В детската градина вече 3-ти месец има скарлатина и нищо не се предприема

  • 16 598
  • 72
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 24 467
Какви 30.00 лв? Последно платих 5.00 и ми върнаха ресто, не помня колко бе стойността на изследването. Не е толкова скъпо.
Защо не попитате в РИОКЗО директно как ще решат вашият проблем?
За варицелата не знам защо се стряскате. За разлика от скарлатината тя е вирусно заболяване и след преболедуване се създава траен имунитет. Освен това не се лекува с АБ и е добре да се преболедува точно в градинска възраст. Аз откога чакам някой да ни зарази, ма няма... Бактериалната инфекция, каквато е скарлатината, пък не е задължително да се преболедува. Аз не съм боледувала никога, въпреки че в градината, в училище и в квартала съм играла със заразени и болни деца.

http://www.pramed.com/varicella.htm

http://www.pramed.com/scarlatina.htm

Последна редакция: чт, 15 дек 2011, 11:27 от Judy

# 46
  • Мнения: 15 379
30 лева е цената без направление.
Джуди, взели са ти такса за обработка на резултатите, но си била с направление.

# 47
  • Мнения: 24 467
За без направление говоря. Срещу моята работа сме ходили директно да вземат гърлен секрет, когато нямам време да се мотам до личната лекарка.
Ходила съм с направление- там не плащам нищо, това го правих пък този месец с една упорита кашлица. Нямаше и стотинка да съм дала, за нищо, включително и да ми обработват документи, когато съм бивала с направление.
Да не би тези 30.00 лв. да включват и нещо различно?
Ние правим антибиограма и ако се изолира бактерия се сочат АБ, които влияят и тези, към които има резистентност.


Стана ми интересно разликата в цените.

Тук един гърлен секрет е 8.00 лв.
http://mdl.burgas.org/pricelist.php

Тука пък 16.00
http://tokudabolnica.bg/uploads/Microbiology/Mikrobiologichna_la … oria-posledna.pdf

Гърлен с антибиограма- 13.00
http://www.medbio-bg.eu/index.php?mi=25
    МАНИПУЛАЦИИ       
        1. Измерване кръвното налягане    1 лв
        2. Измерване кръвната захар    2 лв
        3. Изследване на урината с тест-лента    2 лв
        4. Подкожна инжекция    2 лв
        5. Мускулна инжекция    2 лв
        6. Венозна инжекция    3 лв
        7. Поставяне на абокат    4 лв
        8. Венозна инфузия    7 лв
        9. Превръзка на рана   4 лв
        10. Превръзка и обработка на рана    5 лв
        11. Вземане на урина за микробиологично изсл. с антибиограма    11 лв
        12. Носен секрет с антибиограма    13 лв
        13. Гърлен секрет с антибиограма    13 лв
        14. Раневи секрет с антибиограма    13 лв
        15. Храчка с антибиограма    13 лв


Последна редакция: чт, 15 дек 2011, 11:43 от Judy

# 48
  • Мнения: 15 379
Странно. Без направление цените се движат от 25 до 30 лева в софийските лаборатории.

# 49
  • Мнения: 24 467
Вярно е, че не сме в София, но в примерните линкове има и от други градове. Сигурно и още примери ще открия за различия, ако се разровичкам. Виж, има разлика доста голяма. Аз мислех, че навред е като при нас. Понеже не ми е скъпо често го правя, без да посещаваме личната. Ако детето има кашлица и се съмнявам да не е заминало надолу си го водя за преслушване и тогава си взимаме направление, не са ми отказвали за дете. С последното за секрет ми дадоха и за УНГ.

# 50
  • Мнения: 68
Бета хемолитичният стрептокок "носи" скарлатината и инфекциозната мононуклеоза.Може да имате този стрептокок /като много възрастни/ и да нямате външни признаци.Скарлатината се повтаря, потретя.Задължително с антибиотик, защото причинява опасни вреди на органите, специално на сърцето.Години наред се борихме с този проблем, докато попаднем на свестен лекар.Обривът при скарлатината може да се появи толкова незабелязано и да изчезне /в рамките на една нощ примерно/, че изобщо и да не разберете за него. Гърленият секрет /който доказва наличието на стрептокока/ и антибиограмата са най-разумната стъпка за успешно лечение.На нас ни препоръчаха и имуностимулатори по време и след лечението.Звънете в РИОКОЗ, при наличие на скарлатина в детско заведение задължително се пуска уведомително писмо и се взимат секрети от всички ДЕЦА и СЛУЖИТЕЛИ на заведението.От демокрацията насам тази практика е почти изчезнала, но все още важи по закон.По моралния - също.

пп Уведомителното писмо се пуска от личният лекар на детето, диагностицирал заболяването,с подпис,печат и УИН,ръководството на градината трябва и е задължено веднага да реагира.

# 51
  • Мнения: 24 467
Бета хемолитичният стрептокок "носи" скарлатината и инфекциозната мононуклеоза.Може да имате този стрептокок /като много възрастни/ и да нямате външни признаци.Скарлатината се повтаря, потретя.Задължително с антибиотик, защото причинява опасни вреди на органите, специално на сърцето.Години наред се борихме с този проблем, докато попаднем на свестен лекар.Обривът при скарлатината може да се появи толкова незабелязано и да изчезне /в рамките на една нощ примерно/, че изобщо и да не разберете за него. Гърленият секрет /който доказва наличието на стрептокока/ и антибиограмата са най-разумната стъпка за успешно лечение.На нас ни препоръчаха и имуностимулатори по време и след лечението.Звънете в РИОКОЗ, при наличие на скарлатина в детско заведение задължително се пуска уведомително писмо и се взимат секрети от всички ДЕЦА и СЛУЖИТЕЛИ на заведението.От демокрацията насам тази практика е почти изчезнала, но все още важи по закон.По моралния - също.

пп Уведомителното писмо се пуска от личният лекар на детето, диагностицирал заболяването,с подпис,печат и УИН,ръководството на градината трябва и е задължено веднага да реагира.

Точно, човек може да е носител, но да не се разболее. Така е и при редица вируси, между впрочем.

# 52
  • Мнения: 68
Написах го,защото имам много познати майки, които вярват ,че скарлатината е вид шарка.

# 53
  • Мнения: 24 467
Написах го,защото имам много познати майки, които вярват ,че скарлатината е вид шарка.
А, то го и пише на много места това.
Затова и разграничих бактериалния причинител от вируса при варицелата. Различни са си. Общото е, че са заразни.
Сигурно си има деца като мен- в досег със заразни, вероятно самите те заразни, но не боледуват. Съответно и не ги изследват за бактерия.

# 54
  • Мнения: 68
Да, като прочетох,Judy, какво си написала, ми се прииска и аз да го подчертая. Както и това, че скарлатината винаги се третира с антибиотик и защо.Пише го, ама само за този, който чете.Ние такава беля си навлякохме с тази скарлатина преди много години с малката ми дъщеря, че няма накъде.Просто не съм знаела, както, оказва се и лекарката тогава.То, като ти дойде до главата, може и да е късно.Затова в градините трябва много сериозно да се отнасят, а не да се оправдават, че не искали да създават паника.Ама това може би е друга тема, не за тук.

# 55
  • Мнения: 15 379
Затова в градините трябва много сериозно да се отнасят, а не да се оправдават, че не искали да създават паника.Ама това може би е друга тема, не за тук.

Точно за тук си е.
Трябва да се знае и да се вземат всякакви мерки, защото скарлатината е много коварна.

# 56
  • Мнения: 13 450
Бета хемолитичният стрептокок "носи" скарлатината и инфекциозната мононуклеоза.Може да имате този стрептокок /като много възрастни/ и да нямате външни признаци.Скарлатината се повтаря, потретя.Задължително с антибиотик, защото причинява опасни вреди на органите, специално на сърцето.Години наред се борихме с този проблем, докато попаднем на свестен лекар.Обривът при скарлатината може да се появи толкова незабелязано и да изчезне /в рамките на една нощ примерно/, че изобщо и да не разберете за него. Гърленият секрет /който доказва наличието на стрептокока/ и антибиограмата са най-разумната стъпка за успешно лечение.На нас ни препоръчаха и имуностимулатори по време и след лечението.Звънете в РИОКОЗ, при наличие на скарлатина в детско заведение задължително се пуска уведомително писмо и се взимат секрети от всички ДЕЦА и СЛУЖИТЕЛИ на заведението.От демокрацията насам тази практика е почти изчезнала, но все още важи по закон.По моралния - също.

пп Уведомителното писмо се пуска от личният лекар на детето, диагностицирал заболяването,с подпис,печат и УИН,ръководството на градината трябва и е задължено веднага да реагира.

Много добре и точно написано, н си има и изключения, където се правят тези гърлени секрети.
При дъщеря ми имахме такъв случай, уведомиха, казаха ни че ще го направят, излязоха и две три деца носители, после изискваха от всички заболели и носители чист гърлен секрет , за да се върнат на училище.Което мисля че е добра практика, да но да почнат на повече места да го правят.

# 57
  • Мнения: 24 467
Да де, ма трябва си РИОКОЗ. Как иначе ще задължиш  хората, особено ако пък не знаят, че в групата има скарлатина, не е поставена бележка и т.н. Трябва да се настоява да се предприемат такива изследвания.

# 58
  • Мнения: 68
Когато боледува дъщеря ми преди повече от 6 години, личният лекар написа на една бланка писмо с  данните на ученика и това писмо го предадохме на училищната лекарка.Доколкото помня, само за градините и яслите важи - повече от 2 деца в група с доказана скарлатина, групата се "затваря" за минимум 10 дни /карантинен период/.Такива са ми спомените.Мудната и туткава система обаче във всяко отношение обърка така нещата, че...Има родители пък, които няма на кого да оставят децата си /видимо здрави/ и сякаш не разбират колко сериозно е положението и така се получава един омагьосан кръг болни-здрави.
Да де, ма трябва си РИОКОЗ. Как иначе ще задължиш  хората, особено ако пък не знаят, че в групата има скарлатина, не е поставена бележка и т.н. Трябва да се настоява да се предприемат такива изследвания.

Абсолютно!!Взимате бележка от личния, копирате я за себе си и предавате оригинала на мед.лице в градината /ако трябва и с входящ номер,за да няма оправдания/ и я задължавате да действа по процедура, защото много отказват.за 2 или 3 деца не си заслужавало и накрая заразата плъзва със скоростта на светлината.Ако трябва лично звъните в РИОКОЗ.

# 59
  • Мнения: 68
СПРАВКА ЗА ЕПИДЕМИЧНАТА ОБСТАНОВКА В СТРАНАТА ЗА ПЕРИОДА 28.11. 2011 – 04.12.2011 г.

През изминалата седмица са регистрирани 4 867 случая на остри заразни заболявания срещу 5 275 за предходната. От тях 3 314 са случаите на грип и остри респираторни заболявания (ОРЗ) срещу 4 001 за предходната седмица.
Общата заболяемост от грип и ОРЗ за страната е 87,15 на 10 000 лица срещу 105,22.
Чревни инфекции: регистрираните случаи са както следва:
- Вирусни хепатити –186 случая срещу 223 за предходната седмица;
- Дизентерия – 12 случая срещу 12 за предходната седмица;
- Салмонелози – 14 случая срещу 18 за предходната седмица;
- Колиентерити – 8 случая срещу 11 за предходната седмица;
- Ентероколити – 330 случая срещу 312 за предходната седмица;
-Ротавирусен гастроентерит – 23 случая срещу 9 за предходната седмица.

Въздушно-капкови инфекции: регистрираните случаи на Скарлатина са 139 срещу 95, на Варицела са 775 срещу 502, на Епидемичен паротит – 5 срещу 1 и на Koклюш – 1 срещу 0 за предходната седмица.

Трансмисивни инфекции: регистрирани са 8 случая на  Лаймска борелиоза срещу 6 за предходната седмица.
http://www.mh.government.bg/Articles.aspx?lang=bg-BG&pageid= … p;categoryid=4459



Общи условия

Активация на акаунт