Кредитна история

  • 13 704
  • 28
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 198
Картите рядко се обявяват като закъснения, но пак зависи от банката.
Знаеш ли дали Пиреус и ДСК ги обявяват?
Честно казано нямам идея кои са банките, които обявяват или не, съжалявам. В БНБ ако си пуснеш справка вероятно ще се види. Дори и да ти направят справка в ЦКР там няма да се види името на банката, но ако има закъснение може да се ориентираш по сумата. Аз имах така в редовен кредит просрочена редовна главница и така и не разбрах откъде идва, при положение, че съм редовна. Пуснах си справка в БНБ. Там видях в коя институция е, свързах се тях и се оказа, че става дума за два дни закъснение, понеже падежът бил на 30ти, пък аз плащам на 1ви. Но тези дребни закъснения не са фатални, щом кредита е със статут "редовен". Мине ли закъснението 30 дни става "под наблюдение", а това вече може да бъде проблем при бъдещи кандидатствания.
Като стана дума, помня, че по едно време бях открила координати на някакво кредитно бюро, в което се събират данни за всякакви задължения, не само кредити и съответно дали си плащаме редовно. Тези бюра са популярни по света, но не знам дали наистина има такова и в България, ще ми е интересно ако някой знае, да сподели.

# 16
  • Мнения: 3 415
Картите рядко се обявяват като закъснения, но пак зависи от банката.
Знаеш ли дали Пиреус и ДСК ги обявяват?
Честно казано нямам идея кои са банките, които обявяват или не, съжалявам. В БНБ ако си пуснеш справка вероятно ще се види. Дори и да ти направят справка в ЦКР там няма да се види името на банката, но ако има закъснение може да се ориентираш по сумата. Аз имах така в редовен кредит просрочена редовна главница и така и не разбрах откъде идва, при положение, че съм редовна. Пуснах си справка в БНБ. Там видях в коя институция е, свързах се тях и се оказа, че става дума за два дни закъснение, понеже падежът бил на 30ти, пък аз плащам на 1ви. Но тези дребни закъснения не са фатални, щом кредита е със статут "редовен". Мине ли закъснението 30 дни става "под наблюдение", а това вече може да бъде проблем при бъдещи кандидатствания.
Благодаря ти за изчерпателния отговор!  newsm51  Преди около 4 години имах стокова карта към ДСК, не си спомням да съм пропускала месец, та се зачудих. Картата е погасена преди почти 3 години. Имаме и кредитна към Пиреус, по нея със сигурност е имало месец, в който не сме внасяли. Но последната поне половин година внасяме поне минималната вноска, а след това, ако се наложи, пак плащаме с картата. Иначе потребителския кредит го погасяваме на датата на падежа.

# 17
  • Мнения: 5 370
Имам кредитна карта на ПИБ, към която нямам ни една пропусната вноска, обаче винаги плащам с 3-4 дена просрочие от падежа (5 число на месеца). Това е положението, на мене заплатата ми се превежда до 10-число на следващия месец. Звънят си, пускат ми разни "шашкащи" смс -и от типа на "ако не платите незабавно, картата ви ще бъде блокирана", ауууу, ужасТ)
Честно казано, не ме интересува особено в какви регистри влизам. Дори си мисля дали да не засиля цялата сума и да прекратя.

# 18
  • България-Швейцария
  • Мнения: 2 535
Но последната поне половин година внасяме поне минималната вноска, а след това, ако се наложи, пак плащаме с картата.
Е, ако се внася в срок, но минималната вноска, нередовен ли се водиш? Shocked

# 19
  • Мнения: 1 195
Зависи от типа просрочие.
В случай че закъснението е до месец то се пази само 6 месеца в кредитното досие. По принцип просрочията се провизират на 3 или 6 месеца.
Това знам аз но инфото ми е малко старо / от 2007г./

# 20
  • Мнения: 3 415
Но последната поне половин година внасяме поне минималната вноска, а след това, ако се наложи, пак плащаме с картата.
Е, ако се внася в срок, но минималната вноска, нередовен ли се водиш? Shocked
Може би съм не съм се изразила добре. До преди половин година имаше месеци, в които сме пропускали да внесем дори и минималната вноска по картата. Притесненията ми са именно за този период. А от 6 месеца насам внасяме редовно и в срок.

# 21
  • Ямбол
  • Мнения: 1 641
Банките подават информация за нередовните кредити към 30-то число на месеца, т.е. ако трябва да внесете вноска до 27-мо число напр., а го направите на 1-ви или по-късно, реално банката може да подаде информация към ЦКР, че сте просрочили.
Минимална вноска в определения срок си е съвсем нормално, няма как да се водиш нередовен.

# 22
  • Мнения: 5
Тя не внася вноските редовно, внася ги със закъснение от порядъка на 7-8 дена.
Нали знаеш, че всяко закъснение също се заплаща?:
"9.6. При неплащане на задължителната Минимална вноска на падежа, посочен в Месечното извлечение, Картодържателят дължи на Кар-
тоиздателя обезщетение за забава в размер на законната лихва върху целия усвоен, но непогасен Основен кредитен лимит."

/Това е за виза карта - http://www.postbank.bg/repository/downloads/CreditCardsCommonCon … saClassicBG.pdf?# - но предплагам за пове4ето карти е така./
Ако заемът е малък, сумата не е голяма и може би няма проблем, но ако е над 1000лв, това са още 15-20лв някъде хвърлени на вятъра...

# 23
  • Мнения: 4 300
'Експириън скорекс' е кредитно бюро в България.

# 24
  • Мнения: 1 479
Бих искала да попитам дали някога се изчиства кредитната история? Имам кредитна карта, която дадох на сестра ми, че тогава й трябваха пари. Тя не внася вноските редовно, внася ги със закъснение от порядъка на 7-8 дена. Само веднъж е порпуснала и е прескочила 1 месец. Всеки месец ми звънят по телефона от банката още на следващия ден след датата за плащане и всеки път ми се заявява, че вече имам лошо кредитно минало.
Та да речем след време тази лоша кредитна история може ли да се изчисти?
PeaceИма си един отдел "Сьбиране",който те притеснява,ако се правиш на "селски тарикат".Не е препорьчително да си и "лоялен клиент",като мен. Wink

# 25
  • Мнения: 556
Честно казано, не ме интересува особено в какви регистри влизам. Дори си мисля дали да не засиля цялата сума и да прекратя.

Добре е да се интересуват хората в какви регистри влизат. Банков служител съм и от опит знам, че дори в момента да не ви трябва кредит след 1-2-3 год. може да ви е много необходима някаква сума и точно заради такова "неинтересуване" в миналото да ви бъде отказан кредит.

# 26
  • Мнения: 1 986
Картите рядко се обявяват като закъснения, но пак зависи от банката.
Знаеш ли дали Пиреус и ДСК ги обявяват?
Всички финансови институции подават справка Кредитния регистър - и банките и лизинговите.

# 27
  • Мнения: 198
Картите рядко се обявяват като закъснения, но пак зависи от банката.
Знаеш ли дали Пиреус и ДСК ги обявяват?
Всички финансови институции подават справка Кредитния регистър - и банките и лизинговите.
Всички обявяват, да. Аз имах предвид, че не всички обявяват закъснения под 30 дни, особено що се отнася до карти.

# 28
  • Мнения: 5 370
Честно казано, не ме интересува особено в какви регистри влизам. Дори си мисля дали да не засиля цялата сума и да прекратя.

Добре е да се интересуват хората в какви регистри влизат. Банков служител съм и от опит знам, че дори в момента да не ви трябва кредит след 1-2-3 год. може да ви е много необходима някаква сума и точно заради такова "неинтересуване" в миналото да ви бъде отказан кредит.
Точно преди Коледа се интересувах от ипотечен, към ДСК, проучваха ме предварително и казаха, че нямало проблеми .
А и ако ме водеха нередовен, дали ПИБ щяха да ми предлагат ОЩЕ ЕДНА кредитна карта?

Общи условия

Активация на акаунт