болест на Хашимото и бременност

  • 334 621
  • 2 475
  •   1
Отговори
# 180
  • Мнения: 18
Благодаря ти за информацята ,Десдемона:)На мен генеколога ми каза,че няма никакъв проблем за забременяване стига да е под лекарски контрол,а ендокриноложката ми каза да изчакам месец,без да ми обясни защо и съвсем ме объркаха....Десдемона,имаше ли странични реакции от Тирозола?Напълня ли....Ендокриноложката ми каза,че мога да напълнея,защото Тирозола,ще ми забави метаболизма.

# 181
  • Мнения: 4 737
Благодаря ти за информацята ,Десдемона:)На мен генеколога ми каза,че няма никакъв проблем за забременяване стига да е под лекарски контрол,а ендокриноложката ми каза да изчакам месец,без да ми обясни защо и съвсем ме объркаха....Десдемона,имаше ли странични реакции от Тирозола?Напълня ли....Ендокриноложката ми каза,че мога да напълнея,защото Тирозола,ще ми забави метаболизма.

Първоначално, когато започвах лечението бях на Пропицил, но от юни ми го смениха на Метизол 0,5 мг. И от двете не съм качила нито грам! Не мога да кажа, как ще е при теб, явно при всеки е различно! Успех! Hug

# 182
  • Мнения: 18
Но ти благодаря:)Дано и при мен е така:)Момичета имате ли идея,дали има опасност ако забременея ,докато пия Тирозол?

# 183
  • Мнения: 4 737
Но ти благодаря:)Дано и при мен е така:)Момичета имате ли идея,дали има опасност ако забременея ,докато пия Тирозол?

Мишелчето, аз с по-горен пост ти обясних за това! След съвет с ендокринолога, ми се обясни, че при минимални к-ва (дози) от Пропицил или Тирозол (доколкото разбрах до 3 таблетки на ден максимум) опастността е сведена до минимум.
Имам познати, които са забременели с ниски ст-сти на ТСХ (0.0005) и които и през бременността са на Тирозол (едната) и на Пропицил (при другата).  Peace
Но вс става чрез контрола и под наблюдението на ендокринолог! Ти кого посещаваш? Откъде си?

# 184
  • Мнения: 18
Благодаря ти и извинявай за разсеяността ми:)Аз и сега съм на малки дози ...От  София съм,ендокриноложката ми е др.Наташа Станкова.

# 185
  • Мнения: 4 737
Благодаря ти и извинявай за разсеяността ми:)Аз и сега съм на малки дози ...От  София съм,ендокриноложката ми е др.Наташа Станкова.

Не съм я чувала newsm78 но щом си от София ти препоръчвам с две ръце д-р Начев и д-р Катя Тодорова. И двамата приемат в Медицинска академия, за жалост са на платен прием и не работят по Здр каса  Outta Joint Д-р Начев доколкото помня първ преглед + ехография беше 40 лева, а при д-р Тодорова 45 лева за същото. Тя е специално по-специалист при постигната вече бременност! Също за Сф съм чувала мн хубави отзиви и за проф Каменов пак в МА.

# 186
  • Мнения: 18
Благодаря ти много за информацията WinkЩе видя резултатите началото на другия месец и  ще преценя какво да правя занапред....дано ми се окаже добра ендокриноложката...

# 187
  • София
  • Мнения: 1 250
Момичета,да ви питам,според вас има ли смисъл да си пусна ново изследване на ТСХ 20 дни след променена доза или да чакам поне 30? Предишното го пуснах преди доста време ,но лекарката ми беше отпуска и ми промени дозата едва преди 20 дни съответно от 25/50 микрограма еутирокс през ден, на 50 мкг всеки ден. Имам сърцебиене от 4-5 дни и се чудя дали не е от щитовидната и в тая връзка дали да не избързам с изследването newsm78

# 188
  • Мнения: 4 737
Момичета,да ви питам,според вас има ли смисъл да си пусна ново изследване на ТСХ 20 дни след променена доза или да чакам поне 30? Предишното го пуснах преди доста време ,но лекарката ми беше отпуска и ми промени дозата едва преди 20 дни съответно от 25/50 микрограма еутирокс през ден, на 50 мкг всеки ден. Имам сърцебиене от 4-5 дни и се чудя дали не е от щитовидната и в тая връзка дали да не избързам с изследването newsm78

nimfi4ka на мен ми казаха, да си пускам вс тези хормони на 30 дни, и че по-рано нямало смисъл ...но ти, ако решиш, можеш да си пуснеш едно ТСХ и ФТ4 предвид лентичката ти Wink

# 189
  • Сфия
  • Мнения: 1 131
nimfi4ka ,  аз също съм със сърцебиене, което на моменти е доста тежко, направо цялата пулсирам. Обче вчера изследвах ТСХ-1,5, а ФТ4-14,22, т.е. не е явно от тях сърцебиенето. И аз не знам от бременността ли е, нещо анемия ли имам, ама, не е показателно. Изчакай още 10 дни преди да пуснеш новото изследване. Виждам, че са ти променяли дозата, а вдигнаха ли ти я, като забременя? Защото без каквото и да е изследване, Еутирокса трябва да се вдигне автоматично при пол. тест, дори скоро преди това да е качвана. Просто се смята, че тогава организмът има увеличени нужди от хормона. При мен даже въпреки качената доза, 1 мес. след + тест, ТСХ беше скочило до 5,4. Тогава Начев ми качи почти ударно дозата от 75/100 на 125. И вече поддържам добри нива на хормоните.

# 190
  • София
  • Мнения: 1 250
*starlet* , чак сега видях,че си  ми отговорила. Да,вдигнаха ми я дозата при положит. тест-от 25 мкг на 25/50 мкг. Сега съм на 50 мкг. Но ТСХ от 1,74 ми се повиши на 2,11(при доза 25/50). Аз така или иначе реших да го поотложа изследването поне 30 дни да минат. А това сърцебиене и при мен ту се появява,ту изчезва. Ще питам лекарката следващия път да видим какво ще каже Thinking
desdemona ,мерси и на теб за отговора. Това с 30-те дни го знам,но просто Тодорова беше дълго време отпуска и мина много време-вече месец и 20 дни от изследването,а дозата ми я вдигна преди 25дни. Но ще изчакам още 5 ,не вярвам да стане проблем...

# 191
  • Сфия
  • Мнения: 1 131
nimfi4ka, ти май нямаше лентичка до сега, а? Споко бе, 18-та седмица не е толкова фаталише. След празниците си пусни, дори и малко да се е вдигнало-няма страшно. Бебето вече само си произвежда хормон, не разчита само на теб. А и не вярвам с;ед, като на 2 пъти са ти вдигнали дозата да е скочило ТСХ. Успех!

# 192
  • Мнения: 5
Здравейте момичета:))

бременна съм в 32 г.с. Всеки месец следя TSH и FT4 и консултирам резултати и дози на L-thyroxin с Др. Начев.  Преди малко получих последния си резултат и съм леко обезпокоена от показателя на FT4. Досега е бил по-нисък:(?! TSH не е мръднало от предното изследване, когато Др. Начев беше повече от удовлетворен от резултата, но ft4 се е повишило. На консултация съм след няколко дни няма възможност за по-ранен час. Моля тези от вас, които имат повече опит в разчитането на тези стойности да споделят мнение.
Прилагам резултатите от последното изследване:

Име на теста (изследване)   Резултат     Единици   Референтни стойности
fT4   20.58       pmol/l     11.50-23.50


Име на теста (изследване)   Резултат     Единици   Референтни стойности
TSH   0.39       mU/l     0.35-5.50

# 193
  • Мнения: 5
Даммм, сега се загледах и разбирам, че всъщност измерителните единици са различни:

При предишното изследване резултатът е:

Свободен T4 10.11 ng/l при референтни с-ти:9,30-17

При сегашното изследване:

fT4   20.58 pmol/l     11.50-23.50

Вероятно това обяснява нещата и все пак, ако някой може да коментира, ще съм благодарна Wink

# 194
  • Мнения: 1
Здравейте момичета Simple Smile Аз съм бременна в 28 г.с и също имам проблем с щитовидната жлеза. Оперирана съм преди 2 години от възел и отделно имам хашимото. Моето ТСХ в момента е 3.19, мислех че е високо бях се шашнала, но лекарката ми каза, че е супер за този период от бременността и да си поддържам тази доза. Тя ми каза, че аз съм вече с утвърдена бременност и ТСХ не е нужно да бъде толкова ниско колкото сме се старали в началото, тогава гледахме да е около 2.00- 2.50. Успокои ме, че не се отразява на бебо. Така че на всички ви искам да кажа- не се шашкайте излишно това може повече да се отрази на бременността ви отколкото самото ниво на хормоните. Успех на всички бъдещи мами ! Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт