Купуване на ЧИСТА ХРАНА

  • 750 373
  • 6 461
  •   1
Отговори
# 6 405
  • София
  • Мнения: 19 249
Джиев май яйца вече не продава. Синът и дъщеря му са разпродали бизнеса, доколкото чувам.

# 6 406
  • софия
  • Мнения: 25 461
Името беше илюстративно, че тях ги знам и са на 20 минути от София.
Ако не са те конкретно, има други. Всеки, който е ходил на този пазар, вижда бусовете с кори яйца. Няма как да са домашни и някой да си е играл да трие печати от 300+ яйца.

# 6 407
  • София
  • Мнения: 321
Здравейте,
от къде в София мога да си взема хубави картофи?

# 6 408
  • Sofia
  • Мнения: 107
И ние си купуваме от морковите и от краставичките от Моравско село и сме доволни. Морковите са вкусни, нямат вкус на никаква химия. Това дали имат химия или не, може да се докаже само в лаборатория.

За яйцата знам, че жълтъкът не е критерии. Цветът му зависи от това с какво е хранена кокошката. Гледали сме кокошки и жълтиците са били и по-светли, и по-оранжеви. Аз взимам на Хармоника и на още една био ферма от Фантастико, забравих как се казва. Онзи ден се наложи да купя от Кауфланд - имаше само от свободни кокошки.
Дори не съм сигурна, че зависи от храната. Живеем на село и гледаме кокошки, зимата ядат основно жито и кухненски остатъци. На някои яйца жълтъците са супер оранжеви, на други - светло жълти. От време на време купуваме и царевица и им даваме, тя уж правела жълтъците по-тъмни, но аз не забелязвам никаква разлика.

# 6 409
  • Варна
  • Мнения: 96
Някой да си прави сам млечни продукти? Сиренце, кашкавал, извара? За кисело мляко ясно, то е лесно Simple Smile

# 6 410
  • Мнения: 4 733
Някой да си прави сам млечни продукти? Сиренце, кашкавал, извара? За кисело мляко ясно, то е лесно Simple Smile
Аз си правя сирене, кашкавал, извара и крем-сирене. Скоро попаднах на една рецепта за кашкавал и ми хареса. Правя я вече за четвърти път. Отнема малко повече време, но става вкусен кашкавал. За съжаление не се разтопява и разтегля като купешкият при печене. Стои си така както съм го настъргала. Не знам дали е заради това, че е все още пресен (5 дена) или технологията е много по-различна.
Сирене, извара и крем-сирене са по-бързи и лесни.
При малко повече свободно време съм намислила да направя и моцарела.
Преди години когато родитлеите ми бяха живи отглеждахме кокошки. По цял ден бяха на двора, ровеха и кълвяха каквото намерят. Хранехме ги със зърно, а майка все събираше остатъците от храна (обелки, кори, стар хляб) и им ги даваше. Имаха си и петли за още по-щастлив живот. Grinning Ясно си личаха оплодените яйца.

Последна редакция: пн, 01 апр 2024, 22:43 от йоко

# 6 411
  • Мнения: 4 155
йоко, би ли споделила рецептата за креме сирене? Аз не можах да направя кашкавал и сирене. Моцарелата стана лесно по рецепта от интернет.

# 6 412
  • Мнения: 4 733
Правя си извара. Докато е още топла я слагав в чопър (нямам блендер), добавям масло и сол в зависимост от количеството извара. С моят чопър не става кой знае колко гладко крем-сиренето, но става чудесно на вкус. Понякога даже не чакам да изстине и го изяждам прясно.
Запазвам малко от суроватката ако съм направила изварата прекалено суха и добавям при пасирането/блендирането.
Кашкавал правя по тази рецепта: https://-spam238-/domashen-kashkaval/
За да се отвори линка изтрийте -spam238-

# 6 413
  • Варна
  • Мнения: 96
Благодаря Simple Smile

При нас тънкия момент е вземането на прясното мляко. Гледаме да е току що издоено и възможно най-чисто и безопасно, за да заквасим БЕЗ пастьоризация. Така запазваме максимално всичко полезно.
В противен случай губиш прогресивно много.
Особено купешките след високотемпературната пастьоризация, обезмасляването и стерилизацията... накрая ядеш един определено вреден белтък... и нищо повече. А здравословната идея остава само в рекламите. На практика се тровиш. Това е бялата отрова, облечена в лицемерна загриженост от нашата хранителна... промишленост. Всичко е заради $$$$...

# 6 414
  • София
  • Мнения: 5 138
Не отнемам правото на никой да цица и от вимето директно за най-натурално, но нека ограничим изблиците в крайности и се придържаме към идеята на темата 🙂

# 6 415
  • пустинята Гоби
  • Мнения: 7 283
Отгледаните с възможно най-натуралното не сме пожалени от сериозни болести в детска възраст, така че крайностите са излишни.

# 6 416
  • Мнения: 9 531
Да поставим и другия важен въпрос - за породата говеда. Щото от мляко до мляко има голяма разлика.

# 6 417
  • Варна
  • Мнения: 96
Не отнемам правото на никой да цица и от вимето директно за най-натурално, но нека ограничим изблиците в крайности и се придържаме към идеята на темата 🙂

Да, идеята н темта е за Покупки, не производство, така че ще ви оставя да си обсъждате марки и производители Simple Smile

Миналия месец бях на Фермерския пазар във Варна с желанието да си закупя нещо "истинско"...
Ех, нито мед-а беше истински, нито няколкото производителя на супер хляб с квас можеха да правят вкусен хляб, но за това малките самунчета бяха на цени от 6-7 лева, да не продължавам и в млечните производители, чиито стопанства се наложи да посетя лично и да констатирам нивото на хигиена при животните...
Изобщо това с малката китна еко здравословна фермичка си е една машина за $$$...

Но всичко това си е както се казва... извън темата Wink Поне мислейки, че ядеш здравословно ще си психически здрав Simple Smile

# 6 418
  • Мнения: 1 173
Navy, какво точно предлагаш? Мненията ти не са конструктивни, напротив, а и от тях струи чувство за превъзходство - ти откъде и как точно пазаруваш?

Няма как всички да си произвеждаме всичко, от което имаме нужда!

Последна редакция: чт, 04 апр 2024, 10:51 от GerKa99

# 6 419
  • Мнения: 6 703
Кой писа преди няколко страници , че Ел Би Булгарикум вдигат цените. Може да е така, но тази седмица имат промоция на кашкавал в 400гр. опаковки и на прясно мляко. Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт