Болка при кърмене и все по-малко мляко

  • 2 090
  • 11
  •   1
Отговори
  • Мнения: X
Здравейте!

Преди време бях пуснала тема в другия подфорум, но сега реших тук, защото ми се струва, че повече хора ще я видят и може да се включи някой имал сходен проблем.

Започнах кърменето със силиконов накрайник, защото имах вдлъбнати зърна, които бебето успя да изтегли в началото и беше много болезнено (описала съм по-подробно в другата тема). Още от първите седмици правя опити да го махна и от около 10-на дни вече не съм го ползвала изобщо. До тук добре, но възникват все нови и нови проблеми. Sad Бебето засуква, но явно неправилно, защото като пусне зърното е сплескано и неравномерно изтеглено. На лявата гърда положението е по-добро, защото и зърното е по-оформено, но на дясната почти винаги ме боли докато бебето суче и малко след като е пуснал зърното побелява за секунди. Знам, че най-вероятно се дължи на неправилно засукване, но нещо хич не се получава при нас.

Сега се появи и друг проблем - усещам, че кърмата намалява все повече и повече. Бебето не суче редовно, защото има ужасен коремобол и газове. Това допълнително усложнява и самото кърмене, защото той рядко е спокоен докато суче. Често се върти и дърпа във всички посоки, от което още повече ме боли. От това нередовно сукане имам чувството, че гърдите съвсем се объркват кога колко да произвеждат. Има моменти, когато бебето суче на празен ход, без да преглъща. След много такива сукания се произвежда повече кърма за известно време, която той съответно не изсуква и всичко започва отначало. Наистина съм много притеснена за регулацията на кърмата. Дясната гърда е по-малка, произвежда повече мляко и гледам да го слагам първо на нея.

Опитвам се да намеря помощ на местна почва, но засега май не съм намерила адекватна такава. Ходих на среща на Ла Лече тук, погледнаха бебето и казаха, че изглежда правилно засукал (мен обаче ме боли) и казаха да гледам да пие и задно мляко, за да не го боли толкова коремът. Това обаче не винаги успявам да постигна.
Свързах се и с консултантка към IBCLC. Тя ме посъветва когато имам време да цедя дясната гърда за допълнителна стимулация, а двете заедно само ако искам да увеличавам количеството мляко. Мен обаче ме е страх да цедя и двете едновременно, защото не знам в кой момент бебето ще реши, че е гладно и да не се окаже, че няма какво да пие. С цеденето само на дясната гърда нямам особен успех, защото рефлексът на потичане много трудно се задейства така. В момента имам малка електрическа помпа на Медела, утре ще се опитам да сдобия и с голяма такава.

Бебето досега наддава добре. Чак се чудя как успява в нашия случай. Само за последната седмица не знам колко е качил. Утре евентуално ще го премерим с консултантката. Мисля, че има достатъчно мокри пелени, но ми е малко трудно да определя. По принцип ползвам такива за многократна употреба и той често си върши нуждите и на мивката. През нощта главно слагам еднократна пелена. Мерила съм еднократните ... не знам дали 100-120г без теглото на пелената се смята за добре намокрена.

Бебето е изключително кърмено досега. Биберон-залъгалка не ползваме, но явно този силиконов накрайник е объркал нещата. Sad

Стана много дълго, но исках всичко подробно да опиша. Най-вече ме притеснява количеството мляко. Днес пак е един от дните, в които хич го няма със сукането. Sad Не знам как така се получи. Имаше достатъчно мляко, а сега ... Ясно ми е, че трябва да се работи и по проблема с правилното сукане, защото може би гърдите не се стимулират добре, но май не се справяме много добре с бебето.

Благодарна съм за всякакви съвети. Не искам да приключваме с кърменето. Не още. Готова съм да направя всичко възможно и невъзможно, за да се получи. Опитвам се да съм спокойна, но трудно ми се получава.


Последна редакция: нд, 14 ное 2010, 16:05 от Анонимен

# 1
  • Мнения: 397
Здравей Синьо,
чудесно е желанието ти да кърмиш своето бебе и да му дадеш най-доброто мляко за него, въпреки вдлъбнатите зърна и запушванията, които си имала. Силно вярвам, че упоритостта ти ще бъде възнаградена, и съвсем скоро ще се чувстваш по-уверена и спокойна.
Първо бих искала да споделя, че бебетата имат предпочитание към една от двете гърди. Съответно тя се стимулира повече и произвежда по-голямо количество мляко. Това не бива да те притеснява.
На пръв поглед проблема най-вероятно е в неправилно засукване, а побеляването сигурно е вазоспазъм. Ето тук можеш да прочетеш повече за него и за начините за облекчаване на болката. Когато има разранени гърди, и когато са били така продължително време, по-бавно се възстановяват гърдите.
Би ли споделила по колко пъти се храните на ден, имате ли нощно кърмене? Колко се роди бебето и как наддава до момента? Ужасния коремобол и газовете на бебето колики ли са?
Ще ти пусна извадка от един коментар на Хедра, авторката на статията по-горе. Мисля, че част от нещата описват вашата ситуация:
Цитат
Често бебетата са много неспокойни във вечерните часове и може да искат да висят на гърдата в продължение на няколко часа непрекъснато, като пак плачат и се дърпат. Това поведение не е от глад и не означава, че бебето не получава достатъчно – просто огромната част от бебетата си имат такива неспокойни моменти привечер. И макар че са ужасно изтощителни и обезсърчаващи, обикновено тези неща отминават някъде през втория-третия месец 

Надявам се да съм била от полза  Hug.

# 2
  • Мнения: 3 595
Привет Синьо,
Прочетох и другата тема и поста ти тук и ти се възхищавам на силите и увереността, с която се справяш и продължаваш въпреки трудностите!

Когато бебето засуква има ли добро отваряне на устичката, а когато вече е засукало получава ли се тъп ъгъл на устичката около гърдата? Можеш да погледнеш ето тези снимки, за да видиш по-добре какво имам предвид:
снимка 1 - тъпия ъгъл за който говоря
снимка 2 - добро поемане освен на зърното и на част от ареолата, най-често с леко обърнати навън устнички
снимка 3 - коремче, към корема (тялото) ти, зърното да сочи между горната устничка и нослето на бебето, така че то да наклони главичка нагоре и назад и това да позволи по-широко отваряне на устичката.
клип за засукването и колко навътре трябва да се поеме гърдата, за да не се травмира зърното.
Когато бебетата сучат е добре да се избягва придържането долу в ниската изпъкнала част на главичката, защото това може да ги накара да отдръпнат главичката си назад. Може бебето да се придържа около вратлето и раменцата. Когато жените кърмят седнали често се случва, главичката на бебето да попадне в свивката на лакътя и главичката да се изнесе твърде извън тялото на майката. За да достигне зърното, бебето трябва да свие главичка към вратлето, което не позволява доброто отваряне на устичката. Ако при вас се получава така може, да опиташ да поставиш главичката малко преди свивката на лакътя и телцето на бебето да е изнесено малко по към корема ти, така че зърното да сочи между горната устна и нослето, както описах по-горе.
Можеш също така да опиташ да смените позата, в която се кърмите и да опиташ различни варианти откривайки тази, в която най-малко те боли, поне докато успеете да коригирате засукването и установиш кое е това, което причинява болката.

Можеш ли да погледнеш това клипче и да ми кажеш дали случващото се при вас наподобява показаното видео с вазоспазъм?
При вазоспазъм, се получава рязко свиване на кръвоносните съдове, което е болезнено и най-често е след пускане на мокрото от слюнката зърно при докосване на въздуха до него. Зърното може моментно да побелява и/или полилавява, преди да си върне вида.
Вазоспазъма може да се обърка с болката при не добро позициониране на бебето на гърдата или не добро засукване от бебето на гърдата. Промяната в цвета на зърното може да е индикация за вазоспазъм, ако не е механично причинено от стисване на зърното от устичката на бебето. При вазоспазъм обикновено помага поставянето на нещо сухо и топло при отделянето на бебето от гърдата (примерно сух топъл компрес). Също може да се затопли малко повече стаята, т.е. да се осигури по-висока Т на цялото ти тяло и разликата в Т да не е толкова стресираща за организма при контакта с по-студения въздух. Някои майки намират, че отоплителен уред от типа на духалките насочени към гърдата, при отделянето на бебето им помага. За дълготраен ефект се смята, че помагат физически упражнения от типа на аеробика, фитнес, йога, изобщо всичко, което подобрява кръвообръщението. Рибеното масло към храните на майката и маслото от безстъблена иглика вечер, според някои майки дават резултат след прилагането им в продължение на поне няколко дни. Може да се увеличи и приема на калций/магнезий, след консултация с лекар разбира се.

Бебето успява ли да изплези добре езичето си извън устичката и при консултациите дали си спомняш да са погледнали дали няма малко по-високо небце? Колко хранения има бебето приблизително за 24 часа? Само от гърда ли суче или също приема и изцедена кърма? Ако приема изцедена кърма с какво я предлагате? Възможно е силиконовия накрайник да е създал известни трудности, но в някои случаи той е необходим, за да може кърменето да продължи. Рядко се препоръчва, именно заради риска от объркване, но понякога именно това може да спаси кърменето. Така или иначе вече кърмиш без него, правилно ли съм разбрала?

Приема на повече предно мляко и не достатъчно задно при някои бебета може да засили коликите и вероятно това е причината да ти препоръчат да опиташ да му предлагаш достатъчно и задно мляко. Възможно е вече да сте обсъдили и компресията на гърдата като вариант. Гърдата се обхваща под формата на буквата "С", като палеца е отгоре, а останалите пръсти от долната страна на гърдата. Прави се приплъзване на пръстите с много лек натиск, от основата на гърдата към ареолата и зърното. Когато пръстите достигнат на 1-2 пръста от ареолата се притиска (слабо, в никакъв случай не силно, за да не се травмира гърдата) и се изчаква да се види бебето ще започне ли да преглъща, ако не гълта се повтаря. Докато слезе следващата порция мляко е възможно да се наложи няколко пъти да се повтори движението. Когато млякото потече се държи притисната гърдата докато пие и се отпуска, когато спре. По същия начин пръстите се завъртат и обикалят все така под формата на буквата "С" цялата гърда, за да се изцеди добре от всички страни. След като детето спре да суче и с компресия, ако още е гладно може да се предлага и втората гърда, после отново компресия, ако и когато втората гърда е необходима. С компресията би трябвало да и се осигури достатъчно и от задното мляко, което да го засити. Компресията може да е удачен вариант, тъй като реално майката помага на бебето за по-бързото слизане на млякото и за по-кратко време, бебето изсуква повече кърма. Това ще даде възможност и на зърната да си почиват. Тъй като (ще видиш и от клипчето) бебето използва активно долната си челюст е добре при компресия на гърдата да внимаваш пръстите ти да не са около долната челюст, за да не му пречат да суче. В зависимост от позата, която използваш, можеш да обикаляш останалата част от гърдата.
Тук може да се видят и 2 клипчета с компресия Compression и Compression, nibbles, open eyes. Последните две клипчетата са за теглене.

Относно цеденето, ако успееш да приложиш компресията на гърдата е много възможно бебето да изсуква добре млякото и да не се налага цедене. От друга страна, ако считаш, че гърдите не са добре стимулирани и не са добре изпразнени след като детето се нахрани може да изцедиш всяка от тях за около 15 минути (5 минути след като нищо не потича повече от гърдата се смята, че е добре изпразнена). Цеденето може да е по-подходящо след кърмене, вместо преди, за да си по-спокойна, че когато бебето огладнее ще има достатъчно   bouquet

# 3
  • Мнения: 4 406

в допълнение към писаното от Иви- ако бебето е нервно по време на хранене, може би ще е добре да не се изчаква да заплаче. още при най- ранните признаци на глад ( въртене на главичката,лапане на юмручета, изплезване на езика все едно търси гърдата) да му се предлага да суче. Последния знак на прегладнялото бебе е плачът и тогава то е достатъчно изнервено, за да не се кърми ефективно.
Има ли вероятност според теб струята да е твърде силна ( или напротив- твърде слаба) и това да кара Дамян да се дърпа от гърдата?
Опитвала ли си да го кърмиш права, ходейки из стаята, за да усеща равномерно полюшване? това обикновено успокоява бебетата и засукват добре.

# 4
  • Мнения: X
Много ви благодаря за отговорите, момичета!   bouquet

Снощи не можах да пиша, защото Дамян непрекъснато искаше да суче, а то нямаше какво след като цял ден не се беше сещал много-много. Точно от това най-много ме е страх - кърмата не е регулирана още добре и неговите паузи водят до липса на кърма в определени моменти. Sad Какво мога да направя? През деня му предлагах от време на време, но той просто не суче, когато не иска. Много ме е страх, че млякото прогресивно намалява. Sad

Дамян е роден 3440г и 51см. Спадна до 3160г. На 1 месец (20.10.2010) е бил 4350г и 56см. На 06.11.2010 е бил 5040г. Миналия вторник с консултантката го премерихме +240г за 1 седмица, но не знам колко е вярно, защото е мерен с дрехи.

Да, определено става въпрос за вазоспазъм. Зърното е изтеглено несиметрично, понякога има и ръбче и побелява за секунди. Поне не усещам болка при побеляването. Пия някакво хомеопатично Magnesium phosphoricum D6, но не знам колко помага, защото и според мен е от неправилно засукване.

За къса юздичка са го гледали, но за високо небце мисля, че не. То как пречи на кърменето?
Бебето засега суче само на гърда. Имам малка чашка и спринцовки в случай, че се наложи да дохранвам.
За броя кърмения ... само през нощта има някаква закономерност, ако може изобщо така да се нарече. Обикновено суче към 1-2, после 4-5 и след това 7-8 часа. Понякога между 1 и 8 има 2 кърмения. Сутрин има обикновено още 1 кърмене към 10-11 часа и след това настава хаос. Понякога прави паузи от 2-2,5 часа, понякога иска още по-често. А има и дни като вчера, в които ако не му предложа, няма да се сети часове наред. И след това иска често-често, а то няма какво. Sad

Коремоболът и газовете сигурно са колики. Не знам. То нали не е много дефинирано какво са колики, но определено много пречи този коремобол на кърменето. Той затова често дърпа и се върти на гърдата - напъва се и се присвива горкото и често се чува "пръц".

Иначе засукването не винаги ни се получава. Той понякога не иска да си отвори широко устата ... или аз не го чакам достатъчно. Tired Ъгълът често е тъп, но май не винаги го докарваме на асиметрия. А и когато го боли коремът често след като уж е захапал добре, се издърпва и хваща само зърното. При мен ареола никога не се вижда, защото просто са ми много малки и той при всички положения ги обхваща.

За компресията на гърдата съм чела, но не мога много да я прилагам с моите малки гърди. Sad Аз като си позиционирам пръстите и трябва да ги махам веднага, защото то няма почти никакво място за приплъзване.

За цеденето ... успявам да изцедя само когато цедя и 2-те едновременно. Иначе много трудно ми се задейства потичането. А не смея да ги цедя и 2-те наведнъж като не знам кога ще реши, че е гладен.

Гледам да не се стига до рев когато е гладен. Но не винаги му хващам сигналите, защото той примерно понякога от болка си премята главата наляво-надясно докато спи. ръцете също редовно ги размахва.
Струята е по-силна в началото понякога вече само на лявата гърда.
Ще пробвам това с разхождането по време на кърмене.

Благодаря още веднъж.

Последна редакция: пн, 15 ное 2010, 21:37 от Анонимен

# 5
  • Мнения: 397
Здравей Синьо,
Наддаването на Дамян е чудесно! Не мисля, че тревогите ти относно намаляване на млякото са основателни.  Щом храниш бебето само на гърда и не даваш други течности и храни кърмата се е регулирала според нуждите му. Препоръчително е да имате около 8-12 кърмения в денонощието.
Кърмачетата не винаги сучат от глад, а доста често и само за успокоение. По това, което си описала си правя изводите, че младежа става неспокоен следобяд и във вечерните часове. Когато бебетата имат колики това са най-неспокойните моменти в денонощието.
Друго нещо, което ми идва наум е да приложиш контакта кожа до кожа. Хубаво е да се затопли стаята до приятна температура, след което да съблечеш себе си до кръста и бебето по памперс. Можеш да легнеш и да поставиш бебето върху себе си по корем, и да се завиете с нещо. Не го насилвай да суче, остави го сам да потърси и намери една от двете гърди. Гали го нежно и се наслаждавай на момента. Мисли си за хубави и положителни неща. В много случаи спането по корем при бебетата действа добре на коликите.

# 6
  • Мнения: 4 406
В много случаи спането по корем при бебетата действа добре на коликите.
в допълнение на писаното от bobito2, много майки постигат добри резултати в успокояване на бебета с колики, като ги носят в поза " тигър на клон" Ето тук http://lalechebg.com/2009/09/colic-massage/ може да прочетеш информация за масажи на болящо коремче. Може би ще ти е от полза.

# 7
  • Мнения: X
Благодаря пак за съветите. Като тигърче го носим редовно. Ще пробвам да се гушкаме голи. Най-много обаче помага слингът. Simple Smile

Днес се върнах от консултацията поуспокоена и въоръжена с Медела Симфони "най-вече за мое успокоение" според консултантката. Дамян е качил 440г за 9 дни и вече е 5480г. Аз бях Shocked. Но явно суче достатъчно.
Продължаваме да тренираме правилно засукване.

Последна редакция: пн, 15 ное 2010, 23:02 от Анонимен

# 8
  • Мнения: 4 406
Радвам се за чудесното наддаване, явно Дамян се справя доста по- добре, отколкото предполагаш. може би трябва да му гласуваш повече доверие, той е един малък борбен мъж!  Grinning

За къса юздичка са го гледали, но за високо небце мисля, че не. То как пречи на кърменето?
възможно е зърното или част от него да попада във вдлъбнатината и да се наранява при натиска от езичето.

относно побеляването-  При механично притискане на зърното, което не е вазоспазъм, зърното също може да побелее. Вазоспазъмът е болка обикновено при допира на мокрото зърно до по-хладния въздух. Докато механичното притиснато зърно побелява и се възстановява но е по-скоро причинено от не доброто засукване на гърдата. Така че предположението ти за неправилно засукване може и да се потвърди. Непременно пиши успявате ли да го коригирате!  Hug

# 9
  • Мнения: X
Засега няма никакво подобрение при нас. Sad Започна и да ми смъди при побеляването.
Коликите при Дамян са си все така зле. Точно се зарадвам, че един ден е по-добре положението и хайде пак на следващия ...
Кърмата ту я има, ту я няма ... не мога да разбера каква е тази работа. Уффф ...

# 10
  • Мнения: 4 406
би ли описала по- точно усещането, което имаш при побеляване на зърното, моля?
можеш ли да опиташ да приложиш затоплена кърпа върху зърното, за да определиш дали ще те облекчи?
само за да се изключи като вариант за дискомфорта- лекарят на детето проверявал ли е за млечница?
не се тревожи излишно за това има ли я или няма кърмата- ако Дамян наддава добре, значи той успява да си я докара  Grinning
за твое успокоение, че получава достатъчно, дали би могла да го теглиш на равни периоди- например на 10 дни или 2 седмици?

Последна редакция: сб, 20 ное 2010, 17:03 от Бумеранг

# 11
  • Мнения: X
Усещам нещо като парене и смъдене. Но не постоянно. Появява се или малко след като пусне бебето или 5-10 минути след това. Изчезва сравнително бързо. Понякога и 2-3-4 пъти го усещам. Затоплената кърпа май помага. Днес ще гледам да слагам по-често, защото през нощта хич нямам сили. По-често се появява смъденето на дясното зърно, което ми е по-проблемното.

За гъбична инфекция не са проверявали с изследване. Аз си правих устата, но погледнаха само бебето. Акушерката, която идваше след раждането, също каза, че то си личало когато са гъби. Четох обаче, че може и да няма типичните симптоми. newsm78 Утре ще ходя на някаква лазерна терапия на зърната Rolling Eyes и вече ще ги накарам да тестват за гъби.

Опитвам се да не се тревожа, но май не ми се получава винаги Sad, а и аз забелязвам, че като съм по-спокойна млякото е повече и тече по-лесно.

На бебето често му се белят люспи кожа от устните. Това може ли да е признак, че не суче правилно?

За количеството кърма ... Дамян вече доста често (в моменти когато има повече мляко, де) се нагълтва набързо от едната гърда и пуска. Втората не я иска. И някак си все се получава, че дясната гърда, която произвежда и по-малко, прави по-големи паузи. Слагах го известно време винаги първо на нея, но то като нямаше много какво да пие там и пак на другата го прехвърлях. Как да процедирам, че и дясната да се стимулира достатъчно? И трябва ли бебето да суче определено време като продължителност за денонощие за добра стимулация?

Да, от миналата седмица вече го мерим на равни периоди и на един и същи кантар. Във вторник ще мога да видя колко е наддал за седмицата.

Аз пак много въпроси имам май. Благодаря предварително.  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт