Кога започна да проговаря детето ви?

  • 31 883
  • 78
  •   1
Отговори
# 15
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
Ако изведнъж проговори - от лъжиците ще е  Crazy

# 16
  • Мнения: 2 090
Ако изведнъж проговори - от лъжиците ще е  Crazy
Joy

Синът ми проговори (имам предвид изречения от по 2-3 и повече думи) на почти 2 годинки, дъщеря ми - на 1 годинка и 7-8 месеца. Преди това казваха отделни думички, но без да ги свързват.

# 17
# 18
  • Мнения: 1 418
аман от бабини приказки.Когато моят син беше малък на моят мъж бабата му гледаше главичката и понеже имаше малко от тази бебешка кожа дето се люпеше(не си спомням името точно) ми изтърси че съм носила много дърва и затова имал такива неща.Друг път малкият беше със запушено носле понеже беше настинал и тя изтърси че съм яла главата на рибата и затова той хъркал Shocked Нито има къде да нося дърва(живея в апартамент на 13 ет),нито обичам риба.Ако трябва да слушам изкуфялите баби по-добре да се гръмна.Лъжиците нямат нищо общо с проговарянето.

# 19
  • В.Търново
  • Мнения: 6 707
От последния линк на Е ли мисля,че това е много полезно:
По отношение на речевите реакции, през дванадесетия месец детето употребява 3-4 срични думи, разбира отделни думи, отнесени към конкретна ситуация, изпълнява прости инструкции, съпроводени с жестове („целуни мама”, „подай ръце”, „дай боц”, „не трябва”, „пусни”) и пр.

Моето е на 1г.4 месеца употребява по-малко на брой срички,но всички команди ги знае от изброените. Grinning
Мисля че мога да съм спокойна за сега за развитието му.

# 20
  • Бургас
  • Мнения: 171
Излишно се притесняваш, моят син, малкия, мълчеше като .... до 1,6г, ама и мама не искаше да каже. После се отприщи изведнъж и за около 2 месеца вече навързваша по 4-5 думички в изречение, при това не съм крала и 1 лъжица даже Grinning.
Големият ми син много рано проговори, към годинката някъде.
Така че споко децата са много различни  Peace

# 21
  • Мнения: 15 379
Първото си изречение от 3 думи, напълно подредени смислово на 1 година и 2 месеца.

# 22
  • Мнения: 275
Детето е малко, за да имаш притеснения.
Познавам дете, което на година и половина пееше кратки песнички без помощ.
И такова на три годинки, което използва не повече от 10 смислени думички.
Сега и двете деца са в първи клас.
Моята дъщеря дори и "мама" не различава.
Има време за всяко нещо.

# 23
  • София
  • Мнения: 603
Моето дете до 2,5г. казваше само "мама", "баба", "тате", "кола" и още 4-5 думи, започна да се опитва да говори чак след това. Сега все още не прави изречения, но от 2-3 месца изведнъж започна да казва и да повтаря много думи. Опитва се да казва "съжалявам", "извинявай", въпреки, че май само аз му разбирам, какво точно се опитва да каже  Laughing

# 24
  • Мнения: 666
Тъкмо щях да пускам подобна тема,но с разликата че дъщеря ми е на 2 години Rolling EyesМного се бях притеснила преди да прочета малко инфо в темата.Разбира всичко,абсолютно всичко върши при моя команда,различава маратонки от кецове Laughing,но с говоренето голям зор.Казваме само "Не"/да много рядко-само кима с глава и ми маха заповеднически с пръст/,коте,па-па..мама ,тате,баба Яни..доста и е беден речника.Като гледам другите деца около нас всички са по-"образовани" от Натали.какво мог ада направя,за да и напълня главата с нови думи,да я накарам да повтаря след мен?!?Книжки чета и филмчета гледаме,но греда... Tired

# 25
  • В.Търново
  • Мнения: 6 707
От всички писали до тук,от прочетените теми разбирам,че всяко дете си е различно,забелязала съм го и в парка с другите деца.Но когато се случи на собственото ти дете и се замисляш дали всичко е наред.Но мисля че щом детето е активно,игриво,обръща се като го извикат по име,изпълнява команди и разбира значението на доста думи и напъдствия мисля,че всичко е ОК.И все пак за успокоение може да се сподели с джипито.Аз го направих и тя ми каза,че имало време да се научи сина ми да проговори първите си думи.Пак ще поговоря с нея,въпреки че се поуспокоих малко след постовете на мамите тук и прочетените статии.Благодарности към всички от мен! Simple Smile

# 26
  • София
  • Мнения: 9 517
радвам се, че си се успокоила, и да не забравиш да върнеш лъжиците на жената  Wink

# 27
  • В.Търново
  • Мнения: 6 707
радвам се, че си се успокоила, и да не забравиш да върнеш лъжиците на жената  Wink
Ще ги върна  Grinning Laughing Laughing Само ще поизчакам малко,не че ще проговори заради тях,ама за всеки слчай. Laughing

# 28
  • София
  • Мнения: 374
Ние също все още не говорим. И аз се бях притеснила, но изчетох доста по темата и сега знам, че няма повод за притеснение.
Марти казва само няколко думички - мама, тати, деде, айде (от хайде), не, да....много срички....га, ка и т.н.
За сметка на това разбрира всичко, изпълнява команди, познава дори няколко букви визуално - например като му кажа коя е буквата на мама и  той я показва.
Надявам се скоро и да проговори, защото нямам търпение да чувам по често гласчето му  Laughing

# 29
  • Ænima/Albuquerque
  • Мнения: 3 821
Моята е на 2 години и 3 месеца, и започна да прави изречения съвсем скоро, може би на 2 и 2 месеца, преди можеше да отговаря като я питаш нещо или да ти каже с една дума какво иска...
Бабини деветини не са ѝ прилагани.  Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт