100 % добра майка

  • 10 305
  • 247
  •   1
Отговори
# 210
  • София
  • Мнения: 2 859
Ами някои жени се "натонтурват на токчета и си извиват миглите" заради децата и мъжа си. Децата да са горди с красивата си майка в градинката, а мъжа вечерта да е доволен от това, което го посреща на вратата. Или просто за себе си.
Други жени пък се гласят за колегите в службата и така ...
Различни хора, различни идеали ...

Така е, аз съм писала за себе си. За мен изявата в градинката и на семейното поприще не е достатъчна.

Друг е въпросът, че има етикет на облеклото в зависимост от повода и обстановката. Но като няма къде другаде, естествено, че новите дрехи ще се носят до кварталния пазар, няма да събират прах в гардероба, я.

# 211
  • Мнения: 21 756
А някои пък отиват да свършат работа и да получат хубава заплата Joy Joy

# 212
  • Мнения: 46 650
...
Ти знаеш аз защо не работя,за радост съм частен случай и за радост не са маса жените,които не работят поради моите причини ...

Теб не те броя за неработеща. Ти макар и не професионално си специализирала в насока, от която има само положителни резултати за цялото семейство. Нямам предвид и жените по майчинство.

# 213
  • София
  • Мнения: 291
... Друг е въпросът, че има етикет на облеклото в зависимост от повода и обстановката. Но като няма къде другаде, естествено, че новите дрехи ще се носят до кварталния пазар, няма да събират прах в гардероба, я.


А кое те навежда на мисълта, че жените, които не се изявяват на някакво работно място са лишени от всякакъв усет за една дреха - кога, как и защо!?! И кой е казал, че гардероба й е пълен със скучни костюми, които тя умира да покаже на лелките от кварталния пазар!?!
Може би съдиш по себе си. Или е нещо друго?

# 214
  • Мнения: 3 066
Цитат
Но ако това, че ще ти се наложи да отделиш известно време от живота си за детето си те прави нещастна - защо изобщо да ставаш родител? Ето какво питам...
Ами аз имам отговор за себе си....поне от това,което съм видяла:
Това са хора,които обикновено плащат ДОМ-учат висше заради "какво ще кажат хората", женят се заради "какво ще кажат хората", и дете ,най-често само едно,имат заради "какво ще кажат хората". По принцип смятат ,че детето е едно необходимо "зло",раждат го и го връчват на гледачки,баби ,ясли и прочие....т.е. изпълнили са дълга си към обществото,хората и семейството!

И за да не последва порой от постове-оправдания,уточнявам,че познавам такива жени и това са майки,на които не се налага да работят заради пари, но едва изчакват втория-третия месец след раждането ...


И аз познавам немалко хора, за които детето е част от "отметката" - отметнахме и тази житейска задачка.  Sad

Много съм съгласна с Iris04, че достатъчно добрата майка (щото от словосъчетанието "добра майка" ме втриса  Laughing) е чувствителна и разпознава потребностите на децата си. Само, че не съм виждала нито едно дете на шест месеца, година или две, чиято потребност е да прекарва с майка си по час дневно. Да не говорим, че то така е измислено от природата - до едно определено време (условно определено като първите три години) майката е тази, която най-адекватно "разчита" потребностите на детето.  

Толкова се паля по темата, защото сега има една адски опасна тенденция, която наблюдавам и тук - да се тръби, че жени, които посвещават определени години от живота си на децата си го правят, защото нямат нищо по-добро за вършене. Един вид, крият се зад гърба на майчинството, понеже са социално неориентирани, неуспешни, без интереси и способности да се реализират. Неглижирането на приноса на майките е адски страшен. Отглеждането на едно смислено и подготвено за живота човешко същество (и това не означава знаене на песнички, а хора без травми от ранно прекъсване на връзката с майка си) е вероятно най-значимото нещо, което някой може да направи. Заедно с измислянето на лекарство против рак, например. Някой тук изобретявал ли е лекарство против рак? Аз и СВ-то ми се чувстваме успели... но там, навън, е лесно... А с децата е наистина трудно - секунда невнимание може да коства ужасно много.  
И аз така разсъждавам и съм го казвала не малко пъти,но освен ,че получих епитета–ССФ и неамбициозна ,,друго не се промени в представите на тези жени,които смятат,че да работиш за 600 лева си струва повече отколкото да си отгледаш детето до 7 години поне в домашна среда .100 % хора няма,но им такива майки които с желание,Любов и въображение и внимание си отглеждат децата да са щастливи,по уверени и свободни. Peace

# 215
  • Мнения: 21 756


И аз така разсъждавам и съм го казвала не малко пъти,но освен ,че получих епитета–ССФ и неамбициозна ,,друго не се промени в представите на тези жени,които смятат,че да работиш за 600 лева си струва повече отколкото да си отгледаш детето до 7 години поне в домашна среда .100 % хора няма,но им такива майки които с желание,Любов и въображение и внимание си отглеждат децата да са щастливи,по уверени и свободни. Peace

   По това общо взето постигнахме съгласие, сега обсъждаме дали при пораснали деца майка която не работи е по-полезна, или такава, която дава пример и като жена с професия, каквато теза застъпвам аз.

# 216
  • Мнения: 3 066


И аз така разсъждавам и съм го казвала не малко пъти,но освен ,че получих епитета–ССФ и неамбициозна ,,друго не се промени в представите на тези жени,които смятат,че да работиш за 600 лева си струва повече отколкото да си отгледаш детето до 7 години поне в домашна среда .100 % хора няма,но им такива майки които с желание,Любов и въображение и внимание си отглеждат децата да са щастливи,по уверени и свободни. Peace

   По това общо взето постигнахме съгласие, сега обсъждаме дали при пораснали деца майка която не работи е по-полезна, или такава, която дава пример и като жена с професия, каквато теза застъпвам аз.
Честно нямам отношение ,защото не ми е до главата както се казва,но след една определена възраст на децата,за жената е добре да има хобита,работа,занимания с които да си запълва времето. Но ако реално е била у дома си 12-15 години доста трудно би се върнала на работният пазар . За себе си само бих казала,че засега само инвестираме в имоти и се очертава да се пенсионираме като рентиери на 35 и след това все ще съм на разположение на детето и ще имаме работа и доход от вилите -идеалната ситуация за нас.

# 217
  • Мнения: 275
Всички ли работещи майки застъпват идеята, че спокойно могат да оставят първолак да ходи и се връща сам от училище, както и да се грижи сам за себе си? Аз съм израснала точно така, но в мен няма убеденост, че това е правилно. Защо тук се препоръчва, децата да не се оставят сами до 12 г. възраст?

# 218
  • Мнения: 21 756
Не знам първолак да ходи и се връща сам. Има занимални и други начини, но хайде да вдигнем границата, говорим за  майка, която не работи, а децата и са над 14.

# 219
  • Мнения: X
Абе работата не е само заплатата. Това е възможност да се видиш с хора, да си облечеш някой готин тоалет, да не си единствено и само част от семейството , а просто себе си.
 Изобщо възможността да се изявявам извън дома, да си имам своите тайни от домашните, ако щеш, да не съм само нечия съпруга или майка е несравнимо с нищо друго.
Ей заради това ,болднатото ,няма единомислие в тези теми...
Защото тези,които ходят всеки ден на работа от 8 до 5,живеят с представата ,че неработещите са само придатък на съпруга си,по цял ден висят до печката с черпак в ръка,с ролки в косата и облечени в мазно пеньоарче...    Mr. Green

А не е толкова трудно да се допусне поне,че не е абсолютно задължително човек да ходи на работа ,за да се чувства човек и да е просто себе си!

# 220
  • Мнения: 275
Когато има обобщения и квалификации, тогава няма разбирателство. Защото всеки е личност и индивидуалност, и на никого не му е приятно да му се вменява вина, а аз видях това и от двете страни на спора. Защото докато има ирония в постовете, докато има лошо прикрита агресивност и жалък опит да "блеснеш" в цялата си същност, до тогава ще има и подобни дразги.

п.п.
 
Не знам първолак да ходи и се връща сам. Има занимални и други начини, но хайде да вдигнем границата, говорим за  майка, която не работи, а децата и са над 14.

Ето ме.  Simple Smile Нищо ми няма, оцелях. Майка ми ще каже - е, видя ли как това ти помогна да се изградиш като личност, виж колко си самостоятелна и бла-бла-бла. Друг е въпросът, че никога не намерих сили за да й кажа, че благодарение на ситуацията в която бях (и още две причини, в името на кариерата й) аз развих болезнен страх от изоставяне. Ама като и да е. Родителите не си ги избираме. Да е жива и здрава майка ми!  Heart Eyes

# 221
  • Мнения: 21 756
Не бе, Краси, никой не казва, че седят с пеньоара. Просто майка която има професия и е независима е и такъв пример за децата си. Те знаят, че тя има работа, понякога ходят на работното и място, работна среда, колеги, професионално израстване. Дъщеря ми аз така я възпитавам, че един ден ще бъде независима жена, и ако житейските и условия не се стекат необичайно, ще учи, придобие професия и ще работи. Човек се самоизразява и чрез професията си.
   Какво толкова се чудите, като че ли жените работят от вчера. За членовете на обществото е обичайно да работят, така функционира, това казвам, не че някого персонално визирам. Може някой да не си е открил професията, може някой да не му се работи, може друго...
   Децата нали ги учим, момичетата, че да имаш професия е хубаво, това казвам.

# 222
  • Мнения: 46 650
Всички ли работещи майки застъпват идеята, че спокойно могат да оставят първолак да ходи и се връща сам от училище, както и да се грижи сам за себе си? Аз съм израснала точно така, но в мен няма убеденост, че това е правилно. Защо тук се препоръчва, децата да не се оставят сами до 12 г. възраст?

Не. Не е правилно. Затова работата ми е такава, че да мога да съм до детето си, когато не е на градина/училище. Все пак там са по поне 5-6 часа, достатъчно време, в което човек, ако иска да работи може да го прави.

# 223
  • Мнения: 7 947
Таня - какво ще рече на разположение на детето? На теб самата - дори и ти го казваш - ще ти е достатъчно ли да си само майка?
Работата е много повече от начин за изкарване на пари.
Но човек, който си мисли, че е велик - щото стои вкъщи и имал избор, готви и ходи на кафе в кварталното барче - няма как да го разбере.

Иначе - дете първи клас не е добре да се гледа само, то и не може вероятно. Затова се избира близко до дома училище, има стол там, има следобедни занимални - всичко в помощ на работещите, така щото детето да не остава само. И не случайно е направено - просто да се работи на смени по 4-5 часа - е нещо, което сигурно 10% могат и искат да си позволят.

# 224
  • София
  • Мнения: 2 859
Да си добра майка изобщо не означава непрекъснато да си на разположение на детето. Ако подхождаш към него с разбиране, ако съумееш да го направиш свой приятел, ако си наясно с нещата, които го вълнуват, не е задължително да прекарвате цялото си време заедно. Така както не е необходимо влюбените двойки да са лепнати един за друг 24 ч., което не пречи да имат силна емоционална връзка. Аз имам две дъщери и не искам с примера, който им давам да създавам от тях просто едни инкубатори за още инкубатори. Това е моето разбиране за живота и искам да го предам на децата си.

Майка ми винаги е работила, но са малко дъщерите и майките, които могат да се похвалят с толкова силна връзка - и емоционална, и интелектуална и с такава необходимост от ежедневно общуване и до ден днешен.  Ето това е идеалът, към който аз се стремя, макар че летвата е доста висока и не знам, дали ще се справя.  Rolling Eyes

А за работата - и 100 лв. да изкарва една жена сама, важното е, че са си нейни, това е. И утре ако любимият вземе, че се разгони поради кризата на средната възраст, например, тя ще може да разчита на тия 100 лв., а не на милостинята му. Защото България не е САЩ, за да ти е осигурена издръжката и след развода. А като чета във форума всяка втора тема е от жена, пропищяла от неверен мъж. Къде остава тя, ако няма собствена реализацията в такъв случай?

Последна редакция: вт, 08 фев 2011, 10:29 от Клер

Общи условия

Активация на акаунт