Биохимичен подход, диети

  • 205 410
  • 953
  •   1
Отговори
# 60
  • София
  • Мнения: 4 412
mama mariana, ето това е българската Наредба, която определя нуждата от витамини. Ето това е таблица от сайта на Американското министерство на храните.

В сайта www.calories.bg , ето тук - http://calories.bg/info.php?info=7 са разпределени по възраст, съглсно българската Наредба. Можеш пак да си ги провериш.

Но най-важното е, че дневните нужди не са достатъчни, ето д-р Бари Сиърс /Зоната/ казва 2 пъти препоръчаните дневни нужди. ДАН лекарите в някои облясти дават доста по-големи, почти до максимално допустимите. Важно е от наредбите да се гледа максимално допустимите норми и да не се дава над тях.

Ето и линк с изказване на д-р Папазова за витамините - http://www.youtube.com/watch?v=UTMT-4xjJU4&feature=related . Аз още не мога да си създам мнение за докторката, преди години беше рекламно лице на Аква сорс, но нещата, които ги казва съм ги чувала по няколко пъти и от други лекари. Чудя се тези добавки в клипа на коя фирма са.

Ето това е продукт, споменат в книгата ва Лиза Люис като основен за аутистите - http://kirkmanlabs.com/ViewProductDetails@Product_ID@407@Product_Group_ID@1.aspx , най-отдолу са съставките и може да се ориентирате. Линка го взаимствах  от темата на Дорка в дир-а.

mama mariana, на мен Калмацин не ми хареса, още миналата година го пробвах. Сега пробвах от ДМ дрогериите един шумящ магнезии, не ми хареса. И попаднах на този на Jamieson /чувала съм добри отзиви за тях/ - http://jamieson.bg/bg/products/20/, мисля, че има действие. При минералите е много важно в каква форма са, за магнезия и цинка най-добре се усвоява под формата цитрат. Но не съм чела подробно. За всички витамини е най-важно да са от естествени източници и да са добре напарвени.
Нутритиентите най-вероятно действат, но в малко по-големи дози от дневно-препоръчаното и да са от възможно най-качествени.

Последна редакция: пт, 11 фев 2011, 10:33 от TanyaMG

# 61
  • Бургас
  • Мнения: 959
Таня, във витамините на Киркман магнезия и цинкът са в сулфатна форма?

# 62
  • Мнения: 110
Ето това за мен е интересно
Отделни студии установяват аномалии в мозъчната кора и малкия мозък, както и повишени нива на серотонин в кръвта, но при тези резултати се касае за студии с малък брой изследвани лица, при които не е ясно дали дисфункците са причина, следствие или съпътстваща характеристика на аутизма (Poustka, 1998).
Серотонин-какво е това?
Серотонинът е нервотрансмитер, вид химическо вещество, което спомага предаването на импулси от един отдел на друг в мозъка. Въпреки, че серотонина се отделя в мозъка, където изпълнява своите функции, около 90% от серотонина в организма се намира в храносмилателния тракт и тромбоцитите в кръвта.
Как се образува серотонинът?
Серотонинът се получава при уникален биохимичен процес. Пътят му на получаване тръгва от триптофан - естествен прекусор на серотонина. Триптофанът се преобразува в 5-хидрокси-триптофан в организма и впоследствие във 5-хидрокси-триптамин, което е и другото наименование на серотонина.
Каква е ролята на серотонина?
Като нервотрансиметр серотонинът спомага предаването на съобщенията от един отдел в мозъка в друг. Поради широкото му разпространение сред клетките, влияе на голям набор психологични и други функции на организма. Приблизително от около 40 милиона мозъчни клетки зависят настроението , апетитът, сънят, паметта и познанията, топлообменът и отчасти начинът на общуване и социално поведение.
Каква е връзката серотонин-лошо настроение и депресия?
Според учени настроението е обвързано с нивата на серотонин. Лошото настроение се обяснява с недостиг на нервотрансиметра. Дефицит на серотонин може да се получи от проблем независимо къде по веригата на образуването му, от липса на триптофан до неспособност на отговорните клетки да синтезират. Резултатът е един и същ - депресия, паническо разтройство, тревожност или прекомерен гняв.
Възможно ли е с консумацията на определни продукти да повлияе синтеза на серотононин?
Вероятно има някаква връзка, но не може да се търси такива, както при калция- богатите на калций продукти директно повишават стойностите  на минерал в кръвта. Досега не е открит хранителен продукт, който директно повишава запасите на серотонин в организма. Някои храни и хранителни вещества могат само да повишат триптофана, аминокиселината, от която се получава серотонин.
Богатите на белтъчини храни, например месото, съдържат значително количество триптофан. Триптофанът се намира и в млечните продукти. Противно на очакванията обаче, след консумация на месо, нивата на триптофан и серотонин в организма падат. Според експерти при консумация на продукти, богати на триптофан, кръвта се насища на аминокиселини, както на триптофан, така и на антипода му и в крайна сметка се получава така, че в мозъка достига малко количество и нивото не серотонин не се покачва.
Консумацията на въглехидрати вероятно повишава нивата на серотонин и подобрява настроението, но при условие, че организмът получава редовно необходимите му количества аминокиселини и най-вече триптофан в храната, т.е. консумират се и продукти, съдържащи белтъчини -месо, мляко и млечни произведения, ядки.
В този процес от полза ще бъде и приемането на Витамин В6, който влияе на скоростта, с която триптофанът се превръща в серотонин.
На конференцията много се говореше за витамин В6, че помага на деца аутисти.

# 63
  • София
  • Мнения: 4 412
Алина, и аз го видях, може би така са преценили. А в детските витамини на Солгар магнезият е като магнезиев оксид. На Jamieson магнезият е смес от цитрат, оксид и няколко други видове.
Аз съм чувала, че цитрат е най-лесната за усвояване форма, но може би при различни положения се търси различен ефект.
Доколкото четох магнезият увеличава седативният ефект, т.е в комбинация с витамини В може много да те отпусне. Допускам, че в продукта на Киркман са сложили по обикновенна форма, за да не се увеличи много ефекта от групата В.
Аз го отбелявах като повод да се прочете, може би ако детето има липси е най-добре да се даде лесна за усвояване форма. Трябва да ги изчета тези неща. Нямаме изследвания, но пише в статии, че половината хора в света имат недостиг на магнезии. Видях, че дъщеря ми приема цинк  достатъчно с другите добавки.

Последна редакция: пт, 11 фев 2011, 11:46 от TanyaMG

# 64
  • Мнения: 110
Магнезият стимулира защитните механизми на организма и има тонизиращ ефект върху нервната система, повлиява правилната мускулна контракция и деконтракция.

Витамин В6 улеснява асимилацията на магнезия от храносмилателния тракт.

Синергичното действие на магнезий и витамин В6 оказва благоприятен ефект върху централната нервна система, подпомага способността за учене и концентрация.

# 65
  • sofia
  • Мнения: 786
Може ли да ме посъветвате за добър гастроентеролог, не съм водила детето на такъв доктор досега.

# 66
  • София
  • Мнения: 4 412
Вчера от страницата на age of autism попаднах на тази страница с добавки - http://www.ourkidsasd.com/products/ok_brand/

Много от нещата са точно говорените от ДАН лекарката. Ето този стартер пакет - http://www.ourkidsasd.com/products/ok_brand/2940 съдържа най-важните споменавани неща. Предполагам, че могат да се издирят и от ihearb. А комбинацията от витамини е подобна на Super Nu-Thera. Полезно ми беше да разбера, че е най-добре да се дават всички сутрин. Интересна е и омегата, която са препоръчали.
Не бях виждала и кремове за мазане до сега, а на ДАН конференцията говореха, че през кожата се усвоява доста добре. Гледам, че минералите са сулфати, защо ли трябва да прочета. На първата ДАН конференция говореха за GABA за мазане и в сайта я има.
Е горе-долу добавките се изясниха. Изглежда и моите добавки покриват в голяма степен показаните, трябва да сравня по-внимателно и да сложа още нещо.

newradost, видях, че имат и Lauricidin - http://www.ourkidsasd.com/products/featured/2000 . Ти за това ли питаше? А гастро лекари zzssa е препоръчала няколко поста по-напред, има и на първата страница на темата за Цьолиакия.

Последна редакция: сб, 12 фев 2011, 10:58 от TanyaMG

# 67
  • sofia
  • Мнения: 786
TaniaMG благодаря, ще потърся.

Извинявайте за нелепия въпрос, но какво значи ДАН лекари?

# 68
  • Мнения: 110
Мазнините са причината за редица заболявания , но истината е, че не може без тях. Липсата им ни лишава от бетакоратин, което води до отслабване на зрението, кокоша слепота и далтонизъм. Най-здравословната и най-бедна на калории мазнина е зехтинът. Той е продукт от дървото с благословени плодове - маслиновото, което  е известно повече от 5000 години. Зехтинът е единствената мазнина, която се употребява във вид извлечен от плода. Маслините се берат при промяна на цвета, мачкат се същия ден или до 48 часа. Студеното пресоване или центрофугиране позволява да се запази вкусът, хранителната стойност и цвета на маслината. Филтрира се с цел отстраняване на утайката. При киселинност над 1% се обработва допълнително.
    Качественият зехтин е студено пресованият (extra virgin), съдържащ 10% линолева и 80% олеинова киселина, богат е на витамините A, E и D, фосфор, желязо, белтъчини и минерали. Нещо много важно е, че олеиновата киселина намалява лошия холестерол и увеличава добрия. Студено пресования зехтин се усвоява 100%, слънчогледовото олио  - 83%, а нашумялото сусамено семе -  57%. Един литър зехтин се получава от около 5 кг. маслини.

Изборът на зехтин е като избора на вино - винаги има по-добър. Древния автор Плимиус споменава, че има две важни течности за човека - виното и зехтина, като най-добрите не си пробвал.
     Класификацията на зехтина се определя от Международния съвет за маслиново масло /IOOC/ включващ 23 държави със седалище Мадрид. Съществуват следните групи зехтин:
                    1.Popace - рафинирано маслиново масло,най-ниско качествено,с най-ниско съдържание наполифеноли;
                    2.Olive Oil /маслиново масло/ -смес от рафинирано масло и Extra virgin;
                    3.Extra Virgin -получава се чрез пресоване на маслини с киселинност не повече от 0,8% . Не съдържа рафинирано масло.
Следете внимателно какво пише на етикетите и на разни скрити места по опаковката. Трикове на търговците, често скриват или изкривяват истината за даден продукт. Така например зехтин на който пише Extra Virgin, Extra  или Virgin е всъщност не студено пресован, а зехтин направен от костилките на маслината. Разликата е съществена. Затова следете етикетите.
Казват,че маслините и зехтинът са елексира на дълголетието.Маслините лесно се усвояват и благодарение на ниската киселинност регулират освояването на мазнините и солите в стомаха.
     Системното използване на зехтин предпазва от редица заболявания на сърдечно-съдовата система, стомашния тракт, намалява риска от рак и много други. Той се използва като лечебно средство при:
                      - изгаряния - 2 ч.л.зехтин смесен с един белтък се маже върху наранените повърхности;
                      - за пречистване стомаха -1 с.л. на гладно;
                      -  уморени крака  - масаж със зехтин и лимон;
                      - високо кръвно - 40мл.зехтин сутрин на гладно.Полифенолът разширява артериите,прави ги по-гъвкави инамалява кръвното налягане;
                      -  срещу колики -2-3 капки на всяко ядене;
                       -  при ухапване от насекоми - мазане;
                       - намалява  риска от исхемична болест - 2 с.л. на ден;
                       - срещу запек - 1 с.л. при вечерна супа;
                       - бъбречни болки - изпиите 300 гр. зехтин по 1 с.л. през половин час;
                       - лекуване на мазоли - налагане на счукан чесън със зехтин;
                       - като слабително -1 ч.ч. вода с 1 с.л. зехтин на гладно;
В зехтина"Extra Virgin"се съдържа противовъзпалително средство олекантал. Не на последно място е зехтинът действа стимулиращо на паметта. Общо казано той помага на хората да са по-здрави и удължава живота им.
Не на последно място ако искате да отслабнете - консумирайте много зехтин.
В Гърция средно годишно от човек се консумират над 24 кг. зехтин, в Испания над 13 кг., в Италия над 12 килограма. Къде сме ние?
Това е политика на държавата и финансови възможности. Например 2006 г. в южната ни съседка е обявена за "Година на маслиновото дърво и зехтина".  Примамливо е 2009 г. в България да бъде "Година на киселото мляко и мътеницата" например.
Славата на зехтина не свършва до тук. Демостен казва , че ще живееш 100 г., ако ядеш мед и се мажеш със зехтин. .
Танче намерих тази статия за зехтинът и си мисля, че ако всяка вечер се маже детето около врата ще има добро действие, а още по добре ще е ако се намаже цялото тяло особено ако детето е с по суха кожа както при нас.

# 69
  • Мнения: 110
Кокосовото масло се добива от кокосови орехи – плодът на кокосовата палма. На санскрит кокосовата палма е известна като kalpa vriksha, което може да се преведе като „дървото, което дава всички, необходимо за живота”. Кокосовото масло (понякога наричано и олио) се е използвало като храна и лекарство още от зората на времето. Аюрведа (медицината на Индия) и медицинските системи в Полинезия отдавна рекламират терапевтичните и козметични свойства на кокоса. Островитяните го считат за лекарство за всички болести. В тяхната традиционна медицина кокосът се използва при различни здравословни проблеми, сред които плешивост, ожулвания, изгаряния, измръзване, запек, кашлица, треска и рани.

Кокосовото масло/олио се състои от повече от 90% сурови наситени мазнини — важен и ценен строителен материал за всяка клетка в човешкото тяло. За разлика от наситените животински мазнини с дълга въглеродна верига (които често за причина за влошаване на здравето), кокосовото масло съдържа здравословни, целебни триглицериди със средна по дължина въглеродна верига. Триглицеридите подсилват имунната система, щитовидната жлеза,  нервната система, кожата и осигуряват бърза енергия на тялото. Триглицеридите в кокосовото масло помагат за увеличаване на метаболизма и затова помагат за отслабване. Исторически погледнато,  животни хранени във фермите с кокосово масло, никога не са били затлъстели. Когато ги хранели с частично хидрогенирано соево олио и други гранясали мазнини, животните бързо трупали тегло.

Триглицеридите със средна верига са известни със своите антивирусни, антимикробни и противогъбични свойства. По тази причина кокосовото масло е един от най-добрите източници на мазнини за хора на диета за изчистване от кандида.

Как да използваме кокосовото масло/олио

Кокосовото масло се втечнява при 25˚C и тогава е известно като кокосово олио.

Като суперхрана: един възрастен може да консумира на ден две и повече супени лъжици кокосово масло, чисто или смесено в любимата ви напитка (чай, мляко, смути и т.н.) или смесено на подсилваща закуска с други суперхрани (годжи бери, спирулина, пчелен прашец и други).

Кокосовото масло може да се смесва с какаови продукти (сурови какаови парченца, какаово масло, какао на прах), за да си правите здравословни, сурови шоколадови десерти.

Добре е човек да готви с кокосово масло, вместо с краве масло или зехтин. Кокосовото масло е по-стабилно при нагорещяване ( до 180 С) и никога не образува транс мазнини

Локална употреба:

Използвайте кокосово масло за кожата си! Суровото кокосово масло, екстра върджин, е безопасно да се поставя навсякъде по тялото и може да успокои сухата кожа по всяко време на годината. Комбинирайте кокосово масло с масло от карите (Shea Butter), за да създавате свои собствени  масла за тяло.

Зъби: една чаена лъжичка кокосово масло, намазана върху вашите и на детето ви зъби и венци, убива микробите в устата и нормализира pH на устната кухина.

Кокосовото масло може да се съхранява извън хладилника.

Кокосовото масло може да се яде и използва локално от всички възрасти: деца, възрастни и стари хора.

Още открития за кокосовото масло

Изследванията на д-р Брус Файф, публикувани в книгата му Чудото на кокосовото масло, както и на други изследователи в тази област, показват, че кокосовото масло не съдържа холестерол и всъщност действа благотворно на сърдечносъдовата система. От кокосовото масло се образуват стероиди с противостареещо действие като прегненолон, прогестерон и DHEA (дехидроепиандростерон).

Консумацията на сурово кокосово масло/олио може да помогне за доброто ви здраве по следните начини:

- подобрява храносмилането и усвояването на мастно-разтворимите витамини (А, D, Е, К и бета каротин) и аминокиселини.
- подсилва имунната система – кокосовото масло се бори естествено с вируси, бактерии и бързо развиващи се гъбички.
- подобрява използването на захарта в кръвта и намалява симптомите на хипогликемия.
- подобрява усвояването на калций и магнезий.
- мощен антиоксидант е.
- помага на тялото да използва по-пълноценно есенциалните мастни киселини (омега-3, омега-6, омега-9). Може и трябва да вземате кокосово масло заедно с други суперхрани, богати на мастни киселини омега-3 (конопени семена, лен, и др.). Кокосовото масло и мастните киселини омега-3, може да са два пъти по-ефикасни, ако се вземат заедно, отколкото поотделно.

Всички студено-пресовани масла се увреждат от светлината, кислорода и топлината. Кокосовото масло в стъклена опаковка е за предпочитане, защото пластмасата не защитава мазнините от кислорода и кокосовото масло може да се смеси и разтвори някои пластмаси на молекулярно ниво.
Ето още един добър продукт който също може да помогне за доста неща.

# 70
  • sofia
  • Мнения: 786
Преди няколко дни купих студено пресовано кокосово масло, защото прочетох на сайта на Лаурисидин препарата за предимствата на препарата пред маслото и не бях много убедена. Преди време си бях купила обикновено кокосово масло и бебето го изяде на филии с хляб. Мъжа ми тогава се скара, че било много мазно и т.н и повече не купих. Това студнопресованото обаче е страшно вкусно. Детето му се нахвърля пак. Аз пък не мога да излекувам този грип : вече повече от месец поддържам към 37.5 и днес нямам, което е чудно и го отдавам на 2 дни ядене на кокосово масло. Естествено не съм сигура, но го имайте предвид. А и мисля, че детето има инстинкт какво да яде.

# 71
  • sofia
  • Мнения: 786
Плюс :кокосовото масло съдържа лауринова киселина, която се съдържала и в майчиното мялко

# 72
  • София
  • Мнения: 4 412
Мазнините са много важни за децата, и в наредбата на МЗ пише, че децата имат нужда от повече мазнини. Около 60 % от мозъка са мазнини. На мен ми се струва, че ние нямаме реална преценка от колко мазнини се нуждаят децата. Аз съм ви казвала, че с дядото на детето постигнахме много добри резултати в обучението. А наскоро разбрах колко мазнини й дава дядото. Детето след обяд закусва филия с мед и масло, когато дядо я гледа. Ако аз реша да й дам същата филия, започва едно пазарене, че моята не е като на дядо. Преди 10 дни се засякохме с дядото и аз го накарах да ми покаже как прави филията. Толкова масло аз никога няма да сложа. Ние сме някакво поколение "анти мазнини", а това може би не е добре за децата.
Кокосовото масло е много добро, тази вечер намазах обилно гърба на детето Simple Smile

# 73
  • Пловдив
  • Мнения: 1 428
Момичета, пишете страшно интересни неща. Истината е, че ние сме това, което ядем. Също съм забелязала в кратък период от време промяна към добро в поведението на детето, когато минем на "прости" храни. И въпреки, че филията с масло няма кой знае каква хранителна стойност, детето не се влошава, напротив - весел и общителен е. Макар че въпроса, дали маслото е масло или нещо друго остава. Гледам да купувам от немските - чета етикетите. Ако е твърдо и не се размеква веднага след изваждане от хладилника, според мен е  истинско.
Като пишете тук за мазините- дълговерижни и т.н се сетих изведнъж за филма "Лекарсвото на Лоренцо"
И последно да питам - в коя от веригите магазини мога да намеря кокосово масло, в съклен съд, в града ни има Била, Метро,пикадили, лидъл, пени, кауфланд. То все в някоя ще го отрия, но ако знаете, поне няма да се лутам по рафтовете.

# 74
  • София
  • Мнения: 2 351
Танче, а не можа ли да пробуташ кокосовото масло и с храната  Mr. Green

Миналата седмица му давах няколко дни по една капсулка лецитин, тази омега и пробиотик.Много ми хареса как му се отрази комбинацията.Много силно подозирам лецитина, за приятната промяна, която видях в него.
Някой друг давал ли е лецитин на детето си, да видим дали си въобразявам или наистина има някакъв ефект

Общи условия

Активация на акаунт