Израел-52

  • 36 057
  • 739
  •   1
Отговори
# 30
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Аз мисля, че друговерците си ходят директно в м-вото и си носят докЮмента, че са женени. Но ще чакам проверката на Бубето  Peace

Проблем са тези, които са записани хасрей дат - т.е. които не ги признават за никакви. Нали наскоро се опитаха да направят някакъв ред на бракосъчетание, нещо в съда мисля, но само тези хасрей дат могат да минават тази процедура. Ние даже получихме призив да се възпротивим като подпишем срещу този закон.
http://www.justice.gov.il/MOJHeb/News/ChokBritHazugiyut.htm
Проблемът е, че евреи не могат да се възползват от този закон и излиза, че е само за брак между мъже и жени, които са хасрей дат, а жена хасрат дат не може да се омъжи с евреин пр. ...  Crazy

# 31
  • На дивана, под юргана
  • Мнения: 563

Знаете ли този начин за белене на авокадо?  Flutter Сега това уча  Laughing


Късмет си имате с вашите авокада... при нас са все зелени и твърди - чакаш ги по седмица и пак не са станали - уж меки, а като тръгнеш да ги режеш, отвътре пак твърди...   Whistling
И с райските ябълки сте също напред...

# 32
  • Мнения: 9
Е, най-накрая и аз да се добера до тук   newsm44

Момичета, направо е истинско удоволствие човек да ви чете! Дискусията за религиозна или светска държава много ми хареса! Моите уважения!!!
 newsm20 newsm10 smile3501

Светлa, не знам твоят човек до колко е религиозен, но ако е силно религиозен най-вероятно, че той ще учи ,а ти ще трябва да го издьржаш...Обикновено жените на най-религиозните работят на 3 места, за да могат да изхранват семейството и да отглеждат домочадието.
 
A ролята на жената в юдаизма е определена в Танаха и в Талмуда.
Въпреки че  Танаха споменава различни жени, като  модели за подражание, религиозният закон третира жените по различен начин в различните случаи.Сравнително малко жени се споменават в Библията по име и роля, което предполага, че те рядко са в челните редици на обществения живот. Има няколко изключения от това правило, включително Матриарсите Сара, Ребека, Рахил и Лия .,пророчицата Мариам, Дебора съдията,  Авигея и Естер.
Според еврейската традиция,на планината Синай се сключва завет  между израилтяните и Б-га на Авраам. В Тората пише, че там са присъствали израилтянски мъже и жени . Заветьт е формулиран по такъв начин, че обвързва мъжете -да гарантират, че членовете на тяхното домакинство (жени, деца и роби ) ще посрещнат  изисквания нa Б-г .

Бракьт и семейното право в библейските времена- неблагоприятно положение за жените: мъжете са над жените.
Например, един съпруг може да даде развод жена си, ако той реши, но жена не може да се разведе от съпруга си, без негово съгласие.

Тези и други различия между половете в Тора предполагат, че жените са подчинени на мъжете през библейските времена. Обаче, те също така показват, че семейството в библейското общество е от първостепенно значение.

Жените имат роля и в религиозните ритуали. Жените (както и мъжете) са били длъжни да правят поклонение в храма в Ерусалим, веднъж годишно и да принасят жертвоприношение  за Песах. Те са  правили това и по специални поводи в живота си- като даването на  тодах (благодарност) -след раждането. Следователно, те са участвали в много от най-големите публични религиозни роли.
Жените зависели от мъжете в икономическо отношение.
Жените обикновено не са притежавали собственост, освен в редките случаи на наследявана земя от баща. Дори в такива случаи, жената би трябвало да се омъжи повторно в рамките на племето, за да не намалee земята/ стопанството.

В Талмуда се казва:

-Жените са светлина върху пьрвичното познание - т.е. те притежават повече интуиция

-Човек трябва да бъде внимателен никога да не говори с пренебрежение към жена си, защото жените са склонни към сълзи и чувствителни към неправилното

-Жените имат по-голяма вяра в сравнение с мъжете

-Жените са особено благо


Както повечето жени в Европа, еврейките през Средновековието имат  изключително домакински функции и уредени бракове.

Раббеину Гершом издал равинско постановление, с което  забранява полигамията сред Ашкеназиmите евреи. Което  се приема и от Сефарадимите.

В областта на образование, жените са освободени от всякакво историческо проучване извън разбирането на практическите аспекти на Тората, и правила, необходими при провеждане на еврейската домакинството

До ХХ век, жените са често обезкуражaвaни от изучаването на Талмуда и други модерни еврейски текстове.
През последните 100 години, Ортодоксалните еврейскo образование за жени напредва значително.

Публикувана от: Mentha
Цитат
За облеклото и покриването на косата има доста големи разлики между различните общности, всяка си има обичай.Има връзване на шал, има и перуки, това, мисля илюстрира колко големи могат да са различията.

Точно!Стильт на обличане включва културни съображения, различни от религиозните изисквания.  Много Хареди и Хасиди общности имат специални  стилове на обличане, които служат за идентифициране на членове на техните общности.

Цниут включва група от закони относно скромност и дискретност в облеклото и  в поведението. идеята за смирение и скромност се разглежда като положителна черта, практика и начин на живот.
Много жени носят само поли и избягват носенето на панталони.Ортодоксалният юдаизъм предписва скромност и за мъжете, и жените. И от мъжете и от жените сe изисква значително прикриване на тялото.
В общностите на харедим, мъжете обикновено носят дълги панталони и често сa с  дълъг ръкав ризи. А жените носят блузи с ръкави под лакътя и поли, които покриват коленете. Някои жени не се опитват да следват модата, а други носят модерни, но скромни дрехи.
В съвременната практика е общоприето  жените да носят -ръкави за покриване на лактите и ризи -за покриване на ключицата, поли за покриване на колене, с или без чорапогащи. И не носят панталони в присъствието на мъже.
В лявото крило -Модерeн юдаизьм, някои жени също  носят широки панталони, стига те да са раз хлабени и да покриват коленете.
жените при Харедимите избягват поли с цепки... А сьщо така и прекалено атрактивни цветове, особено ярко червено. Някои настояват за обувки сьс затворени пети   и винаги носят чорапи, дебелината на който варира от общността. В някои общности на Харедимите  жените носят широки жилетки над ризите.
Консервативният юдаизъм официално изисква скромна рокля.
Еврейският закон изисква омъжените жени да покриват косите си. Според Талмуда това е библейско изискване.
Най-често срещаните покривала на коса в  общността на харедим са шеител (перука), на панделка и митпачат (на иврит: шал) или тичел (идиш).
При Харедимите някои  жени покриват косите си с покривала с допълнителна шапка или барета. Практиката на покриване на косата с перуки и покривала се обсъжда в Алаха. 
Сред жените , които не покриват косите си, най-често срещаната форма на покрития включва шапка или барета. По-млади жени често носят бейзболни шапки и банданнас когато са облечени небрежно, а някои носят ярки и пъстри шалове вързани в редица начини. Един стил на половин-перука известен като "паднат" става все по-често срещан в много сегменти на модерното и Хареди- общностите. Тя обикновено се носи или с шапка или лента за глава.

Консервативният и реформисткият юдаизьм по принцип не изискват жените да покриват  главата си .
Уф, много дьлго стана...да ме прощавате Mr. Green Crazy

# 33
  • София
  • Мнения: 7 924
Извинявайне ама така като сме почнали дали не може малко информация и за тъщите да дадете според религията. Предполагам, че и за тигъра ще е интересно. Все пак морални мъже сме та да знаем нали как да се отнасяме, че да си нямаме проблеми.  Laughing

# 34
  • София
  • Мнения: 167
Червеничко, шапка ти свалям за познанията!

Аз само ще добавя за многоженството - Тората го позволява, но! Тората също така повелява да се спазва закона на държавата, в която се живее, стига това да на противоречи на Тората. Следователно, живеейки в дъжава, в която многоженството е забранено то е забранено и за евреите, но ако се живее в държава, в което многоженството е разрешено - няма проблем един мъж да има повечко женички. Но ако мъжът реши да има повече от една жена, то той е длъжен да осигури всяка една жена поотделно както подобава, вкл. отделно жилище.
А за могодетството - в Тората пише, че мъжът  и жената трябва да изпълнят една освновна мицва (заповед) - прия урвия - т.е. да имат и мъжко и женско дете, в някои тълкования се казва, че тъй като в Тората е записано в мн.ч., то трябва да имаш по две от всеки пол. Това с по 10-12 деца май е само при т.нар. ултрарелигиозни. Много модерни еврейски семейства, които спазват Тората имат по 3-4 деца и това мисля е една добра бройка, без да се прекалява.

Според алахата (еврейския религиозен закон) жената има три освновни задължения и така носи благословия на цялото семейство - 1. да поли свещи за Шабат (и да го спазва, естествено); 2. да отделя хала (час от хляба, която се е принасяла в жертва Храма, сега, понеже няма храм, тази хала се изгаря); 3. да пази семейната чистото.

Относно молитвените практики - според ортодокаслния юдеизъм жената е задължена да се моли веднъж на ден, няма право да носи талит и тфилин. При реформистите жените могат да слагат талит и тфилин, ама те дори им позволяват да ста и равинеси, така че там става въпрос за един съвсем различен юдеизъм. Те мисля, че и не спазват Шабат, по алаха.  Thinking

Дядо Хаджия, тъщите, както и свекървите,, следва да бъдат уважавани и на почит. Една от Десетте заповеди е "почитай баща си и майка си" и тази заповед се счита за най-трудна от всичките. Много е лесно да не убиваш, да не крадеш, би трябвало да е лесно и да не прелюбодействаш и да не завиждаш и т.н. но да уважаваш баща си и майка си - ужасно трудно! Замисли се колко пъти са те изкарвали извън кожата ти? Но според юдеизма нямаш право и копче да кажеш на родителите си, стига те да не те карат да нарушиш Тората. Ако ти кажат, че навън е нощ, а то е ден - нямаш право да го оспориш! Има много мъдерци и големи равини, които са  отивали да живеят далече-далече от родителите си, само и само да спазят именно тази заповед с уважението, защото колкото по-близко си,толкова по-голяма е вероятността да стъпиш накриво  Wink

# 35
  • София
  • Мнения: 7 924
Червеничко
...Има много мъдерци и големи равини, които са  отивали да живеят далече-далече от родителите си, само и само да спазят именно тази заповед с уважението, защото колкото по-близко си,толкова по-голяма е вероятността да стъпиш накриво  Wink

Тъй тъй виж колко мъдри за били хората.

# 36
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Червеничко, шапка ти свалям за познанията!
thumbsup

Имам един езиков въпрос, нещо, което ме не ме оставя на мира вече няколко дни... Тали, Мъничко червеничко или който може да се сети за превод - сещате ли се как казваме на български, когато дадена дейност ти е в мисгерет? Напр. може да учиш език и самостоятелно, но, ако ходиш на курс, си в ... (?) ... рамка? (=мисгерет)
Или напр. ако искам да кажа, че сама си гледам детето, но ми се иска от време на време да имаме мисгерет  newsm78 Има ли еквивалент? Много ме е срам да призная, но не мога да се сетя как казваме на български  Blush


Тигър, тук се шегуват за авокадото, че докато узрее го чакаш толкова много, че накрая вече си се привързал към него и не ти се иска да се разделяте  Mr. Green Ти 100 на 100 си знаеш, но да си кажа - ние го слагаме в хартиен плик с банан или ябълка, за да узрее по-бързо  Peace В България не съм взимала... Аз обожавам авокадо, на малкия му го дадохме като една от първите храни  Simple Smile

# 37
  • Мнения: 0
Цитат
Светлa, не знам твоят човек до колко е религиозен, но ако е силно религиозен най-вероятно, че той ще учи ,а ти ще трябва да го издьржаш...Обикновено жените на най-религиозните работят на 3 места, за да могат да изхранват семейството и да отглеждат домочадието.
Simple Smile Всъщност ,не е от онзи с къдричките . Не знам по различните критерии към кои би спаднал , но пази Шабат, пости , храни се според закона .

Момичета , благодаря за отделеното време и споделената информация.  Hug  bouquet
Никога не съм чела Талмуд, намерих един онлайн, но хич не се оправих  Tired Сборник сътворен от пророци или от равини , мъдърци ? Защо жените не могат да слагат талит и тафлин ? На какво се дължи едните да го отричат ,а другите приемат ? Как може да се празнува Шабат различно? Наистина ми е чудно как може да се интерпретира в толкова противоположни вариации закона  Thinking
Под какви наименования мога да намеря различните варианти на покриване ?

 Илка, Червеничко , Мента , вие сте си еврейки или сте минали подобен курс  ( въпросът е личен ,така ,че ако не желаете не ми отг) ? Аз не зная иврит и предполагам ,това прави трудно осъществяването на подобен курс в Израел,но не зная дали минат в България е добър еквивалент. Лично аз мисля ,че не бих имала проблем с ограниченията , но не зная как бих го предала на дъщеря си ... От колко годишни трябва да се покриват и обличат по съответния начин? Не знам как бих се справила с подобна задача когато дойдат децата особено живеейки в една държава ,която е далеч далеч от подобни неща без това да бъде стрес за детето и да го чувства като налагане и да и го поднеса по съответния начин, че различието и да не бъде като комплекс , а дори ценно за самата нея .Наистина ,далече са още тези неща ...
Дано наистина не идвам в повече с въпросите bouquet

# 38
  • Някъде там...
  • Мнения: 280
Бакпулвер как е на иврит?  Blush

# 39
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Бакпулвер как е на иврит?  Blush
авкат афия



п.с. ще пиша повече, когато ми дойде отмяната...

# 40
  • Някъде там...
  • Мнения: 280
Оооооох Ментуш, мерси много   bouquet Главата ми е забила тотално, не мога да мисля...Незнам как ще се приготвям за утре  Tired

# 41
  • София
  • Мнения: 167
Бакпулвер как е на иврит?  Blush

авкат афиа

Ейй, Мента, изпревари ме! Едно нещо ще знам и няма да мога да се изфукам  :xarms

Светла, ти в кой град живееш? Много ме озадачи кой е този религиозен евреин в Бг който не го знаем Thinking 

Колкото до различията между ортодокасел и реформистки юдеизъм - това е една дъълга дълга дискусия, която ми е невъзможно да започна в момента, защото и двете хлапта са ми на главата. Но ако цъкнеш в гугъл ще ти излезе много за реформизма. С две думи - това е "модернизиран" юдеизъм.

# 42
  • Някъде там...
  • Мнения: 280
Илка, благодаря и на теб  Hug
Светле, имам спомени от предни теми, че гиура, който се превежда извън Израел не е мммм много много приет тук  Rolling Eyes Все пак изпита е пред рабанута, незнам как би си подредила това...Но пък знае ли човек, ако наистина много го искаш...

# 43
  • Мнения: 9


Цитат
'сещате ли се как казваме на български, когато дадена дейност ти е в мисгерет? Напр. може да учиш език и самостоятелно, но, ако ходиш на курс, си в ... (?) ... рамка? (=мисгерет)
Или напр. ако искам да кажа, че сама си гледам детето, но ми се иска от време на време да имаме мисгерет  newsm78 Има ли еквивалент?
Ментуш, мисля че може да се преведе като :в определени граници, в рамки или график...и аз не сьм много сигурна.Това ми се вьрти в главата.

Светле, колкото хора (или рабаним )- толкова и мнения.Едните го разбират така, а другите иначе. В християнството е сьщото - не липсват течения:православие (руско и грьцко), протестантство, католицизьм, евангелизьм, сьботянство...и да не говорим колко са  сектите. Вьпрос на тьлкуване.
Модерният юдаизьм акцентира на равенството между мъжете и жените.Докато в ортодоксалния и консервативния такова животно като равенство между двата пола нема. Затова при едните жените имат право да носят талит, а при другите не.
При реформистите всичко е въпрос на личен избор -като например дали да пазят шабат или не.Така да се каже взимат нещата в пропорция.Ако примерно родителите ти живеят в Холон а ти в ТА и единственият ти почивен ден е сьбота, сам решаваш  кое ти е по-важно - да ги видиш(т.е. да пьтуваш с кола) или да спазваш шабат. Разни хора, разни идеали Simple Smile
Светле, това че човекьт е религиозен означава ли че той очаква от теб сьщо да станеш такава? Не е задьлжително.Питай го какви са му очакванията и представите...Ще бьде много по-ясно и лесно.
За детенцето - на колко годинки е? Мисля че една такава промяна неминуемо ще му се отрази.
Все пак тук си имаме  специалисти - нека Тали и Мента си кажат мненията.
 Peace

# 44
  • Мнения: 9
По повод дискусията за религиозна или светска дьржава има една статия в Ynet, която повдига интересни и актуални вьпроси:

http://www.ynetnews.com/articles/0,7340,L-4003533,00.html

Общи условия

Активация на акаунт