За лудостта и други творчески добродетели

  • 10 246
  • 226
  •   1
Отговори
# 210
  • Пловдив
  • Мнения: 23 836
Хм, сещам се за един тест от гимназиален учебник по психология - две скици, едната на Матис, другата на анонимен шизофреник, трябва да познаеш коя на кого е. Трудничко беше  Simple Smile Което пак идва да потвърди, че изкуството не може да бъде възприемано в чист вид, само по себе си, а е натоварено с един куп предварително зададени очаквания и условности.
Дали не може да се изрови някъде от нета този тест? Sunglasses

# 211
  • Мнения: 3 447
Ох, не знам, то нямаше нет тогава  Laughing

# 212
# 213
  • Мнения: 3 447
Ахахаха, явно много ме е впечатлило  Joy

# 214
  • Мнения: 3 491
Хм, сещам се за един тест от гимназиален учебник по психология - две скици, едната на Матис, другата на анонимен шизофреник, трябва да познаеш коя на кого е. Трудничко беше  Simple Smile
Не е същото, но това ми създаде внезапна асоциация с топнатата в боя опашка на магарето, която завихрила такова произведение върху платното, че критиката се надпреварвала да ахка.  Simple Smile
В този контекст ми е и мнението за настоящия Ларс фон Триер (с "Антихрист"): магаре, което се чуди накъде да си мята опашката, и реве до скъсване, та дано някой му се върже на ексцентризма. Като се има предвид, че е създал "Европа" и "Порейки вълните", е просто жалко.

# 215
  • Пловдив
  • Мнения: 23 836
Има произведения "рисувани" от котки и слонове (може и от други животни да има, но тези съм ги видяла по анимал планет), че има и глупаци да плащат пари за тях. Това как да го охарактеризираме - изкуство ли е или не? Според мен са цапаници, всички, които съм видяла.
Ето тук процеса по създаване - http://vbox7.com/play:354560b3&al=1&vid=312302

# 216
  • Мнения: 502
В този контекст ми е и мнението за настоящия Ларс фон Триер (с "Антихрист"): магаре, което се чуди накъде да си мята опашката, и реве до скъсване, та дано някой му се върже на ексцентризма. Като се има предвид, че е създал "Европа" и "Порейки вълните", е просто жалко.

  Хубаво сравнение.  Simple Smile Но нали на магаретата им иде отвътре да реват, природа... LaughingДа беше друго животно, да го култивираш, ама то- добиче с характер.

Последна редакция: чт, 24 фев 2011, 11:19 от С О Н Я

# 217
  • Мнения: 21 632

В този контекст ми е и мнението за настоящия Ларс фон Триер (с "Антихрист"): магаре, което се чуди накъде да си мята опашката, и реве до скъсване, та дано някой му се върже на ексцентризма. Като се има предвид, че е създал "Европа" и "Порейки вълните", е просто жалко.

   Ами то си е така. Но може би не толкова някой да му се върже, ами за да избие нанякъде това, дето го напъва отвътре. У мене например среща някакъв отклик на определено ниво и то точно с тоя филм.
  Едно време Кончаловски беше написал за стила на Тарковски, че ако става дума за език може да го сравни с някакво нечленоразделно мучене, което не е типичния човешки говор, и това сравнение не е непочтително, те са и приятели, а просто опит да се опише чувството, което буди лично у него - асоциация с някакъв друг, повърхностно трудноразбираем, но очевидно смислово богат език.

# 218
  • Мнения: 2 072
Аа, цитирали са ме  Whistling  Mr. Green
Много хубава тема, между другото. Не ми се мисли сега, но и аз ще отпратя към един цитат, който ми се доближава до виждането за тези луди.

Всичко, което може да бъде обуздано с интелект, принадлежи на черупката, но творецът, устременият към съзидание човек, винаги се гмурка под нея към отворената рана, към гниещия безсрамен ужас – Хенри Милър

# 219
  • Мнения: 2 660
Ами режисьорът Дейвид Линч? За мен той е перфектната комбинация между човек, излязал от релсите и гениалност. Имал е тежко детство, оттам и всички негови особености като мироглед, но пък какъв прекрасен резултат! Просто при него не е самоцел да си изчанчен като леглото с мръсни гащи. Това е разликата между пошлост и изкуство.

# 220
  • Мнения: 2 072
Дейвид Линч изглежда много забавна личност по интервюта, дори препоръчваше на хората да гледат комедиите на Били Уайлдър. Освен това не обичал да дава интервюта, защото няма какво да се тълкува по филмите му, те просто са създадени, за да бъдат гледани.

# 221
  • Costa Rica
  • Мнения: 551
Порадвайте се:

http://www.top10artblog.com/2010/04/top-10-ugly-bizarre-art.html
А тази лудост дори е оценена с награда.
http://www.top10artblog.com/search/label/Top%2010%20turner%20prize%20winners

Последна редакция: чт, 03 мар 2011, 15:08 от Делфина фон Ю.

# 222
  • Мнения: 2 072
Деймиан Хърст не ми харесва, той не идва ли в България за изложба? Черепът с диаманти е ОК, но кравите във формалдехид Mr. Green

# 223
  • Мнения: 322
Деймиън Хърст отнесе много критики точно заради черепа с диаманти... В отговор обяви, че няма нищо против след смъртта му някой художник да се заеме с неговия череп  Mr. Green

# 224
  • Мнения: 21 632
Черепа ми хареса и на мен.
Става въпрос за хора, които просто виждат света по по-различен начин, че на всичкото отгоре могат ида визуализират вижданията си. За мен няма значение дали е грозно или красиво. Той и Ботеро рисува грозни картини, но по някакъв начин виждам, че е добър... даже понякога нещо от реалния живот ми прилича на нарисувано от него, или от някой друг... Както знаем живота често имитира изкуството Joy

Общи условия

Активация на акаунт