Кисело зеле

  • 53 501
  • 102
  •   1
Отговори
# 45
  • Русе
  • Мнения: 656
 В момента са пости .

# 46
  • Талант на 2012,2013 г.
  • Мнения: 3 001
Мхм, пости са, ма това за този, който може да пости...

Иначе нашето зеле е почти готово. И за сърмички ще има и за чорбичка... bowuu

# 47
  • Мнения: 1 610
Не обичам туршии- рядко консумирам, но с удоволствие опитвам кой какво е забъркал...и какви балкански тайни слага в бурканите.  Wink
Правя разни туршийки ...зимни салатки ...за адета и да не забравяме домашните традиции chef
Правя ги за мъжо, той е фен на туршията,  cheers прави си зеле в буркани...добре му се получават нещата.... Peace

И аз съм за салата, на кокал расла... Laughing естествено с чаша червено вино...

Е.... наздраве и дано прескочим календара на маите, да изядем туршиите...има няма месец до тогава...

# 48
  • Мнения: 8 793
Я, каква весела темичка! Laughing За съжаление не мога вече да ям кисело зеле, но преди бях почитателка. Както и на всичко, което го придружава Laughing Тази година мъжът ми сложи съвсем малко зеле, само той го яде. А аз ще трябва да правя салати и да го готвя Whistling Да ви е сладко на всички, не го пропускайте в менюто Peace

# 49
  • Русе
  • Мнения: 656
Не обичам туршии- рядко консумирам, но с удоволствие опитвам кой какво е забъркал...и какви балкански тайни слага в бурканите.  Wink
Правя разни туршийки ...зимни салатки ...за адета и да не забравяме домашните традиции chef
Правя ги за мъжо, той е фен на туршията,  cheers прави си зеле в буркани...добре му се получават нещата.... Peace....


 Зеле в буркани ??? Какво представлява това?
 Не бъркайте т.нар. туршия, дето се прави с оцет, с истинската - ферментирала.
 Тайните на туршията не са балкански въобще, просто по "другия" свят са се "цивилизовали" (т.е. опростяли тотално) прекалено много и са забравили традициите много отдавна. Но спокойно, и ние се движим по техния път, това няма да се размине безнаказано  Simple Smile.

 Иначе това, че тревата е храна за истинската храна е ясно  Mr. Green!
 Наближава времето на кървавицата от щастливи прасета  Mr. Green!

Опитвам се да си представя наглата усмивка на идиота, който е измислил този термин ...

Последна редакция: пн, 26 ное 2012, 13:24 от ramlim

# 50
  • Мнения: 3
Мхм, пости са, ма това за този, който може да пости...

Иначе нашето зеле е почти готово. И за сърмички ще има и за чорбичка... bowuu
Обожавам сърмички и чорбичка,явно  че сега с полуделите хормони съвсем съм освирепяла! Айде отивам да си търся готово зеле на зеленчука,че моя мързеланко не сложи а мен ми изтекоха соковете докато ви чета Twisted Evil

# 51
  • Мнения: 12 648
Като бременна все ми беше главата в бидона, а той на балкона. Мъжът ми казваше, че ще уморя бебето от студ.

# 52
  • Варна
  • Мнения: 2 768
Тази година и аз сложих за първи път. Какво ще стане не знам....съвсем се обърках с количеството сол, което се слага....варира от 200 до 400гр. на 10л. вода. Та аз сложих 400  ooooh! и сега се чудя кога най-рано мога да разбера дали не съм го пресолила?
Да не те плаша, но няма да се яде. Sad

# 53
  • Мнения: 1 175
Зеле в буркани ??? Какво представлява това?
 Не бъркайте т.нар. туршия, дето се прави с оцет, с истинската - ферментирала.
Какво пък му е на зелето в буркан? Който не може или не иска да слага цял бидон, прави зеле в буркани. И "истинското" в саламура става в буркани, и "неистинското" с оцет също. 

# 54
  • Русе
  • Мнения: 656
Зеле в буркани ??? Какво представлява това?
 Не бъркайте т.нар. туршия, дето се прави с оцет, с истинската - ферментирала.
Какво пък му е на зелето в буркан? Който не може или не иска да слага цял бидон, прави зеле в буркани. И "истинското" в саламура става в буркани, и "неистинското" с оцет също.
Истинското става с ферментация, а ферментацията е биологичен процес изискващ кислород. В един затворен хермртически, или "почти херметически"  Wink  буркан, кислород няма от къде да дойде, затова питах. В бурканите обикновено се "буха" изкуствено кисел вкус (оцет), но истенската туршия не е просто кисел вкус, просто не е едно и  същото  Peace.

# 55
  • Мнения: 1 175
И в бидона няма достатъчно кислород. Затова се претака. Претакането е важното, не какъв е съда. Аз си правя зеле в двулитрови буркани, претакам си го, само в солена вода без оцет или нещо друго, и си ми става идеално кисело зеле. И сърми с него си правя, и свински пържоли сготвени в зелевия сок.

# 56
  • Русе
  • Мнения: 656
И в бидона няма достатъчно кислород. Затова се претака. ...
Така е, по това няма спор  Peace.

# 57
  • Мнения: 1 610
става и в буркани -3л / 5л буркани. Реже се, подрежда се в буркана, залива се с вода и 3лъж./5лъж сол. Оставя се на терасата до готовност/не се стерилизира/...няколко пъти се преобръща буркана и готово...никаква философия и табиети...

Може да се сложи и зелено доматче, морковче, чеснов, чушка/червена -може и люта/ по 1-2 бр за аромат на зелето...
Никакви хапчета и консерванти...Гарантирам отлично качество...  нещата не са сложни, колкото сложно го казват хората...
Пробвайте ... ако Ви хареса цената на 1буркан туршия ще ви струва не повече от 1 лв

1кг зеле х 0,29лв цената в момента
1 морков
3лъж сол.
----------
15 мин работа

# 58
  • Мнения: 135

Може да се сложи и зелено доматче, морковче, чеснов, чушка/червена -може и люта/ по 1-2 бр за аромат на зелето...
Никакви хапчета и консерванти...Гарантирам отлично качество...  нещата не са сложни, колкото сложно го казват хората...

Жената така прави част от зелето..

# 59
  • Мнения: 12 648
Зелето не беше ли мъжка работа ?

Общи условия

Активация на акаунт