бебе на кърма и ниско тегло

  • 3 550
  • 23
  •   1
Отговори
  • Мнения: 660
здравейте ,имам един въпрос,който много ме тревожи:бебето ми на 15.01 ще направи месец,правих пробно теглене вкъщи и излиза, че е качила за 20 дни едва 350 грама.Момиченце е ,изписаха  я 3,480,само на кърма е,имам достатъчно,смуче енергично като й давам и двете гърди на едно хранене,тя суче около 40 минути общо от двете,храня я на поискване,през час,два,три
Правих пробно теглене преди и след хранене,изсмуква по 100гр и повече.Обаче не наддава,при смяна на памперсите винаги с апълни от урината,ака 3-4 пъти на ден,редки са и жълти,но незнам колко трябва да рядки,мисля д ане би да има разстройство,как се различава по -рядко ако от разстройство,възможно ли е кърмата да не е хранителна и да не й стигат хранителни вещества,дали да дохранвам с ам?

# 1
  • в 1001-та нощ
  • Мнения: 16 427
не съм лекар, но не бих дохранвала с АМ, при условие, че има кърма  Peace

децата качват различно  Peace  ,все пак - не сваля, нали - това вече и било притеснително Wink))  Hug

консултира ли се с педиатъра?

# 2
  • София, св. Троица
  • Мнения: 309
Здтавей Listopad,
Честито бебче и е прекрасно че я кърмиш. Много правилно си се ориентирала какво да следиш(напишакани и наакани памперси...). Аз не съм консултант по кърмене, но поне ще се опитам да те успокоя. Това съм го казвала 100 пъти вече и на някои може да им е омръзнало да го четат, но ти със сдигурност нямаш време да четеш всички теми по въпроса  Hug....
Моя Пупи за 20 дена не беше наддал въобще, това не е толкова страшно, колкото се опитват всички около теб да го представят, така че  първо се успокой. Все пак ако някъде се допуска грешка в кърменето трябва да се поправи...
По моето скромно мнение 350 грама за 20 дни не е малко. Освен това меренето трябва да е на един и същ кантар, голичко и с една и съща пелена. До колкото си спомням по това време бебета трябва да наддават между 120, 130 гр и 200 на седмица. Кърмените бебета не наддават толкова светкавично както тези на АМ. Даваш ли вода?Колко пъти на ден се храните и имате ли нощни кърмения. Залъгалки ако има би било добре да ги махнеш. Храненето на посикване е идеалния вариант, но в първите седмици заради жълтеницата бебета са много сънливи за това трябва да я будиш и може би ако я храниш на час и половина два ще е по-добре. Иначе добре правиш, че я храниш и от двете гърди, но преди да сложиш на втората гърда трябва да си сигурна, че е изцокала максимално първата. Млякото в гърдите е възможно най -хранителното и най-доброто за бебетата. Нехранително мляко няма. Но, първото мляко, което излиза от гърдите е по-воднисто, за да засити жаждата на бебето за това не е и необходимо да се дава вода, по-задното мляко е по-гъсто и по хранително. Много е важно бебето да успее да стигне до задното мляко по ред причини.....бебето трябва да цока от гърдата докато тя стане мека като възглавница и отпусната, дори ако бебето само пусне зърното се опитай пак да я сложиш....докато не си усетиш гърдата съвсем отпусната, след това я сложи на другата гърда. Вероятно една от причините да не наддава толкова бързо е именно, че изпива повече предно мялко от 2 гърди.
100 гр. на хранене си е супер хапване и определено не мисля, че ти трябв АМ. Моя Пупи по това време хапваше по около 60-80 и според моята педиатърка това количесто си беше ОК. Изпражненията трябва да са точно такива каквито ги описваш, редки и жълтеникви като горчица и с лек мисрис като на смтана:) Може да понякога да са и злени(според моята педиатърка това също не е проблем)Ако е разтройство става почти като вода, но и това не е страшно, ако пишка достатъчно (признак че бебето не е обезводнено) и го кърмиш много. Твоята кърма сега е особено важна, защото го защитава от болестите през зимата, грипове и разни такива.
Още веднъж да кажа, че нехранителна кърма няма. И според мен се справяте много добре. Ако нещо съм пропуснала сигурно консултантите ще се намесят  Peace.
Много ми се спи иначе бих ти постанала няколко линка.....
Леко и успешно кърмене и ще се радвам да се похвалите с повече килца  Hug

# 3
  • Мнения: 3 595
здравейте ,имам един въпрос,който много ме тревожи:бебето ми на 15.01 ще направи месец,правих пробно теглене вкъщи и излиза, че е качила за 20 дни едва 350 грама.Момиченце е ,изписаха  я 3,480,само на кърма е,имам достатъчно,смуче енергично като й давам и двете гърди на едно хранене,тя суче около 40 минути общо от двете,храня я на поискване,през час,два,три
Правих пробно теглене преди и след хранене,изсмуква по 100гр и повече.Обаче не наддава,при смяна на памперсите винаги с апълни от урината,ака 3-4 пъти на ден,редки са и жълти,но незнам колко трябва да рядки,мисля д ане би да има разстройство,как се различава по -рядко ако от разстройство,възможно ли е кърмата да не е хранителна и да не й стигат хранителни вещества,дали да дохранвам с ам?
Привет listopad,
Честито бебенце! Казваш, че са я изписали 3480, а сега би трябвало да си я претеглила около 3830, правилно ли съм те разбрала? Скоро след изписването теглила ли си я вкъщи и имаш ли стойности от същия кантар, на който си я претеглила сега? Предполагам знаеш, че много често има голяма разлика в кантарите, която може да заблуди понякога за реалното наддаване.
Това, че тя все пак наддава, пълни памперсчетата си добре, цвета и количеството им, както и грамчетата, които си отчела при пробното кърмене, усещането че имаш мляко, са добри индикатори и е напълно възможно всичко да е ок.

Може да е подходящо да опиташ да предлагаш едната гърда на хранене и едва, когато тя е напълно празна, да предложиш другата. Първото мляко, което бебето изпива засища по-скоро жаждата му, то е по-бедно на мазнини и по-богато на лактоза. Когато изпие първата порция мляко, то би следвало да дръпне няколко пъти на празен ход, за да предизвика слизането на следващата порция вече по-гъстичко и калорично мляко. В рамките на едно хранене може да има няколко слизания на кърма и когато детето е приело повече и от задното мляко, което засища и глада му, е възможно това да се отрази благоприятно и на наддаването. Би могла да погледнеш тази тема, в която добре е описано Simple Smile Ако след като детето се насуче добре от първата гърда, би могло да се отпусне и да заспи или може да поиска да посуче и от втората гърда. Дохранване с АМ по-скоро се предлага след доброто изпразване на двете гърди, последвано от предложената от предишното хранене изцедена кърма (ако се цели увеличаване на лактацията) и едва тогава, ако детето още е гладно, би могло да се обмисли АМ.

Има ли някакви липси при теб, които да те притесняват и да те навеждат на мисълта, че може да не достига и за бебето? Кърмата си е хранителна, за да липсват някакви вещества, те най-вероятно на първо място биха се отразили при майката. Организма на майката, първо заделя всичко нужно за млякото на бебето.

Добре би било да изтеглиш бебето отново 5-7 след настоящото теглене, за да се увериш дали мерките, които си предприела дават добър резултат и как наддава бебето за този период. Тъй като децата не качват равномерно, теглене на по-кратък интервал от време може да не е особено удачен.   bouquet

ПП: С Aidin сме писали едновременно, тя ти е нахвърлила и други въпроси, които са от значение и няма да повтарям. Ще се радвам да споделиш допълнително информация Simple Smile

Последна редакция: пн, 10 яну 2011, 00:39 от Ivy

# 4
  • Мнения: 931
Здравей listopad,
Моето бебе го изписаха 3450 и до първата  консултация беше наддал 350гр. За първия месец - 660 гр. До консултацията бях горда, след първия месец - много стресната. Какво ли не пробвах, до ден днешен той си качва по около половин килограм на месец, а вече похапва и други нещица освен кърмата.
Мисля, че нямаш поводи за притеснение. Следвай спокойно препоръките, които са ти дали Aidin и Ivy.

# 5
  • Мнения: 660
Благодаря за съветите,досега наистина не съм чела подробно статии,но общо като имам информация,тегля на един и същ кантар,след изписването не съм я теглила да видя как върви след прибирането,просто изведнъж ми хрумна да я претегля и се уплаших от резултата,моя приятелка за първия месец са наддали кило и половина само на кърма,винаги я оставям да суче колкото иска от едната гърда,наиситна става мека,горе долу това става з аоколо 20 минути интензивно сучене,после я слагам на другата и там около 20 минути суче и после вече заспива,като стисна гърдите винаги пускат още,може ли да ми кажете ,ако суче от едната как д аразбера,че е сукала от задното мляко,до спиране на млякото ли трябва да суче,защото аз като я махна винаги си пуска още.Последните дни спинка добре и сама се събужда на 3 часа и тогава си я храня,ако се събуди по -рано тогава яде,нощем има колики и не спи,тогава търси постоянно да суче и аз я оставям колкото иска да стои н агърда,като ги редувам,и така прекарваме нощите,имам и въпрос за моето хранене,гледам да хапвам от всичко,а избягвам газообразуващи храни,но колики пак си има,много къркорят червата,пръцка и ака много,вода пие около 100мл за денонощие,мисля ,че е добре като количество.Приемам съвети от вас и ви благодаря.

# 6
  • Мнения: 3 595
Привет listopad,
Вероятно не съм успяла да обясня добре за кантарите и ще опитам отново. Когато детето се тегли на кантара при педиатъра би следвало да се сравняват стойностите измерени на този кантар. Когато се тегли у дома, да се сравняват стойностите отчетени у дома. Ако правилно съм те разбрала, тя е била:
3480 - на изписването на кантара в болницата
и
3830 - 20 дни по-късно у дома

Ако правилно съм те разбрала, тези стойности са от различни кантари, които може да имат разлика в стойностите, които отчитат и от там да изглежда, че наддаването е по-слабо. Това е и причината да ти предложа да опиташ да изтеглиш отново 5-7 дни след тегленето у дома, отново вкъщи на същия кантар, при долу-горе същите обстоятелства (по възможност винаги да е голичка и да се знае теглото на бебето конкретно, както и да е или винаги преди или винаги след хранене, както би ти било по-удобно) и приблизително в същата част от деня.

Ако свободно излиза мляко при леко изцеждане на ръка е възможно бебето да не е изпразнило добре гърдата, за да и помогнеш да хапне допълнително от задното по-калорично млекце, което позволява и по-доброто наддаване, може да опиташ да и помогнеш с компресия на гърдата. Ето и две клипчета за теглене, които могат да са ти от полза цък и цък. Когато поне 5 мин не потича следващо мляко, гърдата вероятно е добре изпразнена. Има гърди, които винаги дават още и когато детето спре да суче само, помогнала си му с компресия и си я приложила от различните страни на гърдата, а бебето откаже да суче в даден момент и с компресия, е възможно да е сравнително добре изпразнена и би могло да се предложи втората гърда.

Кърмата е около 87% вода и ако детето суче толкова често, колкото показва признаци, че има нужда, както и толкова дълго, колкото желае, има напишкани поне 5-6 памперса дневно, до около 6-тата седмица има поне 1-2, а по възможност и 2-3 изхождания за 24 часа, има влажност в устичката, тургора на кожата е ок (при лек натиск с пръст, цвета на кожата избледнява и при отпускане би следвало да възстанови веднага цвета си), детето е жизнено и енергично между храненията, наддава и лекаря го намира за добре, допълнително вода по-скоро не е нужна. 100 мл вода са колкото едно цяло хранене, което би могло да е с мляко, а млякото освен големия % съдържание на вода дава и растежните фактори, които са така необходими на бебето в момента. Даването на вода, реално забавя следващите кърмения, дава по-малко прием на мляко за денонощие, а ако се дава с шише, което има различна техника на засукване от гърдата, би могло допълнително да обърка бебето. Удобно ли е да попитам колко хранения има бебето за 24 часа?

# 7
  • Мнения: 11 094
Здравей, Листопад,
кърмените бебета почти никога нямат разстройство (или по-точно, нормалните им изхождания често са бъркани за разстройство, защото са по-редички и жълтеникави), а също и няма вариант кърмата да е нехранителна - тя е точно толкова хранителна, колкото трябва Simple Smile Единственото, което би могло да възпрепятства качването и нормалното развитие на детето, е количеството й  Wink

Присъединявам се към мнението на Ivy, че е по-добре да избягвате водата засега, тя е обяснила защо. Ще е хубаво да споделиш дали сте имали през тези 20 дни някакви проблеми, свързани с кърменето - раздяла в началото, разранени зърна, нещо, което да ти е направило впечатление...?

Усеща се, че си притеснена, а и 350 грама за 20 дни наистина са на долната граница на нормалното наддаване, макар и не критично малко; при това имаш на разположение вкъщи кантар, затова бих искала да ти предложа нещо, което може да ти е от полза.
Често добър ориентир за храненето на бебето дава т.нар. 24-часово теглене - преди и след всяко кърмене, като бебето не се преоблича между двете тегления, и си записваш на един и същ лист всичките данни. Накрая количествата мляко се сумират, т.е. събираш примерно 100+80+ колкото там...
Бебетата трябва да приемат приблизително 150-180 мл мляко на килограм тегло за денонощие, тоест, ако твоята госпожица се храни добре, би трябвало да изпива минимум 600 мл кърма за 24 часа.

# 8
  • Мнения: 660
Благодаря за съветите,за кантара е вярно ,че са различни,но реших да проверя на нашия,утре ще ходя при педиатъра,той каза,че не е толкова зле наддаването,понякога имало такива бебета,храненията ми са на 2 или 3 часа,което прави към 7-8 за 24 часа,даже и повече,има случай когато я кърмя и на час и половина,ще пробвам с компресията,ще видя колко ще суче от едната,ще я оставя достатъчно дълго,но тя при сукането си заспива,а се виждат сукателни движения и като дръпна гърдата си спи,това става разбира се след дълго сукане,вече писах ,че тя суче около 20 минути на едната и 20 минути на другата гърда,тя сама не пуска,както четох нахраненото бебе трябва д апусне гърдата,но моето си заспива на нея.

# 9
  • Мнения: 11 094
Има бебета, които не пускат никога гърдата доброволно Grinning

Хубаво сте се разбрали с педиатъра, иди виж какво ще ти каже.
Но бих добавила, че 7-8 хранения не са хич много за бебе под 1 месец - обикновено 8 е минимумът, повечето ядат по 10 и повече пъти на денонощие, така че ако има проблем с наддаването, причината може да се търси и там.

# 10
  • Мнения: 660
За броя кърмения е относително,защото допреди няколко дни я хранех по често,през час и половина,сега от няколко дни спи  много и даже едвам я будя на 3-я час ,за да яде,ако не я събудя спи по 4- 5 часа,а нощем пък от 1 до 6-7 сутринта будува и давам гърда на всеки час,за да не плаче,че много я боли коремчето.Ще спазя съветите ви и дано да тръгнат нещата на добре.

# 11
  • София, св. Троица
  • Мнения: 309
Здравей Листопад,
Аз също смятам, че вдата можеш да я намалиш така както са ти казали момичетата по-горе. 100 мл. вода са 100 мл. по малко мялко за бебето..
За коликите...те са си нормално нещо...много е неприятно...Аз давах Саб симплекс и определено действаха, пробвахме и Еспумизан, но нямаха такъв ефект. Храни се пълноценно, защото е важно за теб. Според мен храната има много малък ефект върху корема на бебето, все пак в нашия стомах тя се разгражда на разни хранителни вещества..
Когато я кърмиш не я оставяй да заспи, щом видиш, че се унася започни да я щипкаш по ушето, нослето, ръчичките. Остави я да цока максимално дълго на едната гърда и не гледай часовника, аз съм кърмила и по един час. Между другото аз от началото до сега, с малки изключения, кърмя само от едната гърда, представи си един час на едната гърда....нямах нерви за втората Joy

# 12
  • Мнения: 214
А колко е било най-ниското тегло на бебето? Имам предвид след физиологичния спад в началото, обикновено бебетата се изписват от болница като започнат да наддават отново. Тези 350 грама всъщност ти мериш от рожденното тегло, но бебето реално е качило повече - първо докато възстанови спада и после тези 350 грама. Надявам се да съм била ясна Simple Smile
А кантарите наистина дават големи отклонения (при различните лекари), и аз първия месец се бях побъркала с второто ми дете, а втория месец си наддаде над килце Simple Smile

# 13
  • Мнения: 660
здравейте,днес бяхме на лекар,претеглиха я,тежи 3,860,доктора каза,че няма притеснение,ще навакса после,вчера пробвах да яде само от едната гърда,чакам я дълго,тя суче,правих компресия ,за д авидя дали ще хапва,суче,но накрая заспа,а като стиснах гърдата течеше още мляко,после така пробвах и с другата,а днес са пълни,ама пълни ,дали нещо се стимулираха от компресията или от дългото сукане,незнам!Специалистите ще кажат!

# 14
  • Мнения: 11 094
Листопад,
всъщност да усещаш гърдите си препълнени е по-скоро измамно - колкото по-добре изсукани са те от детето и колкото по-често се изпразват, толкова повече мляко ще има. За кърменето важат правилата "ако си го пазите - ще го загубите" и "пълно за празно", т.е. колкото по-често детето изсуква съдържанието и на двете, толкова по-добре - стимулацията е двойна.
Освен това, за да усетиш увеличение на количеството, обикновено трябват повечко дни увеличена стимулация - няма как да стане с магическа пръчка. Така че просто този ден бебето ти е сукало по-малко като количество, и това не е много хубаво.

Наистина задното мляко е по-хранително, но няма някакъв магически момент, в който млякото изведнъж става "мазно" и преди това е "вода" - просто водното и мастното му съдържание се променя полека-лека в течение на кърменето. Във всеки случаи, най-важното за дете, което не наддава достатъчно, е да получава достатъчно количество мляко - обикновено проблемите предно/задно мляко касаят майките с хиперлактация, чиито деца наддават прекалено много и имат други типове проблеми.

При всички случаи ще се отрази по-добре на наддаването на дъщеричката ти, ако кърмиш всеки път и от двете гърди, като разбира се изчакаш да приключи активното сукане (при което се чува гълтане) на първата гърда и тогава преместиш на втората. Няма никакъв смисъл от дете, което спи на гърдата, уж за да "изсучело задното мляко".

100 грама наддаване на седмица през първия месец е малко - и е нормално за много малко бебета, буквално единици. Възможно е твоето да е от тях Wink но по-вероятно е да се наложи известна реорганизация, ако искаш кърменето ви да продължи дълго и успешно.

Общи условия

Активация на акаунт