Документи след раждане и изписване.

  • 26 228
  • 30
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3
Моля за информация относно необходимите документи за изписване, ЕГН, еднократна помощ след раждане и всичко свързано с институциите. Кое къде се издава и срещу какъв документ.

# 1
  • София
  • Мнения: 351
В болницата майката попълва една декларация, с която записва името на детето. Ако родителите не са в брак, бащата трябва да представи нотариално заверена декларация за припознаване на детето. Тази декларация се подава заедно с декларацията за името на детето. Към този комплект документи се дават и копия от личните карти на родителите.
Ние сме без брак, така че не ми е ясно дали трябва да се дава копие от акта за брак.Болницата придвижва по служебен път документите към съответната община по постоянен адрес на майката.
След три седмици (понякога става и по-бързо) се отива в общината, в служба ГРАО, за да се получи удостоверението за раждане. В него е посочено ЕГН.
Направете си копия (аз имам десетина, доста са полезни - изискват се къде ли не).
С оригиналното удостоверение за раждане се отива в местната дирекция социално подпомагане. Там се подава молба за отпускане на еднократна помощ. Докато не си получите парите, оригиналът на удостоверението за раждане остава при тях. Парите се получават след 25-то число на месеца, следващ месеца на подаване на молбата. След това отивате да си вземете оригинала на удостоверението.
Мисля, че е това.
Ако наследникът се е родил вече - Честито! Ако все още чакате - успех, стискам палци!

# 2
  • Pb
  • Мнения: 1 183
Ако родителите не са в брак, бащата трябва да представи нотариално заверена декларация за припознаване на детето.

Да вметна, че за родители без граждански брак, не във всички болници искат такава декларация - това трябва да се провери на място.

# 3
  • сред маслини и портокалов цвят
  • Мнения: 1 269
Аз искам да попитам-парите за еднократната помощ само по банков път ли се изплащат, или може и на ръка?

# 4
  • Мнения: 432
Мисля че направиха всичко по банков път.

# 5
  • София
  • Мнения: 351
Ако родителите не са в брак, бащата трябва да представи нотариално заверена декларация за припознаване на детето.

Да вметна, че за родители без граждански брак, не във всички болници искат такава декларация - това трябва да се провери на място.

ОК, в Тина Киркова искат


всички суми от НОИ и за социално подпомагане се изплащат по банков път

# 6
  • Мнения: 9 400
здравейте,
В болницата майката попълва една декларация, с която записва името на детето. Ако родителите не са в брак, бащата трябва да представи нотариално заверена декларация за припознаване на детето. Тази декларация се подава заедно с декларацията за името на детето. Към този комплект документи се дават и копия от личните карти на родителите.
Ние сме без брак, така че не ми е ясно дали трябва да се дава копие от акта за брак.Болницата придвижва по служебен път документите към съответната община по постоянен адрес на майката.
След три седмици (понякога става и по-бързо) се отива в общината, в служба ГРАО, за да се получи удостоверението за раждане. В него е посочено ЕГН.
Направете си копия (аз имам десетина, доста са полезни - изискват се къде ли не).
С оригиналното удостоверение за раждане се отива в местната дирекция социално подпомагане. Там се подава молба за отпускане на еднократна помощ. Докато не си получите парите, оригиналът на удостоверението за раждане остава при тях. Парите се получават след 25-то число на месеца, следващ месеца на подаване на молбата. След това отивате да си вземете оригинала на удостоверението.
Мисля, че е това.
Ако наследникът се е родил вече - Честито! Ако все още чакате - успех, стискам палци!


Искам да добавя няколко неща:
1.В Майчин дом София при записвае на бебето се искат личните карти и акта за граждански брак само за справка при попълване на документите. Никакви копия не остават за тях. За декларацията за припознаване, не знам, аз съм омъжена.
2. Също така при изписването родилката трябва да каже, че иска декларация за отпуската за бащата (14 календарни дни от датата на изписване на бебето), т.нар. бащинство, давано от НОИ. декларацията, заедно с молба за отпуска се дава  в работата на бащата за отпускане на обезщетение за отпуска по бащинство от НОИ. Този отпуск може да се ползва или не, но само от датата на изписване на бебето от болницата.
3. След около 2 седмици отивате във вашата община с личните карти на двамата родители и искате удостоверението за раждане на бебето. Правите си няколко копия и първо записвате бебето приличния лекар, защото ако подадете документите за еднократна помощ при раждане, оригиналния акт за раждане остава в социалните служби, както е описано в цитата, а при вземане на формуляр за избор на педиатър някъде искат да видят и оригинала на акта за раждане.
Желая Ви успех!

# 7
  • В Космоса
  • Мнения: 9 882

3. След около 2 седмици отивате във вашата община с личните карти на двамата родители и искате удостоверението за раждане на бебето. Правите си няколко копия и първо записвате бебето приличния лекар, защото ако подадете документите за еднократна помощ при раждане, оригиналния акт за раждане остава в социалните служби, както е описано в цитата, а при вземане на формуляр за избор на педиатър някъде искат да видят и оригинала на акта за раждане.
Желая Ви успех!
Но нали трябва веднага след раждането да се запише бебето при педиатър и той ще трябва да дойде вкъщи да го прегледа още първите дни?

# 8
  • София
  • Мнения: 351
ние се уговорихме с педиатърката още преди да родя; тя дойде у дома в деня след изписването
дадохме й едната епикриза, с която ни изписаха от болницата

то това със записването при педи е малко ... недомислено, защото здравната каса не плаща за записан пациент, ако той няма ЕГН, пък новороденото получава ЕГН към 3-тата си седмица; за сметка на това педи е задължена да ни посети и да го запише .... мила родна картинка

# 9
  • Мнения: 9 400
ние се уговорихме с педиатърката още преди да родя; тя дойде у дома в деня след изписването
дадохме й едната епикриза, с която ни изписаха от болницата

то това със записването при педи е малко ... недомислено, защото здравната каса не плаща за записан пациент, ако той няма ЕГН, пък новороденото получава ЕГН към 3-тата си седмица; за сметка на това педи е задължена да ни посети и да го запише .... мила родна картинка
Това е правилната политика. Въпреки това за този първи преглед педиатърът може да ви поиска такса между 10 и 30 лв., защото бебето е един вид частен пациент. Също така родителите могат да се консултират с няколко лекаря и тогава да решат при кого да го запишат, когато излезе акта за раждане и ЕГН.
Мисля, че презумпцията на Здравната каса е била: първия преглед на бебето се прави от личния лекар на майката и тогава е безплатен, Но както често става личния лекар на майката не е педиатър и трябва да се извика друг лекар, който няма отношение към никой член на семейството си и затова е в правото си да си поиска такса. Казвам го, защото често се случва, а "експертите " в офисите на Здравната каса не ти го обясняват. Едва когато запишете бебето при педиатъра с ЕГН, тогава със сигурност прегледите са безплатни.
Просто това е една от многото недомислици в Здравната ни система. Много често лекарите не взимат такава такса при първия преглед, случаите са 50:50.

# 10
  • София
  • Мнения: 351
прегледите на бебето, включително първият такъв, са определени в програмата "Детско Здравеопазване"; тук не става въпрос за презумции, а за държавна политика; друг е въпросът дали някои т.нар. лекари си позволяват да изкарат някой лев, изнудвайки родителите

но започнахме да спамим темата, тази е за други неща

# 11
  • Шумен
  • Мнения: 5 276
В различните населени места времето за издаване на акта за раждане е различно. Аз като раждах 2009 в Шумен актовете за раждане бяха издадени за един ден. Родих секцио на 24.08, подписах документите на 25-ти сутринта таткото ги занесе лично и същия ден ги е получил. Тук пък не изписваха бебетата без актовете за раждане. Педиатъра държеше да са записани децата при него преди посещението, което беше безплатно.
Извинявам се за спама.

# 12
  • Мнения: 2 447
И само да вметна,че акта за раждане се издава от общината,където е родено детето,а не по постоянен адрес на майката...Останалите документи се подават там,но аз си взимах акта от общината,където е родено детето

# 13
  • София
  • Мнения: 351
мммммммм, не съм сигурна
аз раждах в Тина Киркова, това е в Красна Поляна; не знам Красна Поляна в кой район на София е, но детето е записано на моя постоянен адрес, който е в район Триадица; удостоверението му за раждане взех от районната администрация Триадица
не знам как е в други градове

# 14
  • Мнения: 2 447
Ами аз раждах в друг град- детето е записано на моя адрес,но акта за раждане го взех от общината,където родих

Общи условия

Активация на акаунт