Ходих при адвокат, но пак моля за съвет

  • 9 832
  • 26
  •   1
Отговори
  • Русе
  • Мнения: 765
Започнах така темата, за да избегна всички упреци от вида- "по-добре иди при адвокат".
Проблемът, за който търся помощ е следният:
Мъжът ми и неговият началник са поръчители по заем, който не се обслужва и съответно го изплащаха /теглилият заема е безработен към момента и няма никакво имущество/. Сключиха споразумение с банката и го изплащаха половин година, като началника внесе по-голяма сума. След като приключи изплащането към банката началника предяви иск към съпруга ми да му изплати внесените от него суми и съдия изпълнител наложи запор върху семейната ни кола и заплатата на мъжа ми. По закон запора на заплатата може да бъде до 30% от нея при издръжката на 2 деца, каквото е нашето семейство. След като удържаха първата вноска от 30% получихме известие и за запор на банковата сметка, по която се превежда заплатата, което на практика означава, че запорират цялата заплата. Нашата адвокатка казва, че е незаконно и можем да обжалваме, но процедурата ще трае 2-3 месеца, през което време запорът ще е в сила.
Та въпросът ми е: Може ли нашата съдебна система да бъде такъв Параграф 22 и ако някой има идея как да процедираме ще съм много благодарна.

П.П. Днес мъжът ми ходи до банката, в която получава заплатата си, да пита как стоят нещата и са му дали писмото от съдия-изпълнителя  до тях, в което пише, че дължим 26200 лв. Представете си шока ни, като сумата, която знаехме, че искат от нас е 4500 лв. Върнал се е при съдия -изпълнителя и се оказало, че някой е сбъркал при писането на писмото, но все пак тези документи са подадени в банката и по тях ще ни удържат.

Много се надявам на някакъв успокояващ съвет.

# 1
  • София
  • Мнения: 242
Първото, което ми идва на ум е мъжа ти още утре да заяви, че иска да получава заплатата си на каса (в кеш), а не по сметка.

# 2
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 721
Не знам какво да кажа, направо съм потресена Confused Човек никога не трябва да става поръчител на никого ...
Много сили и кураж ти пожелавам Hug
Ще следя темата.

# 3
  • Мнения: 4 892
Не разбирам защо началникът се е съгласил да плаща, а после съди вас?

# 4
  • София
  • Мнения: 1 586
Не разбирам защо началникът се е съгласил да плаща, а после съди вас?

И аз не мога да разбера защо съди вас и какво право има да го прави като и той е със статус "поръчител" като мъжа ти  newsm78

# 5
  • Мнения: 320
 Sad oф знам какво ви е дошло до главата,баща ми и още 2 човека изплащат чужд заем...за хиляди стана на въпрос Rolling Eyes,но със съвети не мога да помогна..успех Hug

# 6
  • Пловдив
  • Мнения: 2 102
Сключиха споразумение с банката и го изплащаха половин година, като началника внесе по-голяма сума. След като приключи изплащането към банката началника предяви иск към съпруга ми да му изплати внесените от него суми и съдия изпълнител наложи запор върху семейната ни кола и заплатата на мъжа ми.

Може би другият поръчител е предявил иск за надплатените от него суми.

След като е допусната грешка при съдия изпълнителя с тази голяма сума, не може ли да се корегират нещата и да се изпратят точните документи при банката?

Иначе, не съм юрист и не мога да помогна, но много ти съчуствам. Ужасно е това което ви се случва, надявам се да се оправят нещата.

# 7
  • Мнения: 26
Малко сте закъснели да не кажа много. изобщо не е трябвало да става съпруга ви поръчител в тия времена никой не знае какво го чака, но все пак сте знае ли че може да се стигне до това. Трябвало е някой ваш много близък приятел първи да ви направи запор. Тогава щеше да тегли заплатата и да ви я дава , а запора на другия човек щеше да е втори и нямаше да ви притеснява. Но вече е късно. съжалявам, дано се оправите някак пък и оня да почне да си внася заема

# 8
  • Мнения: 3 340
Когато по заем има поръчители , те отговарят солидарно с кредитополучателя и ако те/поръчителите/ или един от тях изплати заема, има право да си търси парите от другите по съдебен ред. Това не може да се случи, ако са съдлъжници. Тогава плащаш чужд заем, че и парите си не можеш да вземеш, освен ако не си ги търсиш по друг начин. Затова в случая единият е изплатил заема /за да може напр. той да си тегли заем без проблем/ и е знаел, че рано или късно ще си вземе парите от другия поръчител. Но все още се чудя как има наивни хора, които стават поръчители хей така - за едната услуга. Това е много сериозно нещо и трябва много да се мисли.

# 9
  • Мнения: 6 624
Вие си започнете обжалване с/у съдия изпълнителя ,а иск с/у реалния длъжник имате ли ?
След като грешката е в съдия изпълнителя той не може ли да си я оправи по някакъв начин ?
Дано се включи някой компетентен.
Успех  Peace

# 10
  • Варна
  • Мнения: 3 361
Събирайте си багажа и се изнасяйте от държавата. Все още не спират по границите за дългове.

Ужасна ситуация  Tired

# 11
  • Мнения: 605
Не разбирам защо началникът се е съгласил да плаща, а после съди вас?

И аз не мога да разбера защо съди вас и какво право има да го прави като и той е със статус "поръчител" като мъжа ти  newsm78

Защото такова право му дава закона:    ЗЗД:  Доколкото не следва друго от отношенията между солидарните длъжници, това, което е платено на кредитора, трябва да се понесе от тях по равно.

Всеки солидарен длъжник, който е изпълнил повече от своята част, има иск срещу останалите съдлъжници за разликата.


В момента не ми идва наум друга възможност, освен обжалване действието на съдия-изпълнителя (дано не сте изпуснали срока). И при обжалването поискайте спиране.

ГПК Чл. 438. Подаването на жалбата не спира действията по изпълнението, но съдът може да постанови спирането. В този случай съдът незабавно изпраща на съдебния изпълнител препис от определението за спиране.

Другият вариант е да отидете при съдия-изпълнителя, да предложите разрочено плащане, като първата вноска трябва да е поне 30% от дълга и да поискате сваляне на запора на заплатата.

Последна редакция: вт, 30 ное 2010, 12:26 от Raffaello

# 12
  • Сливен
  • Мнения: 1 022
Теглиш кредит, плащаш си задълженията към съпоръчителя и после завеждате дело срещу кредитополучателя.
На този етап - само толкоз.

# 13
  • Мнения: 3 340
Добре бе хора - с кой акъл се подписвате под договор за кредит като поръчител, солидарен длъжник и др.подобни? Нали за това е поръчителя, ако спре длъжника да плаща да плаща той. И после, ако това се случи - олеле мале. Да си поръчител за мен е все едно аз да имам кредит.

# 14
  • Мнения: 2 931
Според мен, в този случай съдия-изпълнителят може сам да вдигне запора за сумата над 4 500 лева /или колкото е точното задължение, ведно с разноските за производството/ до 26 200 лева.
Ако е сбъркана сумата в запорното съобщение, не виждам пречка да вдигне неправилно наложения запор.
За всеки случай, ако СИ бездейства, нека адвокатът ви да пусне жалба до Окръжен съд.

Цитат
но все пак тези документи са подадени в банката и по тях ще ни удържат.

Това ми се струва безумно. Сигурна ли си, че правилно обясняваш ситуацията? Да не би сумата по изпълнителният лист да е 26 200 лева?

Общи условия

Активация на акаунт