болест на Хашимото и бременност

  • 334 731
  • 2 475
  •   1
Отговори
# 855
  • Мнения: 242
Сега ще ви обядня защо. Първо, направи ми впечатление в началото, че ми коригираше дозите по телефона, което беше супер. После явно се открехна и сега на всеки 30 дена се одрусвам с още 25лв за 1 минута консултация, което ми идва в повече предвид онези 40лв за хормони. Но както и да е. Здравето преди всичко. Това е наистина един дребен детайл. (Само за сравнение другият лекар, при който ходя не ме вика през 30 дена на място, а може и по телефона. Проблемът е, че е постоянно в някакви дълги отпуски и специализации в чужбина и не мога да го хвана и затова не мога да разчитам на него на този етап.Иначе му имам пълно доверие)

Но всъщност това, което най-много ме вбеси беше последният път като бях при него. Отидох с резултатите ми (ТСХ - 2.5 ; ФТ4 - 14) и ми се накара супер гадно защо съм подходила така безотговорно да пусна хормоните не на 30 дена, а на 37. (Седмица по-късно). Имах си причини за това, но не му се обясних и не смятам, че една седмица е фатална. Каза, че съм много безотговорна и, че едва ли не така ще погубя бебето си. Тръгнах си разплакана и виновна.Още повече, че после като четох из интернет видях, че ТСХ от 2.5 не е толкова фатално за 6ти месец. Предните пъти се държа добре, признавам. За първи път така подходи с мен, но е достатъчно да ме наплаши и да не искам пак да отида.

Затова ви питах дали имате някой друг предвид, който да е свободен и да не се чака по месец за записване на час. Но ако не намеря то се е видяло,че пак ще се върна при този  Laughing

# 856
  • София
  • Мнения: 10 698
Мда, на мен с ТСХ 2.22 ме направи на .....как бебето може да е увредено,как той на дава гаранция,вдигайки рамене-Не знам госпожо, демек-ти си си виновна! А случая беше следния:втори триместър:
Ниско ТСХ 1  нещо, чуване по телефон-ок е ТСХ - то не пипаме дозата. Следващо след 30 дни ТСХ 2,22 и скандал,защо не съм отишла, по телефона било несериозно,той не можел да ми каже,че няма да пипаме дозата по телефон, в затвора съм щяла да го вкарам Shocked и т.н глупости! Явно е забравил,че сме се чули,както и какво говори,само че аз не съм идиот и няма как да не му се обадя след изследване на ТСХ или ако ме викне да не отида!Това е и втора бременност  при него, пределно ми е ясно как стоят нещата!Отделно,че като му се обадя не казвам само новия резултат, а с няколко назад.

Да не говорим,когато забременях и отидох веднага чинно с ново ,слава Богу чудесно ТСХ,благодарение на мен си,че си го следях и си пиех хормона преди забремяване, т.е не го бях спирала и отивам бременна в началото и той: да,да ТСХ-то е чудесно браво, дайте да видя всички изследвания...така,така,О ами имате възел госпожо и е трябвало преди да забременеете да направите ехография,как можахте да забременявате без да сте направила ехография 3 месеца преди забременяването?! Ами сега,ако сте за операция какво правим,а,как ще ви оперираме,това е безотговорно! Защо не дойдохте да ви кажа?! Shocked Разтрепеарх се,къде си имам една торба проблеми,само тази истерия ми липсваше и искам да поясня- първо- НИКОЙ не знае кога ще успее да зачене! второ- аз забременях в началото на м.март 2012г, като ехография на жлезата трябваше да направя чак септември 2012г, та това са цели 6 месеца след като съм забременяла, а по неговата логика излиза,че още декември 2011г видиш ли аз съм била длъжна да мина на ехограф! Някакви си цели 9 месеца преди месеца ми за ехограф или само 3 месеца след последната ехография Shocked сори ама аз не съм врачка да предвидя,че м.март ще зачена Stop
Та така,накрещя се,панира ме и каза- нека забравиме възела и това,което ви казах, дори да сте за операция докато сте бременна няма как да стане,само ако е много тежък случая  #Crazy ако исакте елате да ви погледна за ВАШЕ спокойствие,най-вероятно не сте за операция #Crazy

това беше. спирам Stop

Последна редакция: чт, 27 фев 2014, 18:28 от magnet_for_happiness

# 857
  • Мнения: 288
 Rolling Eyes Тоя човек явно и той изперква от време на време ... ама те лекарите са така  #Crazy

Аз да ви питам, щото ми се е свило сърцето от известно време. Значи бременна съм в момента в 10 и 5 г.с. Преди месец и половина  при изследване в Бодимед, при референтни стойности: ТСХ 0.27-4.2 и ТСХ ми излезе 0.044, а ФТ4 9.30-17 ми излезе 16.52, тогава д-р Начев ми промени дозата така че да повишим уж малко ТСХ и след месец и половина получавам ТСХ 0.071, ФТ4 14.89.
ТСХ е по-ниско от долната граница, а ФТ4 за щастие е в норма. Явно съм предозирана на хормон и пак ще трябва да оправяме дозите но въпросът ми е, според вас ... дали по-ниското ТСХ се приема за проблем при развитието на бебето, дали би имало някаква опасност, както е случая с високото...

Добавка ...д-р Начев уж спомена, че не било опасно, но ще ми е интересно вие какво знаете по темата. Благодаря предварително   bouquet

Последна редакция: чт, 27 фев 2014, 20:22 от adyto

# 858
  • Мнения: 2
Привет  Hug

Включвам се и аз с молба за мнения и съвети, че се поуплаших.
Гинекологът ми каза да си пусна кръв, урина и ТСХ за всеки случай и като погледна изследванията, ми каза, че никак не е лошо да ида при ендокринолог, като ми обясни, че ТСХ е завишено. И аз, нищонеразбираща, се обаждам на д-р Начев (препоръчан от гинеколога) и му казвам, че ТСХ ми е завишен, а съм бременна, и той като закрещя "Веднага идвайте! Може ли такова нещо!"
Отидох, ТСХ - 3.7. Никога не съм имала проблем с щитовидната жлеза...май. Той ми каза Хашимото, но ми каза, че тъй като не знае от бременността ли се е активирало заболяването, или не, не е сигурен за дозата. Изписа ми Л тироксин 50 мг и ми каза да ида след месец. Има ли от какво да се притеснявам според вас? Гинекологът ми каза, че щом сме започнали хормонално лечение, няма страшно - на 8 г.с. отговарям, а трябва да съм в 9 г.с.

# 859
  • София
  • Мнения: 10 698
hrmal,не няма от какво да се притесняваш. Пий си хормона и се наслаждавай на бременността!
Обясни ли ти как се пие..

# 860
  • Мнения: 2
hrmal,не няма от какво да се притесняваш. Пий си хормона и се наслаждавай на бременността!
Обясни ли ти как се пие..


Ами сутрин, на гладно, на жадно и поне 30 мин да ям и пия нищо (освен вода). Аз се събуждам в 6, пия го с една глътка вода и продължавам да спя още 1-2 часа. Така, предполагам, е ок?     Hug

# 861
  • Мнения: 110
и аз се консултирам с д-р Начев и на мен ми държи дозата на еутирокса така че, ТСХ да е много ниско, беше 0.033, намали малко дозата сега е 0.027 и пак намали малко дозата. Аз лично се притеснявам от толкова ниско ТСХ, той казва че е добре за бебето. На 20.03 пак ще пускам хормони, аз не съм от София и не мога да пътувам всеки месец, затова си сканирам резултатите, пращам ги на приятели и те ходят при него - като предварително поиска цялото ми досие за заболяването ми. Аз съм негов пациент още от 2006година. И на мен ми вика по телефона в началото на бременността когато ТСХ беше 3.82.
Аз понеже взимам Магнерот от самото начало - каза, че за магнезия е важно следното:
сутрин след Еутирокса чакам 4 часа и пия магнезия
вечер така трябва да взема магнезия така че до приемането на еутирокса да има 10 часа.

# 862
  • Мнения: 288
и аз се консултирам с д-р Начев и на мен ми държи дозата на еутирокса така че, ТСХ да е много ниско, беше 0.033, намали малко дозата сега е 0.027 и пак намали малко дозата. Аз лично се притеснявам от толкова ниско ТСХ, той казва че е добре за бебето. ...

Благодаря ти за отговора, значи не са мо при мен ситуацията е такава ... надявам се наистина всичко да е наред с бебешора  Praynig

# 863
  • Плевен/Пловдив
  • Мнения: 878
Здравейте и от мен,

Искам да попитам следното : ТСХ януари беше 2,45, този месец си направих тест за бременност, който е +, изслевах си ТСХ и ст-ст му е 0,754
На Л-тироксин съм - пия минималната доза 0,25 мл.гр.
Тези стойности нормални ли са  newsm78.

# 864
  • Мнения: 2 092
Супер е, но отиди на ендо да те следи, че обикн. при бременност се вдига. Следят се ТСХ и ФТ4 всеки месец.

# 865
  • Плевен/Пловдив
  • Мнения: 878
Супер е, но отиди на ендо да те следи, че обикн. при бременност се вдига. Следят се ТСХ и ФТ4 всеки месец.


Да естественно че съм се запътила при ендо. и АГ защото всичко е много изненадващо при нас.

Л-тироксина намаля ли ст-ст на ТСХ или ги увеличава   Embarassed

# 866
  • Мнения: 2 092
Намаля!

# 867
  • Плевен/Пловдив
  • Мнения: 878
   БЛАГОДАРЯ   bouquet

# 868
  • София
  • Мнения: 1 127
Момичета, имам въпрос към вас.При изследвания ТСХ - 1.34 , но Т4 ми е 24.43 до днес не знаех , че и той има значение /мислех че само ТСХ е съществен за бременността/ но днес попаднах на една статия и там се говореше и за Т4 .Та въпроса ми е той с какво се свързва при бременност , какво влияние оказва на плода и дали е опасно , че нивотому при мен е малко завишено?

п.п. Не съм бременна ,  но планирам бременност , затова се интересувам.

# 869
  • Мнения: 100
Здравейте дами! От 6 месеца съм с диагнозата Хашимото, и то по случайност. Имам една прекрасна дъщеричка на 3 г. Но сега почнахме опити за второ бебче и ме притеснява следния въпрос. TSH-то ми 1,25 след прием на елтироксин, FT4 и FT3  в норма по думите на моя лекар. ANTI TPO  ми е 70 - ето това ме притеснява. Трябва ли да следя това АНТИ ТПО и проблем ли е за забременяването. Моя лекар ме успокоява, че въобще не е проблем и не трябва да го следя. Какво ще кажете,, как е при вас?

Общи условия

Активация на акаунт