РУСКА КУХНЯ

  • 132 637
  • 738
  •   1
Отговори
  • Мнения: 22 867
Позволявам си да пусна такава тема, защото, според мен, има доста почитатели на руски вкусотии във форума.  Peace Имаше подобна преди, исках да я продължа, но се оказа, че не става. Затова нека съберем тук рецепти, характерни за руската кухня и разнообразим всекидневното си меню!

Така че, добре дошли на почитателите на руската кухня и на всички, за които ще е любопитно и интересно!




              



1 – 10 стр

Кекс с халва
Корейска салата
Пирожки от тесто с мая (тип парено, но не съвсем ), линк
Вкусни и сочни кюфтета, линк
Манная каша
Лапша
Лапша, Наташови изварени ушки, Салата-мезе "Светлана", Салата Мимоза, линкове
Постен борш с фасул, линк
Борш от lina kaz
Сладки "трюфели"
Маминия борш
Тульский пряник, рождественские прянички, линкове
Пряники класически руски, линк
Тульские пряники
тортик "дамски пръсти", Аглая
Блини, Кулебяка със сьомга, линкове
Узбекский плов
Лепешки
Пирожки
Сушки
Ажурные блины, Лимонный творожник
Мързеливи вареники
Салата "риба в шубе"
"Сельодка под шубой", Мимоза
Бородински хляб
Селедка под шубой (рулет)


Последна редакция: ср, 20 мар 2013, 22:58 от labrex

# 1
  • Мнения: 22 867

КЕКС С ХАЛВА



ТЕСТО:

3 яйца  
½ чаша захар
4 с. л. олио
½ чаша заквасена сметана или кисело мляко (по-гъсто)  
2 чаши брашно
2 с.л. какао
½ ч.л. сода (аз слагам 1 бакпулвер)
100-150 гр.халва

ГЛАЗУРА:

50-100 гр. разтопен шоколад, или шоколадва глазура, ядки, ако ви остане халва, може да я разтопите с краве масло или олио и да залеете отгоре.


ПРИГОТВЯНЕ:

Всички съставки за тестото, без халвата, слагате в миксер и хубаво разбивате.
Халвата нарязвате на кубченца 1*1 см.приблизително и добавяте в тестото, разбърквате с лъжица. Може да сложите и орехи по желание, вкусно е с тях.
Изсипвате в намаслена и набрашнена форма и печете в предварително загрята фурна на 180-200 град( като все пак съобразете с вашата фурна, аз пека на 160 град) около 30 мин.(при мен се изпича за 25.мин) За готовност проверете с пръчица, както кекс. Извадете от фурната готовия кекс, оставете да се охлади и тогава извадете от формата. Украсете!

източник

Последна редакция: чт, 16 дек 2010, 00:03 от labrex

# 2
  • Мнения: 125
Много се радвам на тази тема. Мога да добавя някоя рецепта, но дано не предизвиква спор дали е от руска кухня или не  Rolling Eyes  Mr. Green



# 3
  • Мнения: 22 867

Alyona, не разбирам защо да предизвика спор, кекса с халвата може и на друго място да го правят, то целият свят вече е като едно село с тоя интернет, но рецептата, която сложих, съм взела от руски сайт. Мисля да не се формализираме чак до педантичност, важното е да са проверени вкусни руски рецепти. Peace

# 4
  • Мнения: 125
Правилно, Лабрекс  Hug

Корейска салата


Да се нарича тази салата «Корейска» не е правилно. Такава салата не правят в Корея

«Моркови по корейски» са от Советски Союз. Тя стана известна благодарение на советски корейци преселници от Северна Корея.

В традиционна корейска кухня прието да се маринова прясно месо или риба с помоща на  репички или ряпа с оцет , с добавяне на люти подправки. Но тъй като в СССР моркови бил по достъпни от репички – постепенно тя измести този зеленчук.
А тъй като с прясна риба и още повече с прясно месо в съветски години било малко трудно да се намери, постепенно от съставки на марината останало само морков.
Сред руснаците моркови приготвени по този начин станала много популярна,.

Точна рецепта на тази салата няма. Има някакви правила и технологически особености, но общо взето зависи от индивидуални вкусове.
***Основни съставляещи в тази салата е — моркови, захар, сол, оцет, олио, червен лют пипер, черен пипер, кореандър.
Моркови в никакъв случай не се настъргват на обикновено ренде.
Има специално ренде.

Аз правя тази рецепта по улеснен начин

След като настържа на специално ренде 1 кг. моркови, добавям готова смес от подправки за «Корейска салата» .



Разбърквам добре.
Отделно в джезвенце загрявам 100мл олио смесено с 3—4 ст. л оцет и заливам салата. Добявам 3—4 скилидки пресован чесън.
салата оставям да престои 3—4 часа.
Тази подправка вече може да се намери и в България в руски магазини.

*** Може да опитате сами да си овкусите салата с основни съставки за тази салата по своя вкус.

Ако забележите грешки, кажете  Mr. Green , че все още ми е трудно с бг.

# 5
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
labrex , много хубава тема Hug.
Копирах си кекса с халва, усещам , че ще ми стане любим Wink.

# 6
  • не там където искам
  • Мнения: 29
Лабрекс,благодаря за рецептата,ще го пробвам задължително   bouquet

# 7
  • Мнения: 355
Лабрекс, чудесна тема  Hug Отдавна са ми интересни руските специалитети. Много обичам пелмени, блини, пирожки, но зная съвсем малко за тях. Ще се радвам да науча повече рецепти.   bouquet

# 8
  • Мнения: 1 092
Много хубава тема и красиво оформена   bouquet

# 9
  • Мнения: 22 867
Момичета, на мен ми хареса кексчето, но според мен слагайте халва по-скоро към горната граница - 150 гр, приятно е, като се усеща в кекса, въпреки че не се вижда много-много. Аз спрях на 120 гр, защото една дама беше писала, че е сладък, но не ми се стори такъв. Но, то си е въпрос на вкус. Peace Отгоре разтопената с масло халва, дето полях с нея, също е много вкусна, пък в съчетание с шоколада и бадемовите ядки съвсем. Heart Eyes  bouquet
Надявам се, че ще има и изпитани рецепти за вареники, пелмени, блини, пирожки. Самата аз съм ги правила, преди време, но не пречи да изровя моите рецепти и пак да пробвам. Пък и тук пишат русские девочки Grinning, така че ще помагат. Засега мога да предложа много сполучливи, бързи и вкусни ПИРОЖКИ ОТ ТЕСТО С МАЯ (тип парено, но не съвсем ). Слагам линк, за  да не пиша пак рецептата, остават си мекички и на втория ден, а като се затоплят леко в микровълновата, все едно са току-що направени. Чудесни са! Peace За на третия ден не знам как са! Wink

# 10
  • Мнения: 5 001
Альона...Хреса ми представянето на твоята рецепта!Толкова хубаво си я обяснила.......И ми стана мило от ...."грешките" ти.... Laughing.....Напомни ми(изказа ти разбира се!) моята "бабушка" от която имам прекрасни спомени,но за съжаление тя е покойник отдавна... Cry...
Ще се пробвам да намеря в "Берьозка" този тип подправка и ще пробвам салатата ти от моркови.....Благодаря!  Hug Hug Hug

# 11
  • Бургас
  • Мнения: 1 267
А как се приготвят "Котлетики"?
Аз мислех,че са котлети,от парче месо,но не-било кайма,дъщерята твърди,че по-вкусни кюфтета не е яла,но не знае рецептата.

# 12
  • Мнения: 22 867
А как се приготвят "Котлетики"?
Аз мислех,че са котлети,от парче месо,но не-било кайма,дъщерята твърди,че по-вкусни кюфтета не е яла,но не знае рецептата.

Belle Fleur, кюфтета са, да. Има разични рецепти, може да погледнеш един вариант - вкусни и сочни кюфтета, вкъщи сме на тях, харесахме си ги. Peace

# 13
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Записвам се за следя темата, захранена съм с ястия от тази кухня и няма как да не я обожавам. Първото ми истинско ядене след кърменето е било манная каша, която моята маминька (бог да я прости) ми е дала тайно от майка ми, докато ме е гледала, когато е дошла в БГ на гости. Толкова ми е харесала,. че след това съм плюела и не съм искала повече млякото на мама, а тя е изпаднала в паника, да не съм болна нещо, че не искам да суча. А маминька само се смеела отстрани, наблюдавайки това.
Това беше едно лирично отклонение, а сега простичката рецепта за

Манная каша

1 литър пр. мляко се сварява със захар на вкус, прибавя се на тънка струйка 1 к.ч грис (манка). Когато се сгъсти се маха от котлона и се прибавя кр. масло една бучка (може и пакетче). Бърка се до разтопяване на маслото.

И до ден днешен обожавам тази каша. Heart Eyes  

П.П Ако занете пък откога се каня да си направя Котлеты на пару и все нещо ми пречи. Маминка правеше най-вкусните котлеты и пържени картофи с лук и сланинка (сало) Simple Smile.

П.П.П Ееее, ама съм и аз, сега видях че съм я давала вече рецептата в предната тема, забравила съм. Rolling Eyes

Последна редакция: сб, 04 дек 2010, 19:45 от Джемма

# 14
  • Мнения: 5 001
Манная каша

1 литър пр. мляко се сварява със захар на вкус, прибавя се на тънка струйка 1 к.ч грис (манка). Когато се сгъсти се маха от котлона и се прибавя кр. масло една бучка (може и пакетче). Бърка се до разтопяване на маслото.

И до ден днешен обожавам тази каша. Heart Eyes  

Ауууууууууу....Вярно!
И аз съм яла такова нещо като дете и също много го обичах!(също то моята маминка ,,,,,тя ми даваше такова нещо) Crazy
Лелеееее....още утре ще направя да видя какъв е вкуса на детството ми....
Джемма да си жива и здрава!    bouquet

Общи условия

Активация на акаунт