Избор на магистратура

  • 21 909
  • 37
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 337
Аз спях в хотела на университета, по главната улица май беше някъде нависокото, там правеха отстъпки от цената за студенти а и за по-дълго време

# 16
  • Мнения: 0
Здравейте! Искам да ви помоля за съвет.Как мислите-коя магистратура е подходяща за след бакалавър ПР или така наречените Връзки с обществеността? Благодаря предварително.

# 17
  • Мнения: 171
Здравейте и от мен Simple Smile

И аз съм с една дилема. В момента съм 4 курс, УНСС и също смятам да продължа с подходяща магистратура. Спряла съм се на МИО (Международен бизнес- така се казва в НБУ). Всъщност МИО-то ми е присърце ( с малки колебания) още от първите години в УНСС, но предпочетох Политически науки в онзи момент. Та въпроса ми е ако има запознати от Вас, какво бихте ме посъветвали? УНСС наистина е най-стабилен за икономическите специалности и носи престиж (все още), но ми се ще да опитам нещо ново като Нов български например. Става дума за университети само в София. И въпреки, че имам познати в НБУ, пак не мога да преценя стават ли като университет? Много противоречиви мнения има от една страна, а от друга специалността им е доста разчупена (за разлика от УНСС), но ако качеството на икономиките там не е добре.. няма какво да си говорим. Някой има ли наблюдения и как бихте ме посъветвали?  newsm78
 Simple Smile Simple Smile

# 18
  • Мнения: 2 592
Аз завърших магистратура МИО в УНСС и съм много доволна. В същото време моя колежка от работата записа в НБУ (друга специалност, не МИО) и не беше особено очарована. Разбира се това няма как да е критерий за теб, защото един е доволен, друг не .. Все пак по мое скромно мнение УНСС все още е по-престижен от НБУ, което е добре да се вземе под внимание, защото в бъдеще тази диплома ще се представя пред работодатели ...
Една част от преподавателите в УНСС преподават и в НБУ

# 19
  • Мнения: 171
Знам, така е, права си. В това няма спор (с очите си го виждам), но се подлъгах малко по анотацията на предметите, които се изучават в НБУ. Даже имат специалност "Управление на програми и проекти по структурни фондове на ЕС", а на мен ми трябва малко по-различен подход от УНСС... доволна съм да си уча стабилно аз и това искам, но ми се ще и малко в употреба и практика да влезне всичко това. В УНСС тези неща малко куцат, а доколкото знам НБУ главно с това се занимава... те даже нямат упражнения, всъщност имат но повечето от тях са разни проектчета и самосоятелни работи, които да се правят, а и ти обръщат повече, индивидуално внимание както се казва за разлика от УНСС, а това ми се струва също полезно, не само да зубриш на теория... но от друга страна името на университета и престижа също е много важно. Пък и всичко това за НБУ може да се окаже въздух под налягане и големи приказки... не знам, тъй като точно от икономиката там нямам никакво наблюдение... а и нали знаеш, всеки си е фен на университета все пак, който и да питам все едно и също ще каже.

Последна редакция: пт, 10 фев 2012, 00:48 от curse

# 20
  • Мнения: 1 288
Аз пък те съветвам да не бързаш с магистратурата, щото у нас като цяло не си струват. Завърши си бакалавърската и поработи, после се ориентирай нещо навън.

# 21
  • Мнения: 2 592
И според мен не е зле да поработиш малко, да видиш накъде ще се ориентираш професионално и тогава да избереш магистартура, която ще е най-подходяща. Защото магистратурите са хубаво нещо, но все пак е добре и да са полезни за конкретната област, в която работиш и в която ще се развиваш.

# 22
  • Мнения: 171
Ще видим.... ако си намеря толкова бързо работа...

# 23
  • Мнения: 3 034
Извинявам се на авторката, че й ползвам темата, но въпросът ми е свързан със същото. А именно, някой има ли впечатления от тази магистратура в СУ: http://elearn.uni-sofia.bg/course/category.php?id=78 Международни отношения и проблеми съ сигурността? Направи ми впечатление, че се конкурира като цена с частни университети и ми се иска да събера малко впечатления за качеството...

Аз съм учила бакалавър в СУ и в НБУ, за мен всичките претенции към НБУ са несъстоятелни. Имах страхотни преподаватели и такава база, за каквато в СУ не си бяхме мечтали - започнах първата си работа именно благодарение на стажовете в НБУ и на контактите, създадени по време на тях. В който и университет да се учи, поне 70% от качеството на образованието зависи от студента и желанието му, не от външните фактори. И сега обмислям магистратура и в НБУ, само цените малко ме стряскат. Въпреки че, СУ и УНСС имат и те доста скъпи.

# 24
  • Мнения: 2 592
А какви са цените на магистратурите в НБУ? Имам спомен, че беше 1200 лв., може и да бъркам
В УНСС дистанционно беше 900 лв.
Тази в СУ съм я гледала преди време (мисля, че беше същата), но така и не можах да се ориентирам какви са цените  newsm78
Аз също съм завършила СУ (бакалавър) и честно казано не съм очарована от начина им на преподаване и изпитване

# 25
  • Мнения: 3 034
Ами, аз понеже гледам дистанционното в НБУ, около 1200, да. Но тази в СУ се връзва към 1100...  Rolling Eyes Цените ги намерих през основния сайт на СУ, бая търсене падна, явно са секретни.  Whistling От друга страна, заради УНСС да се явявам на изпит по английски при положение, че живея от шест години в англоезична среда и съм учила тук... ми се струва безумно. Та затова отпада.

Сега като се замисля, май в НБУ гледах и редовно, не само дистанционно, но съществени разлики в цените не помня. А в СУ тази цена може и за година да е била, ей сега се опитах пак да намеря страницата, където я видях и не мога!  Crazy Ще трябва да ровя в хисторито, но си беше скъпичка, такова ми беше впечатлението.

Намерих ги: http://www.uni-sofia.bg/index.php/bul/priem надолу чак преди последните три линка, натискаш линк Такси 2011/2012. Значи е за година 1600. Тя няма задочно.

Последна редакция: пт, 10 фев 2012, 20:28 от simplyaven

# 26
  • София
  • Мнения: 3 813
В СУ това са цените за платените магистратури за семестър. Има и държавна поръ4ка, но са малко бройки.

# 27
  • Мнения: 171
Ами аз съм завършила Политология (сиреч поназнайвам и от МО и Европеистика, тъй като в УНСС тези три специалности са в едно направление и първите две години учим общи работи), simplyaven и мога да ти кажа за какво иде реч в тази специалност, дето си харесала в СУ, ако това питаш.
А всъщност ти какво си завършила в СУ и съответно НБУ и преди колко време? Предполагам, че си се преместила от СУ в НБУ, но по какви причини незнам. А иначе за изпит по език в УНСС, тъй като аз съм там с два езика - първи Английски и втори - Немски, мога да ти кажа, че не са толкова трудни тези т.нар. изпити... даже мисля, че ако имаш някакво удостоверение (нали каза че си учила в англоезична страна) ще минеш и без изпит, гарантирам ти. Това е просто проформа в УНСС, за да не влизат хора без знания по някакъв език, тъй като специалността го изисква.

# 28
  • Мнения: 3 034
Аз съм семестриално завършила в СУ славянски филологии, после Маркетинг/Реклама, специализация Обществени комуникации (бабата на Пи Ар специалностите) в НБУ, последното преди 8 години, после вече още квалификация Пи Ар навън. Искам да надградя Пи Ара, интересни са ми дипломацията и МО, винаги са ми били. ПЪк и не ми се тъпче все на едно място, да изкарам и магистратура Пи Ар, ще ми излезе през ушите вече.  Laughing

За езика, освен да звънна да попитам. Аз си имам тапията от англоезичен университет, надявам се да се спогодим за езика тогава.

# 29
  • Мнения: 171
Хахах, мда.. и аз съм като теб. Не ми се тъпче на едно място вече...  искам нещо по-различно и допълващо знанията, които имам. Икономиката ми се струва най-удачна, тъй като тя е фундаментална дисциплина все пак  Laughing  Истината е.. че 80% от хората не си карат магистратурата по специалността именно поради тази причина.  Иначе Маркетинг/ПР не е лоша специалност (имали сме малко часове и знам горе за какво става въпрос), така че ти пожелавам успех в това поприще. Друг е въпроса доколко Маркетинг = Икономика.

Общи условия

Активация на акаунт