Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 4 560
NKl , като въвеждаш - трябва да даваш поне 3-5 дена, ако има алергии в рода - 5-7 ден едно и също нещо. Примерно почваш с картоф и даваш 5 дена картоф. После като дадеш морков - пак даваш няколко дена последователно морков. Може да даваш чисто, може комбинирано.
И гледаш за реакции - обриви по устичката, по меките части - вътрешната страна на крачетата, по коремчето, за повече газове.

За количеството - почваш по 2-3 лъжички и след 1-2-3 дена предлагаш още няколко. Детето само ще покаже дали ще иска повече.
Лора я почнах от 6-ти месец, до края на 9-ти ядеше по 20-30 макс 40 мл - на обяд пюре, следобед каша и не искаше повече. Но не съм я насилвала, сега като не иска, не иска, кво да я правя. Като аз давах пюрето и след това кърмех -т.е. уж да е по-гладна, исках да махна едно хранене поне, но детето не пожела.


sweet_maniche
, по приницп трябва да е по-гладка консистенцията и затова се почва с пюре/каша/сок, но става дума за 'стандартното' захранване.
При предагогическото - там май се дават парченца, но си признавам че не съм запозната.

Повечето бебета им трябва време да минат на малки парченца, но пак зависи от детето.
Лора към годинката се накани да яде по-груба храна, а наше приятелче с 2 дена по-малко от нея почти от самото начало си хапваше намачкана с вилица манджа.

# 46
  • Мнения: 214
Относно захранването

има два варианта - или да си правиш пюре с пасатора или да си купуваш бурканчета.
домашното правене на пюрета е малко по-рисково защото не знаеш какво купуваш от магазина какви са зеленчуците колко нитрати имат и т.н и т.н докато купените са си все пак проверени
но всеки си решава
аз лично започнах с купени пюренца.
Може да се започне или със зеленчуково или с плодово или с каша. който каквото му е на душа Simple Smile
аз започнах със зеленчуково
купих Ранни моркови на Хип и му дадох 4 лъжички (моята лъжичка е доста малка) хареса му
на следващия ден му дадох 10 лъжички а на 3 тия половин пюре на 4тия вече си хапна цялото
то детето си показва колкото иска Не насилвайте ако не иска,
след като въведох моркова му купих пак на хип Морков и Картоф и му дадох няколко лъжички.. щом му хареса дадох половината бурканче на следващия ден вече цяло.
от тогава давам винаги по едно бурканче на хип 125гр
сега въртя целият им асортимент от зеленчукови пюрета.Купила съм от всичко по 3 за всеки ден по едно. На около 10-тия ден захранване следобед давах плодово пюре
Димитър си ядеше наобяд цяло пюре зеленчуково и като дойдеше време за следобедното хранене нашето е в 17ч и му давах по половин плодово пюре от ябълка. така няколко дни и сега вече замествам цели 2 хранения и мляко яде само 3 -пъти.

Но всичко зависи от детето, аз оставям той да ме води. Досега винаги си е хапвал с апетит и интерес, е има неща които не харесва и няма да му давам повече като тиквички с картоф и карфиол с картоф
но има неща които си ги хапва с много голямо желание. Направила съм си списък  какво яде и какво не за да знам по-нататък да му взимам директно от склад повечеко пюрета




# 47
  • у нас
  • Мнения: 1 870
Ванче дано днес да си още по-добре Hug ще помагам с каквото мога, но за децата на този етап се въздържам.... те не са хора Mr. Green с тях е друго Whistling
иначе какво мисля да специализирам.... ще видим или вътрешни или педиатрия Peace но не съм решила още Mr. Green

# 48
  • София
  • Мнения: 1 067
Привет!

Само се разсписвам, че излизаме по задачки!

 Hug

# 49
  • Мнения: 177

домашното правене на пюрета е малко по-рисково защото не знаеш какво купуваш от магазина какви са зеленчуците колко нитрати имат и т.н и т.н докато купените са си все пак проверени
но всеки си решава

то детето си показва колкото иска Не насилвайте ако не иска,


Но всичко зависи от детето, аз оставям той да ме води.


 Peace  bouquetНапълно  подкрепям!

# 50
  • Мнения: 2 222
Големия ми син е отгледан с пюретата на Хип. Обаче след като видях Кари какви алергии ми спретна и как досега е реагирала зле само на фабрично приготвени храни, никога не съм й давала готово пюре. Тя така или иначе ги прояде чак след като спрях да я кърмя, на 1 годинка беше. Само домашни е яла и не сме имали никакви проблеми. И на Дани смятам да правя всичко вкъщи. Изобщо не ми тежи, а зеленчуци от напролет ще мога да взимам повечето екологични. Другото е, че у нас всеки ден има зеленчукова супа, ще му заделям малко преди да сложа подправките, пасирам я и ето готова бебешка храна, като поотрасне. Това без дори да се налага да му готвя отделно. Абе сигурна съм, че ще се справя добре, нали имам опит  Laughing

# 51
  • Варна
  • Мнения: 2 073
Абе сигурна съм, че ще се справя добре, нали имам опит  Laughing
Ей, нъл умре циганката дето ни хвали  Mr. Green.
На същото мнение съм, за домашните гозби. Нито е трудно, нито е страшно, само трябва да започне човек. А ако децата са достатъчно големи сядат на масата заедно с вас и хапват. За баткото много малко съм вземала детска кухня - ядеше заедно с нас готвеното.

# 52
  • София
  • Мнения: 308
За домашната храна съм и аз. Вкъщи също винаги има зеленчукова супа или манджа за Ивана, така че нищо не ми пречи да отделям за Никола преди да я овкуся. Аз готвя в тенджера под налягане, където може да се готви и на пара и зеленчуците са готови за 6 мин. Не ми тежи, даже го превръщам в игра, като включвам и Ивана в приготвянето. Още от малка я занимавам да мие с мен на мивката, да прехвърля нарязаните кубчета от дъската в тенджерата, да разбърква с бъркалката и въпреки, че всичко става по-бавно и определено доста по-мръсно, е весело.
Мъниче, аз смятам да захраня не със зеленчуково/плодово пюре, а с оризова каша. Освен че, както вече писах, е слабоалергенна и лесноусвоима, кашата е по-удобна за бавно захранване и от финансова гледна точка, тъй като отвореният пакет има трайност 3-4 седмици, докато пюрето само 24 ч. А за зеленчуците на парченца, нищо не пречи да опиташ с малки дозички. Тъкмо после няма да имаш проблем при прехода от пасирана към нормална храна. Ивана до годинката й се гадеше, ако пробвах да й дам нещо, което не е с гладка консистненция.  
NKI, след като захраниш с картоф примерно 10 дни, втория зеленчук може да го въвеждаш за 7 дни, като постепенно го прибавяш към картофа. Следващия - за около 5 дни, а след това за по 3 дни. После, когато въвеждаш за пръв път каша, плод, месо, жълтък, глутен, риба, т.е. друг вид храна, или по-алергизираща, може пак да и за повече дни. Относно количеството - не е задължително да стигнете до цяло бурканче. Малчо сам ще ти покаже, колко може да изяде. Както и другите са писали - не го насилвай! Също така до годинката е хубаво, всяко ядене да е млечно. В готовите пюрета, ако пише, че има мляко, то най-често е сухо мляко и затова е по-добре да му купуваш безмлечни и да прибавяш в него АМ, поне първите месеци.
Герганка, ако държиш да кърмиш по-дълго време, не е необходимо да заместваш цяло хранене. Ивана до годинката изяждаше макс. 60-80 гр. пюре/каша, а след това си доцокваше. С кърма може да смесваш само в началото, за да е по-рядка храната и вкусът да е по-познат.
И се усмихни! Hug Животът е такъв, какъвто сами си го направим. Grinning  Всичко ни е в главата. Това, че имаме деца, не означава че повече няма да сме хубави и желани, че няма да пътуваме и се веселим. Рано или късно и на твоята улица ще изгрее слънце. Стига да го вярваш и да го искаш!  Heart Eyes
А пътуванията с деца не е мисия невъзможна. Никола още на месец и половина го водихме на първата му почивка на Велинград и си изкарахме чудничко. Това лято пък сме намислили да осъществим дълго отлаганото пътуване до Словения и Италия. За целта мъжът ми вече се е замислил за кемпер. Сега търсим приятели, с които да се кооперираме и да купим по-голям 6-местен. Вече изобщо не си представям да пътувам някъде без децата. Е, няма да е съвсем почивка, но пък е къде по-интересно.
desunique, и Никола още от преди да се роди е фен на тежката музика. Без малко даже да го замъкна юни на метал-феста. А дядо му още от сега се е заканил лятото да го качва на мотор. За съжаление ние като дойдохме в София, се разделихме с нашия мотор, защото нямаше къде да го държим тук, та сега сме само рокери по душа. Което не пречи да ходим на събори с приятели, разбира се.

# 53
  • Мнения: 102
За домашната храна съм и аз. Вкъщи също винаги има зеленчукова супа или манджа за Ивана, така че нищо не ми пречи да отделям за Никола преди да я овкуся. Аз готвя в тенджера под налягане, където може да се готви и на пара и зеленчуците са готови за 6 мин. Не ми тежи, даже го превръщам в игра, като включвам и Ивана в приготвянето. Още от малка я занимавам да мие с мен на мивката, да прехвърля нарязаните кубчета от дъската в тенджерата, да разбърква с бъркалката и въпреки, че всичко става по-бавно и определено доста по-мръсно, е весело.
Мъниче, аз смятам да захраня не със зеленчуково/плодово пюре, а с оризова каша. Освен че, както вече писах, е слабоалергенна и лесноусвоима, кашата е по-удобна за бавно захранване и от финансова гледна точка, тъй като отвореният пакет има трайност 3-4 седмици, докато пюрето само 24 ч. А за зеленчуците на парченца, нищо не пречи да опиташ с малки дозички. Тъкмо после няма да имаш проблем при прехода от пасирана към нормална храна. Ивана до годинката й се гадеше, ако пробвах да й дам нещо, което не е с гладка консистненция.  
NKI, след като захраниш с картоф примерно 10 дни, втория зеленчук може да го въвеждаш за 7 дни, като постепенно го прибавяш към картофа. Следващия - за около 5 дни, а след това за по 3 дни. После, когато въвеждаш за пръв път каша, плод, месо, жълтък, глутен, риба, т.е. друг вид храна, или по-алергизираща, може пак да и за повече дни. Относно количеството - не е задължително да стигнете до цяло бурканче. Малчо сам ще ти покаже, колко може да изяде. Както и другите са писали - не го насилвай! Също така до годинката е хубаво, всяко ядене да е млечно. В готовите пюрета, ако пише, че има мляко, то най-често е сухо мляко и затова е по-добре да му купуваш безмлечни и да прибавяш в него АМ, поне първите месеци.
Герганка, ако държиш да кърмиш по-дълго време, не е необходимо да заместваш цяло хранене. Ивана до годинката изяждаше макс. 60-80 гр. пюре/каша, а след това си доцокваше. С кърма може да смесваш само в началото, за да е по-рядка храната и вкусът да е по-познат.
И се усмихни! Hug Животът е такъв, какъвто сами си го направим. Grinning  Всичко ни е в главата. Това, че имаме деца, не означава че повече няма да сме хубави и желани, че няма да пътуваме и се веселим. Рано или късно и на твоята улица ще изгрее слънце. Стига да го вярваш и да го искаш!  Heart Eyes
А пътуванията с деца не е мисия невъзможна. Никола още на месец и половина го водихме на първата му почивка на Велинград и си изкарахме чудничко. Това лято пък сме намислили да осъществим дълго отлаганото пътуване до Словения и Италия. За целта мъжът ми вече се е замислил за кемпер. Сега търсим приятели, с които да се кооперираме и да купим по-голям 6-местен. Вече изобщо не си представям да пътувам някъде без децата. Е, няма да е съвсем почивка, но пък е къде по-интересно.
desunique, и Никола още от преди да се роди е фен на тежката музика. Без малко даже да го замъкна юни на метал-феста. А дядо му още от сега се е заканил лятото да го качва на мотор. За съжаление ние като дойдохме в София, се разделихме с нашия мотор, защото нямаше къде да го държим тук, та сега сме само рокери по душа. Което не пречи да ходим на събори с приятели, разбира се.


 smile3501 smile3501 smile3501 smile3501 smile3501

# 54
  • Варна
  • Мнения: 2 073
...Животът е такъв, какъвто сами си го направим. Grinning  Всичко ни е в главата. Това, че имаме деца, не означава че повече няма да сме хубави и желани, че няма да пътуваме и се веселим. Рано или късно и на твоята улица ще изгрее слънце. Стига да го вярваш и да го искаш!  Heart Eyes
 

 smile3521 newsm10

# 55
  • Мнения: 360
БРрррррррр,изписа  ли сте си писалото Joy
Мъниче,мерсаж за темата,Бебчо, на теб за заглавието.Добре,че ги измисляш,да не вземе Галчето да влезе в затвора от кражби на заглавия Mr. Green

Снощи четох,четох...очите ми изтекоха и нищо не помня Crazy

п.с. това ми е записа,ще се върна пак да чета и после ще коментирам...

Бебччо,Калинче, ми то опасно с вас човек да се обвързва,че близнаците са му в кърпа вързани hahahaИ Бебчо,завидях ти за свекървата Heart Eyes

# 56
  • Пловдив
  • Мнения: 1 561
Да се запиша набързо в новата темичка, за да ви следя Simple Smile , че днес е ден на голямото чистене... newsm28 newsm75  wash hang 1ironing 1dishes newsm71 smile3537 newsm64
Благодаря на всички за хубавите думи  Hug

# 57
  • Мнения: 102
https://spreadsheets.google.com/ccc?hl=en&key=tadpyFgLb9yOxg … w&hl=en#gid=0

За тези,които ги интересуват храните и месеците за захранване

аз как мисля да захраня-
започвам с картоф 3-4 дни -неповече от 2-3 лъжички след кърмене
след това вдигам по 2-3 лъжички на ден. след 10 дни включвам и моркова, после тиква, карфиол зеле и т.н. ,поне месец и половона ще вкарвам зеленчуците. след това плодовете -пак бавно и само след кърмене. не мисля да заменям ядене до годинка ( или до порасване на зъбите  Mr. Green,че знае ли се ) ,но дори и да не е до годинка ще гледам да ни е много бавно захранването и поне до 9-10 месеца да е основно на кърма.
тогава мисля да въведа и месото.
според мен има време да яде всякакви боклуци и детски кухни и т.н.


За пътуването бебека беше на 20 дни,когато я закарахме за събота и неделя на Рила, на месец за 1 седмица на Ст.Загора и почти всяка събота и неделя сме някъде. и проблеми няма  
 Hug Hug Hug

# 58
  • Мнения: 1
Пресинка днес става на 4 месеца.
Ние тъкмо си хапнахме 2-ри ден морковчето , но имам лоша новина кърмата си спира упорито.Тя намаля на половина още преди да я захраня и сега се цедя двойно по често уж да оправя нещата и малката суче, но смисъл няма. Консултантките бях питала , на колко течност се равнява един добре напишкан памперс напреди беше 3-4 супени лъжици ,а сега когато сме на 4мес ??? Чувствам се зле,но давам Ам иначе не спи буди се постоянно първо кърма после Ам луда станах  #Crazy.
ЗА Захранването и домашни си правя и купешки ще купувам (пюрета).Например към картофа ще слагам купешки морков или спанак и така.Ще ги въвеждам на 5-7 ден новите храни ,ако иска ще и заменя цяло хранене за сега си яде и млякото.Следобед ще почна каша или плодово , като захраня с достатъчно храни не бързам бавно ,но славно Преси ще си покаже дали и харесва. Да отбележа домашно приготвените са с малки парченца не мога да ги смеля добре и ги хапва  bowuu.
За путъване акция трудно изпълнима no при нас, не обича пюртето и това е .легнала и омръзва ще взема да и купя стол и без тва все иска седнала да стои или права. Обръща се много  newsm32 не се задържа на едно място. Това е за сега после пак ,че се разпищяхме нещо

# 59
  • Мнения: 4
Здравейте от нас Hug

Palmirka - Честита месечинка на Преси Tada

Оффф къв студ е навън и един вятър пак ще си откараме цял ден в къщи Sad и мъжа ми е на работа днес и кой знае кога ще се прибере  ooooh!

Айде за сега Hug

Общи условия

Активация на акаунт