болест на Хашимото и бременност

  • 332 574
  • 2 471
  •   1
Отговори
# 2 370
  • Мнения: 24
ТСХ 2.7
ФТ3 6
ФТ4 21
Антителата не помня, но бяха в норми.

# 2 371
  • Замък сред облаците
  • Мнения: 8 191
По принцип за първи триместър е добре ТСХ да е под 2, но фТ4 е с добър резултат, фТ3 е с доста висока конверсия. Според мен консултация с ендокринолог е най-адекватна, за да прецени дали да смъквате ТСХ с тироксин, или да изчакате да се саморегулира.

# 2 372
  • Мнения: 1
Здравейте!
Малко (може би) елементарен въпрос - след прием на Л-Тироксин в рамките на 30 - 60 мин. приемате ли вода?

За храна и други напитки знам, че не трябва. По съвет на ендокринолог изчаквам вече по 60 мин. За водата се зачудих, защото прочетох в един от първите постове, че не трябвало.

# 2 373
  • Замък сред облаците
  • Мнения: 8 191
Единствено кофеин съдържащи напитки и храни съм се въздържала 60 мин преди или след хапчето (винаги съм пила първо кафето и примерно час или два след него хапчето). За вода за пръв път чувам за ограничение, не виждам връзка.

# 2 374
  • Мнения: 4
Здравейте, работим за бебе от доста време и не се случва. От скоро съм диагностицирана с ИР и на Метформин. Отново съм на ендокринолог след три седмици, ако някой може да коментира резултатите от хормоните ще съм много благодарна.
TSH- 2.21  (0.27-4.20)
ft4- 12.35   (9.30-17)
ft3- 2.67      (2- 4.40)
TAT- 11        (0- 115)
MAT- 7.1      (0- 34)
Светъл празник момичета

# 2 375
  • Мнения: 85
Здравейте!
Извинявам се, ако постът ми не е за тази тема, но имам нужда от мнение. Късно следобед излязоха резултатите от изследванията ми, разбира се, веднаха звъннах на ендокринолога, който ми ги назначи, но за жалост не успях да се свържа.
Бременна съм в 30 г.с. Вчера бях на преглед при специалист-ендокринолог. До сега не съм посещавала такъв специалист, за което наистина съжалявам.

На биохимичния скрининг в 13 г.с. ми беше препоръчано в периода от 28-30 г.с. да си направя орален глюкозотолерантен тест. И така се озовах при въпросния доктор.
На преглед на щитовидната ми жлеза, в левия лоб се установи възел. Разбрахме се след като родя да направим биопсия.
Назначи ми изследвания и резултатите са следните:

FT4 13.77 pmol/L (реф. стойности 12.00-22.00)
TSH 1.24 mkIU/ml (реф. стойности  0.27-4.20)
Anti-Tg 37.90 IU/ml (реф. стойности до 115.00)
Калцитонин 0.41 pg/ml (реф. стойности до 9.82)
Anti-TPO 386.00 IU/ml (реф. стойности до 34.00)

Много се притеснявам, че толкова късно установих проблем с щитовидната жлеза, а бременността ми е напреднала. Предполагам ще се наложи лечение. В главата ми преминават безброй мисли, че всичко това може да навреди на бебето ми - нелекувания проблем и бъдещия прием на лекарства.
Не мога да си простя, че до сега не съм ходила на ендокринолог!
Даже не съм сигурна какво искам да ви попитам... просто... дали има някоя друга мама, която не е знаела, че има проблем с щитовидната жлеза докато е била бременна?  Неясно съм, че не сте специалисти и няма как да ми кажете, че всичко ще е наред и тн. Още в понеделник сутринта ще отида на преглед, но до тогава ще се побъркам.

На 30 години съм, първа бременност.

# 2 376
  • Замък сред облаците
  • Мнения: 8 191
Нищо притеснително няма в резултатите, като цяло фТ4 е добре да е около 15 за срока на бременността, но бебето вече си разчита на своята жлеза, не на вашата така че това леко снижаване е ок.
Имате хашимото иначе, но то си е за вас, не влияе на бременността - антителата не са страшни. 2-3 месеца след раждане направете пак контрола и ако трябва терапия.

Останалите резултати изглеждат добре също. Креатининът е понижен заради бременността (ако беше висок щеше да е притеснително).

# 2 377
  • Мнения: 85
Благодаря ви!!!!

# 2 378
  • Мнения: 156
Здравейте!
Извинявам се, ако постът ми не е за тази тема, но имам нужда от мнение. Късно следобед излязоха резултатите от изследванията ми, разбира се, веднаха звъннах на ендокринолога, който ми ги назначи, но за жалост не успях да се свържа.
Бременна съм в 30 г.с. Вчера бях на преглед при специалист-ендокринолог. До сега не съм посещавала такъв специалист, за което наистина съжалявам.

На биохимичния скрининг в 13 г.с. ми беше препоръчано в периода от 28-30 г.с. да си направя орален глюкозотолерантен тест. И така се озовах при въпросния доктор.
На преглед на щитовидната ми жлеза, в левия лоб се установи възел. Разбрахме се след като родя да направим биопсия.
Назначи ми изследвания и резултатите са следните:

FT4 13.77 pmol/L (реф. стойности 12.00-22.00)
TSH 1.24 mkIU/ml (реф. стойности  0.27-4.20)
Anti-Tg 37.90 IU/ml (реф. стойности до 115.00)
Калцитонин 0.41 pg/ml (реф. стойности до 9.82)
Anti-TPO 386.00 IU/ml (реф. стойности до 34.00)

Много се притеснявам, че толкова късно установих проблем с щитовидната жлеза, а бременността ми е напреднала. Предполагам ще се наложи лечение. В главата ми преминават безброй мисли, че всичко това може да навреди на бебето ми - нелекувания проблем и бъдещия прием на лекарства.
Не мога да си простя, че до сега не съм ходила на ендокринолог!
Даже не съм сигурна какво искам да ви попитам... просто... дали има някоя друга мама, която не е знаела, че има проблем с щитовидната жлеза докато е била бременна?  Неясно съм, че не сте специалисти и няма как да ми кажете, че всичко ще е наред и тн. Още в понеделник сутринта ще отида на преглед, но до тогава ще се побъркам.

На 30 години съм, първа бременност.


А как стигна до ендокринолог? Имаше ли някакви оплаквания?

# 2 379
  • Мнения: 85
Сега ще ви разкажа как стигнах до ендокринолог.
Бях бременна с близнаци (не инвитро). Януари месец при така наречената ранна фетална морфология се установи, че е нужно да се извърши ембриоредукция. Единият близнак имаше увреждане несъвместимо с живота. Резултатите от скринига на здравия близнак се оказаха добри.
И поради това, че бях качила повече килограми от колкото трябва, доктора ми препоръча в периода от 28 г.с. до 30 г.с. да си направя орален глюкозотолерантен тест, като при отклонение да се консултирам с ендокринолог.

В началото на седмицата проследяващият бременността ми акушеро-гинеколог ми издаде направление за ендокринолог,  който като специалист да ме насочи за необходимите изследвания. И това е.

Щях да напиша, че нямам и не съм имала други оплакванията, но днес доста четох за симптомите при проблем с щитовидната жлеза. Осъзнах, че имам оплаквания, но не съм знаела, че реално са симптоми.

Качените килограми си обяснвах,  че са от това, че хапвам каквото ми се хапва.
Имам суха кожа и себорея с години, която на моменти утихва и при стрес се засилва, но от страна на баща ми всички имат точно кожни проблеми. И затова си го обяснвах като нещо наследствено.
Умора..не бих казала. Даже до преди седмица ходих на работа с желание и енергия, но вече реших да си взема почивка.
Депресия... да. Мисля си много за живота и разни такива неща..но често казано не съм сигурна, че е точно депресия.
Друго не се сещам за сега...


Здравейте!
Извинявам се, ако постът ми не е за тази тема, но имам нужда от мнение. Късно следобед излязоха резултатите от изследванията ми, разбира се, веднаха звъннах на ендокринолога, който ми ги назначи, но за жалост не успях да се свържа.
Бременна съм в 30 г.с. Вчера бях на преглед при специалист-ендокринолог. До сега не съм посещавала такъв специалист, за което наистина съжалявам.

На биохимичния скрининг в 13 г.с. ми беше препоръчано в периода от 28-30 г.с. да си направя орален глюкозотолерантен тест. И така се озовах при въпросния доктор.
На преглед на щитовидната ми жлеза, в левия лоб се установи възел. Разбрахме се след като родя да направим биопсия.
Назначи ми изследвания и резултатите са следните:

FT4 13.77 pmol/L (реф. стойности 12.00-22.00)
TSH 1.24 mkIU/ml (реф. стойности  0.27-4.20)
Anti-Tg 37.90 IU/ml (реф. стойности до 115.00)
Калцитонин 0.41 pg/ml (реф. стойности до 9.82)
Anti-TPO 386.00 IU/ml (реф. стойности до 34.00)

Много се притеснявам, че толкова късно установих проблем с щитовидната жлеза, а бременността ми е напреднала. Предполагам ще се наложи лечение. В главата ми преминават безброй мисли, че всичко това може да навреди на бебето ми - нелекувания проблем и бъдещия прием на лекарства.
Не мога да си простя, че до сега не съм ходила на ендокринолог!
Даже не съм сигурна какво искам да ви попитам... просто... дали има някоя друга мама, която не е знаела, че има проблем с щитовидната жлеза докато е била бременна?  Неясно съм, че не сте специалисти и няма как да ми кажете, че всичко ще е наред и тн. Още в понеделник сутринта ще отида на преглед, но до тогава ще се побъркам.

На 30 години съм, първа бременност.


А как стигна до ендокринолог? Имаше ли някакви оплаквания?

# 2 380
  • Замък сред облаците
  • Мнения: 8 191
Стойностите на изследванията не отговарят на тези симптоми като цяло, но пък много често по време на бременност жлезата се нормализира каквито резултати имате в момента (при мен също).
Килограми сега се качват от хапването, от задържането на течности заради повишения прогестерон и т.н. Щом на 120 мин от ОГТТ глюкозата е по-ниска от предбата стойност доколкото знам не се касае за гестационен диабет.
Изкарайте си спокойно бременността до края, но както казах - след това се следете, защото след раждане има голямо наместване на хормоните в организма.

# 2 381
  • Мнения: 156
Планирам бременност и ендокриноложката ми каза, че ТСХ трябва да се смъкне под 2. Обаче Т4 отива вече много към горната граница. Има ли някой, който е бил с ТСХ под 2, а Т4 да е над горната граница. Това добре ли е като цяло? Нали ТСХ не е щитовиден хормон? Защо лекарите се вторачват само в него едва ли не?!

# 2 382
  • София
  • Мнения: 225
И в тази тема, да се запиша. Януари установих завишени Тсх - 8, завишени антитела, с 2 думи - Хашимото. Предписаха ми еутирокс от 50мг. 45 дни след започването на еутирокс тсх беше паднало на 2,7 и ендокриноложката каза да продължа така и при положителен тест да пусна тсх и да отида при нея. На 31.05, трябваше да ми дойде, на 06.06, резултата от тсх беше 11. Още същият ден ми коригира дозата 100/125 мг, но аз се притеснявам, дали на бебето може да му стане нещо... Все пак Тсх, не пада веднага... А и не знам точно за какво ползва  Ф3 и Ф4, бебето... Дали може да се отрази на развитието му.

# 2 383
  • Замък сред облаците
  • Мнения: 8 191
Т4 и Т3 са необходими за метаболитните процеси, ще му навреди ако не му достигат.

# 2 384
  • София
  • Мнения: 225
Т4 и Т3 са необходими за метаболитните процеси, ще му навреди ако не му достигат.
На този ранен етап има ли метаболитни процеси... Говоря за 4-та-7ма седмица...? А и както написах ендокринолога ми вдигна дозата.

Последна редакция: пн, 13 юни 2022, 14:31 от Koralche

Общи условия

Активация на акаунт