Кисело зеле

  • 53 587
  • 102
  •   1
Отговори
  • Русе
  • Мнения: 656
 В момента имам засилен интерес в тази област - зелето  Laughing .
Правил съм и друг път , но ми се иска да прекоментираме , за да не пропусна нещо .

 зеле , кочан царевица , хрян , сол .... някои съм набавил други още не , зелето е вече е на лице .

Аз знам това : почиства се зелето от горните листа , премахва се кочана , ако ина нужда някои зелки се режат на две . Подреждат се в бидона , заливат се с вода ...
Така , тук има две тенденции в теорията  Wink  : в дупките където са били кочаните на зелето се сипва определено количество  сол и така се подреждат , а другата теза гласи , че солта се добавя накрая , като на 10л вода се слага от 200 до 300 грама морска сол .
После се претака  Wink .
А накрая се сервира на салатка с ракийка ... или пък наготвено на непостни  Mr. Green сърмички с червено на стайна температура  Wine Glass .

# 1
  • Насред хаоса
  • Мнения: 5 464
Добре, а прасето закла ли?

# 2
  • Мнения: 4
Тази година и аз сложих за първи път. Какво ще стане не знам....съвсем се обърках с количеството сол, което се слага....варира от 200 до 400гр. на 10л. вода. Та аз сложих 400  ooooh! и сега се чудя кога най-рано мога да разбера дали не съм го пресолила? И ако съм мога ли да го обезсолявам по някакъв начин? Като опитах солената вода не ми се стори прекалено солена  Rolling Eyes ама знам ли?!? По тази рецепта пише, че се слага натриев бензоат или калиев сорбат след като вкисне, вие слагали ли сте?
ramlim, аз залях зелето с водата, в която разтворих солта.

# 3
  • Талант на 2012,2013 г.
  • Мнения: 3 001
В нашият дом традиция е таткото да слага зелето.  Wink Това го знаят и всички съседи, които са го опитали.Той реди зелето и го залива с разтвор от морска сол и вода. Няколко дни по-късно слага и червената зелка, малко хрян... А претакането продължава около един месец всяка вечер. Ядем здраво и хрупкаво зеле с неповторим вкус!!! Да ни е жив и здрав!!! Peace

# 4
  • Русе
  • Мнения: 656
Добре, а прасето закла ли?

Не съм , но хич няма да се поколебая , ако ме наближи някое прасе  eat .

......Като опитах солената вода не ми се стори прекалено солена  Rolling Eyes ама знам ли?!? По тази рецепта пише, че се слага натриев бензоат или калиев сорбат след като вкисне, вие слагали ли сте?
ramlim, аз залях зелето с водата, в която разтворих солта.

Ами ако е много солена саламурата , сигурно би могла да се разреди с вода , ако е в начален стадий , т.е. първите дни , но ако на вкус е добре според мен няма смисъл .
Аз затова като сметна че ми трябват 2кг. сол , първо разтварям 1.5 кг примерно и след ден-два добавям останалото , освен ако не ми се стори прекалено солено .
За бензоата - гледам да избягвам прилагането му , но при нужда слагам , но в по-малка доза . Две години не съм правил зеле и не помня  newsm78 , май 1г. се слагаше на 10л. , или как беше  Thinking ?

# 5
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
като ударя педесетака и прежаля мазето, ще пробвам може би.
това за запис.

# 6
  • Русе
  • Мнения: 656
като ударя педесетака и прежаля мазето, ще пробвам може би.
това за запис.

Аз за пръв път правих зеле сам на 25  Whistling , пък и още не съм ударил 50-така , но съм фен на домашното .... особенно червено  Wink ,  но и на домашното зеле също ! Но бях се поразглезил 2-3 години и не бях правил .

# 7
  • Талант на 2012,2013 г.
  • Мнения: 3 001
Изгубил си... Wink

# 8
  • Мнения: 142
Аз само ям, не правя, но идеята за прасето ми допада мноооггооо!
Иначе както и да го направиш, ако ракията и червения пипер са достатъчни няма грешка cheers

# 9
  • София
  • Мнения: 407
Кочаните не е нужно да се махат, а само да се цепнат на кръст с ножа.
Хубаво е да стои на студен балкон, за да изкара по-дълго. Дори и да замръзне в много студени дни, нищо му няма.
Натриевият бензоат е консервант. Аз не бих слагал.
Червена зелка се слага за хубав цвят на сока.
Зелките се редят с кочаните нагоре.
Трябва хубаво да се затисне, за да не изплува.
Водата спада и трябва да се долее.

# 10
  • Мнения: 21 445
   Ахахахаха... че дойде ли време... в тая жега направо ще ароматизирате пространството наоколо до другата седмица...
  Тури и една глава червено цвекло, става много хубав на цвят сока и е вкусен.

# 11
  • Мнения: 135
Айде замириса на кисело зеле!!! Laughing
Тази дейност със слагането и претакането, жената се занимава от години.... като бях в казармата се отвратих от кисело зеле.... но пък си е мезе за ракийката.... само знам че жената му слага и червено цвекло.... Oбичам миризмата на зеле.... но ям само пържолите!!!! Mr. Green

# 12
  • Русе
  • Мнения: 656
Айде замириса на кисело зеле!!! Laughing
Тази дейност със слагането и претакането, жената се занимава от години.... като бях в казармата се отвратих от кисело зеле.... но пък си е мезе за ракийката.... само знам че жената му слага и червено цвекло.... Oбичам миризмата на зеле.... но ям само пържолите!!!! Mr. Green

Чудя се как да изработя моята , тя да се занимава , ама   gydi , не се получава  Mr. Green .
Да , вярно , по-добре е кочаните само да се цепват .
Мезе за ракията , печено , ама така хубаво запечено , не варено , на сърмички , обичам го всякак  Wink . Много ми пука кой влиза в мъзата и дали си е взел противогаз  Laughing .

Още не съм го направил , довечера ще е  !

# 13
  • Мнения: 135
ramlim... най готиния момент е напролет.... един комшия си изсипа сока от зелето в канализацията... та си бехме пред евакуация целия вход!!! Joy

# 14
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
ramlim... най готиния момент е напролет.... един комшия си изсипа сока от зелето в канализацията... та си бехме пред евакуация целия вход!!! Joy

даммм при нас има 4-5 които правят зеле и поради горепосочените изпълнения питая не особено добри чувства към тях.

# 15
  • София
  • Мнения: 407
ramlim... най готиния момент е напролет.... един комшия си изсипа сока от зелето в канализацията... та си бехме пред евакуация целия вход!!! Joy
То къде другаде може да се изсипе в градски условия?  Thinking

# 16
  • Мнения: 21 445
Кво стана момчета, сложихте ли го това зеле?
С удоволствие забелязвам, че вече панелките не са това което бяха  и все по-рядко ще се понесе този мирис на зеле от канализацията, или запръжка в коридора...  който си спомням от ранното си софийско детство.

# 17
  • Русе
  • Мнения: 656
Кво стана момчета, сложихте ли го това зеле?
С удоволствие забелязвам, че вече панелките не са това което бяха  и все по-рядко ще се понесе този мирис на зеле ....

Като знам някои хора от моят панелен вход какви са смрадливи по душа , едва ли мириса на зеле е проблема . Който го мързи да си направи , негов проблем , нека не търси причина за оправдание . Мързела няма оправдание . На каквото и да мирише (а това става само на пролет при определени условия  Grinning) киселото зеле е много полезна , а и много вкусна храна !

# 18
  • Мнения: 21 445
Няма лошо. Баща ми правеше чудно. Сега просто нямаме нужда, защото зеле има по всяко време на годината, но щом имаш мерак направи си - наистина е страшно полезно и сока е пълен с много витамини.

# 19
  • Мнения: 497
Ние досега винаги сме слагали солта вътре в бидона-неразтворена, тази година за първи път (една стара комшийка ме открехна) си го разтворихме в кофа и към всяка кофа слагахме по малко от убийствената смес Joy Е не съм се сетила досега да ви кажа, че това е супер вариант, защото иначе докато се разтвори солта-и по-бавно става, а и е по-опасно да не се разкашка, особено сега в това пролетно време. Та да го споделя, де, с татковците, които още не са го сложили....Освен това, за цвят винаги съм слагала по едно червено цвекло и една червена зелка, ама тази година (пок от комшийката съвет) взехме една глава цвекло, нарязах я на резени и на няколко пъти я заливах с вряла вода, оставям да си пусне червен сок, и пак я заливам с вряла вода (не с много, а колкото да покрие резените), и пресипвам в едно шише от 2 литра и така докато го напълня. После шишето - в бидона.Цвета стана убиец.

# 20
  • Русе
  • Мнения: 656
Ние досега винаги сме слагали солта вътре в бидона-неразтворена, тази година за първи път (една стара комшийка ме открехна) си го разтворихме в кофа и към всяка кофа слагахме по малко от убийствената смес Joy .....

Аз вече (миналата вечер) направих  зелето , т.е. в бидона е . Аз правя така : по предварителна информация зная , че ми трябват да речем приблизително 2кг. сол . Сипвам в кофата не всичката , а 1.5 кг и пълня студена вода от чешмата със силна струя и бъркам . Солта ,  естествено не се разтваря веднага с първата кофа , но на 3-та 4-та е вече разтворена . Останалата сол доУточнявам с последните кофи вода  Wink .
 Това е много важна забележка , благодаря , може да е полезно и на други съфорумци - никога не слагайте неразтворена особенно морска сол !

Последна редакция: вт, 16 ное 2010, 18:06 от ramlim

# 21
  • София
  • Мнения: 407
Морската сол е понякога много мръсна. Има Морска готварска сол. По-добре да се слага такава. Тя е чиста. Peace

# 22
  • Мнения: 12 662
Хубаво е да стои на студен балкон, за да изкара по-дълго. Дори и да замръзне в много студени дни, нищо му няма.
Водата спада и трябва да се долее.

Подкрепям - важно е да е на студено. Нашето мазе се оказа много топло - минават някакви си тръби. Водата спада, защото аз изпивам сока. 

С удоволствие забелязвам, че вече панелките не са това което бяха  и все по-рядко ще се понесе този мирис на зеле от канализацията, или запръжка в коридора...  който си спомням от ранното си софийско детство.

Ох, така е. Едно време се събираха мъжете в мазето да претакат зелето. По около 2-3 часа. после се прибираха в добро настроение.
Но пък доста се поамериканчихме - редовно се носи миризма на барбекю.

И да ви предложа една рецепта за сърми по мъжки - парче месо се увива в зелев лист. Няма да се залъгваме с някакъв си ориз.

# 23
  • Мнения: 21 445

И да ви предложа една рецепта за сърми по мъжки - парче месо се увива в зелев лист. Няма да се залъгваме с някакъв си ориз.

Става ли готино верно?

# 24
  • Мнения: 12 662
Страхотно става.  То зелето не иска много подправки, но си слагаш.  Наредени в гювеч, задушено-варени до побъркване.

# 25
  • Мнения: 135
Страхотно става.  То зелето не иска много подправки, но си слагаш.  Наредени в гювеч, задушено-варени до побъркване.
Накрая извърляш зелето и хапваш само мръвката!!!  tooth

# 26
  • Мнения: 142
Може и сока де се използва, чула съм че върши чудеса след консумацията на много салата Joy

# 27
  • Мнения: 190
ХАЙДЕ И АЗ СЛОЖИХ ЗЕЛЕТО   chef
Аз на 50 кг  зеле слагам 1,700  кг.ЕДРА  СОЛ  .КАТО ПРЕДИ ТОВА  Я  РАЗТВАРЯМ

# 28
  • Русе
  • Мнения: 656
 Аз сърми правя вече  Laughing .

Още не съм му сложил нито царевица , нито хрян . Напоследък  ми е много натоварено на работа , бях командировки по южна България , прибирам се късно . Нямам кога да отида до пазара  Confused . Само претакам зелето .

# 29
  • Пловдив
  • Мнения: 392
Морската сол е понякога много мръсна. Има Морска готварска сол. По-добре да се слага такава. Тя е чиста. Peace
не е понякога , а ВИНАГИ е много мръсна. в къщи солта я завиваме в тензух и след 2-3-4 дни като изкараме тензуха солта се е разтворила , а боклуците са в тензуха Hug Grinning. Що  се отнася до съотнощението на солта знам че е към 400гр. на 10 л. вода и винаги до сега така съм го слагал и ми е било по вкуса на мен и на семейството ми. а аз слагам от 20 г. вече с пропуск от около 3-4 год.(поздрави от мъжо на aneleto Wink)

# 30
  • Русе
  • Мнения: 656
Морската сол е понякога много мръсна. Има Морска готварска сол. По-добре да се слага такава. Тя е чиста. Peace
не е понякога , а ВИНАГИ е много мръсна. ....

Така е , и аз забелязах , ама късно . В кофата поостана утайка след като вече бях налял всичко  Laughing . Зелето (нашето) е вече почти готово .

# 31
  • Мнения: 4 615
И покрай ония мити сърми по рецепта на Трещерица да си сипете една резлива  зелева чорбица, па да й нарежете праз на ситно и да натрошите сушено люто чушле, пекнато леко на котлона преди това. И... сбогом чиста съвест, дръж са лаком г*з  cheers

# 32
  • Мнения: 0
ramlim, щом го претакаш вече без царевица и хрян, ще стане и без тях - късно е.

# 33
  • Русе
  • Мнения: 656
ramlim, щом го претакаш вече без царевица и хрян, ще стане и без тях - късно е.

Аз сложих хрян , а за царевицата реших че няма смисъл вече .

# 34
  • Мнения: 1 986
Може и сока де се използва, чула съм че върши чудеса след консумацията на много салата Joy
Препоръчахме наскоро този т. нар. "Бульон трезве" на един англичанин. Беше много впечатлен.
Ако солта е малко повече не е голям проблем. Зелето си поема необходимото количество, само"бульона Wink" няма да може да се ползва по предназначение.

# 35
  • Русе
  • Мнения: 656
...."Бульон трезве" ....
hahaha 
Много точно определение tooth   .

# 36
  • Мнения: 241
Ето моята рецепта:)  Занесох бидона при тъщата. Хем ще му трие сол, хем го дави с кофата. Като го погледне ще втаса, като плюне  ще го пресече, а на пролет.. Sick терасата си е нейна все пак.
Аз отговарям за дреболиите: каймичка, пържолка, сланинка, туй цък онуй цък... И си се разбираме с нея Whistling

# 37
  • Мнения: 1 986
Е, пак тия тъщи.
Да са ви живи и здрави да ви гледат децата, че майките ви все се ослушват.
Впрегнах се, щото и аз на двам зетьове ще трябва да угаждам, живот и здраве да е!

# 38
  • Мнения: 1 175
А между другото няма никакво значение дали солта е морска или обикновена. Така че оставете я тая кал, на зелето не му пука.

# 39
  • София
  • Мнения: 407
А между другото няма никакво значение дали солта е морска или обикновена. Така че оставете я тая кал, на зелето не му пука.
Обикновената сол даже е йодирана.  Wink

# 40
  • Русе
  • Мнения: 656
..... Така че оставете я тая кал, на зелето не му пука.

Освен ако "обикновената" сол не е фалшива  Grinning .
Виж това дали е йодирана , едва ли зелето се интересува .
Зелето се прави по хилядолетна рецепта и тя не се е променила , единствено съдовете в които го правим стават все по-некачествени  Wink .
Аз си ползвам морска сол и калта в нея  най-малко ме плаши .
Освен това нали се сещате , че зелето расте на полето , не във витрината на зеленчуковия магазин . Не може да го измиете до стерилност  Grinning .

# 41
  • Мнения: 186
Ако е пресолено изваждаш част от водата и слагаш нова ама без сол.
Иначе аз слагам червено цвекло за цвят,моркови и карфиол.

# 42
  • Русе
  • Мнения: 656
 Хайде отново отново на зелето. Киселото зеле и ферментиралата домашна туршия (не с оцет) са изключително полезна храна и чудесно си ходят с ракийка.  Жалко че вече ни мързи да си ги правим, а на магазина няма нищо подобно. Аз все пак направих и тая година зеле.

# 43
  • Мнения: 2 022
Ето моята рецепта:)  Занесох бидона при тъщата. Хем ще му трие сол, хем го дави с кофата. Като го погледне ще втаса, като плюне  ще го пресече, а на пролет.. Sick терасата си е нейна все пак.
Аз отговарям за дреболиите: каймичка, пържолка, сланинка, туй цък онуй цък... И си се разбираме с нея Whistling

И ние така, с малки разлики: зелето е на балкона на свекървата. Зелето го доставяме ние, мръвките също, тя готви, мноооого вкусно при това. Всички сме доволни. Laughing

# 44
  • Мнения: 4 615
Я баш снощи ръгнАх зелева чорбъ с праз и трошнато люто чушле, чаша вино и свински гърдички. Нищо не съм забравила, даже днес сърмички със зелеви листа ще правя. bowuu

# 45
  • Русе
  • Мнения: 656
 В момента са пости .

# 46
  • Талант на 2012,2013 г.
  • Мнения: 3 001
Мхм, пости са, ма това за този, който може да пости...

Иначе нашето зеле е почти готово. И за сърмички ще има и за чорбичка... bowuu

# 47
  • Мнения: 1 610
Не обичам туршии- рядко консумирам, но с удоволствие опитвам кой какво е забъркал...и какви балкански тайни слага в бурканите.  Wink
Правя разни туршийки ...зимни салатки ...за адета и да не забравяме домашните традиции chef
Правя ги за мъжо, той е фен на туршията,  cheers прави си зеле в буркани...добре му се получават нещата.... Peace

И аз съм за салата, на кокал расла... Laughing естествено с чаша червено вино...

Е.... наздраве и дано прескочим календара на маите, да изядем туршиите...има няма месец до тогава...

# 48
  • Мнения: 8 803
Я, каква весела темичка! Laughing За съжаление не мога вече да ям кисело зеле, но преди бях почитателка. Както и на всичко, което го придружава Laughing Тази година мъжът ми сложи съвсем малко зеле, само той го яде. А аз ще трябва да правя салати и да го готвя Whistling Да ви е сладко на всички, не го пропускайте в менюто Peace

# 49
  • Русе
  • Мнения: 656
Не обичам туршии- рядко консумирам, но с удоволствие опитвам кой какво е забъркал...и какви балкански тайни слага в бурканите.  Wink
Правя разни туршийки ...зимни салатки ...за адета и да не забравяме домашните традиции chef
Правя ги за мъжо, той е фен на туршията,  cheers прави си зеле в буркани...добре му се получават нещата.... Peace....


 Зеле в буркани ??? Какво представлява това?
 Не бъркайте т.нар. туршия, дето се прави с оцет, с истинската - ферментирала.
 Тайните на туршията не са балкански въобще, просто по "другия" свят са се "цивилизовали" (т.е. опростяли тотално) прекалено много и са забравили традициите много отдавна. Но спокойно, и ние се движим по техния път, това няма да се размине безнаказано  Simple Smile.

 Иначе това, че тревата е храна за истинската храна е ясно  Mr. Green!
 Наближава времето на кървавицата от щастливи прасета  Mr. Green!

Опитвам се да си представя наглата усмивка на идиота, който е измислил този термин ...

Последна редакция: пн, 26 ное 2012, 13:24 от ramlim

# 50
  • Мнения: 3
Мхм, пости са, ма това за този, който може да пости...

Иначе нашето зеле е почти готово. И за сърмички ще има и за чорбичка... bowuu
Обожавам сърмички и чорбичка,явно  че сега с полуделите хормони съвсем съм освирепяла! Айде отивам да си търся готово зеле на зеленчука,че моя мързеланко не сложи а мен ми изтекоха соковете докато ви чета Twisted Evil

# 51
  • Мнения: 12 662
Като бременна все ми беше главата в бидона, а той на балкона. Мъжът ми казваше, че ще уморя бебето от студ.

# 52
  • Варна
  • Мнения: 2 768
Тази година и аз сложих за първи път. Какво ще стане не знам....съвсем се обърках с количеството сол, което се слага....варира от 200 до 400гр. на 10л. вода. Та аз сложих 400  ooooh! и сега се чудя кога най-рано мога да разбера дали не съм го пресолила?
Да не те плаша, но няма да се яде. Sad

# 53
  • Мнения: 1 175
Зеле в буркани ??? Какво представлява това?
 Не бъркайте т.нар. туршия, дето се прави с оцет, с истинската - ферментирала.
Какво пък му е на зелето в буркан? Който не може или не иска да слага цял бидон, прави зеле в буркани. И "истинското" в саламура става в буркани, и "неистинското" с оцет също. 

# 54
  • Русе
  • Мнения: 656
Зеле в буркани ??? Какво представлява това?
 Не бъркайте т.нар. туршия, дето се прави с оцет, с истинската - ферментирала.
Какво пък му е на зелето в буркан? Който не може или не иска да слага цял бидон, прави зеле в буркани. И "истинското" в саламура става в буркани, и "неистинското" с оцет също.
Истинското става с ферментация, а ферментацията е биологичен процес изискващ кислород. В един затворен хермртически, или "почти херметически"  Wink  буркан, кислород няма от къде да дойде, затова питах. В бурканите обикновено се "буха" изкуствено кисел вкус (оцет), но истенската туршия не е просто кисел вкус, просто не е едно и  същото  Peace.

# 55
  • Мнения: 1 175
И в бидона няма достатъчно кислород. Затова се претака. Претакането е важното, не какъв е съда. Аз си правя зеле в двулитрови буркани, претакам си го, само в солена вода без оцет или нещо друго, и си ми става идеално кисело зеле. И сърми с него си правя, и свински пържоли сготвени в зелевия сок.

# 56
  • Русе
  • Мнения: 656
И в бидона няма достатъчно кислород. Затова се претака. ...
Така е, по това няма спор  Peace.

# 57
  • Мнения: 1 610
става и в буркани -3л / 5л буркани. Реже се, подрежда се в буркана, залива се с вода и 3лъж./5лъж сол. Оставя се на терасата до готовност/не се стерилизира/...няколко пъти се преобръща буркана и готово...никаква философия и табиети...

Може да се сложи и зелено доматче, морковче, чеснов, чушка/червена -може и люта/ по 1-2 бр за аромат на зелето...
Никакви хапчета и консерванти...Гарантирам отлично качество...  нещата не са сложни, колкото сложно го казват хората...
Пробвайте ... ако Ви хареса цената на 1буркан туршия ще ви струва не повече от 1 лв

1кг зеле х 0,29лв цената в момента
1 морков
3лъж сол.
----------
15 мин работа

# 58
  • Мнения: 135

Може да се сложи и зелено доматче, морковче, чеснов, чушка/червена -може и люта/ по 1-2 бр за аромат на зелето...
Никакви хапчета и консерванти...Гарантирам отлично качество...  нещата не са сложни, колкото сложно го казват хората...

Жената така прави част от зелето..

# 59
  • Мнения: 12 662
Зелето не беше ли мъжка работа ?

# 60
  • Русе
  • Мнения: 656
Зелето не беше ли мъжка работа ?
Не, само ракията!

# 61
  • Мнения: 135

Зелето не беше ли мъжка работа ?

Разбира се.. особено когато остане и требе някой да го изхвърли посред лято.  Mr. Green
Голям кеф е да евакуираш целия блок.  Joy

# 62
  • Мнения: 12 662
Сигурно и жената се евакуира предварително.  Grinning

# 63
  • Мнения: 135
Сигурно и жената се евакуира предварително.  Grinning

Как да и обясня че повече от пет зелки не са ни необходими.. но и трябваха години за да схване.. накрая го товаря барабар с бидона и някъде дълбоко в прованса проблема се решава.  Laughing
Тази година има напредък.. само на седем, осем зелки сме.  Laughing

# 64
  • Мнения: 1 610
Сладурчета туршиите се консумират до март месец... След това търсите начин да я разкарате от дома си  ... кой ял - ял...
не чакайте да се стопли времето и да засмърди ... защото този аромат ще ви остане в нослетата и после ще ви се отще да консумирате този забележителен витаминозен зимен коктейл... Laughing 

# 65
  • Русе
  • Мнения: 656
 Чак се чудя как правите по 6-7 зелки, аз правя бидон 120л , 2 чувала зеле, това са поне 30-на зелки и не стига Wink. Ама вие ракия не пиете, за какво ви е нарязано на салатка кисело зеле с червен пипер, сарми не ядете, свинско (с изСвинение към горките животинки  Laughing) със зеле - също ....

# 66
  • Мнения: 135
Права си Маманет.  Laughing

Но виж от сока направо съм очарован.. сутрешното бульон- трезве.. е незаменимо.  Mr. Green

ramlim.. предпочитам киселите краставички  Laughing.. не всички обичаме кисело зеле.
Пък и как го виждаш за мезе на уискито ???  Laughing
За ракията обаче няма мезе което да не и отива.. най вече пък свинските пръжки, пушената сланината на скара.. дори и със студена водица върви.  Laughing
Честно.. зелето го намразих в казармата.  Naughty

# 67
  • Мнения: 4 615
Аз въпрос имам. Нашето зале за втора година хваща "пелена". Каква може да е причината и има ли начин да се избегне? Благодаря!

# 68
  • Русе
  • Мнения: 656
... Нашето зале за втора година хваща "пелена"....

Обикновено, когато му е малко солта става така. Но ако става въпрос за периода след март, тогава е нормално  Wink.
 Всъщност за да няма образуване на "сага" се "бухат" здраво разни химикали спиращи развитие на ферматанцията и въобще на всичко, което се движи вътре в бидона. Но аз предпочитам да има малко "пелена" , отколкото да прекалявам с химията!

# 69
  • Мнения: 4 615
Става въпрос за сега. И тази и предходната година се получи.

# 70
  • Русе
  • Мнения: 656
 Слага се натриев бензоат, някои казват 1г на литър вода, т.е. 100г. на един бидон  #Crazy. Аз слагам максимум супена лъжица и то при нужда. Когато започне да образува сага слагам половин лъжица, даже по-малко, след седмица ако има нужда - още малко.

 Зеле не се прави на прекалено топло, да речем септември на южната тераса или в маза до абонатната на ТЕЦ-а  Grinning!

....
Пък и как го виждаш за мезе на уискито ???  Laughing
....
Че кой говори за такива шльокавици  Grinning!

# 71
  • Мнения: 1 175
Ей затова са по-удобни бурканите. Правиш един-два големи, като вземат да свършват слагаш нови, и така докато има интерес. Така правиш малки количества които се изяждат докато са пресни и не застояват, няма време да образуват сага така че няма нужда от химии, и няма останало смръдливо зеле напролет. Просто застъпваш партидите така че винаги да има, и като омръзне, спираш и не се разправяш с вкиснати бидони. Иначе как го опазвате цял бидон цяла зима не знам... Пелена не ами сигурно приказва вече до февруари  Crazy

# 72
  • Мнения: 135

Аз въпрос имам. Нашето зале за втора година хваща "пелена". Каква може да е причината и има ли начин да се избегне? Благодаря!

Продават едни решетки дето се слагат най отгоре върху зелето.. отделно жената слага лозови пръчки върху решетката.. и накрая слага три камъка да натискат положението.
Но всеки ден претака.. досега не е имало пелени.
Може и да бъркам..

# 73
  • Мнения: 4 615
Нашето е затиснато, а мъжа ми претака всеки ден. Може и да е топло. Избите ни са топли, а и времето не "дава ръка". Предната година също беше доста топличко до Коледа. Благодаря за отговорите.

# 74
  • Мнения: 12 662
Ей затова са по-удобни бурканите. Правиш един-два големи, като вземат да свършват слагаш нови, и така докато има интерес. Така правиш малки количества които се изяждат докато са пресни и не застояват, няма време да образуват сага така че няма нужда от химии, и няма останало смръдливо зеле напролет. Просто застъпваш партидите така че винаги да има, и като омръзне, спираш и не се разправяш с вкиснати бидони. Иначе как го опазвате цял бидон цяла зима не знам... Пелена не ами сигурно приказва вече до февруари  Crazy

 Peace
И аз така правя, вътре на топло става за няколко дена. То това с бидоните си е по-скоро традиция, ама каци трябва.

# 75
  • Мнения: 2 803
Тази година и ние сложхиме зеленце, за пръв път. Да видим какво ще стане! Обаче ми казаха, че вино и зеле в една маза не бивало, дали наистина е така?! Защото няма къде да сложим и двете поотделно!

# 76
  • Мнения: 4 615
Ми татко все в една изба ги прави пък и едното и другото са великолепни. Да не е суеверие някакво?

# 77
  • Русе
  • Мнения: 656
 Това е някакво оправдание за калпаво направеното вино явно, уж че е "прихванало" от зелето  Grinning!

# 78
  • Мнения: 2 803
благодаря, успокоих се.....п.п. винцето ни стана супер, да видим зелето

# 79
  • Мнения: 1 610
Направих салатка - получи ми се отлично и не мога да не я споделя със всички, защото е много вкусна и лесна за изпълнение: без стерилизация.

Продукти по избор общо 6кг: Ако не обичате чушки и корнишони може да не слагате, добавете зеле или карфиол до 6кг общо.

-1кг моркови-                                               марината: 600мл оцет
-1кг карфиол-                                                                450гр. захар
-2кг зеле-                                                                       200гр сол
-1 кг червени чушки /камби/                                        400мл олио
-1кг корнишони-                                                            15 бр аспирин- български
-чесън, черен пипер, кервиз листа/стебла .
-резенче червено цвекло за цвят./по желание/

Нарязваме зеленчуците на средни парчета. Слагаме маринатата да заври 1- 2мин. Махаме от котлона и прибавяме стрития аспирин. Разбъркваме и поливаме зеленчуците с горещата марината. След няколко часа разбъркваме отново.  Всеки ден я разбърквах поне веднъж и мисля, че за 3-4 дни стана готова.

Айде това е от мен  chef ....да Ви е сладко...   Wink


# 80
  • Мнения: 15 379
ramlim... най готиния момент е напролет.... един комшия си изсипа сока от зелето в канализацията... та си бехме пред евакуация целия вход!!! Joy

Тези готини моменти ги има всяка пролет поне по 3 пъти.
Ентусиасти с пишки имаме във входа и цялата смърдяща вода изхвърлят в канализацията.
После няма отмирисване на стълбището поне месец.

Много обичам кисело зеле, но няма сила, която да ме накара да слагам. А и друг вкъщи не желае.
Купувам готово, не е същото обаче Confused.

Не мога да не поздравя Сотето, с тази песничка, която слушам в момента:
Asche zu Asche

# 81
  • Русе
  • Мнения: 656
ramlim... най готиния момент е напролет.... един комшия си изсипа сока от зелето в канализацията... та си бехме пред евакуация целия вход!!! Joy

Тези готини моменти ги има всяка пролет поне по 3 пъти.
Ентусиасти с пишки .....
Големи етусиасти викаш  Wink ....
 Не разбрах каква беше идеята да пишеш в темата, освен да споделиш ентусиазма на хората Peace!
 А къде предлагате да си излеят зелевата чорба, отвън на паркинга  Mr. Green?
 Аз лично изнасям с кофи от мазата и сипвам в уличния канал.

# 82
  • Мнения: 15 379
Уооу, извинявай, че надрисках свещената тема Laughing.

Зелевата чорба да се изхвърля, където няма да мирише. И аз не знам къде.
Но месец да се разнася смрад - мерси.

П.П. Нямаме паркинг, но уличният канал е наистина добра идея.

# 83
  • Русе
  • Мнения: 656
Уооу, извинявай, че надрисках свещената тема Laughing.....
Спокойно, ще почистим.
 Но верно, преди не миришеше така ....

# 84
  • Мнения: 15 379
Чистете, чистете...
Лошото е, че други неща са за чистене Simple Smile.

# 85
  • Мнения: 1 610
Предлагам края на февруари Гражданска Отбрана за бързо известяване /сирени/ да бият една техническа проверка.....

ВНИМАНИЕ!  ruporuu  ВНИМАНИЕ!!! Т-е-х-н-и-ч-е-с-к-а  п-р-о-в-е-р-к-а Моля гражданите да изхвърлят зелето преди затопляне на времето!!! К-р-а-й  н-а т-е-х-н-и-ч-е-с-к-а-т-а  п-р-о-в-е-р-к-а!!!  ruporuu

Е дадох предложение....сигурна съм, че ако срока се спази, съседите ще ни уважават още повече!!! Wink

# 86
  • Мнения: 191
Обожавам  зеле  - прясно, кисело, с месо , без месо, на салата  , готвено  - всякак. Традиция  беше  майка  да  готви  кисело зеле със свинско   всяка    неделя  през  зимата . Без  пропуск . Просто  си беше традиция  у дома .  Така  е  и сега  ,  откакто    съм  домакиня .Всички  го  обичаме  ,  но най-много  аз . Дори  днес  сготвих точно това  , за пръв път  тази зима. Вкиснах  си  нарязано зеле  в 3-литров буркан  и  готово/зелките  още  не са готови /. Направила съм  и  туршии  със  зеле .Във входа  почти  всички  си  правят  също . Наистина  на пролет  е  гадничко   като  стане време  да  изхвърляме  водата   ,  но    ... какво да  се  прави  ,  преживявам  смрадта .

# 87
  • Мнения: 135

Не мога да не поздравя Сотето, с тази песничка, която слушам в момента:
Asche zu Asche[/i]

Сърдечно благодаря за поздрава Sourcherry  Hug.. наборите са били винаги на ниво...  Laughing.. едва ли е обаче от киселото зеле.  Laughing

Да поздравя всички ентусиасти дето обичат ракия с кисело зеле....  Mr. Green

http://www.youtube.com/watch?v=nIAsGaGuYuE

# 88
  • Русе
  • Мнения: 656
Цитат
Тайна за хубаво кисело зеле
Изпращане по имейлПубликувайте в блога си!Споделяне в TwitterСподеляне във Facebook
Ще ви споделя една изпитана тайна за добро кисело зеле. Научила съм я от професора си по биохимия.
Ферментацията на зелето, както и на всички туршии,  протича от млечно кисели бактерии, които нормално живеят по повърхността на зеленчуците.Тези бактерии , както и всички останали се хранят със захар, било то плодова или промишлена.
Точно те, преработват захарите, които се намират в зелето и ги превръщат в млечна киселина, като го "втасват"- ферментират. Млечната киселина от своя страна смъква рязко рН на средата като по този начин задържа развитието на патогенните бактерии. Поради различното захарно съдържание на зеленчуците е възможно млечно киселата ферментация да стартира трудно, като паралелно с нея да получи превес намножаването на патогенните бактерии , които се намират нормално във водата и по повърхността на зеленчуците. В този случай е възможно зелето да протече .
За да стартира правилно ферментацията, ние можем да подпомогнем размножаването на полезните млечнокисели бактерии с до 1 кг захар на бидон от 100 литра.
По време на ферментацията е твърде възможно , зелевият сок да ви стане слузест като глицерин. Няма повод за притеснения, всичко се оправя от само себе си. На мен лично не ми се е случвало, но хора , които са го прилагали, са ми звъняли стреснати , че са си развалили зелето. После пък звънят да ми кажат, че много хубаво е станало.


За да се потисне допълнително развитието на гнилостни бактерии  слагам надялани корени хрян , който има бактерицидни свойства.
Хрянът е природен антибиотик и ви го препоръчвам при всички туршии с ферментация. Той отделя ароматни вещества , които потискат развитието на патогенните бактерии. Ако прекалите обаче при зелето, има опасност да си остане кораво до края . Аз една година имах подобен случай. На един бидон от 100 литра се слагат 2-3 корена, колкото голям морков.
При туршиите колкото и да сложите все ще е добре, зеленчуците ще се запазят хрупкави като при поставянето им.
Ферментацията на киселото зеле се пресича с натриев бензоат, закупен от аптеката. Дозировката е според указанията на опаковката. Тук искам да подчертая дебело, че от собствен опит съм установила, че при употребата на натриев бензоат се променя вкуса на зелевия сок - изчезва му газировката и вкусът му става леко блудкав. Освен това, важно е да подчертая,  че с употребата на този консервант, се подтиска само дейността на бактериите, но не и на плесените. Много вероятно е бидона да хвана дебела сага ако спрете да го претакате.

От тук: дИбИлана.ком Grinning

 Мисълта ми беше за съгата. До сега оставях бидона с отвотен капак, с цел навлизане на кислород, за по-бърза  ферментация. В един момент (преди седмица) взе да се появява съга, макар редовно да го претакам, зелето е на близо месец вече. Реших да пробвам да  затварям плътно бидона и има ефект, съгата почти изчезна за 2-3 дни.

# 89
  • Мнения: 527
Юнаци, нашето зеУе замръзна. Лед, дебел 5 см. И сега какво ще правим? Според вас има ли проблем?

# 90
  • Талант на 2012,2013 г.
  • Мнения: 3 001
Никакъв.

Преди години така мръзна и нашето. Чупиш леда и вадиш. Това е... Peace

Последна редакция: сб, 15 дек 2012, 14:42 от Марѝ

# 91
  • Русе
  • Мнения: 656
 Има проблем и още как !
 Освен ако нямаш друго мезе за ракията, за момента поне  Grinning!

 Друг проблем е само, че ферментацията ще се забави.

# 92
  • Талант на 2012,2013 г.
  • Мнения: 3 001
Аз говоря за зеле, което вече е ферментирало...

# 93
  • Мнения: 1 175
Най-вероятно ще му се поразвали хрупкавината и ще стане по-меко. Като зеленчуците които са били във фризера. В замръзнало състояние водата се разширява; водата в клетките на зелето като се разшири под формата на лед ги разкъсва, нарушава се целостта на тъканта и като се размрази, става по-пихтиеста. Ако ледът е само на повърхността, зелето може да не е било засегнато. Ако замръзнат и самите зелки надолу, тогава може да се получи фризерният ефект.

# 94
  • Мнения: 191
Най-вероятно ще му се поразвали хрупкавината и ще стане по-меко. Като зеленчуците които са били във фризера. В замръзнало състояние водата се разширява; водата в клетките на зелето като се разшири под формата на лед ги разкъсва, нарушава се целостта на тъканта и като се размрази, става по-пихтиеста. Ако ледът е само на повърхността, зелето може да не е било засегнато. Ако замръзнат и самите зелки надолу, тогава може да се получи фризерният ефект.


Дидитка,  абсолютно си права  .
И на нас ни  е  замръзвало ,  няма страшно ,  яде  се .Дано  е  останало хрупкаво , по-вкусно  е  все пак .

# 95
  • Стара Загора
  • Мнения: 432
Всяка година си правим кисело зеле.
Това ме улеснява после в седмичното меню поне веднъж- правя боб със зеле,сърмички,месо с зеле и т.н.!

# 96
  • Русе
  • Мнения: 656
  Нашето вече се преполови. Преди 2-3 дни му сложих съвсем малко н. бензоат, може би една кафена лъжичка (на половин бидон 120л.) защото вече не го претакам и започна упорито да прави сага.

# 97
  • в полите на Балкана
  • Мнения: 3 462
Аз слагам 4-5 лимона срязани на четири на половин бидон 120л. Хваща сага и трябва да се чисти, но пък си остава приятно кисело и солено както в момента когато сложа лимоните до май месец.

# 98
  • Мнения: 10 057
Мой познат сподели, че пресичал зелето с ориз - на един бидон 1 кг. ориз. Не съм му опитвала зелето, но миналата година пролетта видях до канализацията остатъци от зеле и доста ориз.
Там не живее този познат и явно и други ползват този метод за пресичане.
Това с лимоните го прави продавачът от близкия Плод-зеленчук.
Питах го как го пресича, защото имам проблем със стомаха от този бензоат.
Свършихме бурканите със зеле и сега ще купя от него.

# 99
  • Мнения: 191
За пръв път  чувам  за  пресичане  на  зеле  с лимон .  Ще  го  пробвам  метода   .

# 100
  • Мнения: 1
Изчетох цялата тема  за киселото зеле.Много хора от форума се лутат колко сол се слага за саламура.
За протичането на млечно-киселала  ферментация пропорцията е:

33гр.морска сол за 10л.вода

или 3.3 кг  за 100л.вода задължително и само морска пречистена сол.

Тя винаги е еднакво солена няма йод и допълнителна химия

При това разреждане протича правилната ферментация за зеле,сурова туршия и който каквото си е намислил за мезе на ракията,пържолите и т.н.
Поредица от години жъна успех с тази дозировка
преди го карахме СОЛ НА ВКУС!!!!!тъпота

Успех на всички.
За спиране на ферментацията -натриев бензоат 1гр на литър сок(  като се брои и изпития при претакане)

# 101
  • Мнения: 22
Изчетох цялата тема  за киселото зеле.Много хора от форума се лутат колко сол се слага за саламура.
За протичането на млечно-киселала  ферментация пропорцията е:

33гр.морска сол за 10л.вода

или 3.3 кг  за 100л.вода задължително и само морска пречистена сол.

Тя винаги е еднакво солена няма йод и допълнителна химия

При това разреждане протича правилната ферментация за зеле,сурова туршия и който каквото си е намислил за мезе на ракията,пържолите и т.н.
Поредица от години жъна успех с тази дозировка
преди го карахме СОЛ НА ВКУС!!!!!тъпота

Успех на всички.
За спиране на ферментацията -натриев бензоат 1гр на литър сок(  като се брои и изпития при претакане)

Браво, перфектна рецепта. Днес си купих и са го уцелили, искат ми 2лв за литър сок, но няма грижи, нормално е.

# 102
  • Мнения: 1 121
Изчетох цялата тема  за киселото зеле.Много хора от форума се лутат колко сол се слага за саламура.
За протичането на млечно-киселала  ферментация пропорцията е:

33гр.морска сол за 10л.вода

или 3.3 кг  за 100л.вода задължително и само морска пречистена сол.

Тя винаги е еднакво солена няма йод и допълнителна химия

При това разреждане протича правилната ферментация за зеле,сурова туршия и който каквото си е намислил за мезе на ракията,пържолите и т.н.
Поредица от години жъна успех с тази дозировка
преди го карахме СОЛ НА ВКУС!!!!!тъпота

Успех на всички.
За спиране на ферментацията -натриев бензоат 1гр на литър сок(  като се брои и изпития при претакане)
Не ми се обиждай, mazda6, но си сбъркал, вероятно грешка от клавиатурата.
10л - 100л. - разлика един порядък (10 пъти)
33гр. - 3.3кг - разлика 2 порядъка (100 пъти)
Второто е вярното, а на 10 литра е 330 грама. Аз го знам 400, но май е много.
33 грама е на литър.
---------------
Някой може ли да сподели оптимални граници на външната температура? Примерно до колко под 0 е приемливо? -5 ? До към +10 ? Ясно, че ако е постоянна, най-добре, ама не може Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт