежи и здрави:

# 4 003
  • Мнения: 260
Момичета някой купувал ли е от био ферма Софина, ще започвам да правя пюрета на малката скоро и искам да намеря чисти био продукти

# 4 004
  • Мнения: 1 203
Момичета някой купувал ли е от био ферма Софина, ще започвам да правя пюрета на малката скоро и искам да намеря чисти био продукти
Да, аз. Особено в периода когато малкия беше 1-3 години седмично пазарувах от тях. Едно от малкото места, които с годините не промениха качеството. Харесва ми също, че предлагат само сезонни зеленчуци ( и малко плодове). Съвсем скоро не съм пазарувала от тях, ако някой има по-пресен опит, но моят личен е 100% положителен.

Общи условия

Активация на акаунт