Ядете ли свински уши?

  • 68 913
  • 758
  •   1
Отговори
# 150
  • Мнения: 1 788
Но някой да го купува, вместо да си даде парите за пържолки, не знаех, че има.  Simple Smile
Ами аз месца, пържолки и подобни не обичам. И много рядко даже консумирам.
Виж карантията, ушите, краката и подобни пък, обожавам. Но с тях не може също да се прекалява все пак.
Не е чудно, а въпрос на вкус.

# 151
  • София
  • Мнения: 175
Умирам за свински уши, запечени на скара. Най-вкусните такива съм яла в Хисаря това лято и оттогава неуспешно преглеждам менютата на тукашните заведения за този деликатес, но нанайси..

# 152
  • в мъжки прегръдки
  • Мнения: 3 574
На прасето не му се яде само ректума-всичко останало се използва.

И той се яде. Кървавицата се прави в правото черво на прасето. И понеже съм виждала дядо ми на село как я прави, ще разкажа с няколко думи.
Гнусливите да не четат!
Изваждат се всички вътрешности на прасето (от тънките черва знам да правя страхотно ястие - пълнени с ориз и кайма, и отвън наредени малки сланинки). Нарязват се белите дробове, месца, сланинка и разни други работи и се омесват с праз и подправки. Дебелото черво се изпразва и измива като се обръща през ректума навън. Нарязаните дреболии се слагат в стомаха на прасето и след като се объркат добре започват да се тъпчат през задника в червото. Накрая се завръзват и ето ви кървавицата. Който е ял капама и е имало в нея кървавица, значи е ял и дебелото черво на прасето. Самият анус аз не съм го яла, но като колят прасето, го измиват добре с четка и го изпичат като мезе за майсторите. Гарнират го с греяна ракия и не съм видяла някой от майсторите да му се погнуси.

А що се отнася до салама, там мелят всичко - черва, рога, копита, кожи...и предполагам ректуми. Нали не си мислите наивно, че месарите с мисълта за гнусливите купувачи хвърлят нещо от прасето на кучетата.

Да ви е сладко Mr. Green

# 153
  • Мнения: 4 841
Не ям уши, крака, пача и сланина. Не обичам просто.

Обожавам всичките останали карантии - и свински, и агнешки, и телешки. Както и домашно приготвени наденици, бахури, кървавици и прочие.

За съжаление обаче не умея да ги приготвям. Пък и го намирам малко за разпиляване на ресурс - само при мисълта колко трябва да се вари едно шкембе, за да излязат три купички - е, отказвам се.

В заведения обаче (особено когато пътуваме из страната) винаги си поръчвам такива неща, които не мога да си сготвя сама.
Така че ако някой реши да направи "Бял списък" с места, където приготвят вкусна курбан чорба, шкембе чорба, дроб сарма, шкембе в масло и подобни вкуснотии - да го метне към мен  Peace

# 154
  • Мнения: 1 788
Относно шкембето - телешко купувам готово, т.е. внос е, но е изчистено, сварено и нарязано дори.
Един килограм струва около 6 лв. и шкембе-чорбата става буквално за минути.
Мисля, че го има на повечето магазини, така че - ако не сте се сещали да потърсите такова и ако ви се прави, пробвайте Simple Smile

# 155
  • Мнения: 5 710
Едно време хората не са изхвърляли нищо, защото прасето е било едно на година. Да не мислите, че само в България се ядат свински уши ( или опашки, все същото).

Аз бих се въздържала от ядене на бъбреци например по друга  причина, далеч от гнуста. В момента с какво ли не ги хранят тези животни , кой знае какво се отлага в тези органи, да го миеш, да го миеш, колко да го миеш.
Същото важи и за месото, разбира се, но все си мисля, че в карантиите рисковете са повече, на няколко години веднъж шкембе е ок, но бъбреци, дробчета и т.н. избягвам да ям.

# 156
  • Мнения: 9
Едно време хората не са изхвърляли нищо, защото прасето е било едно на година. Да не мислите, че само в България се ядат свински уши ( или опашки, все същото).

Аз бих се въздържала от ядене на бъбреци например по друга  причина, далеч от гнуста. В момента с какво ли не ги хранят тези животни , кой знае какво се отлага в тези органи, да го миеш, да го миеш, колко да го миеш.
Същото важи и за месото, разбира се, но все си мисля, че в карантиите рисковете са повече, на няколко години веднъж шкембе е ок, но бъбреци, дробчета и т.н. избягвам да ям.



             Не, не само в България ядат свински уши. Peace

             Виж, за втората част от написаното, се оказва че по-здравословно е да ядеш уши, щ`то в тях не отлага толкова, колкото  в другите органи. /е зависи, ако не са му умили ушите на прасето, може  Flutter/

# 157
  • Мнения: 1 253
ОФФ:
Зиче, извинявай за коментара по-горе. Сега се загледах в профила и блога ти и съм впечатлена. Имаш всички основания да ти е смешно като ни обясняваш... Моите умения в кухнята са доста базови, но изпитвам огромно уважение към хора, които готвят добре.   bouquet

# 158
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 306
Веднъж ядох немска сланина - цялата червена от пипера, с някакви подправки. Беше невероятна. Да знае някой как мога да си направя такава? Ама цялата беше червена, и отвътре.

# 159
  • Мнения: 4 965
Не ям уши и мозък, но всякакви други "гнусотии" /според половинката ми/ обожавам - особено шкембе, дробчета, сърчица, чревца, език и т.н. Пача даже и мъжът ми яде, като ме види как се облизвам. А най-много обичам пръжки - силно препечени. Жалко, че няма кой да ми приготвя подобни неща /едно време единият ми дядо правеше чудни джумеринки и дреболийки/ - не навсякъде ги правят хубави.
Най-интересното е, че месо почти не хапвам - и то ям само пилешко и рядко телешко и свинско.

# 160
  • Пловдив
  • Мнения: 614
ОФФ:
Зиче, извинявай за коментара по-горе. Сега се загледах в профила и блога ти и съм впечатлена. Имаш всички основания да ти е смешно като ни обясняваш... Моите умения в кухнята са доста базови, но изпитвам огромно уважение към хора, които готвят добре.   bouquet

Няма за какво да ми се извиняваш  Hug HugБлагодаря за отценката. Hug Hug
Винаги човек трябва да преценя за какво спори и е по добре ако не е на ясно с нещата да си примълчи. Wink Hug
Но пък от друга страна много хора в спора се научават на нови неща което е хубаво нали? Wink Hug  bouquet

# 161
  • Мнения: 2 478
Сланината и джумерките нямат нищо общо с бахура. Първите две не ги ям, не смятам, че имат нещо за ядене де, само мас. Но бахурът е месо с ориз и е ужасно вкусно, особено домашно приготвено.
Свекърва ми прави най-уникалните зелеви сърми, на които задължително слага тънки ивички сланина.

# 162
  • България-Швейцария
  • Мнения: 2 535
Не ям. И не само уши, това шкембета, черва Sick, сърца, воденици и всякаква жилава карантия.
Не става дума за просташко или изтънчено, а за чисто вкусова непоносимост.
И изобщо май по-лесно ми е да изброя какво ям, отколкото обратното.
Консумирам само абсолютно почистени от всякаква тлъстина и жили меса, предимно филета, бяло месо, понякога пилешки дробчета, но предварително изрязвам всичко, което не ми харесва; ако нещо такова случайно се промъкне - изплювам го в салфетката Blush.
По тая причина пържоли, бутчета, крила съм ги отказала, само хабя месото. Всъщност бутчета и крила не съм опитвала изобщо.
Глави, дроб-сърми... баба ми правеше като бях дете, още докато се варяха нещата само от миризмата ми ставаше лошо и повръщах из цялата къща.
И сега съм така.
За мой голям ужас едни страшно 'кадърни' техници като правеха вентилацията на служебния ни т.нар. 'стол', не знам къде са гледали и какво са изчислявали, но са насочили тръбата за отработения въздух от кухнята директно срещу тази на климатизатора, който вкарва чист в моето и на поне още 20-ина души работно помещение. Въздухът си влиза чист, но миризмата е ужасна поне до 12 на обяд, добре че рядко ми се налага да съм там преди този час.

# 163
  • Мнения: 4
Уши не ям, ама виж - бели бъбреци ммммм. Не само свински  Mr. Green.

И човешки ли  Shocked

# 164
  • София
  • Мнения: 15 512
   Ям само фалшива шкембе-чорба - с джолан или пилешко месо!

Общи условия

Активация на акаунт