Счетоводител в нужда се познава 19

  • 26 188
  • 742
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 1 245
Добре дошли в деветнадесетата ни тема.


Ето и линк към предишните теми, слагам в скрит текст, че са доста вече:


 


Полезни линкове:

К&К инфо

ОДИТ. инфо

Lex.bg Българският правен портал

Tita.bg он-лайн списание за данъци

Нека уважим и сайта на НАП, който въпреки проблемите аз ползвам често и съм много доволна,слагам линк за новия портал:

Национална агенция за приходите

Качвам и сайта на Министерство на Финансите, където също намирам полезна информация:

Министерство на Финансите

Добавям и сайта на НОИ:

НОИ

Също така допълвам и сайта на Агенция по вписванията - Търговски регистър:

Търговски Регистър

По предложение на Бо_ :

ЗБУТ. Безопасност и здраве при работа


Ако имате идеи за още линкове с полезна информация, давайте да ги слагам.


Добавено по предложение  на  Белла  Донна  :

http://trox-bg.com/

Ето и линк за новият закон за счетоводството:

Новият закон за счетоводството

Добавям и сайта на Писар, с удобни макети на документи и други полезни неща:

Писар

# 1
  • Мнения: 14 394
Лека седмица колеги!

# 2
  • Мнения: 1 381
Благодаря за новата тема.
За свободната професия, става въпрос за логопед.
Знаете ли дали трябва да има касов апарат или може да и се плаща на ръка и той сам да си внася сумата по банка от името на клиента?

# 3
  • София
  • Мнения: 1 245
Благодаря за новата тема.
За свободната професия, става въпрос за логопед.
Знаете ли дали трябва да има касов апарат или може да и се плаща на ръка и той сам да си внася сумата по банка от името на клиента?

Наредба Н-18:

Чл. 4. (Доп. - ДВ, бр. 40 от 2013 г., в сила от 30.04.2013 г.) Не е задължено да регистрира извършваните от него продажби в търговски обект чрез ФУ/ИАСУТД лице, което извършва следните дейности:

8. дейност на лица, упражняващи свободна професия;

# 4
  • Мнения: 885
Здравейте, последните 15 год съм работила в Англия и там са ме осигурявали, имам ли право да отида в България на борсата или трябва да си търся такова нещо от там ?

# 5
  • София
  • Мнения: 6 971
Англия вече е извън еврозоната, вероятно ще трябва да търсите обезщетение от тях. Идете с всички документи в нашето бюро по труда, там ще ви насочат най-точно.

# 6
  • София
  • Мнения: 1 610
Новорегистрирана фирма – ООД с 2-ма съдружника. Единия е управител.
В Търговския регистър има обявен ДУК, в който е писано, че „Дружеството определя месечно възнаграждение на управителя до 5 минимални работни заплати, което се конкретизира с допълнително решение на съдружниците.“
В случая все още няма допълнително решение на съдружниците за възнаграждението на управителя, а фирмата ще почва дейност и издава фактури.
В този случай правилно ли е управителя да подаде ОКД-5 и да е самоосигуряващо се лице през ООД?
Ще търсят ли НАП осигуровки по ДУК, като няма определено точно възнаграждение?
P.S. за сега само този съдружник/управител ще работи в Дружеството. Надяват се като потръгне бизнеса да назначат още хора.

# 7
  • Мнения: 14 671
Моля за разяснение по актуалния казус с топлофикациите.
Фактурата по изравнителната справка за отоплителен сезон 21/22 е издаденана 31/7/22, датата на данъчното събитие е също 31/7/22. , ДДС е 20% в тази фактура. От 9/7/22 ставката за консумираното е 9%. Според мен трябва да приложат ниската ставка за консумираната топла вода, а 20% да си остане за дяловото. По този начин (с две ставки) е фактурата ми за юли, като там пък няма разбивка до 9/7 една ставка за всичко, а след 9/7 - две ставки в зависимост от позицията (дялово или консумация).
Топлофикацията се оправдава с това, че е фактуриран период преди датата на промяна на ставката - ок, но в юлската фактура също има такъв период?
Кой е в грешка - клиентът или топлофикацията?

# 8
  • Мнения: 975
Здравейте! Бих искала да ви попитам за следният казус: ФЛ е собственик на уеб сайт (не е блог). ЮЛ рекламират (презентират) своите продукти в сайта на ФЛ. Въпросът е как могат законово да бъдат таксувани ЮЛ за рекламата? Понеже става въпрос за приблизително 30 броя ЮЛ, опцията за граждански договори с тях отпада. ЮЛ искат да заплащат, но не е ясно как да бъде уреден въпросът. Благодаря предварително на отзовалите се.

# 9
  • София
  • Мнения: 1 610
Felicity King, регистрация като свободна професия.
ЮЛ само от България ли са?

# 10
  • Мнения: 975
Felicity King, регистрация като свободна професия.
ЮЛ само от България ли са?
Да, само от БГ са ЮЛ. Ако е свободна професия, може ли да се издава фактура?

# 11
  • София
  • Мнения: 1 610
Да, може да се издават фактури.
/заради регистрация по ЗДДС питах за ЮЛ/
Счетоводител съм и имам клиенти свободни професии.

# 12
  • Мнения: 975
Да, може да се издават фактури.
/заради регистрация по ЗДДС питах за ЮЛ/
Счетоводител съм и имам клиенти свободни професии.
Благодаря !

# 13
  • Мнения: 662
Здравейте! Ако фирмата прекратява дейност, но има служителка, на която трябва да се подадат документи в НОИ за втората година от майчинството, как се процедира?

# 14
  • София
  • Мнения: 1 610
Прекъсва дейност или прекратявате/закриват фирмата?

Общи условия

Активация на акаунт