Споделете за Банка, която отпуска 90/100% ипотечен кредит за панел!

  • 21 499
  • 38
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • София
  • Мнения: 589
Здравеѝте.
Решихме да купим жилище!
По собствени съображения се спряхме на панел.

Започнахме да обикаляме по Банките подлъгани по рекламите за 100% финансиране и ударихме на камък!
Предлагат и кредит за "Покупка и ремонт", но всъщност когато отидеш на място се оказава че само си губиш времето! Кредита е за покупка..без ремонт..не можело и двете! newsm78

Не ме разбираѝте погрешно, съобразяваме се с условията им!
Но ми се иска да се насочим към Банка, която финансира повече без да обиколим всички клонове на всички Банки в София!

Благодаря предварително ако някоѝ се отзове!

Последна редакция: нд, 20 фев 2011, 13:09 от Kиkи

# 1
  • Sofia
  • Мнения: 9 734
ПИБ има кредит, с който може да се финансира до 90% от стойността на жилището (но това е стойността по тяхна оценка разбира се, както навсякъде другаде).

# 2
  • Мнения: 46 546
В момента не мисля, че има такава банка, без значение вида на строителството.
Има кредитни консултанти (безплатни са), можеш да ползваш такъв - да ти разясни условията в различните банки и спрямо доходи и т.н. ще те насочи към най-изгодния за вас вариант Simple Smile
Успех!

# 3
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 702
И аз мисля, че такава банка едва ли ще намерите. Но ще следя темата, може пък да извадите късмет  Simple Smile

# 4
  • Sofia
  • Мнения: 9 734
Кредтините консултанти са добра идея за да се ориентираш, но имай едно наум все пак. Те взимат комисионна от банката и не работят с всички банки.
ПИБ например изобщо не дават комисионни на кредитни консултанти и не работят с тях, съответно на мен не ми бяха предложени като вариант и според кредитния консултант друга банка, която отпуска 70% ни беше предложена като най-добър вариант.
След наше проучване се оказа, че ПИБ може да ни даде 90% за панел, което ме устройваше доста повече.

# 5
  • София
  • Мнения: 589
Благодаря ви момичета!

Бяхме в ДСК, Раѝфаѝзен и Сосиете!

Наѝ- много ни финансират в Сосиете на 85% панел, но пък лихвите са по височки!
Ще отида и до някоѝ клон на ПИБ, щом дават за панел 90% нас също ни устроѝва!

Една служителка на Раѝфаѝзен / случаѝна, не сме познати/ ми подшушна, че ако в предварителния договор пише по голяма сума примерно 40 000 евро а жилището е 20 000 евро, ще отпуснат 20 000, ( 50% от 40 евра  т.с сумата която ти трябва ), ако обаче в предварителния договор пише 20 000 Е те опускат 50% и дават 10 000% . Дали го обясних като хората.  Embarassed Mr. Green Но на мен не ми се занимава с неаконни деѝствия, пък трябва и с продавача да се договаряме ...става много сложно...

Ще отида и до ПИБ, а за Юнионбанк нещо да кажете! newsm78

И този 6 месечен ЮРИБОР малко ме притеснява!.. Tired

Човече:   bouquet

# 6
  • Мнения: 249
Съвсем безплатно е да отидеш във всяка една банка и да се консултираш с кредитен. Казваш своите условия, те излагат техните. Пък обикалянето по всички банки ще даде още един плюс - вероятно ще намериш по-добра оферта от първата срещната, пък не на последно място, ще имащ информиран избор.

# 7
  • Мнения: 3 332
Вие хубаво ще си напишете по голяма стойност на сделката в предварителния договор, но имай впредвид, че повечето банки финансират процент от ликвидационната стойност на имота, а не вие колко сте си писали. Освен това въпросния имот ще служи и за обезпечение на кредита. Ще бъде оценен от оценител и той ще види реалната му цена. По добре си кажете честно като идете в банката.

# 8
  • Sofia
  • Мнения: 9 734
Точно така е, банката си праща оценител и финансира процент от неговата оценка.
Не знам изобщо как може да мине подобен номер  newsm78

# 9
  • Мнения: 1 129
Не съм много сигурна как стоят нещата сега, но преди 3-4 години Пощенска банка предлагаха много добри оферти за ипотечен кредит. Провери и там. Успех  Peace

# 10
  • София
  • Мнения: 7 997
В момента много малко банки изобщо финансират покупката на панелно жилище, да не говорим за 90-100% от стойността му.
Дори и да направите някаква врътка с оценката, банката така или иначе редуцира оценката и отпуска % от така получената сума. Жилището предполага да е с мн. хубава локация и силно подценено, за да ви се върже сметката.

# 11
  • София
  • Мнения: 589
В момента много малко банки изобщо финансират покупката на панелно жилище, да не говорим за 90-100% от стойността му.
Дори и да направите някаква врътка с оценката, банката така или иначе редуцира оценката и отпуска % от така получената сума. Жилището предполага да е с мн. хубава локация и силно подценено, за да ви се върже сметката.

И аз до този извод стигам.

 beba2 И на мен ми се вижда невъзможно. За това и не се върнах там.

parcalesa: Така е. Пуснах темата, защото има много Банки! Mr. Green Пък с детето съм малко затрудена да ги обиколя. Но явно ще се наложи! Peace



# 12
  • Sofia
  • Мнения: 9 734
Добре де, споделям личен опит, ПИБ ни отпусна 90% от стойността на панел в непрестижен квартал и оценката на имота, която направиха беше почти идентична с пазарната цена.
Наистина жилището, което намерихме е на много добра за района цена, но все пак е жилище по обява, така че Е възможно.  Peace

# 13
  • София
  • Мнения: 589
Добре де, споделям личен опит, ПИБ ни отпусна 90% от стойността на панел в непрестижен квартал и оценката на имота, която направиха беше почти идентична с пазарната цена.
Наистина жилището, което намерихме е на много добра за района цена, но все пак е жилище по обява, така че Е възможно.  Peace

 Hug Мерси. В Понеделник живи и здрави, ще отида до някоѝ клон. Гледах в саѝта и наистина са публикували 90% финасиране, без да уточняват вида на жилището! Peace

# 14
  • Мнения: 380
Наѝ- много ни финансират в Сосиете на 85% панел, но пък лихвите са по височки!

Аз съм имала кредит при тях, защото бяха единствените, които в далечната 2004та година ми отпуснаха. Говорим за потребителски, не за ипотечен. Но по-голяма некомпетентност и незаинтересованост и злонамерена безхаберност от финансова институция не съм виждала. През 2008ма прекратих всичките си отношения с тях след грандиозен скандал, оплаквания, обаждания да ми се извиняват от централата за София и да ми предлагат ВИП условия, за да остана клиент. Повече там не бих влязла, за ипотечен кредит пък съвсем. Може да има и доволни от тази банка, но аз не съм от тях.

# 15
  • Мнения: 1 446
Ние преди няколко години кандидатствахме за покупка плюс ремонт заедно в Алфа Банк. Оценката направихме по-висока и ни финансираха на 100% това,което поискахме. Купихме и направихме ремонт.

Ама това преди "кризата", та не знам.

Сосиете не ги препоръчвам за ипотечен кредит.

# 16
  • Мнения: 53
Банките дават до 85% и то за тухла,за панелка финансират до 70% и пак зависи от оценката.Тази седмица почнах да ги проучвам защото на мен ми трябва ипотечен кредит.

# 17
  • Мнения: 4 708
85% -90% максимум и то не върху продажната цена, а върху цената която определя техният оценител, която в ДСК е ликвидационна цена т.е. около 70% от продажната, а след обикаляне 1 седмица по всички банки при останалите оценката е на 90% от продажната цена. Като намалиш и това, че те финансират на 80% реално се оказва че трябва да имате 25% минимум от цената на жилището отделно още 1500евро за прехвърлянето и таксите, които се плащат в началото на банката. И това за тухлено строителство. Специализирах се напоследък в ипотечните кредити и сега вече знам, че в нашият случай е по-изгодно за момента под наем пък един ден ще видим.

# 18
  • Мнения: 3
Такъв кредит няма да намериш,защото тарикати са се опитвали така да се отърват от панелното жилище преди години.Взима парите ,плати две три вноски,спира и банката е принудена да си го вземе , но човека вече се е отървал на печалба от панелката.

# 19
  • Мнения: 336
Можете за ползвате и сайта на moitepari.bg за приблизително сравнение на офертите (дано не го сметнат за реклама).
Като цяло, какъвто и кредит да теглите си направете сметка колко трябва да се върне накрая. Понякога лихвения процент е по-нисък, но пък банката компенсира с по-високи такси и обратното.
За мен е най-лесно да си напиша абсолютно всички лихви, такса отпускане, такса разглеждане на документите, такса оценка на обзпечение, такса управление и т.н. и да видя колко се получава накрая.
Успех!!! Peace

# 20
  • Sofia
  • Мнения: 9 734
Такъв кредит няма да намериш,защото тарикати са се опитвали така да се отърват от панелното жилище преди години.Взима парите ,плати две три вноски,спира и банката е принудена да си го вземе , но човека вече се е отървал на печалба от панелката.

Нещо не разбрах, как така се е отървал на печалба?
Докато не си възстанови пълната сума е длъжник на банката.

# 21
  • Мнения: X
Ако оценителят оцени апартамента на по-висока цена от договорената с продавача и съответно вписана в предварителния договор, тогава банката коя сума взима в предвид при отпускане на кредит?

# 22
  • София
  • Мнения: 7 997
Зависи от банката и от нейната политика.
Обикновено оценката от предварителния договор се взема за информация, а кредиторът работи с цената от оценката, която дисконтира с някакъв процент. 

# 23
  • Мнения: 4 300
Такъв кредит няма да намериш,защото тарикати са се опитвали така да се отърват от панелното жилище преди години.Взима парите ,плати две три вноски,спира и банката е принудена да си го вземе , но човека вече се е отървал на печалба от панелката.

Нещо не разбрах, как така се е отървал на печалба?
Докато не си възстанови пълната сума е длъжник на банката.
Няма как да разбереш Simple Smile Тази схема е почти като бизнесплановете на Ксения, при които човек без нито лев в джоба тегли кредити и се превръща в рентиер-кандидат Тръмп.
В момента, в който спреш да плащаш, банката ти начислява наказателна лихва, което при две -три платени вноски значи практически върху цялата сума на кредита, респ. стойност на жилището. И дори и да се стигне до продажба на имота, начисляването на лихви не се прекратява. Затова и винаги като ме питат съветвам хората ако видят, че палачинката се обръща, сами да си продават активите разумно, а не да чакат да се обърне колата и да плащат непосилни лихви.

# 24
  • Мнения: 6 417
Коя ли банка би инвестирала в панел?! За ново строителство трудно дават 100 %, а какво остава за панелка? Но пък с връзки можеш да си уредиш каквото искаш-проверено е, работи!

# 25
  • Sofia
  • Мнения: 9 734
Ама като почнете да генерализирате...
Ми аз пък купих панел, дадоха ми 90% от стойността на имота, това се случи предния месец. Никакви връзки и познати нямам.

# 26
  • София
  • Мнения: 589
ПИБ е банката!

За тези които тръгват по моитр стъпки, отиваѝте направо там!

Финансират, без връзки панел 90% ЕПК, тухла 100% и то в непрестижни квартали!

За 43000 го купихме, 45000 ни дадоха! Peace

# 27
  • София
  • Мнения: 1 603
Такъв кредит няма да намериш,защото тарикати са се опитвали така да се отърват от панелното жилище преди години.Взима парите ,плати две три вноски,спира и банката е принудена да си го вземе , но човека вече се е отървал на печалба от панелката.

Абсолютни глупости са това.

# 28
  • Sofia
  • Мнения: 9 734
Кики, честито!

Ако вече сте приключили сделката сподели последно в кой квартал купихте и на каква цена /съотв. квадратни метри.

# 29
  • София
  • Мнения: 48
Здравейте, да споделя и аз своя опит! Нашият кредит е към Райфайзен! Не е толкова от значение цената вписана в предварителния договор. Банките отпускат кредита върху пазарната оценка, в нашия случай направена от не зависим оценител. Мисля, че ДСК само искаха да си оценяват имота сами. Така при нас оценката беше 50000Е, съответно цената в Предварителния договор беше 43000Е, а ние искахме от банката  34000. Така, че дори и да купувате по предварителен договор за 20000Е, ако оценката на имота е 50000, банката отпуска на база 50000. Относно Юрибора, това изглежда малко страшничко, но не е толкова. Този индекс не зависи изобщо от банковия пазар в България, т.е ако в един момент банките вдигнат лихвите по кредитите(БЛП), това няма да се отрази на кредитите, зависещи от Юрибора(разбира се ако банката не си е вързала гащите подписвайки договора за кредит). Ако Юрибора расте, лихвата също расте, ако пада,то и лихвата пада. При подписването на договора за кредит трябва внимателно да се чете между редовете, защото повечето банки си правят договорите много усукани. В момента Юрибора нараства, заради кризата в Япония и войната в Либия. Надявам се да започне да пада, защото и моя кредит зависи от това.

# 30
  • Мнения: 685
Аз малко ще се отклоня от темата, но не се ли страхувате да теглите 90% в днешно време? Ако до сега не сте успявали да отделяте как ще се справяте в бъдеще?

# 31
  • София
  • Мнения: 48
Всеки преценява сам за себе си. Вместо да дава парите за квартира, те ще отиват за вноската по кредита. Всеки си преценя според джоба колко пари да иска от съответната банка, за да може да си погасява кредита. Аз лияно съм преценила, че мога да си го позволя.

# 32
  • Мнения: 699
ПИБ е банката!

За тези които тръгват по моитр стъпки, отиваѝте направо там!

Финансират, без връзки панел 90% ЕПК, тухла 100% и то в непрестижни квартали!

За 43000 го купихме, 45000 ни дадоха! Peace
Искам и аз да попитам, че ни предстои същото.Спряхме се на панел, все пак цената е по-ниска, а и такива са ни възможностите.
Ориентирали сме се към ПИБ също, но имам едно питане.Отпускат ти примерно 90% от пазарната оценка.Как обаче се определя прехвърлянето на имота т.е. каква сума отива за нотариуси при покупко-продажбата?

# 33
  • София
  • Мнения: 589
Не съм сигурна дали съм разбрала въпроса ти правилно, но....

Ти получаваш 90% от пазарната оценка на имота. Трбябва да имаш останалите 10% + такси за прехвърляне, нотариуси и тн..и брокери ( ако има такива ).

Има два варианта да се изповяда сделката: На държавна оценка на имота или на реалната продажна цена. Първият вариант ви е по евтин.

Тези парички трябва да си ги имаш, тях никой не ти ги отпуска.

Моят съвет е да се ориентирате към ЕПК, защото финасират като за ново строителство.

В нашият случай даже ни дадоха над 100% 43000 беше жилището, дадоха ни 45 000евра.

Панел е по евтин, но ако нямаш заделени парички или възможност за друг потреботелски кредит...няма откъде да набавш разликата.  bouquet

П.С Няма как да ти кажа каква е сумата при Нотариусите. Те си смятат по някакви таблици..

Ние разбрахме 5 дни ( обади се брокерката ни ) преди изповядването. Беше около 2000лв. Но ние поехме всички разходи, така че....не знам!

# 34
  • при него
  • Мнения: 1 233
Момичета, някой няма ли лични впечатления за широко рекламирания ипотечен с ниска лихва на Банка ДСК?
Иначе, рекламата е страхотна, с този Жорко - съкровището на мама, дето искалда се изнася  hahaha hahaha

Ние сме към УниКредит, но искахме финансиране само на 50%. Оплаквания нямаме. Иначе и при нас идва "независим" оценител. Слагам го в кавички, защото от банката ни бяха дали списък с оценители с които те работят. В случая обаче, оценката беше почти идентична с пазарната цена, та всичко си беше ОК.

# 35
  • София
  • Мнения: 589
Момичета, някой няма ли лични впечатления за широко рекламирания ипотечен с ниска лихва на Банка ДСК?
Иначе, рекламата е страхотна, с този Жорко - съкровището на мама, дето искалда се изнася  hahaha hahaha


Имам ...ДА!! Първо там отидохме....

НЕВЪР АГЕЙН!!!!! #2gunfire

# 36
  • София
  • Мнения: 6 011
За нотариалните такси - най-грубо пресметнато - разходите са около 4% от цената, на която сте изповядали сделката. Обикновено до размера на данъчната оценка тази сума се дели поравно м/у купувач и продавач. Плаща се изцяло в нотариалната кантора и после нотариуса ви предоставя платежните нареждания и разписките за въпросната сума /дават ги на купувача/.

# 37
  • София
  • Мнения: 48
Има таблици по, по които се изчислява сумата, която се плаща при нотариуса. Тя включва местни данъци и такси, декларации и други такива неща. http://www.notarial-calculator.imoti-bulgaria.com/  , тук ориентировъчно може да видиш колко ще са ви разходите, по изповядването на сделката и учредяване на ипотеката. По принцип сумата за изповядването на покупко -продажбата  се разделя между купувача и продавача. Поне при нас беше така. Допълнително имате да платите за учредяване на законна ипотека с Банката- това си е само за ваша сметка. При нас всичко излезе около 2000 лв. Може като си изберете нотариус да попитате за сумите. Ако изповядвате на данъчна оценка, в договора с банката ще има клауза, в която ще бъде упоменато, че разликата от сумата, която ще се преведе на купувача и сумата по данъчна оценка ще трябва да изплатите на купувача след усвояването на парите. Не знам да ли го обясних правилно, но повечето продавачи не се съгласявате, а искат цялата сума да им се преведе от банката.Т.е. при усвояването на кредита, банката изплаща сумата по данъчна оценка на купувача в неговата сметка и разликата я прехвърля във вашата. Най-вероятно ще го направят като запишат, че това са пари за премонтни дейности.След това, вие си прехвърляте на купувача. За това ние изповядвахме на сумата, която искахме от банката, но в нашия случай разликата беше 1000 Е. Съветвам ви като си изберете банка да си говорите с тях и винаги могат да направят изключение и да ви дадът 100%, но разбира се ако може да си го позволите.

# 38
  • София
  • Мнения: 980
В момента не мисля, че има такава банка, без значение вида на строителството.
Има кредитни консултанти (безплатни са), можеш да ползваш такъв - да ти разясни условията в различните банки и спрямо доходи и т.н. ще те насочи към най-изгодния за вас вариант Simple Smile
Успех!
Сакън недей, как ме набалбукаха едни консултанти, в момента съм с 50 000 лева назад заради техния съвет и то защото нямали договор с ДСК примерно. Разучи си сам по банките да ти е мирна главата, Както е казал народа, вълка му е дебел врата щото си върши работата сам.

Общи условия

Активация на акаунт