Монтесори - обучение у дома

  • 103 002
  • 695
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 7 914
Чудесна тема!  bouquet

# 16
  • Мнения: 9 104
Мириам, искам да ти благодаря за прекрасната идея и за това, че споделяш!
Наскоро започнах да чета подробно за различните методи на възпитание, като се спрях повече именно на този метод - като че ли най-много неща от него ми допаднаха.
Обещавам, че ще споделям идеи и практика Simple Smile

# 17
  • Мнения: 112
Супер и аз с удоволствие ще следя темата  Hug

# 18
  • вече в прегръдките на любимия, и само там
  • Мнения: 978
Това е първата задълбочена статия, с която започнах проекта си на страниците на блога:

Основни принципи във философията на Монтесори

# 19
  • Pb
  • Мнения: 1 183
Ето какво направих за сина ми, за да го запозная с цифрите по забавен и неангажиращ начин: разпечатах цифрите на малки картончета (от всяка цифра по няколко копия) и ги сложих в кутийка. Вечерта двамата се занимавахме около половин час, през който той беше много ентусиазиран. Карах го да ми търси единиците, двойките и т.н. и беше много щастлив, когато изравяше от купчинката търсената цифра. Много му хареса занимавката. Една от следващите стъпки ще е да направим връзката м/у отделните символи и броя на който той съответства. Например единицата е равна на 1 калинка, двойката на 2 цветенца и т.н. Вероятно ще направя някакви шаблончета на калинки, цветчета, коли и т.н.



# 20
  • Мнения: 3 161
Ето още една статия за метода Монтесори, споделяла съм я и преди: http://priateli.info/?page_id=1019

# 21
  • Мнения: 425
Досега не съм давала ухо по темата, но от любопитство отворих споделените линкове. Предполагам, че извличането на полезния опит от десетки страници не е лесна работа и отнема доста време, затова благодаря  bouquet но от двата прочетени текста в блога не получих отговор на въпроса КАК. Ако идеята за „дисциплина в свободата„ не бъде подкрепена с необходимата технология, тя си остава интересно словосъчетание от три думи, които поотделно всъщност имат повече смисъл. Та молбата ми е за повече "know how", защото приказки как "всяко дете преминава през определени етапи в своето развитие. Тези етапи тя нарича „чувствителни етапи“ - само ми подсказва, че това е вероятно така, но не ми дава нужната подкрепа, за да съм в състояние да ги разпознавам, нито пък как да ги използвам.

# 22
  • вече в прегръдките на любимия, и само там
  • Мнения: 978
Перископ, всяко нещо отнема време и труд, надявам се да продължиш да следиш темата тук, или блога и да откриеш отговорите на твоите въпроси, защото сега само стартирам това си начинание и се стремя да събирам доста информация преди да оформя всяка от статиите си, в тях определено ще има много отговори и начини, а в началото все пак трябва да се осмисли философията на тази методика, за това има и толкова място отделено на може би отстрани изглеждащи отнесени понятия
ще се опитам да има повече ноу-хау, ако изобщо може да се нарече така, ще се радвам и ако продължиш да имаш активно участие и да задаваш въпроси или предлагаш съвети, като в случая

Емем, благодаря за споделената статия

# 23
  • Германия
  • Мнения: 327
Чудесна тема! Ще я следя с интерес!

# 24
  • Мнения: 6 390
интересни линкове, мерси

# 25
  • Мнения: 112
Тази игра с цифричките е много забавна. Като поотраснем ще я приложа Wink. Иначе и на мен са ми доста теоретични тезите. Аз разбирам идеите по свой начин и наистина се надявам да споделяте и практически идеи. Надявам се да не отклонявам темата така..
Иначе моето дете обожава водата и имам проблем с това, предвид "топлото" време  Grinning. Имам кучета и съответно едно от най-интересните неща е купичката с вода. Тя е затворена в банята с идеята да не измръзне докато си взима душ с нея Simple Smile, но знам че му подтискам изследователския дух така. Играе си докато се къпе, но е различно, защото малко или много е ограничен във ваничката. Та тук не мога да измисля вариант в който да му позволя да си играе, докато не дойде топлото време. Иначе съм с идеята, че трябва да се позволяват максимално да изследва и разузнава дома, предметите, материите. Колкото и да ми е омръзнало от бъркотията, ми е жал да не му дам да играе с прахосмукачката или с метлата и лопатата, шкафовете и какво ли не, които според бабата са прекалено мръсни или пък неподходящи за игра. Но за мен е ограничаващо..

# 26
  • вече в прегръдките на любимия, и само там
  • Мнения: 978
играта, предложена от елхичка, наистина е много забавна за децата, но и много полезна за тях

първата част от статиите за определяне на Чувствителните етапи в обучението по метода на Монтесори е готова
статията е насочваща и запознаваща, след определянето на всеки от етапите планирам основно да пиша за практическите действия, които ние като родители можем да правим с децата си през всеки от тези етапи

# 27
  • Мнения: 359
Myriam, благодаря за хубавата темичка и поздравления за начинанието ти!   bouquet Ще следя с интерес!
Относно практически насоки за прилагане на Монтесори у дома, аз лично гледах в youtube кратки клипчета - може да ги видите тук

# 28
  • Мнения: 3 034
Много интересна тема, ще я следя с любопитство. Благодаря ! Hug

# 29
  • Варна
  • Мнения: 3 953
Чудесно, чета и ще споделям също.
Новото е букви от пластелин, не че не ги беше научила
от магнитите на данонино, но играта с пластелин много
я амбицира.

Общи условия

Активация на акаунт