болест на Хашимото и бременност

  • 332 533
  • 2 471
  •   2
Отговори
# 1 920
  • Мнения: 134
Здравейте, родих преди 6 месеца. По време на бременността в 4ти месец ми откриха завишени нива на ТСХ. Беше 5.2. Пих еутирокс и ги държах в норма. След като родих пусках 3 пъти хормони. Само да кажа, че малко преди да родя спрях хапчетата по препоръка на док. И след като родих нищо не съм взимала. Пусках 3 пъти до сега изследвания след раждането. От 5.6 на 5.13 и сега е 3.74 ТСХ. Има ли други, които хормонът се е регулирал след раждането без хапчета? Преди бременността не съм имала проблеми с щитовидната жлеза.

# 1 921
  • Мнения: 2 532
ungarkata, четох, че при теб е било 40-41. Тук се касае за към 130. Пускани са вече няколко пъти изследвания.
Радвам се, че при теб всичко е минало благополучно!
livia_14, моя позната след раждането нормализира хормона и не пие хапчета. Не е с Хашимото, просто през бременността беше с повишено ТСХ. При мен в първи триместър беше в другата крайност - под долна граница и до раждането се беше регулирал. Също не съм с Хашимото към този момент.

# 1 922
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 113
ungarkata, четох, че при теб е било 40-41. Тук се касае за към 130. Пускани са вече няколко пъти изследвания.
Радвам се, че при теб всичко е минало благополучно! 
Твоята близка отиде ли на лекар? Дано всичко бъде наред.Пиши какво е станало.

# 1 923
  • Мнения: 315
Не вярвам без хапче да се получат нещата. Да отива веднага на лекар, всичко ще е наред. И аз от както съм родила съм си в норма вече, два пъти се изследвах, но си пия хапчето, при мен няма как да се получи. Успех на момичето и да не се предава.

# 1 924
  • Мнения: 2 532
Била е на лекар, има вече диагноза Хашимото, изписали са ѝ и хапчета. Но са я наплашили доста за бебето. И аз се надявам всичко да е наред.

# 1 925
  • Мнения: 423
А колко трябва да е ТСХ, когато не съм бременна? Преди около 1 година, когато за първи път изследвах ТСХ и все още не приемах тироксин, ми беше 2.9, но заради ин витрото трябваше да падне под 2. Затова от тогава пия тироксин 50. Последно ТСХ ми беше 1.46 в 7г.с.

# 1 926
  • Мнения: 134
Ако не си бременна следва да е нормално до гирната рефернтна сттойност на лабораторията, в която изслефваш хормона. Около 4.2 и 4.94 съммзасичала в различни лаборатории горните грабици на ТСХ.
А колко трябва да е ТСХ, когато не съм бременна? Преди около 1 година, когато за първи път изследвах ТСХ и все още не приемах тироксин, ми беше 2.9, но заради ин витрото трябваше да падне под 2. Затова от тогава пия тироксин 50. Последно ТСХ ми беше 1.46 в 7г.с.

# 1 927
  • Мнения: 423
Това ми се струва твърде високо. Не трябва ли да е под 3?

# 1 928
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 113
Оптималното ниво на тсх е да кажем между 2.5-3 (при липса на бременност). Горнограничните стойности са ориентир, който обикновено говори за някаква патология. Така го разбирам аз.

# 1 929
  • Мнения: 315
Била е на лекар, има вече диагноза Хашимото, изписали са ѝ и хапчета. Но са я наплашили доста за бебето. И аз се надявам всичко да е наред.
Всичко ще е наред. Да не мисли и слуша глупости . И здрави майки раждат болни деца, гаранция няма. Едно време много са ги изследвали нашите баби 😅😅😅 На мен една ендокриноложка ми каза че няма смисъл да раждаме изроди и тъпанари, защото има вероятност детето да е с умствена изостаналост. Твоята приятелка ако наистина иска това дете да се радва на своята бременност и да не се притеснява, ако нещо не е наред, то ще падне. Аз имах дете и въпреки всичко поех този риск. Нека Бог да ни пази! И се възмущавам на такива лекари да говорят така и да плашат, вместо да насърчават раждаемостта и да са опора на своите пациенти.

# 1 930
  • София
  • Мнения: 669
Здравейте и от мен Simple Smile,

Аз бях с ТСХ 100, когато случайно разбрах, че имам Хашимото, но не бях бременна, а 4 месеца след раждане. За месец падна до 10, после 7, после 4 и чак като открих правилния за мен лекар, тогава заковахме резултат 2,9. Но пак казвам, това се случи след раждане.

В момента съм бременна отново, в деня след теста си пуснах ТСХ и беше скочило до 6,9. Увеличиха ми дозата почти двойно и след месец беше 0,36. Лекарят каза, че е в граница, но долна граница и смени дозата - всеки ден редувам предходната доза и една по-ниска. Вчера си пуснах кръвни и съм 1,79 (14 г.с.) и се надявам вече да сме постигнали някаква приемлива норма, която да не мърда много-много Simple Smile.

# 1 931
  • Мнения: 315
Браво! Успех ви желая, както и на всички настоящи и бъдещи бременни. А, какво се случва с момичето с високо Тсх, има ли подобрение?

# 1 932
  • Мнения: 2 532
Ами бременее си. Направи още една консултация и в София при Начев. Общо взето се е поуспокоила малко. Казали са ѝ, че е хванала нещата навреме. Седмица след като започна да пие хапчетата, хормонът падна от 134 на 100. Надявам се бързо да влиза в желаните граници и всичко да е наред до раждането.
Благодаря за споделения опит на всички! И лека бременност на бременеещите! Simple Smile

# 1 933
  • Мнения: 833
Моето ТСХ също спадна за месец от 34 на 1.05, на висока доза елтироксин съм -150, всичко е наред с бременността...

# 1 934
  • у нас
  • Мнения: 1 862
Следене всеки месец на TSH. Само така дозата може да се оптимизира и да сте сигурни че е ок. През първия триместър, че и малко след това много рязко скача, заради нуждите на плода. Аз бях с почти двойна доза хормон, спокойна че всичко е ок и в 4я месец - бам 12 TSH. Слава Богу бременността завърши с раждане на здравото ни дете💕

Общи условия

Активация на акаунт