болест на Хашимото и бременност

  • 332 599
  • 2 471
  •   1
Отговори
# 2 190
  • София
  • Мнения: 6 010
Аз за първи път чувам за това изследване, но не ми е интересно да споделиш повече като имаш информация. Кой те е насочил да го пуснеш? В кой град си?

# 2 191
  • Мнения: 49
Изследването ми е пуснато във връзка с инвитро процедурата. https://www.synevo.bg/ana-imunoblot/
И понеже знам, че Хашимото е автоимунно заболяване предполагам че високите стойности са от това.

Аз за първи път чувам за това изследване, но не ми е интересно да споделиш повече като имаш информация. Кой те е насочил да го пуснеш? В кой град си?

# 2 192
  • София
  • Мнения: 6 010
Идеята ми е кой те е насочил да го пуснеш? Защото той явно има нещо предвид и може да коментира резултата.

# 2 193
  • Мнения: 49
Клиниката в която правих инвитро процедурата. Но там не ми казаха нищо. Аз едва днес забелязах резултата и малко се стреснах. Коментар на изследванията не правят, а си назначават терапии. Но аз искам да знам какво да очаквам. Защото четох че високите стойности водят до аборт. И ако се налага да се консултирам с репродуктивен ендокринолог.

Идеята ми е кой те е насочил да го пуснеш? Защото той явно има нещо предвид и може да коментира резултата.

# 2 194
  • София
  • Мнения: 6 010
Ясно. Не си написала в кой град си, но аз препоръчвам консултация с доктор Начев в София. Прегледжа в МЦ Панадея, в Ендокринологията в Майчин дом и в болница Надежда.
И бих звъняла в клиниката с настояване да ми разчетата резултата щом са ме накарали да го пусна и предполагам платя.

# 2 195
  • Мнения: 340
Здравейте и от мен! Никога не съм имала профил тук, но често съм намирала отговори (за всякакви неща) както може би много други. Та сега, в търсене на още инфо и отговори, реших да споделя. Юли бях на ендокринолог, ТСХ беше 3.1, ФТ4 точно по средата ("златната среда" според док), МАТ ниски и ТАТ в норма. Не ми предписа терапия заради добрите нива на ФТ4 и ниски антитела - но каза след позитивен тест, веднага да ида. След сравнително бързо забременяване (на втория месец откакто решихме да пробваме) веднага след позитивния тест за всеки случай ми изписаха 25мкг Еутирокс (пуснах и изследвания, ТСХ беше пак 3.1, не се беше вдигнал, ФТ4 пак по средата).
В края на седма седмица се оказа, че няма сърдечна дейност и е спряло развитието на ембриона - беше задържан аборт. Шокът беше сериозен, това беше първа бременност и нямахме обяснение...
Непрекъснато ме гризе въпросът дали е възможно миседът да се е случил заради пустата щитовидна жлеза и питах гинеколожката ми за мнение: отговорът беше категорично не, ако е било заради ЩЖ симптоматиката е щяла да е друга и не помня вече още какво + ТСХ никак не е бил толкова висок, че да го предизвика, а и аз пиех хормон. Утре ще разпитам и ендокринолога какво мисли и какво следва, а може да ида за второ мнение и до Начев (не съм недоволна от моя док, но знам ли). Предполагам още е рано да пускам отново ТСХ (две седмици след абразио)?Пуснаха ми тромбофилии засега и чакам резултатите, може би ще пусна и сама витамини, за друго ще видя след като имам предните - може пък там да излезе нещо. Та така, ако някой е бил/е в подобна ситуация и с подобни показатели или ако изобщо имате съвети, ще се радвам да ги прочета. Благодаря!

# 2 196
  • Варна
  • Мнения: 437
На мене също ми е интересно, ако някой може да обясни разликата между Лтироксин и Еутирокс и дали има значение кое от двете се приема

# 2 197
  • Мнения: 5 615
Кари,диагностирана ли си с Хашимото или имаш само лека хипофункция?

# 2 198
  • Мнения: 340
Sissy, диагностицирана съм, юли месец след преглед на щитовидна жлеза на ехограф в комбинация с изследванията.

Последна редакция: чт, 01 окт 2020, 12:39 от Kari88

# 2 199
  • София
  • Мнения: 6 010
На мене също ми е интересно, ако някой може да обясни разликата между Лтироксин и Еутирокс и дали има значение кое от двете се приема

Едно и също нещо на различни производители. Както Парацетамол и Парацетамакс. Няма разлика.

# 2 200
  • Мнения: 574
Кари ,преди трансфер и по време на бременност правили ли сте вливки на имуноглобулини ?

# 2 201
  • Мнения: 340
Jordeli7, никога не са ми правени, както и никога не съм приемала хормони/каквито и да е терапии във връзка с ЩЖ или изобщо фертилитет. Забременях естествено на втория месец, след като решихме да пробваме.

# 2 202
  • Мнения: 5 615
Кари,попитах те за Хашимото,тъй като преди да бъда диагностицирана аз направих спонтанен аборт ,като хормоните ми бяха в норма(бях пуснала хормонални месец преди това,но нямах преглед още на ЩЖ).
Убедена съм ,че при мен причината е заболяването ми, въпреки,че гинеколога отрече,а ендокринолога каза ,че е малко вероятно.  Аз ,обаче не вземах хормон тогава.

# 2 203
  • Мнения: 340
Кари,попитах те за Хашимото,тъй като преди да бъда диагностицирана аз направих спонтанен аборт ,като хормоните ми бяха в норма(бях пуснала хормонални месец преди това,но нямах преглед още на ЩЖ).
Убедена съм ,че при мен причината е заболяването ми, въпреки,че гинеколога отрече,а ендокринолога каза ,че е малко вероятно.  Аз ,обаче не вземах хормон тогава.
Благодаря, Сиси. Ами какво да ти кажа - реално юли месец ми поставиха диагноза Хашимото, но не ми дадоха хормони, както писах по-горе. Казаха ми само веднага след позитивен тест да ида и аз отидох буквално на следващия ден, което беше август. Т.е. при забременяването + 1вите да кажем 3-4 седмици, не съм била на хормон. Започнах го реално в 5та седмица и 3-4 дни. Знам ли дали е било късно, както писах ТСХ беше 3, т.е. не супер критично, а и беше същото от юли. Не знам и аз какво да мисля вече, утре съм на ендокринолог и ще питам. Подозирам, че ще ми кажат, че не е било от това...а теб какво те кара да мислиш, че със сигурност е било Хашимотото виновно? Поздрави Simple Smile

# 2 204
  • Мнения: 5 615
Един от стажантите в спешното ме прати на ендокринолог, когато това се случи. Беше видял последните резултати и леко завишеното тсх. Тогава открих и заболяването ми. Всичко ще бъде наред,само почни хормона от рано и слушай лекарите си. ТСХ над 2 не е подходящо за забременяване,който твърди обратното не е адекватен ендокринолог.  Следващия път ще стане!

Общи условия

Активация на акаунт