Косопадът

  • 105 538
  • 749
  •   1
Отговори
# 270
  • Мнения: 0
@a.l.e.n.a - живея в Стара Загора. За година и малко минах през четирима дерматолози. Допускам, че имената им нищо няма да говорят на хората в този форум.

Първият - не ме взе на сериозно и каза, че си въобразявам и съм твърде тревожна.

Вторият - просто ми изброяваше причините за косопад, които си спомняше от учебниците, но те не се отнасяха за моя случай. Повечето бяха за алопеция ариата. Предложи ми да си направя гастроскопия, за да търся някаква бактерия в стомаха, но не беше много убедителен или пък аз бях твърде мнителна към доводите му Simple Smile

Третият - беше убеден, че е косопад причинен от хормонален дисбаланс, поради прекомерната ми възраст:)
Аз отказах да пия хормони без изследвания(доказателства), че наистина имам такъв проблем.
Изпрати ме при гинеколог и ендокринолог (беше август) и всичко беше в норма. 
Сега си мисля,че този е бил най-близо до истината. Декември поради нарушение в МЦ сама отидох да си направя хормони и се оказа,че имам леко завишен FSH (признак за пременопауза).

Четвъртия - назначи изследване за анемия и повтори щитовидните хормони. След като видя предишните резултати и последните бяха добри ми заяви,че за съжаление попадам в не малката група на хора с неустановена причина на косопад и ми предписа Миноксидил 5%. Аз предварително доста бях чела за него и се опитах  да кажа,че той е за мъжки андрогенен косопад. Лекарят ме убеди все пак да го почна (нямах голям избор).

Предварително си бях назначила не много успешна Ducray терапия:
- шампоан Anaphase (дразнеше ми скалпа и го замених с Agreal, но той е просто хума и не третира косопад)
- ампули NEOPTIDE ( След 3 месеца не видях никакъв ефект от тях)
- капсули Anacaps (пия ги 5ти месец)

Олисяването е предимно на слепоочията и областта зад ушите. Короната на главата все още не е засегната.

Опитвам се да бъда подробна. За някой може да е полезно.

# 271
  • в 1001-та нощ
  • Мнения: 16 427
Привет  Peace , наистина си се захванала много сериозно ... аз също съм от Стара Загора, макар вече отдавна да не живея там Wink) някои лекари може да ги познавам, все пак  Hug

Относно предположението ти, че третият лекар е бил най-близо до истината в твоя случай - при мен след раждането - когато причините за косопад са хормонални, наистина най-много липсваща коса имаше около слепоочията и зад ушите; а после там и по контурите на косата най-бързо започна да расте; новата коса тръгна, след като приключих с едни ампули - но не мога да кажа дали е от тях ...или просто й е било време да поникне

други момичета, които са преживели това след раждане - споделят същото - че косата тръгва от слепоочията и по контурите, така, че наистина, както ти предполагаш - може би третият лекар е бил най-близо Peace

а тестостерон и дехидротестостерон изследва ли?
има изведена зависимост между косопада и промяната на женските хормони при напредване на възрастта, когато освен косопад се наблюдава и изтъняване на косъма и има разработени продукти за коса за жени в зряла възраст

# 272
  • Мнения: 522
Какво ви е мнението http://thorax.bg/139/108

# 273
  • Мнения: 0
Привет и на теб a.l.e.n.a Simple Smile

Само за пълнота ще напиша имената на лекарите.
Дерматолози:
Първият - Милена Неделчева
Вторият - Баева
Третият - Иван Балдаранов
Четвъртият - Снежана Георгиева (от прехвалената клиника http://www.legeartisbg.com/)

Гинеколог:
Бузалов

Ендокринолог:
Златева (център Прима)

Да, изследвах андрогенни хормони - тестостерон и DHEA-S(не знам дали е същото като дехидротестостерон). И двата бяха в норма, като тестостерона беше към долна граница.

От много четене почнах да допускам, че страдам от естрогенен дефицит, а не от излишек на мъжки хормони. Мисля, че ефекта и от двете е един и същ.
Опитвам се да си променя хранителните навици с цел набавяне на фитоестрогени и да избегна прием на хормонални таблетки (които гинеколога с лека ръка ми изписа, но отказа да съпровожда терапията ми). Ще направя компромис с използване на хормонални гелове (прогестогел).

Само за инфо. Съседката ми (жена около 60те) сподели, че е имала изключителен косопад след 2рото раждане, който е овладяла с упорито 5-6 месечно правене на следната маска веднъж седмично.
1 жълтък
1 с.л. мас
1 с.л. газ
1 с.л. урина

Тогава са нямали такъв избор на козметика и са се доверявали на народната медицина. Тя твърдо е убедена,че това й е помогнало. Аз допускам, че просто хормоналния баланс се е оправил от само себе си и е предизвикал растеж на коса.

# 274
  • София
  • Мнения: 958
И аз се замислих за дефицит на естрогени. На мен ми се увеличава косопада във втората половина на цикъла и четох някъде, че май е сигнал за естрогенен дефицит.

Най-много коса ми е паднала зад ушите отзад и на темето също. Най-отгоре, където е централния път не ми е паднала изобщо.

Velina XX  - сподели моля те, какво взимаш като храна и фитоестрогени и по колко. Може и на лични....Simple Smile
Леля ми почина от рак на гърдата, а аз съм с мастопатия и затова малко ме е страх да взимам дори и растителни естрогени.

как различавате андрогенния от дифузния косопад..... newsm78

# 275
  • Мнения: 0
Здравей Mila71:)

Благодарение на твоята сърдечна отзивчивост се престраших да пиша тук. Много вероятно е обмяната на знания и опит да е полезна, макар и да не замества добрата професионална помощ.

В мрежата можеш да потърсиш богати на фитоестрогени храни, затова няма да ги изброявам тук. Ще споделя само какво аз на практика използвам.

- покълвам жито при домашни условия. С удоволствие го прибавам към салати от зеле/ моркови/ ряпа/ алабаш/ цвекло. Почти като ядки е когато го прибавиш към варен ориз със зеленчуци. Обичам го като ‘домашно мюсли’ за десерт – кисело мляко + жито + лъжичка сладко от плодове.

- кълнове от боб мунг. Купувам си ги натур от един китайски ресторант. Приготвям лесна и бърза рецепта – запържени за 2-3 мин зеленчуци (морков, чушка, чесън, кълнове) + предварително сварени оризови спагети.

- хапвам ядки - тиквено семе, слънчогледово семе, леблебия.

- пека си хляб, когато ми е приятно. Смилам ленено семе, сусам и ръж, прибавям царевично брашно, цели семки слънчоглед, ч.ч. кисело млако + 1 ч.л. сода и готово. Пече се поне час. Къщата започва да ухае много приятно.

- не си позволявам дори 1 цигара. Бивш пушач съм и лесно се изкушавам. Навсякъде пише, че пушенето сваля естрогена.

- опитвам да заместя кафето с леблебия. Може и да звучи кофти, но съм склонна на експерименти.  Някъде четох, че кафето намалявало естрогена, а от своя страна леблебията е богата на фитоестрогени.

- пия по 1 таблета Femiwell (http://www.lechitel.bg/product.php?p=22 ) тъй като не можах да включа соята в менюто си - просто не ми е вкусна. Опитах да си култивирам соеви кълнове, но макар големите грижи те не ставаха за гледане, камо ли за ядене. Опитах соята на салата като бобената - зехтин, лук, джоджън - беше кофти. Тофуто каквото и да го правих повече ми напомня на сапун, отколкото на храна. Колкото до печената соя - стоматологът ми ще ме убие ако почна да хрупам това твърдо нещо. И така се стигна до удобната и комфортна таблетирана форма на хранителната добавка. Във витамините Анакапс също има соев екстрект.

- решила съм да покълвам люцерна и да видя дали ще ми хареса.

- спортувам. Ходя на фитнес като внимавам упражненията да са повече кардио, а не натоварващи, които принципно свалят естрогена.

Изобщо не се насилвам да ям нещо на всяка цена. Трябва да ми е приятно, за да продължа. Ако не ми хареса се отказвам и опитвам с друго. Определено има ефект и го усещам по състоянието на гърдите си. Напоследък събирам и по-малко косми след баня:)

Сама се мотивирам да чета, да опитвам, да се наблюдавам и така:)

Последна редакция: ср, 15 дек 2010, 15:34 от Velina XX

# 276
  • Мнения: 0
И аз се замислих за дефицит на естрогени. На мен ми се увеличава косопада във втората половина на цикъла и четох някъде, че май е сигнал за естрогенен дефицит.
При мен е същото. Към 16-18ти ден е плашещо. В една тетрадка си пиша какво правя с косата си, кога, по колко. Там си водя и статистика кога наблюдавам усилен косопад и кога е по-спокойно. Така се мъча да хвана някакви зависимости.



Най-много коса ми е паднала зад ушите отзад и на темето също. Най-отгоре, където е централния път не ми е паднала изобщо.
Доста сходно с моето състояние. Само не разбирам каква е разликата между централния път и темето (извини)Simple Smile


Velina XX  - сподели моля те, какво взимаш като храна и фитоестрогени и по колко. Може и на лични....Simple Smile
Толкова споделих, че чак се забравих:)


Леля ми почина от рак на гърдата, а аз съм с мастопатия и затова малко ме е страх да взимам дори и растителни естрогени.
Аз също имам мастопатия и 2 малки кисти в едната гърда. Нямам наследствен фактор, но много внимавам.
Имам дете на 12 години, а мастопатията ми е следствие от неуспешни опити за кърмене и незнание какво да се прави в това състояние.


как различавате андрогенния от дифузния косопад..... newsm78
Последната дерматоможка твърдо заяви, че нямам андрогенен косопад. Той бил мъжкия тип оплешивяване, при който като венец около главата имаш здрава коса, а отгоре започва да просветва. При жените линията на бретона се запазвала.

# 277
  • Мнения: 1 629
Ние от близо два месеца покълваме люцерна и е вкусна, но не забелязвам влияние върху косопада. Моята коса беше мега гъста, но последните две години започна много да пада и сега е на половина буквално Tired

# 278
  • Мнения: 0
Dai4e защо така ти е окапала гъстата коса бе мило???стрес ли,екстеншъни ли???
Аз в момента съм с маска на тиквата:
-Сок от 4есън
-тривитаминол
-Бадемово масло.
 Grinning Grinning Grinning

# 279
  • София
  • Мнения: 958
Velina XX  - Чудесно е, че пишеш, защото го правиш много подредено и споделяш много от изминалият от теб път. Нещо, което съм твърдо убедена, че ще е полезно за всички нас.

За темето и централния път... Simple Smile - исках да кажа, че най-отгоре, точно на пътя нямам разреждане, но отгоре по назад, където черепа е съвсем лекичко по-вдлъбнал имам сериозно разреждане - точно където много жени над 60 също оредяват. Затова си мисля, че е андрогенен косопада ми.....оредяване имам и над ушите малко по-назад.....Леле как обясних...... Embarassed...

За храната - семки и аз ям, но печени и солени, което не е доста добре. Не знаех, че влияят на естрогените. Леблебия много обичам, също...и за нея не знаех. Кафето обаче ще ми е много трудно да откажа, но мога да го намаля до едно сутрин....Simple Smile

Мисля да подновя лененото семе и да започна жито....не може ли да си купувам и да си го варя?  Мога да го ям само сварено, направено с орехи и галета. Примерно ако взема негрухано и си го направя като това за помените....дали няма да стане.....Нямам време да покълвам....Simple Smile
Печената соя - става ли тази от диетичните щандове, продават я в пликчета.....харесвам я и бих я яла с удоволствие.
За спорта - с дискова херния съм от тази година и няма спорт за мен....Sad....разходки само.

Към много полезни неща насочваш темата...Благодаря отново, за което!


# 280
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 404
И моята коса е по-малко и леко прозира около тази по-вдлъбната част на главата и отпред на темето на пътя. Отпред имам малки израснали косъмчета около 3-4 см. Отзад не мога да видя добре. На мен не ми пада много коса, но тя по принцип ми е тънка и мека и при малка загуба си личи много. Майка ми е на близо 60 години и на много места косата й е оредяла съвсем. Сигурно и при мен има наследствена обремененост.  Rolling Eyes

# 281
  • Мнения: 1 629
Аз такова животно като екстеншъни нямам Laughing Според мен първо боядисването оказа влияние (но сега го спрях от половин година поне), хормоните (нещо се наруши баланса) и нервите. Аз онзи ден си правих маска с тривитаминол, но със зехтин, кисело мляко, ракия и още нещо беше и на другия ден беше все едно не съм я мила 2 седмици ... не мога да измия маската от първия път нещо. А чесъна с какво помага?

# 282
  • Мнения: 184
С тривитаминола е така Grinning,много трудно се отмива,когато слагаш тривитаминол може да не слагаш друго мазно нещо(зехтин),защото става ужас.Аз затова се отказах от маската,а и ефект не видях

# 283
  • Мнения: 0
Аз такова животно като екстеншъни нямам Laughing Според мен първо боядисването оказа влияние (но сега го спрях от половин година поне), хормоните (нещо се наруши баланса) и нервите. Аз онзи ден си правих маска с тривитаминол, но със зехтин, кисело мляко, ракия и още нещо беше и на другия ден беше все едно не съм я мила 2 седмици ... не мога да измия маската от първия път нещо. А чесъна с какво помага?

Когато в маската има мазни съставки е (почти) задължително да се прибави жълтък, за да може да се отмие.

# 284
  • Мнения: 0
Правила съм  маската с тривитаминол и масла поне 50 пъти и нито веднъж нямах проблем с измиването.Жълтък не слагам .Мия си я два пъти с пове4ко шампоан.Плюхме го ,плюхме го тривитаминола,ама за пореден път се убеждавам ,4е косопада ми спира от него.От сока от 4есън съм адски доволна също!!!Три пъти си го слагах на тиквата и косопада намаля драсти4но.Моята е реди4ка и сега от тоя неистов косопад,изглежда хептен рядка  #Cussing out.Заради тая скапана боя на Лореал!!!!!!!!!! #Cussing outБоядисването наистина вреди много Thinking

Общи условия

Активация на акаунт