болест на Хашимото и бременност

  • 335 137
  • 2 475
  •   1
Отговори
# 750
  • Мнения: 5
Как по-рано не съм видяла темата... Имам много да чета. Добре че сте тук, за си помагаме  Hug

# 751
  • София
  • Мнения: 2 630
Здравейте, момичета. Имам нужда от съвет. Преди няколко месеца се установи, че имам леко завишени антитела и ТСХ-2.9. Тъй като правех опити за забременяване д-р Начев ми изписа Л-тироксин 0.25/ден, за да го смъкнем около 2. За месец го свалих до 2.1, а месец преди да забременея до 1.42. По препоръка на д-р Начев още от самото начало на бременността вдигнах приема на Л-тироксин до 0.5/ден/. Вече съм бременна в началото на трети месец.Пуснах контрола и ТСХ е 0.161( 0.27-4.2), при фт4-19.75( 12-22). Според доктора ТСХ-то е в норма за първи триместър- минимумът бил 0.05, но аз се притеснявам дали дозата не ми е прекалено висока.

# 752
  • София
  • Мнения: 10 698
BettyBoop екстра ти е и ТСХ и дозата,слушай си лекаря Wink

# 753
  • Мнения: 1 201
Момичета здравейте Peace Peace
След 5 години  и аз видях преди 2 седмици 2 те чертички ,днес си взех изследванията за ТСХ,ANTI -TG ,ANTI -TPO,TSH  Е О,85 при реф стойности0,27-4.20,Анти tg е 37 при рф стойности от 0-115 ,но анti -TPO  ми е завишено 120 при реф стойности 0-34 .Това е много желана и много чакана бременност и направо се побърквам ,незнам къде се намирам ,а преди да забременея  съм си правила изследвания и са били наред .Някой знае ли дали това е проблем ,защото до сряда докато ида на лекар ще се побъркам ,много се притеснявам. Praynig Praynig Praynig Praynig

# 754
  • Мнения: 67
Здравейте моми4ета, искам да задам въпроса си и тук, благодаря предварително на отговорилите  Heart Eyes

Аз съм с операция на ЩЖ преди година и нещо и един мисед март месец..   досега не съм приемала някакви лекарства за ЩЖ, но от 4-5 месеца правим пак опити за бебе, но не се получава.. онзи ден ходих при моята лична лекарка (да отбележа, че съм в чужбина и не мога да си пусна каквито аз реша хормони), та тя ми пусна ЩЖ и прогестерон:
ТСХ - 3.5 (0.1 - 4.0)
ФТ4 - 11.2 (10.00 - 22.00)
Прогестерон - 61 (за референти стойности пише, че всичко над 25 е ок..)

Това ТСХ ми се струва високо за забременяване, но ви моля и вас за коментар..имам час пак записан за след 10 дни при нея, надявам се да ме вземе насериозно.. (под вземе насериозно имам предвид или да ми изпише нещо, или да ме прати на еднокринолог, че тук системата е една моткава..)
Благодаря предварително за коментарите   

# 755
  • UK
  • Мнения: 5 999
Пипи
наистина е високо ТСХ-то. С правилна доза на еутирокс/ел тироксин ще овладеете Hug

# 756
  • Мнения: 67
Пипи
наистина е високо ТСХ-то. С правилна доза на еутирокс/ел тироксин ще овладеете Hug

Ох, дано да овладеем нещата с правилната доза и това да е единствената причина за неуспешните опити до момента..  Praynig благодаря за мнението, кокона20  Heart Eyes

# 757
  • Мнения: 758
А не съм сигурна, че ТСХ 3.5 е толкова високо. Аз забременях с ТСХ 4.35. Но, веднага след това започнах да пия хормони за да влезе в норма. По принцип лекарите казват, че трябва да е под 2 по време на бременност. Освен това нивата на ТСХ варирират през различните сезони. Зимата недостига е по-голям.

# 758
  • София
  • Мнения: 10 698
ТСХ над 2 е високо за бременност, това,че някои е забременял с по-високо ТСХ не е за пример, че е правилно или че са се получили нещата и е даже по-скоро изключение.

Ето от Зачатие какви трябва да са стойностите на ТСХ преди и по време на бременност,според небезизвестната ендокриноложка д-р Тодорова:



TSH < 2,5 - преди бременност
TSH < 1,0 - в първи триместър
TSH < 2,5 - във втори и трети триместър


А според небезизвестния ендокринолог д-р Начев,ТСХ по време на бременност във втори и трети триместър не трябва да надвишава 2. Peace

Високото ТСХ освен до трудно забременяваме може и други поразии да направи.

# 759
  • Мнения: 67
magnet_for_happiness , благодаря че писа.. предния път мисля, че забременях с ТСХ около 2.8 и за 10 дни се вдигна до 4.8, тогава почнах с 25 мг л-тироксин, но за съжаление всичко беше приключило вече.. не знам дали това беше причината за неуспеха, никой не можа да каже, но много ми се иска да го сваля и задържа под 2 този път..

# 760
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
Антителата /ако ги има и са високи/ също правят поразии и пречат на износването на бременността или го правят доста трудно.

Пипи, успех, добре е, че са ти пуснали изследване, сега като знаеш стойностите предварително, ще можеш да ги регулираш и всичко да е наред.
Колкото до това дали ТСХ е причина за случилото се преди ... не го мисли, а и едва ли някой може със сигурност да каже. Всичко е възможно по принцип.

# 761
  • Мнения: 67
Уф, да ви се опла4а..тъкмо бях пак при ли4ната, видя ми резултатите и ми каза 4е вси4ко било в норма, да се успокоим и Ще стане.. Знаех си, 4е така Ще ми каже. Аз я питах нали трябва да е под 2 резултата, тя не се съгласи особено, било в нормите, предния път като съм забременяла пак бил подобен резултата, не искала да по4ваме хормони засега, млада съм била, имали сме време.. Е в крайна сметка не успях да я убедя да ми изпиШе неЩо, каза да пусна хормони пак след 3 месеца и тогава можело да ми изпиШе лекарства, ако все оЩе не съм забременяла дотогава. С две думи следва протокола и не иска да по4ва ле4ение докато не стане година неуспеШни опити. И това като знае 4е съм с операция.. ЕХХ.. Та се разревах по пътя на връЩане едно хубаво..4е и рожден ден имам на вси4кото отгоре.. Сега нямам идея какво да правя освен да 4акам 3 месеца и да се надявам 4е тогава Ще ми изпиШе неЩо.. Много много тъпо..

# 762
  • UK
  • Мнения: 5 999
Пипи
защо се растройваш? Личната ти, не  е ендокринолог, нали Wink Тя едва ли знае, те какво препоръчват, като ст-ст на хормоните за забременяване, и след това! Ти слушай ендокринолога си и не се разстройвай с нейните глупости  bouquet

Иди на ендокринолог, той следва да ти изпише подходящо лечение , не ЛЛ Peace


чЕСТИТ РОЖДЕН ДЕН иии скоро да ни се похвалиш с хубави новини  EFP stork-boy stork-girl newsm30 babydust7  Hug newsm59

# 763
  • Мнения: 67
Кокона, благодаря Simple Smile въпросът е, 4е съм в 4ужбина и не мога дори да стигна до ендокринолог без тя да ме прати..нито да си пусна изследвания сама, или пък да я сменя, те вси4ки доктори тук са в една практика, следват еднакви правила, а не можеШ да смениШ практиката, заЩото трябва да е в района, в който живееШ, а в наШия район това е единствената практика..просто е един омагьосан кръг.. Sad

# 764
  • UK
  • Мнения: 5 999
Кокона, благодаря Simple Smile въпросът е, 4е съм в 4ужбина и не мога дори да стигна до ендокринолог без тя да ме прати..нито да си пусна изследвания сама, или пък да я сменя, те вси4ки доктори тук са в една практика, следват еднакви правила, а не можеШ да смениШ практиката, заЩото трябва да е в района, в който живееШ, а в наШия район това е единствената практика..просто е един омагьосан кръг.. Sad

Ами, няма ли начин да отидеш при съответен специалист (ендокринолог) на свободен прием в такъв случай?
Не съм запозната, как стоят нещата в чужбина, но аз не бих чакала Hug

Общи условия

Активация на акаунт