Не мога да си организирам домакинството

  • 18 862
  • 160
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 9 519
аз да ви попитам, как чистите само по една стая? Аз ако изчистя една стая, тя мръсотията се пренася от другата моментално, затова и чистя всичко заедно  newsm78

ПП Сега като се замислих, то ефекта на чистенето в нашата къща е нулев - чисто е точно час, след това почти не си личи  ooooh!

# 46
  • Мнения: 2 723
Аз слагам под чаршафа едни подложки от аптеката, да не стига до матрака поне, ама това за над чаршафа си е екстра идея.

Същите ги слагай над чаршафа.
Аз така правех с бебешкото легло.
Ако изпусне памперс - подложката в кофата.
Същото можеш да използваш и кърма.
Има всякакви размери.
Не е супер красиво, но поне няма да переш, сушиш и гладиш чаршафи  Peace

# 47
  • Мнения: 1 749
Аз отдавна се отказах от гладенето на чаршафите...
Дзвер, когато чистя, минавам навсякъде. С прахосмукачката, с мопа. Подреждането - гледам също да мина навсякъде, но ако някоя стая има нужда от повече внимание, я оставям за по-късно. По-добре чисто и разхвърляно, отколкото мръсно и подредено Simple Smile

# 48
  • Мнения: 233
Откакто се появиха двете зверчета,организацията ми отиде у Тилилейските гори.Ако някой ми я намери да ми се обади Laughing

# 49
  • Мнения: 3 066
колко често сменяте? Ако не са мръсни от пропуснал памперс, разбира се  Mr. Green или от кърма  Tired. Второто за съжаление, често ми се случва, та през сутрин сменям на спалнята, но като изключим тези екстремности - веднъж седмично е ОК, нали?
Преди като работех или  през ден или всеки ден според зависи,а сега през ден .Гладя само калъфките на възглавниците.Simple SmileИначе лятото като се спи без дрехи всеки ден заради потта,микробите и заради усещането за свежест всеки ден-е имам 14 комплекта,ата не ми е проблем да ги суша,а лятото ако просна вечерната пералня до края на деня са готови ,ухаещи на бриз и чистота.
ОТНОСНО кърменето ,има подложки за под матрака като бебешките ,просто му слагаш калъфка -чаршаф и под теб и на сутринта сменяш чаршафа ,а този на който спиш е сух. Hug

# 50
  • Мнения: 1 785
при нас как е: веднъж седмично се чисти основно- с прахосмукачка и моп,но със спирт,да не е само вода и да замазва(където е теракот,паркета-не)!през другото време съм ги научила кой каквото си замърси-да си го изчисти-ми така де Twisted Evil 120кв. ако трябва всеки ден ще лудна!също като Роси-ако видя нещо мръсна-на момента,че иначе повече работа после! сменям веднъж седмично чаршави! пералня пускам,когато се събере!докато малката предремва-проскам или събирам дрехите (става бързо) или докато тя си джътка по земята! гладя само ако са измачкани и то преди обличане(чаршафи-не)! нейните- пак като предремва-колкото смогна,или баба й ги глади! баня-докато се къпя естествено-няма пък и още време да губя,аааа! прах-като се събере! микровълнова-ползвам един капак за микровеле и веднага след затопляне на манджичката го измивам дори и само с гореща вода,така микровелето е чисто! чинии-вечер,ако са много,или ако само аз съм яла-си я мия да не се събират! но не готвя,незнам ако това го правя-дали ще мога някога да се справя с каквото и да било-много време ми отнема! играчки- в коша! май това е!

Последна редакция: сб, 11 дек 2010, 15:42 от sparkling eyes

# 51
  • Мнения: 5 577
аз да ви попитам, как чистите само по една стая? Аз ако изчистя една стая, тя мръсотията се пренася от другата моментално, затова и чистя всичко заедно  newsm78



 Crazy при нас не е така, някак всяка стая си е отделно, и коридора и той, всяка си има своя мръсотия.
купихме си зелмер акуавелт, и само пълня филтъра с литър вода, чистя, и мия кофичката. така, по стая на ден.

# 52
  • Мнения: 3 479
аз да ви попитам, как чистите само по една стая? Аз ако изчистя една стая, тя мръсотията се пренася от другата моментално, затова и чистя всичко заедно  newsm78


Не чистя по една стая. Минавам всички стаи с прахосмукачката качествено, точно заради това - да не се разнасят боклуците. Прахосмукачката ми има накрайник с дебела четка, обира прах, косми отлично - спокойно минавам и без влажен парцал понякога. За другият ден може да остане праха или влажния парцал, баните и кухнята също в отделни дни (в случай, че времето е кът).

# 53
  • Мнения: 4 300
Да отговоря на въпросите към мен от вчера:
-за прахосмукачката робот има тема в Нашия дом, доста инфо има там, аз лично от форума научих. Доволна съм.
- за сушилнята. Най важното е да не се препълва и дрехите да се разделят по материя. Аз пускам отделно ризи, поне 5-6 в една сушилня за 30 минути, отделно чаршафи- всеки чаршаф за около 20минути, заеднно памучни тениски,чорапи, хавлиени кърпи и т.п. на автоматична програма. Ако има нещо по фино за сушене -отделно ( такива дрехи почти нямаме). Вълнени пуловери или с % вълна,както и коприна, не суша в сушилнята, а на закачалки срещу  нея. От топлия въздух изсъхват бързо.
Това с мопа в мивката ми се струва непрактично, след това трябва и мивката да се мие. Има едни парцали с автоматично изстискване, скъпичък е механизма им ( по спомен около 35 лв ), аз доста време му се каних, но е много лесно и бързо, и не трябва да пипаш мръсната вода изобщо. След това се сваля и може да се пере в пералнята. Мръсната вода изхвърлям в тоалетната.
За прахосмукачката мисля, че колкото по малка, толкова по добре. Имаме малка с нормална мощност, и голяма,перяща. Втората я ползвам веднъж или два пъти  в годината за пране на килими. Иначе си е доста трудо и времеемко чистенето с нея.
Прахът, в т.ч. и от книгите мъжът ми чисти с една малка четка за прах към прахосмукачката, въпреки всичко не мога да се лиша от откритата библиотека. Носи ми уют. Диванът също се чисти с нея.
Друго улеснение, което мога да препоръчам с три ръце, е фурна с пиролиза. Скарите ( вътре от фурната) и страничните решетки мия с много силен препарат, един оранжев Фавори ако не се лъжа, купувах го от Кауфланд за по малко от левче. Слагам на терасата, заливам и след един ден изплаквам под вода и в миялната.
Да чистя стая по стая ми се струва нерационално. Първо вратите са ни отворени навсякъде, второ като ходим ще се разнася, и трето, най важното, какъв есмисълът четири пъти да губя време да вадя прахосмукачка, парцал и да ги прибирам, като мога да ги извадя веднъж. Спестявам си 3 вадения и прибирания:)
Аз по принцип доста се образовах от форума, след това си набелязвам какво искам и полека лека, кога на намаление, кога без, успях да си окомплектовам домакинския арсенал. Доброто планиране на обзавеждането и текстила решава половината проблеми, другата половина- с дребни трикове и помощ от машинки:)

# 54
  • Мнения: 5 577
темата става все по-полезна, супер   bouquet

относно чистенето по стая на ден, както каза някой по-рано, така се чувствам по-малко слугиня. вярно е.  Embarassed
Аз много мразя да чистя, нямате идея как ме подтиска това емоционално, и дори психически, влияе ми на самочувствието. Не мога да бръмча повече от 15 минути, чудо да стане. Някакси по една стая на ден ми понася, за 15 минути основно минавам, ако трябва да отделя 1 час за това занимание накуп, после ще са ми нужни още 3 часа за да се възтановя. Не съм добре с главата, знам, ама съм такава.
Преди да купим лекия зелмер /там се слага 1 лт. вода и само това, филтъра не се пере редовно/, имахме пак перяща, но по-тежка прахосмукачка, ползвах я 2 пъти в годината /именно защото там филтъра се переше след всяко чистене и се слагаха 4 литра вода което правеше непосилно пренасянето по стаите/, ако мъжа ми изчисти в Неделя ок, ако не, стоим си на мръсно.  ooooh!

Готова съм да давам пари за почистваща фирма или жена, но не мога да преодолея ужаса чужд човек да влиза в нас. Мразя да ми се пипат нещата, слаби са ми ангелите, трябва да е някой много близък, но още не съм намерила такъв човек.

п.п. ето току-що изчистих спалнята, и на 12тата минута се обадих на мъжа ми с предложение да изхвърлим шкафчетата за бельо /да преместя бельото другаде/ за да се чисти по-лесно, да остане спалнята празна.  Shocked  значи съм стигнала предела на психическата си бариера в чистенето и трябва да спра. а едно цвете, горкото, което имаше лошият късмет да се изпречи на пътя ми, и да разсипя пръстта на чистият под, си заминава. дано някоя добра душа го намери и го гледа.
 вчера минах хола, утре коридора.

Последна редакция: нд, 12 дек 2010, 10:35 от Вергилия

# 55
  • Мнения: 822
Mного хубава тема!
Това за лимона и водата в МВ не го знаех, ама ще го пробвам.
Как чистя аз апартамент 65 квадрата  Simple Smile
Чистя основно през около 3 дни - чистене на под с прахосмукачка, нямаме килими, само един губер пред кухненския бокс, върху гранитогреса. После парцал само с вода. Бърша прах, който не е много, щото няма къде да се събере (ТВ, върху хладилника, върху камината). Чистя терасата, която е остъклена - бърша с парцал пода (но все още е далеч от представите ми за идеална тераса, мъжО има да дооправя разни неща, да ми прави плот над пералнята и т.н.  Rolling Eyes)
Всеки ден като се върнем от работа, минавам с парцал пода навсякъде, оправям бъркотията от сутринта (когато в бързане за работа и ясла нищо не мога да бутна), чиниите и съдовете ги мия на 2-3 пъти (ако готвя) и докато готвя. Като приключа с готвенето, бърша печка, плот и прибирам всичко наизвадено от шкафовете. Гледам да не ми е затрупан плота, че много ме дразни. Преди да си легнем, прибирам всички нахвърляни навсякъде играчки, оправям постелките на дивана, прибирам разхвърляни дрехи по местата им (това последното много го мразя  Tired). Сутрин, като тръгваме за работа, всичко се разхвърля наново и вечер с начале  Whistling
Един път седмично мия огледала и батерии в банята - напръсквам с препарат и изтривам с кърпа до блясък, бързо става. В тоалетната сипвам препарат и след 30 мин пускам водата. Пода с парцал го минавам почти всекидневно. Душ-кабината рядко я мия (стъклата), но тази седмица съм й обещала да й обърна внимание  Mr. Green  там по-трудно става работата, че голямо търкане иска  Crazy
Хм, ами май това е. Готвя през ден или през два - зависи колко бързо изяждаме манджориите. Мъжът ми ми помага, понякога готви вместо мен, къпе малката, докато аз мия чиниите и оправям масата и т.н.
Пералня+сушилня (заедно са) - почти всяка вечер, да си бръмчи през нощта. Не мога да постигна обаче вид на изгладено...  Thinking 
Гладя рядко, не обичам, ютията ми е скапана и т.н.  Twisted Evil

# 56
  • София
  • Мнения: 17 413
Рокси, това, което си написала за сушенето, си го записвам с големи букви и слагам с магнитче на хладилника - много, ама много полезна за мен информация! Благодаря  Hug

Днес ми е чисто и подредено от вчера, само ще пера и ще готвя. Утре прах, вдругиден моп, така го виждам засега, пък да видим Simple Smile

А нещо да кажете за почистващите уреди и препарати? Не мога да си намеря моп, който да харесам - тези с космите са много мокри, а хубавия, с който чистя (един като с парцалче отдолу) постоянно трябва да свалям парцала и да изстискам и мокря, то ставааааа .... Рокси беше писала за хубав, по-скъп моп - какъв е, дали можеш да го обясиш или покажеш и да го пробвам.
Също и за праха, чета за някакви хитри кърпички, ама нищо не знам повече. Четох в една тема в Нашия дом за някаква система SWIFFER, ама нищо не можах да разбера ...

# 57
  • Мнения: 4 300
Ей за такъв парцал говоря- http://ecx.images-amazon.com/images/I/41fomr83PKL.jpg
Най хубавото му е че е голям, и че се изцежда отгоре в тая джаджа на кофата, без да го пипаш, сваляш, цедиш и т.н. След това парцала само се сваля и може да се пере в пералнята.
Това swiffer ако не се лъжа, е нещо подобно, само че се слагат едни еднократни кърпи вместо парцал. Има различни видове, най общо събират праха и след това ги хвърляш.

# 58
  • Мнения: 2 674
Работя на смени и имам доста свободно време,така че домакинството ми е организирано горе-долу.ПРахосмукачка всеки ден,понякога и по два пъти.Незнам,у нас вечно има трохички,боклучета,за кучето няма да споменавам Mr. GreenПодовете мия през ден,прах веднъж седмично,банята я оправям докато се къпя.Разтребването,сгъването на пране,прибиране на играчки въобще не ги броя,тези дейности ги отмятам в движение.На пръв поглед е оправено и чисто,но само на пръв поглед LaughingИмам си и аз моите тайни местенца,където ръката ми пипва едва няколко пъти годишно,но само аз си знам това Joy

# 59
  • Мнения: 364
Също и за праха, чета за някакви хитри кърпички, ама нищо не знам повече. Четох в една тема в Нашия дом за някаква система SWIFFER, ама нищо не можах да разбера ...

Ние ползваме този моп, който е показала Рокси за дървения под, перем го в пералнята. А този ползваме за мокрите помещения.
Swiffer също ползваме, но помощницата не го е пипвала, откакто е започнала при нас. Иска си с мокро да мие пода и ние свикнахме така.

От препаратите най-доволни сме от Cillit Bang и хартията на Plenty. Имахме проблем с Zewa заради сините ръбове- изпускат цвят.

Гладенето и аз не го обичам. Надявах се с купуването на парната станция и нова сушилня с програма "изгладени" да ми се улесни работата, но не съм въодушевена. Единствено чрез новия калъф на станцията забелязвам някаква положителна промяна- глади се по-лесно заради дебелата възглавничка и алуминиевото покритие.

Общи условия

Активация на акаунт