болест на Хашимото и бременност

  • 334 464
  • 2 475
  •   1
Отговори
# 2 355
  • Мнения: 394
Здравейте, бременна съм 6г.с. и имам Хашимото.
Забременях с ТСХ 1.6, изследвах го преди няколко дни - 2.14. Консултирах се с ендокринолог и той не беше сигурен дали да ми изпише лтироксин... Каза, че съм на границата и да го проследя след 2 седмици и ако е над 2.5 тогава да започна с доза 0,25.
Чета обаче тук в темата, че Начев иска ТСХ да е до 1. Часове за него в МЦ Панацея няма за ноември. Той преглежда ли другаде? Какво мислите, супер объркана съм?

Ето и останалала част от изследванията:

# 2 356
  • София
  • Мнения: 591
Добър ден, момичета. Имам записан час за събота при ендокринолог- Катя Тодорова. Ако някой иска часа да ми пише, аз не мога да отида 😊

# 2 357
  • Замък сред облаците
  • Мнения: 8 322
Здравейте, бременна съм 6г.с. и имам Хашимото.
Забременях с ТСХ 1.6, изследвах го преди няколко дни - 2.14. Консултирах се с ендокринолог и той не беше сигурен дали да ми изпише лтироксин... Каза, че съм на границата и да го проследя след 2 седмици и ако е над 2.5 тогава да започна с доза 0,25.
Чета обаче тук в темата, че Начев иска ТСХ да е до 1. Часове за него в МЦ Панацея няма за ноември. Той преглежда ли другаде? Какво мислите, супер объркана съм?

Ето и останалала част от изследванията:


Адекватно е реагирал ендокринолога ти, не се безпокой.

# 2 358
  • София
  • Мнения: 384
Здравейте, бременна съм 6г.с. и имам Хашимото.
Забременях с ТСХ 1.6, изследвах го преди няколко дни - 2.14. Консултирах се с ендокринолог и той не беше сигурен дали да ми изпише лтироксин... Каза, че съм на границата и да го проследя след 2 седмици и ако е над 2.5 тогава да започна с доза 0,25.
Чета обаче тук в темата, че Начев иска ТСХ да е до 1. Часове за него в МЦ Панацея няма за ноември. Той преглежда ли другаде? Какво мислите, супер объркана съм?

Ето и останалала част от изследванията:


Аз също смятам, че лекарят е постъпил добре, но ако все пак искаш да чуем мнението и на Начев - отиваш рано сутрин в Майчин дом, той гледа в ендокринологията, кабинетът се намира долу (в подземния етаж), направо там може да се иде на място и да се пита, не вярвам да Ви върне. Като цяло винаги има опашка, но прегледите са стегнати и не се чака много. От мои наблюдения той държи TSH да е възможно най-ниско, дори май с цената на вкарване в другата крайност (аз имах период със стойност съвсем близо до долната граница и хич не се чувствах добре, но не бях бременна тогава де). Както и да е, всичко е супер субективно, просто отидете към 08:00 - 08:30 ч. там или се обадете предварително да Ви запазят час и така. Успех и лека бременност! 🍀🍀🍀

# 2 359
  • Мнения: 394
Здравейте и благодаря за отговорите!
Начев също каза, че няма нужда засега от хормон, просто беше категоричен, за разлика от предишния ендокринолог. Трябва да пускам ТСХ и ФТ4 на 30 дни, да му се обаждам по телефона, коментира ги, ако са в нормите - продължавам да го пускам, ако не са, отивам на консултация и ми изписва хормон. Препочитам така по телефона, отколкото всеки месец да се мотая по болници, само за да ми кажат ами добре са ти резултатите и да кихна едни 70лв. за "консултация", както искаше другия ендо.

Отидох в Майчин Дом рано сутринта, наистина дойдоха страшно много хора след мен. Благодаря за съвета! Чака се, но поне имаш шанс да те прегледа, а не като в Панацея - часовете за след месец. А за бременността си е критично важно да се следят навреме нещата.

# 2 360
  • София
  • Мнения: 384
Супер, радвам се, че сте се консултирали и с него! Да, по телефона е доста по-разумно, особено в тази пандемия... Пожелавам добри резултати до края и да не се налага да се виждате скоро! ☺️ Лека бременност и успех!!! 🍀🍀🍀

# 2 361
  • Мнения: 78
Здравейте! С Хашимото съм от 3 год. Приемам хормон. Бях вкарала хормоните в норма, но сега съм бременна в 8 г.с. и за пръв път виждам такова чудо:
ТСХ - 7 (норма 0.3-4.2)
Т4- 22 (норма 12-22)
Т3-5.25 (норма 3.1-6,8)
Това високо ТСХ ме притеснява доста, особено като чета за възможните последици. Моля, ако някой се е сблъсквал с нещо подобно, да сподели! П.С. това е второ изледване - съмнявах се за грешка, но уви; имам час за ендкринолог, но чак другата седмица

# 2 362
  • Варна
  • Мнения: 436
Трябва да увеличиш дозата, защото при бременност ТСХ се вдига. Хубаво е под 2 или дори по-ниско. Спокойно, като вдигнеш дозата и бързо ще се смъкне. Лека бременност ти пожелавам. И аз съм със същите хормонални проблеми. Една бременност мина успешно, сега стискам палци скоро да има втора. Постоянно ги следя тея хормони, ама няма как.

Последна редакция: ср, 05 яну 2022, 22:44 от loter

# 2 363
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 239
Тсх не е драматично високо, при мен също беше толкова. Коригиране на дозата и всичко ще бъде наред. Лека бременност и не се тревожи!

# 2 364
  • Мнения: 78
Живи и здрави бъдете момичета!!!! Успокоихте ме Simple Smile

# 2 365
  • София
  • Мнения: 6 010
Тсх не е драматично високо, при мен също беше толкова. Коригиране на дозата и всичко ще бъде наред. Лека бременност и не се тревожи!

Това е и моето мнение.
Аз бях на еутирокс 200 с първата бременност и 212.5 с втората и имам две успешни бременности. Пиша го за информация, че дори и да се стигне до огромно увеличение на дозата нещата пак са наред.

# 2 366
  • Мнения: 394
Здравейте,

Какво ще кажете за тези резултати?

ТСХ е 2.86, целя бременност и знам, че е хубаво да е под 2.5, но останалите неща са в оптималните граници. Има ли нужда от консултация с ендокринолог?
Скрит текст:

# 2 367
  • Замък сред облаците
  • Мнения: 8 322
Направи за всеки случай консултация, конверсията на фТ3 ми се струва висока и може да сочи субклиничен хипертиреоидизъм или сходно състояние. ТСХ е по-високо зимните месеци, но в релация с фТ4 ти е съвсем добре. МАТ телата са завишени, което може да е индикатор за начална форма на хашимото.

# 2 368
  • Мнения: 24
Здравейте, преди няколко дни разбрах, че съм бременна и тъй като съм с Хашимото ще се консултирам с ендокринолог след няколко дни. Имам изследвания от началото на месец март. Дали има нужда пак да ги пускам, за да са по-скорошни или по-скоро биха свършили работа?

# 2 369
  • Замък сред облаците
  • Мнения: 8 322
Какви са резултатите? Иначе са достатъчно скорошни, и ако са в нормите, могат да се повторят в средата на април, или когато там се падат 30 дни от от закъснението на цикъла.

Общи условия

Активация на акаунт