(Био) зеленчукова градина 7

  • 92 873
  • 753
  •   1
Отговори
# 150
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
Лелеее, колко нови съмишленици! Толкова се радвам да срещна непознати досега градинари!  bouquet
Богата ще е темата тая година, дай боже и зарзават да има.  Simple Smile
Аз за времето гледам тука: http://sinoptik.bg/?lid=100730542. Биват толкова, колкото и ако си гадая по солта. Нейсе.
Листните обичат богати почви, богати на органично вещество. Ранните листни не се торят специално, но се ползва торене за последващата култура, каквото - такова. Моята почва е с преобладаваща глинеста фракция, спанакът успява повече от прилично.

Хубаво е който има време и желание да си направи един почвен анализ. Най-общо - тип, почвена реакция, органично вещество, механичен състав. Не е скъпо, и е за един път.

Друго, което е хубаво да се направи, е да се изчисли вегетационната температура (ВТ). Има разни дефиниции за това що е ВТ, аз предлагам следната - ВТ е сумата на дневните температури за вегетационене период. За вегатационен период приемам първия ден след 5 последователни с средна температура над 5 градуса, и така до първите слани. Ясно ли е?

Отчитаме всеки ден максималната температура (на сянка и завет, далеч от повърхности като бетон, асфалт) и записваме в тетрадка. Когато приключи сезона, на деня на сланите, правим сума на всички дневни температури. Колкото се получи - от под 2000 до към около 4000 градуса за България.
Така например някои сортове ечемик имат нужда от ВТ до 2000 градуса, а памукът  - над 4000.

Който има деца 9-14 години, би могъл да ги привлече за идеята, аз като малък съм го правил и бях много горд. Дъждовете да измерят също може. Продават се дъждомери.

Това горното го възстановявам по спомени и може да не е съвсем прецизно. Моля, някой ако знае повече да допълни и коригира.

Все едно, то е една идея накъде да мислим, когато подбираме правилните култури и технологии за градините си.


# 151
  • Мнения: 157
анн, ако пуснеш още един сайт за семена и луковици, ще трябва да купувам и мястото до нас  Grinning
Поръчах 3 вида патладжан, пак толкова дини, краставици, тиквички, един куп гладиоли...

# 152
  • Мнения: 41
Вълк_с_ дълъг_ник и аз правех такъв сок когато живеех в България-от цветовете,но тука не съм.Никога не съм правила от плодовете.Имаме малка градина тук(живеем в централен Лондон и да имаш градина е лукс) и миналата година садих домати,моркови,лук,чесън,червено цвекло,целина,пипер и в саксии домати ,пипер,патладжани,риган,магданоз ,кориандър,тиквички,пащърнак.
Тази година  имам само цветя и тук таме чесън,лук,червено цвекло(от миналата година),пащърнака от миналата година и ще си посадя подправки.За в саксиите ще си помисля какво ще  сложа.

# 153
  • Мнения: 84
Аз купувам винаги разсад от пазара като си избирам някоя баба, която няма вид на професионален производител - стои извън тарабите, няма много продукция, обикновено едно - две неща, които е  произвела с любов за себе си и й е дошло в повече.    За сега няма грешка. И се надявам пак да случа от червените салатки! Или на село вземам от съседите - разсадът  или не става или  идва много на тези, които го правят. Отказах се да сея семена - просто не става.

# 154
  • Мнения: 2 510
Къпините се мъчим да унищожим от няколко години-на компот и сладко не ги ядем заради семчиците,които влизат между зъбите Mr. Green.Пресни опитваме по една шепа.
Ние от компота пием само сокчето и не е лошо. Може да си направиш и сироп, но аз не го харесвам.

# 155
  • Мнения: 86
Снеже,и у дома не харесваме сироп от къпини-просто няма вкус и аромат.
regsea,пробвала съм да отделям семки.Може би за малко количество имам нерви.Но когато трябва да преработваш по 20-30 кг на седмица #Crazy.Варя ги в сладкената тава.Мъча да ги прецедя през кевгир-семките засядат в отворите.През тензух също не е много успешно.Даже пробвах през машинката за отделяне на семки и люспи на домат-щях да я счупя.
Та за това ще оставим само няколко храста-за опитня само.Иначе имам и култивирани с бодли-те са много по-ароматни и вкусни.Но е мъка да ги береш Laughing

# 156
  • Мнения: 84
Правиш по 20-30 кг на седмица зимнина от къпини????

# 157
  • Мнения: 1 295
Тука правим сок от цвят от бъз (тръмбъз), храст. Става газирано безалкохолно.
А  от плодчетата от бъз (тревистото растение) се прави сироп.

Това го прави една съседка пролетта като тръгне бъза и е много приятен сироп, особено за жегите. Ако е и изстуден.....

# 158
  • Мнения: 86
Е,правя по толкова 2-3 седмици.Имам два доста дългички реда къпини.И като решат да раждат-спокойно берем по две големи кофи на седмица.

# 159
  • Мнения: 84
Пак е много! Браво! Ние със съпруга ми обичаме да ходим в Балкана и да берем диви къпини. Там такова количество не може да се постигне. Но пък са невероятни на вкус. Правим компоти и сладко. Страшно е приятно както брането, така и консумацията след това.

# 160
  • Мнения: 4 587
В Разград на ЖПГарата животът замря, и сега има изоставени бодливи къпини, станали са на големи храсталаци, миналото лято си набрах почти цяла кофа.
 Аз имам един въпрос, казаха ми, че си пускат издънки от корените и никнат където им падне. Вярно ли е това?

# 161
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
Също практикувам събирането на диви плодове. Приготвям главно компоти, от един вид или миксове. Даже завчера дребните изядоха последния от актуалната партида.

Дивите плодове имат безспорно много по-силен аромат, и по-малко "месо". Има места из родината, гдето растат едри и сочни малини, къпини, боровинки. Пет литрова кофичка се пълни за около час от трима души. Всъщност в нашият случай третият повече яде от кофичката, отколкото да я пълни, а пък четвъртия колкото яде, толкова и маже. Отплесвам се.

При брането на диви плодове, съчетани с малка екскурзия (или с работа, ако е дал Господ такава работа) често се чудим как да съхраним и транспортираме набраното. Имах проблем със съхранението на диви малини, брани в района на Могилица, трябваше да изчакат около ден, преди да ги обработя. За толкова време те се смачкват, и по-лошо -  мухлясват. Решението? Има едни кофички за маслини, с капак и обем от 1,5 литра. Пълним ги на две трети, и отгоре щедро допълваме със кристална захар. Така малинките се запазват, докато се преработят в компот, конфитюр, сиропче или каквото там трябва.

Хладен март обещават хората.
Обикновено наблюдавам ланшния магданоз. когато се покажат мощно новите листенца - сезонът в градината е открит.

Вярно е, Вълк, но не зная дали може да си пренесеш коренче. И дали пренесената издънка не е "плевелна", с дребни плодчета. Моите къпини ги засадих преди време през март, посадъчен материал взех от разсадник. Нямат бодли, но имат шума колкото 50 годишен орех  Wink. Оформих ги в едни самоделни и доста грозни арки. Плод малко. Слънце обичат. Откъде да им го намеря, бидейки под обсада? Sad

# 162
  • Мнения: 30
Къпините са страшна напаст, Вълк, нямат изкореняване! Изкарват както от коренището, нака и чрез едногодишни реторасли. "мушкат" се в земята, вкореняват се и после превземат всичко наоколо! Много сме патили от тях, една ябълка беше изцяло скрита от тях!
Ето какво си купих-картофи Агата, клас А, 10 кила, мои фаворити по бързина и количество. Стоят до парното, да кълнят. Не е много естетично, но нямам друго подходящо място.
http://s009.radikal.ru/i309/1102/50/e675c2f5fda5.jpg

# 163
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
Ana.Ivanova , дали не трябва да са на тънък слой, "единичен", така да се каже. Или по-късно, когато избият през очичките. Светличко трябва ли им?

Естетично е, разбира се. Чудесно семе, на берекет е.

Не зная за Вас, но аз грозна щайга, кофа, кошница, палет, ремарке, силоз със даровете на земята не съм виждал. Винаги ми е хубаво. И да гледам, и да пълня.

# 164
  • Мнения: 465
Снеже,благодаря за лозарското инфо. Hug
Вчера ходих да гледам лозичките и малини-наистина те са вече посадени и леко разлистени.Ще зачакам поне 1-2 месеца.Току виж до парното ми се увили на асма,ако ги купя сега.Пък за цената не ми се мисли.Колкото повече наближава земеделският сезон толкова повече лети нагоре. #Crazy
Видях оранжево жълти малини и лилаво червени.Споделям.
http://prikachi.com/images/863/3024863W.jpg
http://prikachi.com/images/869/3024869D.jpg
Ох,не успях да се сдържа и се прибрах със семена на памуково растение.Миналата година отгледах маслодаен лен-тази е Годината на памука. Rolling Eyes
Вали сняг,ветровито е...
Здравейте,нови Градинари!
Мананди,где отиде? Thinking

Общи условия

Активация на акаунт