как смятате да подсигурите старините си?

  • 9 526
  • 206
  •   1
Отговори
# 195
  • София
  • Мнения: 62 595
мда, точно развалини.
а колко са се увелицили хроничните заболявания, сърдечно-съдовите и прочие при хора на 40 плюс!

# 196
  • Мнения: 4 841
мда, точно развалини.
а колко са се увелицили хроничните заболявания, сърдечно-съдовите и прочие при хора на 40 плюс!

Тези "развалини" не са продукт на системата на управление на държавата (или поне не пряк). Както и "стресът" сам по себе си е просто извинителна причина за упражняване на саморазрушителни практики.

Човекът на 40+ пуши прекалено много, пие прекалено често, няма елементарна двигателна активност, храни се нередовно и нездравословно, самолекува се с каквото му пробутат в аптеката, а на лекар/зъболекар отива, когато е прекалено късно...

Държавата не може да те задължи да си миеш зъбите три пъти на ден, но като се получат сърдечни проблеми след n-на брой грануломи, пак тя лекува, и губи от това, че се гътваш преждевременно...

Липсата на култура и хигиена на живот е причина за това хората да са развалини, а не това, или предишното, или дори по-предишното правителство...

# 197
  • Мнения: 2 510
мда, точно развалини.
а колко са се увелицили хроничните заболявания, сърдечно-съдовите и прочие при хора на 40 плюс!

Тези "развалини" не са продукт на системата на управление на държавата (или поне не пряк). Както и "стресът" сам по себе си е просто извинителна причина за упражняване на саморазрушителни практики.
Зависи и какво ядем и какво дишаме, а и какво ни огрява.

# 198
  • София
  • Мнения: 62 595
хайде, моля ти се, за каква хигиена на живота ми приказваш! През половината си живот, което е от момента, в който "избухна" демокрацията, съм живяла все в преходи, и кризи преливащи една в друга! Това са двайсет години, целият ми живот на възрастен човек! То не беше преход, то не бяха приватизации, то не бяха хиперинфлации, политически и икономически кризи, пък локални, пък глобални! Елементарна психология - хората имат усещане за добър живот, когато той е относително предвидим. Не сигурен, а предвидим! И усещането за тревожност и несигурност кара хората да изперкват, което може да се изрази по всякакви начини - от преставане ходене на зъболекар, до алкохолизъм, хазарт, всякакви саморазрушителни начини да се справят, например, някои просто пускат всичко и "изключват". Според мен дори не става въпрос за стрес, а за дистрес, а той е пагубен И за тялото.

# 199
  • Мнения: 4 841
хайде, моля ти се, за каква хигиена на живота ми приказваш!

За липсващата.

Андариел, разбирам тезата ти, но същата тази държава е дала възможност на хората, които са чак пък такива развалини, да се пенсионират по болест. Не че и тази възможност не е тотално компрометирана от великия гений на авантата, но това е друга тема.

Не споря, просто вметвам още един нюанс. И продължавам да не разбирам всеобщия песимизъм в тази тема. Ето ти още един елемент на самопредизвикания стрес. Няма логика да си повтаряш като мантра, как няма да доживееш до пенсия, и да чакаш държавата да дойде да те разубеждава.

# 200
  • Мнения: 2 510
За съжаление Andariel и аз така, но поне си мислех, че ще отмине или поне нашите деца ще ги гледаме по-спокойно.
Както се очертава и на старини няма да живем спокойно/въпреки, че далеч не е същото/.
Хубово поколение сме!

# 201
  • София
  • Мнения: 62 595
Изобщо не я чакам държавата да ме разубеждава! Мога да смятам.
Какво й е песимистичното на темата? Допреди няколко поста беше надпревара във хвалбата за имоти, рентиерство, спестявания и прочие! Все едно гледам някоя сапунка тип дързост и красота - там всички са красиви, здрави и богати до края на света.

Виж сега, не става въпрос за пенсиониране по болест, защото с една пенсийка по болест си заникъде, пък и то е за определен период от време. Говоря ти за друго - едно заболяване води до друго, особено хроничните са навързани и си взаимодействат, при което се получава така, че 2+2=5. В повечето случаи това са заболявания, от които не се умира от днес за утре, но влошават качеството на живота и го скъсяват. Остава да ми кажеш, че ще ти е все едно дали ще живееш 50 или 60 години. Едно високо кръвно не е само да си пиеш хапчетата, а е свързано с увреди И в бъбреците, предразполага и към инсулт. Диабетът, особено тип Б, уврежда всички ограни. Ендокринните заболявания са до голяма степен отключвани точно от стреса, който при нас е в изобилие.
Това песимистично ли ще го наречеш, като си е живата истина?

# 202
  • Мнения: 4 841
Остава да ми кажеш, че ще ти е все едно дали ще живееш 50 или 60 години.
...
Това песимистично ли ще го наречеш, като си е живата истина?

Естествено, че не ми е все едно. И точно за това като превалих една определена възраст, взех радикални мерки по отношение на начина си на живот. Има неща, които не мога да променя (например въздухът, който дишаме), но има и такива,  които мога. Въпросът е, че както вече многократно споменах - няма хигиена на живот. И аз самата я нямах, когато бях на 20 и си мислех, че съм безсмъртна.
И пак ти казвам - не споря с теб, но ми се ще хората да се грижат малко повече за себе си, като превенция, а не после да се чудат как да се борят с последиците...

Не искам да омаловажавам ролята на държавата, нито да оправдавам сегашните, или които и да е управници. Но ако искаме да има някаква промяна, в каквото и да е - тя трябва да тръгне първо от самите нас, после от семейството, после от малката общност... и така нататък...
И с качеството на живот е така - генерално, изведнъж и с магическа пръчица никой няма да "ни оправи"  Peace

# 203
  • София
  • Мнения: 62 595
Ох, ама като те чета, не знам какво ми иде да ти кажа! За какви мерки говориш? Ходиш на фитнес два пъти седмично и ядеш кълнове? Каква е тази хигиена на живота, която провеждаш? Защото мен жизнената хигиена, която се стараех да провеждам, не ме спаси и не предотврати заболяванията ми. Трябвало е сигурно да отида някъде отшелник и да редя молитви, да не съм раждала и и брала ядове с деца, че цял живот все себе си да съм гледала!
И това като "да тръгне от самите нас" е новата мантра, явно! Колко семейства живеят заедно, колко малки общности съществуват и са в добро социално здраве? То, хората от един вход не могат да се разберат колко да плащат за почистване на стълбището, ти ми говориш за малки общности!

Последна редакция: чт, 16 дек 2010, 13:45 от Andariel

# 204
  • Мнения: 9
Мдаа, любимото ми "Хигиена на живота" Дядо ми ядеше пръжки и сланина през целия си живот, пушеше като комин, и умря на 97 години.... с лулата в устата. Сигурно, ако беше живял здравословно щеше да доживее най-малко до 107 години, ама на, съкратил си е животеца човека, не е разбирал от "хигиена на живота".

      Наистина ли, някои не разбират къде се крие причината за всичко, което ни се случва.

# 205
  • Мнения: 30
Има ли нещо наред в държавицата ни, та пенсионната реформа да е правилна?
Днес съм обслужила 200 безработни - и млади, и стари, и образовани, и с основно. В нашето малко градче е страшна безработица, как да направиш стаж? Хората се чудят как да свържат двата края, не им идва на ум да живеят здравословно. Те личните карти не могат да сменят, а не да идат превантивно на зъболекар!
Съжалявам за черногледството, но мизерията ми е пред очите всеки работен ден!

# 206
  • Мнения: 924
И аз съм от малък град, за каква хигиена на живота говорим въобще Naughty
В нашия град има и зъболекарски услуги на изплащане  ooooh!.
До къде я докарахме, и моя живот половината мина в преходи и очакване на ПРОМЯНАТа
За съжаление парите определят и качеството на живота , като вземаш мизерните 250 лева на месец ще си позволиш ли да ядеш сирене от мляко за 15 лв  Laughing или ще се самозалъгваш с поредния боклук за 3.00 Sick

Не знам дали ще имам старини, при тез условия на живот

Общи условия

Активация на акаунт