болест на Хашимото и бременност

  • 334 805
  • 2 475
  •   1
Отговори
# 2 220
  • Мнения: 250
Да, Ангел Маринчев 😊
Не съм се следяла при него, "открих" го наскоро. Ако забременя пак някой ден, мисля при него да ходя.
Бременността ми я проследи друг ендокринолог, тя не беше изобщо в час с новите тенденции, както и аз особено. Бях "чувала", че референтните стойности не са надеждни и трябва са е по-ниско. Гледахме ТСХ да е около 3.0 или даже 3.5. ТАТ и МАТ май ми пусна веднъж. Не помня... Детето ми е умно и комбинативно, чак дразнещо 😂😂

При Начев отидих за консултация, защото в края поддържах горното ТСХ със 75 мкг, което ми се струваше много висока доза.

Не ми допадна чакането, навалицата, не го разбирах какво ми говори, имаше едно напрежение и припряност. Т. Е. Изцяло субективни усещания на една поизкуфяла бременна, която иска да и е спокойно.

За компетенциите нямам съмнение, добър е.

Както и Маринчев.
Била съм при десетки ендокринолози. И при Начев също.
Засега моят фаворит е доктор Маринчев, и като отношение, и като компетенции. Умерен, не е фен да ме превръща е ежемесечен клиент за следене (освен по време на евентуална бременност), и много начетен.
Доколкото разбрах, за него ТСХ под 2.5-3 е напълно ок по време на бременност, особено при нисък МАТ. А моят МАТ винаги е нисък, ТАТ играе.

Аз му имам пълно доверие. А и при ТСХ под 1 мисля, че аз самата ще изкукам. Моето физиологично е над 3.5,като ФТ3 и ФТ4 са над средата на нормата, даже отиват на горна граница.

За Ангел Маринчев ли става дума? При него ходя и аз, това е докторът, когото споменавам по-горе. И аз съм доволна, не ми се струва краен и като че ли следи всички новости и тенденции. Дали сте следяла и бременност при него? При мен беше 3.18 юли, август след забременяване 3.1 и тогава ми даде 25мгк еутирокс, но онзи ден каза да го спирам и ще следим как е без...обясни ми, ще жлезата ми работи ок и да не се шашкам. Е да, ама аз се, особено след мисед. И не знам вече какво да мисля. А моите МАТ също са ниски, до 3 най-много. Маринчев спомена, че това е добре....
Много се чудя дали да ходя за второ мнение или не. Ако е ок да питам, защо се отказахте от Начев?

# 2 221
  • Мнения: 1 189
Кари, аз бих те посъветвала да се УСПОКОИШ !
Не си набивай прибързано филми в главата.
Понякога нещо просто се случва и природата си знае работата, но това в никакъв случай не е задължително да е свързано с ЩЖ.
Аз Юни месец миналата година имах същата случка. И аз не разбрах защо, но и не търсих много, тъй като Август бях отново бременна.
И аз съм с Хашимото. Първият триместър не успях да овладея Тсх-то и беше около 3-4. Изчетох какви ли не страшни неща, но....
Сега се радвам на прекрасно здраво бебе !
Горе главата и по-спокойно. Контролирай нивата на тсх и всичко ще е наред !
Успех !😘

# 2 222
  • Мнения: 340
Благодаря ти Norry, наистина. Сега съм се фокусирала върху това да се чувствам възможно най-добре преди следващия опит - и физически и психически. Чакам първи цикъл след случката и след месец ще го видим тоз хормон какви ги върши Simple Smile Много се надявам наистина ситуацията да е "природата си знае работата" но се опитвам и да изключа възможни причини...Поуспокоих се обаче май вече...и повече с всеки следващ ден. Дано да си права и благодаря отново!

# 2 223
  • Мнения: 317
Кари, аз бих те посъветвала да се УСПОКОИШ !
Не си набивай прибързано филми в главата.
Понякога нещо просто се случва и природата си знае работата, но това в никакъв случай не е задължително да е свързано с ЩЖ.
Аз Юни месец миналата година имах същата случка. И аз не разбрах защо, но и не търсих много, тъй като Август бях отново бременна.
И аз съм с Хашимото. Първият триместър не успях да овладея Тсх-то и беше около 3-4. Изчетох какви ли не страшни неща, но....
Сега се радвам на прекрасно здраво бебе !
Горе главата и по-спокойно. Контролирай нивата на тсх и всичко ще е наред !
Успех !😘
Много се радвам за вас и че има такива хора още, да дават кураж на другите. И аз имам две прекрасни и умни деца, родени от майка с високо Тсх. Господ си знае работа, бъдете здрави!

# 2 224
  • Замък сред облаците
  • Мнения: 8 352
Здравейте, момичета! Разписвам се и при вас. На 31, първа бременност, в момента в 6г.с. според ПРМ, довечера ми е първият АГ преглед след положителния тест.
И аз ходя при д-р Маринчев от началото на годината, когато решихме да правим опити за бебе и си пуснах контролно хормони и антитела. С Хашимото съм от 15 години, от близо 10г в ремисия на хипофункцията, ТАТ и МАТ ми се въртят все около 190-250. При контролните изследвания през март се оказах със сринато ТСХ, а фТ4 27, месец по-късно даже беше 30. Диагнозата на доктора беше Хашитоксикоза (временна хиперфункция причинена от рязкото освобождаване на хормони от разрушаването на жлезата от Хашимотото). Пих 2 месеца тиреостатици докато нацелим дозата, първо Метизол, от който направих алергична реакция, в последствие ми го смени на Пропицил, който като изключим горченето ми повлия добре. После през май ТСХ скочи на 9.42 - медикаментозна хипофункция, пих 2 месеца 50мкг Л-тироксин, през юни го смъкнахме до 3.90 и ми спря лекарствата, като същевременно ми даде зелена светлина за бебеправене. Уговорихме се да направим контрола ноември или веднага след положителен тест за бременност. Съответно направих консултация с него преди 10 дни, след като видях двете черти. В момента след 3 месеца без хапчета ТСХ ми е 2.01, фТ4 20.95,  и за момента каза че няма смисъл да пия каквото и да е, а контрола ще пуснем около 12г.с., тоест след около 45 дни.
На прегледа прец юни ми обясни и че ЧХГ е сходен като структура с ТСХ затова се дължат промените по време на бременността.

Искам ди аз да изкажа задоволство от отншението му, тъй като пролетта попаднах случайно при него и то на частен преглед, тъй като ми беше близо. Много приятно отношение има, харесва ми, че си записва всичко важно на амбулаторните листове и като влезеш на преглед първо се ъпдейтва с историята ти при него и след това преминава към преглед/консултация. При първия преглед понеже не ми беше готово допълнителното здравно осигуряване даже каза, ако искам да ходя по НЗОК в 5-та градска при него, за да не плащам прегледите. Когато направих алергичната реакция в петък срещу събота през нощта, на следващия ден му издирих телефона и се опитах да се свържа, за да ми каже какво правя с лекарствата защото тиреостатиците не трябва да се спират рязко. След час ми върна обаждане, обясни ми подробно как да поискам замяна в аптеката тъй като нямах нова рецепта и беше много мил. За мен е идеално попадение като ендокринолог, но например приятелка, на която го препоръчах не ѝ допадна, защото тя иска някой да ѝ предпише хапче и да не се занимава да си сменя натоварения ритъм на живот и начина на хранене. Joy

# 2 225
  • Мнения: 340
Честито, лека бременност и благодаря за споделеното мнение! Аз ще се видя с Маринчев началото на ноември, да видим как се справям и аз без лекарства и дали ще имам нужда от тях при опитите за бебе (подновени надявам се скоро).

# 2 226
  • Мнения: 26
Здравейте, аз съм бременна в 29 г.с. не съм и мислила, че мога да имам проблеми с щ.ж, но след раждането получих писмо от националната скринингова програма, че детенцето ми може би има хипотериодизъм.
За момента отхвърлиха диагнозата.
През втората бременост 6ти месец реших да си пусна изследвания за тсх.
Оказа се 3.62 ft4 9.72
Веднага посетих ендокринолог и ми предписаха 25 мг. Еутирокс.
След 1 месец прием (в момента съм в 7ми месец) направих повторно изследване тсх е 2.23 а ft4 9.92.
Според вас нужна ли ми е по-висока доза, тъй като разбрах, че бебето се нуждае от ft4 a тсх
 само показва общата картинка.
Съжалявам, че по-рано не съм обърнала внимание на този проблем, но не съм и предполагала, че мога да го имам. Сега като се върна назад си давам сметка, че съм имала симптоми, но все съм го отдавала на стреса в работата, недоспиването и неправилното хранене.
Въртят ми се в главата всякакви филми как и през първата бременност съм била с високо тсх,
И се притеснявам много.
Моля вече родилите майки пишете как се развиват дечицата ви.
Желая всички да сме здрави и да се радваме на свойте дечица Simple Smile

# 2 227
  • Варна
  • Мнения: 436
ТСХ е най-важно да е нисък през първия триместър, за да си сигурна, че бебчо получава достатъчно от хормона. После заработва неговата ЩЖ и вече не взима от тебе. Даже обратното Simple Smile Аз бях със същия проблем. Ако си знаела, че си с хипофункция е трябвало да почнеш тироксина още преди забременяването, защото ТСХ скача много рязко през първите седмици. Все пак стойностите ти не са чак толкова високи, така че не се тревожи.

# 2 228
  • Мнения: 228
Здравейте на всички в темата.
Искам да попитам има ли някой, който е отключил Хашимото в следствие на бремеността? Убедена съм, че преди да забрменея нямах болестта, защото съм се изследвала много пъти, но преди месец родих и имам за сваляне 5 кг., не ям по цял ден, а кантарът не мърда и ме съмнява, че заради бременността ми се е отключило това заболяване. Също и още в самото начало на бременността кожата ми стана ужасно суха.

# 2 229
  • Мнения: 26
MilenaBA, и аз имам същия проблем. Откатко родих и се върнах от родилното успях да сваля едва 3 кг. Преди това не съм имала никакви проблеми с теглото. В момента искам само да родя живо и здраво детенце, а килограмите са ми на последно място.
Между другото как ви се струва инсулин 8,8 от норма 15 и как да разбера дали имам ИР.

# 2 230
  • Мнения: 27
Здравейте,
Има ли такива, които са вливали интралипид? Как ви се отрази? Нали соята е противопоказна, а интралипид е съставен от соя....препоръчана ми е вливка при положителен тест и не знам...дали няма да св влоши състоянието на щитовидната... има ли алтернативи?

# 2 231
  • Мнения: 228
MilenaBA, и аз имам същия проблем. Откатко родих и се върнах от родилното успях да сваля едва 3 кг. Преди това не съм имала никакви проблеми с теглото. В момента искам само да родя живо и здраво детенце, а килограмите са ми на последно място.
Между другото как ви се струва инсулин 8,8 от норма 15 и как да разбера дали имам ИР.
Здравейте.
Ако сте бременна, за да разберете дали имате гестационен диабет, трябва да си направите обременяване с глюкоза. Иначе по време на бременност женския организим нормално изпада в инсулинова резистентност. По време на бременност инсулин знам, че не се изследва.

# 2 232
  • София
  • Мнения: 154
Здравейте. Имам Хашимото и съм бременна в 18г.с. От ноемри започнах да приемам витамини за бременни Pregnacare (съдържа йод) и Биозин мама. Един месец по-късно си пуснах TSH контролно и имам 2.60, а от 2 години и в първите месеци на бременността съм го поддържала до 1.7 с  Еутирокс 50 мкг.

Много се съмнявам, че TSH ми се вдигна от тези витамини. От 8 дена съм спряла витаминините и имуностимулатора и в края на декември ще направя отново контролно изследване, за да видя дали е намаляло.

Според вас дали съм права и ок ли е да изчакам до края на декември за контрола или рискувам да се покачи доста, ако се е повлияло от съвсем друго?

# 2 233
  • Мнения: 4 843
Здравейте. Имам Хашимото и съм бременна в 18г.с. От ноемри започнах да приемам витамини за бременни Pregnacare (съдържа йод) и Биозин мама. Един месец по-късно си пуснах TSH контролно и имам 2.60, а от 2 години и в първите месеци на бременността съм го поддържала до 1.7 с  Еутирокс 50 мкг.

Много се съмнявам, че TSH ми се вдигна от тези витамини. От 8 дена съм спряла витаминините и имуностимулатора и в края на декември ще направя отново контролно изследване, за да видя дали е намаляло.

Според вас дали съм права и ок ли е да изчакам до края на декември за контрола или рискувам да се покачи доста, ако се е повлияло от съвсем друго?

Доколкото разбирам ТСХ се е повишило през втория триместър? Нормално е да се повишава по време на бременност, затова трябва да се следи често и да се коригира дозата, едва ли е от витамините. 2.6 не е висока стойност за втори триместър, до края на Декември едва ли ще се покачи значително, но ако се притенявате, посъветвайте се с лекаря ви дали да увеличите дозата.

# 2 234
  • Мнения: 3 047
Здравейте,
Има ли такива, които са вливали интралипид? Как ви се отрази? Нали соята е противопоказна, а интралипид е съставен от соя....препоръчана ми е вливка при положителен тест и не знам...дали няма да св влоши състоянието на щитовидната... има ли алтернативи?

Имала съм 3 вливки с Интралипид и никакви странични ефекти. Даже ТСХ ми беше повече от перфектно през цялата Бременност. Интралипида даже намаля стойностите на ТАТ и МАТ

Общи условия

Активация на акаунт