Счетоводител в нужда се познава 19

  • 26 283
  • 742
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 975
Аз имах предвид точно 3-5-7 дни от ЛЛ (до пункцията). След това 15 дни от клиниката. След това при положителен тест за бременност се дават 7  дни от клиниката и след това минавате на ЛКК комисия от клиниката до самото раждане. Така 1+2 общо три години не се връщате на работа. Кое точно не стана ясно, имахте достатъчно време за да изчислите и напаснете дните и болничните. И все пак нали вие искахте да напускате и му отправихме първо вие предизвестието?

# 46
  • Мнения: 328
От клениката не издават болнични днес звънях .Аз и да изчислявам те като не дават трудно се получава.

# 47
  • Мнения: 975
От клениката не издават болнични днес звънях .Аз и да изчислявам те като не дават трудно се получава.
Тогава след положителния тест за бременност сменяте клиниката или искате отново от ЛЛ болничен с различна диагноза от първият болничен. Например  хипертонична криза, стомашно разстройство, вирусна инфекция, радикулит (за това се дават 14 дни) и през това време сменяте клиниката за женска консултация. Извън темата, коя е тази клиника която не дава болничен на пациентите си които са и наляли хиляди левове?

# 48
  • София
  • Мнения: 7 039
Pl. Ivanova, и без болничен и без бременност, работодателят не може да ви отстрани лесно. Изчетете чл.328 в КТ, вие не можете да бъдете освободена по този член, ако обстоятелствата, които предтавяте в темата са точни.

Последна редакция: чт, 22 сеп 2022, 19:52 от buni

# 49
  • При елфите ...
  • Мнения: 2 044
Имам въпрос, на който не мога да намеря отговор... Предстои ми да започна нова работа... трябва да бъда освободена от предишната и назначена веднага на другата... НО имам от м. май предварително платена почивка, ще се наложи на новата работа да поработя 3 - 4 дни и да искам отпуск... Според вас какъв отпуск ми се полага в такъв случай... платен или неплатен?!? Thinking

# 50
  • София
  • Мнения: 7 039
Според вас какъв отпуск ми се полага в такъв случай... платен или неплатен?!? Thinking
При напускане от предишната фирма, ще ви изплатят обезщетение за неизползван годишен отпуск, ако имате такъв естествено. Уведомете предварително новия работодател за необходимостта ви от отпуск в тези дни. Иначе не ви се полага никакъв отпуск, неплатеният по принцип не е "полагаем". Може да се договорите да започнете работа от по-късна дата или да си използвате отпуска, който ви се полага до края на годината (около 5 дни, ако започнете на 01.10.) предварително.

# 51
  • При елфите ...
  • Мнения: 2 044
Според вас какъв отпуск ми се полага в такъв случай... платен или неплатен?!? Thinking
При напускане от предишната фирма, ще ви изплатят обезщетение за неизползван годишен отпуск, ако имате такъв естествено. Уведомете предварително новия работодател за необходимостта ви от отпуск в тези дни. Иначе не ви се полага никакъв отпуск, неплатеният по принцип не е "полагаем". Може да се договорите да започнете работа от по-късна дата или да си използвате отпуска, който ви се полага до края на годината (около 5 дни, ако започнете на 01.10.) предварително.
Благодаря за подробния отговор... Снощи не можах да се сетя как точно да го напиша и затова използвах "полага"...

# 52
  • Мнения: 975
Здравейте, ако имате време и възможност, как бихте осчетоводили следният казус: ЕООД, купува от ФЛ домейн и хостинг. Става един вид прехвърляне на собствеността върху уеб сайт. Въпросът е, че продавача не е ЮЛ и не издава фактури. Няма как да бъде закупен домейн и хостинг от хостинг фирма, заради конкретното име на сайта което вече е било купено от ФЛ. А името е  необходимо на ЕООД.

# 53
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 396
Здравейте, ако имате време и възможност, как бихте осчетоводили следният казус: ЕООД, купува от ФЛ домейн и хостинг. Става един вид прехвърляне на собствеността върху уеб сайт. Въпросът е, че продавача не е ЮЛ и не издава фактури. Няма как да бъде закупен домейн и хостинг от хостинг фирма, заради конкретното име на сайта което вече е било купено от ФЛ. А името е  необходимо на ЕООД.

Преполагам, че това прехвърляне става с някакъв договор за покупко-продажба?
Не може ли да се осчетоводи на база на него? И освен това този сайт (предполагам) представялва някакъв ДНА.

# 54
  • Мнения: 975
Да, прехвърлянето ще стане с договор. Цената е покупната цена - 30 лв. Незнам дали е ДНА, защото се купува само името а не съдържанието. Вие кои счетоводни сметки бихте използвали? Също така домейна е със срок от 12 месеца, след това ЕООД ще си го поднови.

# 55
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 396
Да, прехвърлянето ще стане с договор. Цената е покупната цена - 30 лв. Незнам дали е ДНА, защото се купува само името а не съдържанието. Вие кои счетоводни сметки бихте използвали? Също така домейна е със срок от 12 месеца, след това ЕООД ще си го поднови.

В такъв случай изобщо не е ДА. Сумата се отчита, като разход.

# 56
  • Мнения: 975
Благодаря! Т.е. само договор без фактура, защото е ФЛ и директно на разход. Ако ФЛ е управителя на ЕООД тогава има ли разлика в осчетоводяването?

# 57
  • Мнения: 3 727
Здравейте, може ли да ми помогнете с този въпрос: на моя близка детето е спортист и спортен клуб сключва договор с него да представя клуба по състезания, има договор в който е описано,че ще превеждат пари за разходи свързани с турнирите по сметка на майката, описани са допустимите разходи и как ще ги отчитат. Сега от данъчното са изпратилиискане за представяне на документи и искат детето да подаде декл. по чл.50, пратихме обяснения, не знам дали ще ги признаят, че тези пари не са възнагражбдение, а за мен са командировъчни все едно, какво ще ме посъветвате, как се облагат тези пари.
Благодаря и извинявайте за обърканото писане

# 58
  • Мнения: 14 418
Щом парите са превеждани по банка за разходи ,трябва да представите документи за тези разходи и те да съответстват на получените суми.

# 59
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 396
Благодаря! Т.е. само договор без фактура, защото е ФЛ и директно на разход. Ако ФЛ е управителя на ЕООД тогава има ли разлика в осчетоводяването?

Сделките между свързани лица трябва да са по пазарни цени, иначе в случай на проверка може да ви начислят допълнително корпоративен данък за сделката. Няма как да се издаде фактура, ако ФЛ не е свободна професия, примерно. Така, че преценете цената на това име на сайт, което реално се продава.

Общи условия

Активация на акаунт