болест на Хашимото и бременност

  • 334 633
  • 2 475
  •   1
Отговори
# 2 205
  • Мнения: 340
Един от стажантите в спешното ме прати на ендокринолог, когато това се случи. Беше видял последните резултати и леко завишеното тсх. Тогава открих и заболяването ми. Всичко ще бъде наред,само почни хормона от рано и слушай лекарите си. ТСХ над 2 не е подходящо за забременяване,който твърди обратното не е адекватен ендокринолог.  Следващия път ще стане!
Благодаря Сиси. При мен нещата са доста интересни. Днес док категорично ми каза да спирам еутирокс 25 мкг - дозата била мн малка и по-скоро плацебо и за всеки случай. Иска да види как ще работи жлезата ми сама един месец и изобщо какво ще е положението с резултатите след месец. Дотук добре - аз обаче имах ТСХ от 3.1 месец преди да забременея (което стана веднага) после в 4та/5та седмица пак беше 3, тогава ми даде и еутирокса. Ако предположим, че сега пак ТСХ ще е около 3...то тогава би следвало според повечето мнения да е високо. Като казваш "за забременяване" имаш предвид че е по-трудно самото забременяване ли? Защото аз изчетох света по тази тема, вкл. и най-новите препоръки на Американската асоциация (American thyroid association) откъдето идват и повечето проучвания...и според тях (и очевидно и моят док, предполагам) това с 2.5 е остаряло. Факт е, че забременях веднага с тсх 3.1. Също така е факт, че много момичета и с по-високи забременяват и раждат (естествено винаги има всякакви примери) - но пък и масово докторите като че ли следват правилото за 2.5. Не знам какво да мисля вече, честно. МАТ телата са ми много ниски (т.е. почти никакви), знам ли има ли значение. Ще помисля, почета още и може да скоча за всеки случай и до друг ендокринолог..но пък моят ми се струва ок. Приемам всякакви съвети Simple Smile

# 2 206
  • Мнения: 5 693
Кари,едва ли тсх 3 би попречило на забременяване. Аз самата забременях с такова и то от първия месец(неуспешна бременност). Не е ок високата стойност за износването на плода и особено в първото тримесечие,когато плода се развива бързо и изцяло зависи от твоят организъм. И да, наистина това 2,5 е остаряло,вече се препоръчва по време на бременност да се поддържа около 1.
Ако отново забременееш без да вземаш хормон рискуваш подобно стечение на обстоятелствата,а лекаря,който просто иска да види как работи жлезата ти без хормон,при положение че правиш опити за бебе е престъпно небрежен,меко казано!
Разбира се всеки решава за себе си. Ето сама казваш,че знаеш за жени, които са забременели и родили с високо тсх. Аз самата не бих рискувала,знаейки какви усложнения може да причини липсата на хормона при плода . В този случай дори аборта е най-добрият изход.

# 2 207
  • Мнения: 623
Това препоръчване тсх да е под 1 освен Начев в България не съм нито чула друг да го препоръчва, нито съм го чела по българска и чужда литература такива препоръки.
Препоръките в световната литература са си до 2.5 първи триместър и до 3 втори и трети, дори се говори, че и тези граници не са съвсем обосновани.
Може ли който е намерил линк към литература, в която се препоръчва тсх под 1, няма значение на какъв език да го пусне тук, блгодаря!

# 2 208
  • Мнения: 5 693
Не съм карала бременността си в България и въпросния Начев не го познавам,но моят гинеколог (завършил в Лондон) го твърдеше непрекъснато през цялата ми бременност.

# 2 209
  • Мнения: 833
Аз пък имам богат опит с ендокринолози, и всички потвърждават правилото. Дори границата е сведена под 1! Но, разбира се, винаги има потвърждения, че медицината не е точна наука и чудеса стават доста често. Самата аз имах бременност, с която съм забременяла с ТСХ 36, което бързо овладях, след като разбрах. Детето ми е умно и интелигентно, далеч над средните норми...

# 2 210
  • Мнения: 623
Мм.. интересно ми стана много. Аз също съм пообиколила репродуктивни ендокринолизи в Бг, Франция и Турция. За такова нещо като тсх под 1 никой никога не е споменавал освен Начев. Четох инфо и на 3 езика и не намерих нищо ткова, затова и все пак моля ако някой намери нещо по въпроса да го пусне.

# 2 211
  • Мнения: 340
Мм.. интересно ми стана много. Аз също съм пообиколила репродуктивни ендокринолизи в Бг, Франция и Турция. За такова нещо като тсх под 1 никой никога не е споменавал освен Начев. Четох инфо и на 3 езика и не намерих нищо ткова, затова и все пак моля ако някой намери нещо по въпроса да го пусне.
Аз също бая съм изчела и никъде няма за под 1. Според теб и това, което си изговорила с ендокринолози - 2.5 ли е по-скоро? Аз нямам богат опит с тях... Simple Smile
Също така има и доста проучвания за рисковете от високо Т4, което реално се получава при смъкването на ТСХ - ако трябва да е под 1 например, то тогава със сигурност Т4 ще е в небето... :/

# 2 212
  • Мнения: 5 693
https://www.medicalnewstoday.com/articles/326774#normal-tsh-ranges
Ето ви линк,щом държите да го прочетете някъде. Както вече казах, всеки решава за себе си,но че се препоръчва от доста ендокринолози е факт.

# 2 213
  • Мнения: 623
Ами зависи от какво тсх се тръгва. Има жени с ниско тсх преди бременност, което скача след това и там сигурно е нормално да се гони пак ниска стойност. Моето примерно си го поддържам извън бременност межу 1.5 и 2 и пак гоним такава стойност.
Т4 не е задължително ако е много ниско тсх, да хвърчи в небето, даже има случаи при които и двата показателя за ниски. Доста си е сложно с хормоните.
При мен тсх в 14 седмица беше много ниско- 0.75, а към 19 та седмица  го хванах 3.7, а т4 в средата на референтните стойности, а уж при тази много високо стойност би трябвало да е към долна граница, да ама не. Имам си свободна форма, която си циркулира в кръвта и задоволява нуждите на бебето. Нещата са доста сложни и индивидуални.

# 2 214
  • Мнения: 5 693
С последното ви изречение съм напълно съгласна!

# 2 215
  • Мнения: 340
Кари,едва ли тсх 3 би попречило на забременяване. Аз самата забременях с такова и то от първия месец(неуспешна бременност). Не е ок високата стойност за износването на плода и особено в първото тримесечие,когато плода се развива бързо и изцяло зависи от твоят организъм. И да, наистина това 2,5 е остаряло,вече се препоръчва по време на бременност да се поддържа около 1.
Ако отново забременееш без да вземаш хормон рискуваш подобно стечение на обстоятелствата,а лекаря,който просто иска да види как работи жлезата ти без хормон,при положение че правиш опити за бебе е престъпно небрежен,меко казано!
Разбира се всеки решава за себе си. Ето сама казваш,че знаеш за жени, които са забременели и родили с високо тсх. Аз самата не бих рискувала,знаейки какви усложнения може да причини липсата на хормона при плода . В този случай дори аборта е най-добрият изход.
Благодаря ти за информацията, Сиси. Естествено, че и аз имам страхове, че е опасно за износване, въпреки, че има и много проучвания, които казват, че при ниво от 3 и приемане на хормон (който аз приемах), особено ранна загуба като моята (6та г.с ) не би следвало да е от ЩЖ. Мисля, че ще си запиша час при Начев и ще видим. Просто знам, че той винаги таргетира свяляне на ТСХ и искам да съм сигурна, че това е правилният подход и при мен...

# 2 216
  • Мнения: 623
Мерси за статията, това имах предвид.

# 2 217
  • Мнения: 250
Била съм при десетки ендокринолози. И при Начев също.
Засега моят фаворит е доктор Маринчев, и като отношение, и като компетенции. Умерен, не е фен да ме превръща е ежемесечен клиент за следене (освен по време на евентуална бременност), и много начетен.
Доколкото разбрах, за него ТСХ под 2.5-3 е напълно ок по време на бременност, особено при нисък МАТ. А моят МАТ винаги е нисък, ТАТ играе.

Аз му имам пълно доверие. А и при ТСХ под 1 мисля, че аз самата ще изкукам. Моето физиологично е над 3.5,като ФТ3 и ФТ4 са над средата на нормата, даже отиват на горна граница.

# 2 218
  • Мнения: 574
Наистина ст. на TSH са различни за  всеки  и са в   допустими граници .При  жените ,които  приемат   хормона е желателно  да е на долна граница ,за да се избегне риска от покачването му в пъти при повечето жени след положителен  тест.   Пр.ако е2 може да стане бързо на 6 ,добре ,но ако е 3 и стане на 9 ,а може и повече  и какво правим  тогава ?Целта е да се избегне риска и аз не бих  рискувала  .При всеки е различно  .

# 2 219
  • Мнения: 340
Била съм при десетки ендокринолози. И при Начев също.
Засега моят фаворит е доктор Маринчев, и като отношение, и като компетенции. Умерен, не е фен да ме превръща е ежемесечен клиент за следене (освен по време на евентуална бременност), и много начетен.
Доколкото разбрах, за него ТСХ под 2.5-3 е напълно ок по време на бременност, особено при нисък МАТ. А моят МАТ винаги е нисък, ТАТ играе.

Аз му имам пълно доверие. А и при ТСХ под 1 мисля, че аз самата ще изкукам. Моето физиологично е над 3.5,като ФТ3 и ФТ4 са над средата на нормата, даже отиват на горна граница.

За Ангел Маринчев ли става дума? При него ходя и аз, това е докторът, когото споменавам по-горе. И аз съм доволна, не ми се струва краен и като че ли следи всички новости и тенденции. Дали сте следяла и бременност при него? При мен беше 3.18 юли, август след забременяване 3.1 и тогава ми даде 25мгк еутирокс, но онзи ден каза да го спирам и ще следим как е без...обясни ми, ще жлезата ми работи ок и да не се шашкам. Е да, ама аз се, особено след мисед. И не знам вече какво да мисля. А моите МАТ също са ниски, до 3 най-много. Маринчев спомена, че това е добре....
Много се чудя дали да ходя за второ мнение или не. Ако е ок да питам, защо се отказахте от Начев?

Общи условия

Активация на акаунт