Въпрос към юристи

  • 17 871
  • 84
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 51
Здравейте! Макар и със закъснение, Честита Баба Марта и Честит Национален Празник!
Искам да попитам, знае ли някой къде в закон или наредба са визирани шестмесечни периоди на срещи със социален работник в двегодишния след осиновителен период. При подписването на декларацията за съдействие след осиновяване не си спомням дали бяха вписани срещи на всеки шест месеца. Питам, защото в момента съм в чужбина, съпруга ми е гръцки гражданин, аз осинових преди 11 месеца като български гражданин, с обичайно пребиваване в България, като съда вписа само мен като майка на дъщеричката ни и сега чакаме да започне дело за осиновяване от страна на съпруга ми. Говорих по телефона с отдел закрила на детето с молба да отложим срещата ни поне с един месец, но от там ми обясниха, че ако не спазя шест месечния срок на среща със социалния ми работник "ще имам големи неприятности", не попитах какви точно. По случайност, говорих с моя позната, която си осинови детенце преди година и осем месеца, която до този момент не беше потърсена и посетена от страна на социалните нито веднъж след осиновяването на детенцето. И естествено се запитах дали пък социалните нямат "специално" отношение към мен.Лек ден на всички желая!

# 61
  • Някъде в България
  • Мнения: 1 036
Май се заяждат с теб, но ще попитам утре моята социална по коя наредба е това.

# 62
  • Вън от пространство и време
  • Мнения: 2 277
О, имат някакви доклади на шестмесечие, поне така беше при нас. Обаче все не намираха време да дойдат на място да съберат впечатления, а комуникирахме по телефона. И двете деца дойдоха да ги видят в началото и после никакви ги нямаше, ама докладите си ги пишеха.... със сведения, получени от мен по телефона. Явно ние не сме давали вид на канибали.  Wink

# 63
  • Мнения: 51
Честит Празник на всички мами, на всички съпруги и приятелки! Нека бъдем всички здрави!
Благодаря за отговорите, надявам се да не ме взимат за канибал, въпреки че съм доста закръглена вече, но пък и малката качи някое и друго килце, но най-важното че за една година порасна със шест сантиметра, а и вече два пъти ме посещаваха от социалните. Вече наистина си мисля, че имат специално отношение, пък и шефката не местната агенция по социално подпомагане живее в нашия блок, което определено ми носи само усложнения...И все пак, ако някой попадне на наредбата, упоменаваща за шестмесечния период, нека ми пише. Весело празнуване и лека вечер!

# 64
  • Някъде в България
  • Мнения: 1 036
Мимоза, не успях вчера да се свържа, но ще опитам днес, защото се занимавах с хиляди щуротии и звъннах само веднъж, а после забравих Banghead

# 65
  • Мнения: 52
Мимоза, в НАРЕДБА № РД-07-7 ОТ 5 ОКТОМВРИ 2010 Г. ЗА УСЛОВИЯТА И РЕДА ЗА ВОДЕНЕ И СЪХРАНЯВАНЕ НА РЕГИСТРИТЕ ЗА ПЪЛНО ОСИНОВЯВАНЕ, в чл.25 е посочено, че към заявлението за вписване в регистъра за осиновяващи, освен останалите документи, се подава и декларация за готовност за сътрудничество и представяне на информация за развитието на детето на 6 месеца през първите 2 години от осиновяването :

"(5) Заедно с документите по ал. 1 лицето, което желае да осинови дете, подава и декларация за готовност за сътрудничество с дирекция "Социално подпомагане" при наблюдението на отглеждането на детето и спазването на неговите права и законни интереси, включително и за предоставяне на информация за развитието на детето на всеки шест месеца през първите две години от осиновяването съгласно приложение № 7."

Ето линк към Наредбата:
http://www.citybuild.bg/act/naredba-oktomvri-usloviiata/2135699150

Успех и напред!  Simple Smile

# 66
  • Мнения: 51
Много благодаря за отговора, уж и аз я четох тази наредба, но май между редовете  Confused, така или иначе ще се съобразя с нея и ще гледам да спазим шестмесечните срокове. Днес ми е хубав, специален ден, точно преди година на този ден беше  първата ми среща с малката ни госпожица и спомена  ми е толкова ясен и тръпнещ... Grinning

# 67
  • Някъде в България
  • Мнения: 1 036
Питах моята социална. Тя каза, че в семейния кодекс е посочен този срок  -6м. По принцип социалните са в правото си да уведомят полицията за неспазването на този срок от страна на осиновителите, но могат и да влязат в положението им и да ги изчакат да се завърнат от чужбина, като през това време напишат докладна къде са в момента и т.н.

# 68
  • Мнения: 4
Zdraveite  na vsichki,  nachaloto na tozi mesec ni predlojiha edno malko sladko slanchice. Podadohme dokumentite , nasrochiha  ni delo i sega trapnem v ochakvane na nai-shtastlivia moment za nas. Iskam da popitam kolko vreme sled deloto mojem da si vzemem detenceto 7 rabotni dni ili 7 kalendarni dni? Deloto e malko predi praznicite  i ako sa rabotni dni znachi otivame kam 10 a ne 7. Znam che moje da zvuchi glupav moia vapros i niakoi shte kaje tolkova vreme ste chakali shte izchkate i oshte malko, prosto iskame da si go gushkame u doma.  baby_neutral

# 69
  • Мнения: 1 325
Marfi4ka, не помня вече как се броиха дните, ако наистина са 7, мисля че са календарни, защото моето дело беше на 31.07, а влезе в сила на 08.08. Но, на самото заседание на съде, съдията ми каза кога точно влиза в сила решението, така че да съм наясно ида не се бъркам. Така, че ако не ти каже съдията питай.

# 70
  • Мнения: 75
Нашето дело беше на 13.03 а решението влезе в сила на 21.03, на 22 го взехме и си взехме детето. Седем работни дни - Софийски градски съд.

# 71
  • Мнения: 303
Да споделя и аз за Съда в Перник - и там се брояха седем работни дни .

# 72
  • Мнения: 4
Zdraveite imam edin vapros i mojeli niakoi da mi  otgovori ?  Osinovihme si detence predi blizo mesec, kogato si vzehme akta za rajdane ni kazaha che moje da ni otpusnat ednokratna pomosht. Sled kato otidoh pri socialnite te mi kazaha che poneje deteto e osinoveno niamame pravo na takava pomosht.
 
p.s. zabravih da kaja che deteto e na 10 meseca.

 Blagodaria predvaritelno na vsichki.

# 73
  • Някъде в България
  • Мнения: 1 036
Нямате право на помощта при раждане, която се отпуска от държавата, защото детето не е родено от вас и се предполага, че тази помощ може и да е взета, но ако вашата община има регламент да отпуска средства за всяко дете, може да се възползвате. Обикновено са включени всички деца, които получават акт в общината.
Има осиновители, които са се възползвали от тази помощ като не са давали гласност на осиновяването, но това не може да се получи в по-малките населени места по простата причина, че всички се познават. Желая ви успех! Simple Smile

# 74
  • Мнения: 9
Здравейте . От доста време чета този форум . Ние със съпруга ми също сме кандидат осиновители и искам да споделя какво ни се случи . Вписани сме в регистъра на 18 .05.11 год . като сме посочили всички регионални дирекции . Първоначално като изисквания за детенце писахме от 0 до 3 години без значение от какъв пол , здраво от български или турски произход . Имахме известни колебания дали да не пишем и ромски произход без отличителни белези , но ни беше казано че в такива случаи ти се обаждат само за деца от ромски произход и социалната ни работничка ни посъветва да не вписваме този произход . Пак по неин съвет след като минаха 4 месеца от вписването ни в регистъра посетихме регионалната дирекция в града в който живеем за да се представим като семейство и да попитаме как се развиват нещата по нашия случай . Междувременно открих този форум и прочетох доста от темите тук . Благодарение на вас и прочетеното тук си изясних съмненията относно произхода , говорихме със съпруга ми на тази тема и след известно време и колебания от негова страна решихме че , за нас най - важно е детенцето да  е здраво и така на 16 . 05 . тази година отидохме в Отдел закрила на детето и написахме молба  да включат смесен и ромски произход . Изчакахме да минат 3 седмици и отново отидохме в регионалната дирекция за да напомним за себе си и да проверим дали са пуснали молбата ни и до останалите дирекции . Оказа се че са я пуснали чак на 31 . 05. Стана ми доста неприятно от това забавяне , не можех да направя нищо ,така че просто чакахме и се надявахме че ще ни се обадят от някъде . На 8. 06. получихме писмо от Ямбол че сме определени като подходящи осиновители на момиченце на 9 месеца . Отидохме на срещата която беше на 13. 06. където ни дадоха информация за детето . Казаха ни че то е изоставено в родилното още от раждането си . Родено е в 7 месец , било е в кувьоз 16 дни но няма никакви последици от престоя му , детето се развивало нормално . Казаха ни имената на майката и че това  и е пето поред дете като , две от децата са настанени при нейна леля или леля на децата , мисля че , и те не бяха наясно чия е лелята . Друго от децата е осиновено  преди две години от италианско семейство , за четвъртото имали данни че е при нея , но тя нямала постоянен адрес . Бащата на петото дете това за което ни се обадиха е неизвестен . Детенцето е от ромски  произход , това не ни казаха но ние си знаехме и не ни притесняваше . Ние тръгнахме с намерение че това ще е нашето дете ако няма сериозен здравословен проблем . Отидохме в дома да я видим  детето беше много хубаво , спокойно  и наистина нямаше последици от престоя му в кувьоз .Забравих да спомена че след като попитах дали има подписана декларация за отказ от родителски права ни казаха че няма . Харесахме  го много  и решихме  че то е нашето дете . Предполагам че знаете как се чувстваш в такъв момент , изпадаш в някаква еуфория и не обръщаш внимание на дребни неща . Това което имам предвид е че , по време на срещата директорката на дома съвсем бегло спомена че е имало някакви борби за осиновяването на сестричката на детето преди две години . Сега съжалявам че не обърнах внимание на това . Заявихме че ще осиновим детето и ни дадоха списък на документите които трябва да внесем в съда . Прибрахме се в града в който живеем с идеята че вече сме открили детето си и изпълнени с много надежди . Още на следващият ден директорката на Социално подпомагане - Ямбол се обажда на съпруга ми казвайки му че малко преди това са и се обадили от Закрила на детето че майката е отишла с някакъв мъж и заявила че щели да живеят заедно , той щял да припознае детето и иска да си го вземе . Директорката на СП - Ямбол ни каза че те се съмняват че може да става въпрос за фиктивно припознаване и че ще проверят какъв е случая , като отново ни бе казано че имали данни че майката е била извън страната с цел проституция , но явно си е била тук . Искам да попитам как ви звучи това имаме данни , защото на мен ми звучи като някой ни каза . Не знам какво да мисля че се е случило , за мен явно някой  от социалните в Ямбол не си е свършил работата , затова моля някой юрист който е наясно със делата за осиновяване , процедурите по вписването на децата в регистъра да каже какво може да се е случило . Предполагам  разбирате как се чувстваме , знаем че нямаме никакви права над това дете и че то е загубено за нас , но бих искала да разбера каква ще е съдбата му и какво да очаквам от тук нататък .Просто загубих вяра . Не знам какво може още да се случи . 

Общи условия

Активация на акаунт