В детската градина вече 3-ти месец има скарлатина и нищо не се предприема

  • 16 593
  • 72
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 15 379
Така че предполагам вече е работа на ЛЛ да съобщи официално на ДГ и на РИОКОЗ, а не на родителя.

Да, това е единствено задължение на личния лекар на детето. И той по закон е абсолютно длъжен да го направи!
Подава сигнал в РИОКОЗ, а те в детската градина, която посещава детето. Медицинската сестра тогава лепва карантинната бланка на видно място.

# 31
  • Мнения: 434
Ох, в 64 ЦДГ в Младост 4 вече 3-ти месец си върлува скалатина - и ние се наредихме.... за 3 месеца - 3 пъти пие АБ (а никога не беше пил).
Повече никакво ходене на градина, до напролет. аман, писна ми вече.

# 32
  • Мнения: 3 993
Така че предполагам вече е работа на ЛЛ да съобщи официално на ДГ и на РИОКОЗ, а не на родителя.

Да, това е единствено задължение на личния лекар на детето. И той по закон е абсолютно длъжен да го направи!
Подава сигнал в РИОКОЗ, а те в детската градина, която посещава детето. Медицинската сестра тогава лепва карантинната бланка на видно място.


Това е така, но не го правят при един единствен случай. Ето как стана при нас.
Моята дъщеря изкара варицела преди 3 седмици (заразила се е извън ДГ). Личната лекарка написа съобщение до РИОКОЗ като изрично ми каза, че това е нейно задължение.После ми написа бележка за ДГ. Аз се обадих по телефона в ДГ и ги предупредих, че детето е с варицела, а бележката занесох след края на карантината на моето дете. Досега никое друго дете, било в контакт с моето, не се е разболяло (инкубационният период свърши), а в групата не са поставяли карантина. Затова мисля, че слагат карантина при повече от 1 случай на заразено дете или поне в нашата ДГ имат такава практика.

# 33
  • Мнения: 1 485
И в нашата група има скарлатина сестрата вземаше секрет на всички който са били контактни,Моя син не е ходил и сега не го взимат докато не мине карантината.

# 34
  • Мнения: 15 379
Затова мисля, че слагат карантина при повече от 1 случай на заразено дете или поне в нашата ДГ имат такава практика.

В нашата градина практиката е друга: дори и при едно болно дете в някоя от групите, карантинната бланка се лепва на вратата, за да е достояние на родителите. И групата е под карантина.
Дано навсякъде да е така. Защото едно болно дете пак е болно и пак би могло да натръшка ако не цялата група, то половината или 10 деца например.

# 35
  • Мнения: 3 993
Съгласна. Но при нас не е така. Ето снощи разбрах, че вече има 2 деца болни от варицела, които сигурно са се заразили от моята дъщеря (дори татко й се разболя тези дни  Simple Smile). Но няма карантина за нашата група, поне още не са поставили. Медицинската сестра на ДГ отсъстваше тази сутрин, кой знае кога ще разбере за варицелата.
От друга страна си мисля, че варицелата е по-невинна болест спрямо скарлатината, може би затова се отнасят към шарката по-лежерно, не знам.

# 36
  • София
  • Мнения: 10 396
Стига, бе  Shocked Три деца болни в групата и все още няма бележка?
При нас малката се разболя в първа група, само тя - карантината вися на вратата, въпреки че нито едно друго дете не се разболя. Дори се шегуваха после учителките, че било фалшива варицела (не беше  Cry, и аз я изкарах с малката). Бележка с името на детето и периода на карантината. По това време децата не са ги смесвали с другите групи. Иначе аз се обадих в групата веднага като я диагностицираха, а и ЛЛ каза, че ще съобщи.

# 37
  • Мнения: 3 993
Няма бележка.
Снощи разбрах от родители за едно болно дете и още едно под въпрос. Дъщеря ми оздравя преди 10 дни. Може би родителите на болните деца не са съобщили официално в градината, не знам.

# 38
  • София
  • Мнения: 10 396
 censored

# 39
  • Бургас
  • Мнения: 1 202
Варицелата е по-коварна от скарлатината и дано скоро сложат бележка.Все пак може да има и бременни жени в начална, за които е опасно ако не са я карали варицелата.Миналата година я изкарахме 6 човека от нашата къща и никак не беше безобидна.
Аз знам, че и един случай да има на шарка, е редно да се уведомят родителите.Поне при нас е така.Аз преди 2 месеца спрях дъщерята от градина, защото имаше случай на скарлатина.Беше само един, но от градината обявиха карантина и предупреждаваха постоянно родителите.

# 40
  • Мнения: 198
В детската градина, в която ходи дъщеря ми имаше скарлатина - никъде не сложиха официално, че има. Беше казано, само на родителите, чиито деца бяха в групата където имаше. Тогава ми оставаха десетина дена до термин, разбрах на третия ден след като беше регистриран първият случай и през това време дъщеря ми ходеше на детска градина. Въпроса ми е задължена ли е детската градина да обяви, че има скарлатина, варицела... така че да се знае от всички, а не само за конкретната група?

# 41
  • Мнения: 15 379
Въпроса ми е задължена ли е детската градина да обяви, че има скарлатина, варицела... така че да се знае от всички, а не само за конкретната група?

Да. Именно затова се поставя карантината с името на детето/децата, диагнозата и групата.
В случай, че педиатър диагностицира заболяване, което изисква карантина, то той е длъжен да обяви това в РИОКОЗ.

# 42
  • Някъде в облаците
  • Мнения: 431
[....... ]В нашата градина практиката е друга: дори и при едно болно дете в някоя от групите, карантинната бланка се лепва на вратата, за да е достояние на родителите. И групата е под карантина.
Дано навсякъде да е така. Защото едно болно дете пак е болно и пак би могло да натръшка ако не цялата група, то половината или 10 деца например.[/b]

В нашата ДГ е така. Пролетта имаше 1 дете с Варицела - карантината си стоя 22 дни, а аз ходех и отдалеч съобщавах на мамите в парка, че сме контактни - мисля, че е коректно.
А в понеделник медицинската сестра на ДГ ми каза, че 3-4 ДГ в Изток - има цели затворени групи от скарлатина. В нашата - нито един случай още - кога ли ще го пренесат по комшийски.
Но е факт, че сутрин тя гледа всички деца, без изключение - стои при гардеробчетата и дъщеря ми като й види - отваря широко устата веднага и плези езика.  Laughing

# 43
  • Мнения: 15 379
Но е факт, че сутрин тя гледа всички деца, без изключение - стои при гардеробчетата и дъщеря ми като й види - отваря широко устата веднага и плези езика.  Laughing

Браво на жената.
Нашата ако я има сутрин, само се усмихва и толкоз.

# 44
  • София
  • Мнения: 1 382
В групата на дъщеря ми в края на миналия месец имаше едно детенце болно от скарлатина. Веднага обявиха карантина за групата в продължение на 10 дни. Децата ги бяха изолирали наистина - не ги взимаха на допълнителни занимания, за да не контактуват с деца от други групи, ни ги взеха на театър, защото бяха под карантина. Предупредиха и родителите. Бележката се лепна на вратата още от деня на диагностицирането на детето. За щастие случаят на болното детенеце си остане изолиран и не се е разпространил, но пък карантината си се спази стриктно, както си му е реда. Отгоре на това щерката каза, че хигиената в група е била много по-засилена по време на карантината - лелята е миела баните и помощенията много повече пъти от обичайните. Детето учудено ме питаше защо леля Роси толково много чисти и аз и обясних, че защото Ради е болничка и за да не се разболеят другите деца.

Общи условия

Активация на акаунт