болест на Хашимото и бременност

  • 334 930
  • 2 475
  •   1
Отговори
# 990
  • Мнения: 953
Имам следния казус: Заради екстрасистули по време на бременността и тсх 0.9 от 50 мг ел тироксин ендокринолога реши преди два месеца да намали дозата на 25 мг.

15 дни след намалянето изследвах тсх и то се беше вдигнало на 1.2
месец по късно отново трябва да изследвам тсх, но силно се притеснявам дали отново тсх няма да се е вдигнало и доколко това влияе на плода. Вече съм в края на бременността, остават ми две седмици до термин?

bengie, защо търсиш лекарят да е с две специалности?
Начев следи мн бременни, но сега е в отпуск, а хубаво по скоро да се види щитовидната, тоест да не чакаш да се върне. Но той мисля е само ендокринолог.

# 991
  • Мнения: 110
До кога др. Начев е в отпуск?

# 992
  • Мнения: 12
Начев вече е на работа Simple Smile

# 993
  • Мнения: 19
здравейте момичета ,доста съм притеснена и ще ви помоля за мнение. С две думи с Хашимото съм от 5 години ,последно от незнам точно колко време съм на 150 мкг Л -тироксин.Сега съм бременна в 13 седмица ,но в 10-тата ТСХ -то ми беше 28   Shocked  . Тукашния ендокринолог (САЩ) ми включи Лиотиронин (25мкг) или както ми обясни той това било Т3 хормона и сега 2 седмици след корекцията чакам да видя има ли промяна ,но...... това кото ме шашка е какво се случило с плода вече ,това ,че ТСХ е скочило в даден момент дали се е отразил върху бебчето ми ,какви са рисковете за увреждане и т.н .има ли друга мама с такова високо ТСХ по време на бременност  Tired

# 994
  • София
  • Мнения: 283
На мен тази доза ми се вижда твърде ниска за такова високо ТСХ, защо не направиш консултация с друг ендокринолог?Да не би там да ползват някакъв друг метод за имерване на нивото, други единици знам ли, въпреки че доколкото ми е известно май на всякъде мерните единици са едни и същи.
Моето ТСХ повече от 5 и нещо не е било и не мога да ти помогна с отзиви в това отношение.
Успех!

# 995
  • Мнения: 19
В бг небременна  тсх то ми е стигало 100,тогава за кратък период вземах 150 сутрин +25 следобед. Нещата се нормалзираха и години вичко си беше в норма.Тук ходих и при втори ендокринолог той каза да продължа с лечението,но даже и сега нещата да се оправят ,искам да знам какво може да е било отражението върху бебето в периода с високото Тсх.Защото доколкото разбрах от 3,4 месец плода започва сам да произвежда хормоните ,но в началото е мн важно.

# 996
  • Мнения: 263
Толкова се радвам, че намерих тази тема.

Бременна съм. Не знаех, че съм с Хашимото. Разбрах в 7ма седмица и веднага почнах да вземам Euthyrox 50.

TSH е 5.85
Auto-antibodies anti-TPO са 81.1
AC Anti-thyroglobuline 221

Някой може ли да разгадае последните две неща какво значат? ТАТ, МАТ нищо не ми говорят и нещата, за които пишете са ми непознати.

Притеснявам се дали съм влезнала вече в норми и дали първите седмици без никакви хапчета ще са се отразили на бебето. Сега влизам в 10та седмица.

Почвам прилежно да чета темата, но бих се радвала на вашите мнения.

Последна редакция: ср, 01 окт 2014, 22:27 от dolce_vita

# 997
  • Мнения: 248
Момичета, да споделя моя опит.
Когато разбрах, че съм бременна, първата ми работа беше да отида на ендокринолог.

Препоръката беше:
През първите 3 месеца от бременността TSH не трябва да надвишава 2.0
През вторите 3 месеца се допуска покачване до 3.0.
Високо TSH може да доведе до спонтанен аборт през първите 12 седмици.

Преди да забременея бах на 100 мкг Л-тироксин и поддържах TSH около 0.15 (по ред причини за мен това беше препорчителното ниво).
Само за 4 седмици, без да променям дозата TSH се покачи на 2.5.

Сега съм на 2 дни х 125 мкг и 1 ден х 150 мкг и за около 1 месец успях да го сваля да 1.5.
Правя изследване на всеки 4 седмици и ако има нужда се коригира дозата.

Както ми обясниха, по-висока доза на Л-тироксин не вреди, но по-ниска може да е проблем.

В този смисъл, потърсете и второ мнение, ако TSH ви е високо, а наблюдаващия лекар не реагира.

# 998
  • София
  • Мнения: 10 698
Въобще не е ОК да се допуска през вторите три месеца ТСХ да е 3.

# 999
  • Мнения: 12
Аз съм с три спонтанни аборта. Когато попитах доктора си не трябва ли да направя някакви изследвания- хормонални и генетични, той ми отговори да не психясвам...... Сега пак съм бременна в девета седмица. В шеста седмица прокървих и влязох в болница за задържане. Сама отидох долу в лабораторията да си изследван тсх-момичето в стаята ме посъветва. И след 1 час резултата беше 7.59 при референтни граници от 0.25 до 5. Нямам думи. Момичето в стаята ми даде тел. на нейния доктор, който се занимава с паталогични случаи. С тази тежка анамнеза, как никой не ми каза, че това е първото, което трябва да направя. Сега пия L-Тироксин по 100 микрограма сутрин. Дано не съм закъсняла и дано няма тежки последствия. Безхаберието на докторите е по-опасно и с фатални последствия от  психясването на пациентките........

# 1 000
  • Плевен/Пловдив
  • Мнения: 878
Аз съм с три спонтанни аборта. Когато попитах доктора си не трябва ли да направя някакви изследвания- хормонални и генетични, той ми отговори да не психясвам...... Сега пак съм бременна в девета седмица. В шеста седмица прокървих и влязох в болница за задържане. Сама отидох долу в лабораторията да си изследван тсх-момичето в стаята ме посъветва. И след 1 час резултата беше 7.59 при референтни граници от 0.25 до 5. Нямам думи. Момичето в стаята ми даде тел. на нейния доктор, който се занимава с паталогични случаи. С тази тежка анамнеза, как никой не ми каза, че това е първото, което трябва да направя. Сега пия L-Тироксин по 100 микрограма сутрин. Дано не съм закъсняла и дано няма тежки последствия. Безхаберието на докторите е по-опасно и с фатални последствия от  психясването на пациентките........

Уви така е мила. Но ти не се отчайвай. Важното е да вземеш мерки на време. ТСХ е добре да си го следиш по-време на бременността всеки месец. Всичко ще се нареди само спокойно и винаги търси второ мнение, щото то да не знаеш на кого да вярваш. Успех Peace

# 1 001
  • Мнения: 1 495
Моят скромен опит е следният - години имах проблеми с щит.жлеза - хипофункция. Пиех си хапчетата и ТСХ се нормализира, но когато забременях и веднага направих изследване на щит.хормони ТСХ беше 7 в едната лаборатория , а в другата 4 и нещо. Почнах да пия л-тироксин, но през цялата бременност ТСХ не падаше под 3 и това си е. Да не кажа , че в началото на бременността беше и по-високо. Родих здраво дете, нямах проблеми с бременността абсолютно никакви. Не знам късмет ли е било ,какво. При планиране на друга бременност задължително ще си правя всеки месец изследване.

# 1 002
  • Мнения: 67
Elizabett, чудесно е че всичко при теб е минало нормално и е завършило успешно!

При мен нещата все още се влачат..накратко да обобщя, имам един мисед и една химична бременност с ТСХ и двата пъти над 3. Тук в чужбина това не го смятат за проблем и не пих тироксин и двата пъти, нищо че съм без половин ЩЖ.  Тази пролет се върнах в БГ и ходих при Начев, който ми изписа 25мкг тироксин. Така за месец и половина свалих ТСХ от 3.5 на 1.7. После август месец си идвах пак и пуснах изследвания - ТСХ се беше качило на 3.7 , не знам как...обадих се на Начев, вдигнах дозата на 25/50 редуване. Миналия месец си пуснах пак изследвания, ТСХ беше 2.8. Пак звънях, каза да вдигна на 50мкг и че няма проблем да възобновим опитите за бебе (бяхме ги спрели след хим. бременност докато не намерим проблема) ама мен ме достраша и реших да отложа бебеправенето с още един месец. И сега в петък ще ходя пак да дам кръв, дано вече е спаднало под 2. Иначе точно тази седмица ме хвана гадна настинка и се чудя дали ше повлияе на резултата... Не знам и аз, вече повече от две години се мъчим, много се надявам като вкараме ТСХ в норма всичко да се получи лесно и да завърши успешно с живо и здраво бебенце... Успех и на всички останали тук, дано се сбъднат мечтите ни! Simple Smile

# 1 003
  • Мнения: 288
Да споделя и тук, родих на 6 септември 2014 г. вчера пусках хормон ТСХ и се ошашавих, два месеца след раждането и при пиене на хормона от време на време, заради кърменето вчера стойността е 25 при референтна до 4 ... Егати хашито, чудя се дали да не направя ново изследване утре да видя да не е грешка. Смятам, че може да е, защото го изследвах на 30 ден след раждането и тогава беше под референтната стойност, сега за един месец да се е качило с 20 единици ... направо не знам, ама ще трябва да почвам да пия хормона де ...явно. Някой с подобно развитие и мнение по въпроса, чудя се дали няма да се нормализират нещата след още малко време и без да съм много сериозна с пиенето на хормона  Rolling Eyes

# 1 004
  • Мнения: 2 092
Около 3 месец се активира Хашимотото , така, че е възможно да играе и в двете посоки. Пусни пак и отивай да коригирате дозата.

Общи условия

Активация на акаунт