Децата и цигарите

  • 20 923
  • 191
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 229
Пропуших на 18 г., по кутия на ден. Криех се по терасите, нагло ги лъжех, че не пуша. Ожених се на 25 и пак продължих да се крия от родителите ми, просто ми беше неудобно да застана с цигара пред тях. Преди почти 2 г. ги отказах. Забременях с третият ми син, гадеше ми се от цигари, както и при предишните ми две бременности. Но този път като родих продължи да ми се гади. И все още е така. Убедена съм, че цигара повече няма да запаля. Пиша всичко това, не за да разказвам за себе си, а за да кажа, че цигари с кавги, обещания за подаръци и т.н. не се отказват. То си е до вътрешно убеждение. Аз бях сериозен пушач 14 г., вече не съм! И много се радвам! А децата ми мисля, че няма да пропушат, защото мъжа ми не пуши само когато спи. И те са се отвратили от цигарен дим. Въпреки, че не пуши вътре, всеки път когато за секунди димът стигне до тях почват да кашлят на ужким, махат с ръце и викат "гадост". Дано винаги мислят, че това е гадост..........

# 16
  • Мнения: 1 296
. ............... че цигари с кавги, обещания за подаръци и т.н. не се отказват. То си е до вътрешно убеждение. ............

На нашият син онази вечер баща му му показа цените на цигарите в Англия, където иска да учи, наемите и други по-важни разходи в чужбина. И му каза - прецени си дали ще се лишаваш от храна, за да пушиш и да не си пълноценен като човек, щом си гладен и недоял или ще се храниш пълноценно, за да учиш. И за да се чувстваш нормален човек. Защото там няма - тати, дай, че ми тряват. А има точно определена сума. Твоя работа си е как ще ги разпределяш. Та, позамисли се детето, че времето върви и ако трябва да стига до някакво решение и убеждение, сега е момента. Докато ние сме до него и можем да го подкрепим, да поговорим, да обсъдим.

# 17
  • Мнения: 65
От личен опит ти казвам - не може да я спреш. Аз започнах на 14, защото всички в компанията пушеха. Родителите ми са също пушачи, но се опитваха да ме откажат няколко години, криеници, дебнене, разговори  - целият цирк. Ами не се получи. Тъй като вътре не се пуши, започнахме да се събираме на терасата дружно и да си пием кафето  Simple Smile
Ако момичето е решило така, трудно можеш да я разубедиш, още повече, че и личният пример си казва думата. Може да поговорите, но със забрани и скандали нищо няма да се получи.

# 18
  • Мнения: 27
 Може би на нейните години не си правила такива неща.

  О не съм ли?!Правех ,и аз крадях цигари от баща ми.Разбирам я,но не мога да я подкрепя,все пак трябва да се каже нещо.Не можем да я оставим да си мисли.че сме се примирили.В момента аз пуша по 2-3 цигари на ден и се опитвам да ги откажа.Но баща й трудна работа.Майка й също пуши.Тя е разбрала преди нас ,но не е сметнала ,че трябва да знаем.
  Таткото трудно го приема.Не иска нито едно от децата да пуши.Ясно разбирам го, но явно той не може да разбере,че трябва да се тръгне от него.
  Снощи си говорехме и я питам да ли и харесва,а тя ми дига рамене и казва не знам.Това най-ме ядосва дали настина не знае или не иска да каже,или го прави защото и другите го правят.

# 19
  • Мнения: 1 592
по скоро ,зашото и другите го правят.Може и да имате шанс,след като пуши отскоро и не занае защо го прави...А с какви деца се събира,всички ли пушат?

# 20
  • Мнения: 3 479
. ............... че цигари с кавги, обещания за подаръци и т.н. не се отказват. То си е до вътрешно убеждение. ............

На нашият син онази вечер баща му му показа цените на цигарите в Англия, където иска да учи, наемите и други по-важни разходи в чужбина. И му каза - прецени си дали ще се лишаваш от храна, за да пушиш и да не си пълноценен като човек, щом си гладен и недоял или ще се храниш пълноценно, за да учиш. И за да се чувстваш нормален човек. Защото там няма - тати, дай, че ми тряват. А има точно определена сума. Твоя работа си е как ще ги разпределяш. Та, позамисли се детето, че времето върви и ако трябва да стига до някакво решение и убеждение, сега е момента. Докато ние сме до него и можем да го подкрепим, да поговорим, да обсъдим.

Да, нещо като примера на tzarina имах предвид, а не подкупи. Освен, че пушенето е вреден навик, то е и скъп вреден навик. Но синът на tzarina явно е по-голям и вече бъдещето за него е нещо важно, а за момичето на мама Пети - неразбираемо.
Както разбирам семейната ситуация е сложна. В такъв случай, мама Пети, смятам, че всякакви усилия ще бъдат неуспешни, ако в тях не се включат всички възрастни, които са близки на детето.

# 21
  • Мнения: 27
  В групичката явно са все такива ,които пушат.Каза ни ,че едно от децата родителите му го заплашили ,че ще го изгонят,но то не се трогнало изобщо.Ние също това казахме, че ще я пратим при майка й,но си мисля ,че при нас това може да подейства(това няма как да стане,майката няма възможност да ги гледа).Все пак имаме още две деца.Ако нищо не правим нали след време и момчето ,което е 12г. ще си позволи разни неща.За малката ,която е на 3г. още е рано.

# 22
  • Мнения: 27
Да, нещо като примера на tzarina имах предвид, а не подкупи. Освен, че пушенето е вреден навик, то е и скъп вреден навик. Но синът на tzarina явно е по-голям и вече бъдещето за него е нещо важно, а за момичето на мама Пети - неразбираемо.
Както разбирам семейната ситуация е сложна. В такъв случай, мама Пети, смятам, че всякакви усилия ще бъдат неуспешни, ако в тях не се включат всички възрастни, които са близки на детето
.
[/quote]

  Не знам дали разбра, но майката е разбрала преди месец и не е счела за необходимо да ни информира.Все пак става въпрос за нейното дете.На това какво да кажа според теб DarkViolet и как да реагирам?

# 23
  • Мнения: 135

  Снощи си говорехме и я питам да ли и харесва,а тя ми дига рамене и казва не знам.Това най-ме ядосва дали настина не знае или не иска да каже,или го прави защото и другите го правят.
И моята малка щерка другия месец ще стане на 16...по същия начин реагира...децата в стремежа си да се изтъкнат пред компанията, правят какви ли не щуротии!!! ooooh!
Ще споделя моя личен опит...голямата щерка беше на 17 като я надуших...но вместо скандал я накарах да си пушим заедно.. на което категорично ми отказа, явно се притесни от реакцията ми!!! Wink
Малката нарочно я провокирах да си запали, ей така за да пробва...каза ми че повече не иска да пробва...но пък винаги може да ме излъже... Laughing

# 24
  • Мнения: 2 011
Масово сега  децата  вдигат  рамене и  не знаят  защо пушат ,  защо пият  бира  ( или  друг алкохол) ...Просто подражание на другите  , скука  .... newsm78  И  ние  сме били същите  , но пък  бяхме по-активни  и  в спорт , и  в училище ... Но и  времената не бяха  точно  такива! Криехме  се като  мишки а сега  тийновете  падат пияни в двора  на училището  ...Sad 
 Факт  е ,  че децата  ни  скучаят !
  Мама Пети  , няма да  коментирам поведението  на майката  -  трябвало  е да  ви каже  когато  е разбрала но .... без коментар !  Confused

  Спомням  си  веднъж баща ми  взе една салфетка  ( бяла )  и  ме накара  да  я допра плътно  до  устата си , като  преди  това съм напълнила  устата си  с цигарен дим и  да се опитам да  го издухам  през салфетката ( както  е плътно опряна в устните  ми ) ..... Махнах салфетката  и  имаше едно  грозно  кафяво  петно  .....  Sick  Баща ми каза : " Това е от  едно  дръпване а салфетката  е белият  ти  дроб ! "  Това явно ми  беше повлияло  защото   ме накара  да  спра да  пуша  за известно  време !  Може би  ще  подейства  при  начинаещ пушач ... newsm78

# 25
  • Мнения: 3 479
Мама Пети, какви са ви отношенията? Ти искаш ли тя да спре да пуши заради нея самата или защото може да повлияе на другите деца лошо и те да й подражават в това?
Ако успееш да изградиш отношения на разбиране и доверие и ти да станеш авторитет и пример за подражание, то тогава ще постигнеш успех и с отказването на цигарите Peace

# 26
  • Мнения: 5
Много неприятна работа. Точно преди няколко дни мислех много по тоя въпрос - как да направим така че децата да не попадат в капана на цигарите.
Аз пуших в продължение на 17 години. Сега гледам щерка ми която е на 3 и се чудя, дали и тя ще трябвада пуши поне едно десетилетием, за да схване проблема или има нещо което мога да направя за да избегнем този капан.
Първо - аз го и написах в една пот статиите си - за да можеш да да даваш акъл на някой, как да живее по качествен и пълноценен живот, задължително трявба да се превърнеш в модел на това за което говориш. Ако искаш да накараш някой да спортува, трябва сам да спортуваш, ако искаш да помогнеш на някой да спре цигарите или изобщо да не ги започва - трябва самият ти да не пушиш.

Никой не познава капана на цигарите както самите пушачи. Всякакви приказки - колко са вредни, колко са скъпи, и как смърдят - нямат никакъв смисъл за младия човек.
Младия човек трябва да знае истината - никотинът е наркотик, и като пушат те стват все по пристрастени към него. Всичко това може да се подкрепи с примери от живота. Например - ето виж сега баща си - пуши на балкона, той в момента няма избор да не пуши защиото е зависим,  никотинът го кара да кибичи на балкона и да смуче дим от изгорели листа, вместо да прекарва време с любимите си хора.

Много е важно да не се поставя забрана, а да се даде право на избор. Но преди да се даде право на избор, трябва да е пределно ясно на младия човек, какво точно избира като избере да пуши, и какво точно избира ако избере да не пуши.
Важно е и младия човек да знае че винаги ще има този избор - цигарите не са забранени, винаги може да избере да пуши, но избирайки цигарите, с тях идва един цял комплект неща, като наркотична зависимост от никотина и всичко което идва с нея.

В момента когато се сложи забрана - цигарата става забранения плод - никой не може да отклони вниманието от нея.

# 27
  • Мнения: 81
За пушенето е ясно, че ще крие. Но за пъпа защо е крила цели 3 месеца?

# 28
  • Мнения: 940
аз пуша от 13 годишна, майка ми така и не успя да ме накара да ги спра. Спрях ги чак когато забременях. Не мисля че има начин с мърморене или наказание да се спре човек от подобно нещо.

Mama Pepi, моят съвет е да изоставите заплахите. Едно дете (каквото е тя, въпреки че е на 15г.) е способно да се озлоби ако бъде заплашвано с лишаване от любов (както най вероятно е възприела заплахата че ще я върнете на майка й). В тази възраст децата имат нужда най вече от разбиране и разговори на равни начала с възрастните, искат да бъдат третирани като такива, но и да бъдат закриляни като деца. т.е както беше казал някой по-горе - бъдете приятели. Говоря изцяло от личен опит, аз бях трудно и буйно дете и справянето с мен не е било никак лесна работа, горката ми майчица. Но никога никой не си е позволявал да ме заплашва с изгонване или отказване от мен, това първо е много нараняващо и специално при мен (и не малко други тийнейджъри) би подействало точно обратно - на инат ще свърша още куп глупости. "щом не ме искате ще ви стъжня живота" горе долу това би ми била максимата.
Не се учудвайте че при това положение е скрила за пъпа си. още повече че не си и истинска майка и в постовете ти човек остава с впечатление че си по разтревожена за твоите деца, отколкото за нейното здраве. Ако и тя е останала с такова впечатление...няма да имате положителни резултати скоро. оставам някак с впечатлението че нейното държание е по-скоро крясък и опит да привлече внимание, помислете дали се занимавате и говорите достатъчно с нея, а не я пренебрегвате за сметка на по-малките. всичко това го казвам най добронамерено, с надеждата малко да помогна  Peace

# 29
  • Мнения: 940
и само да допълня - мъжът ми е учил в основно училище в чужбина. там са им прожектирали филмче, в което до колкото разбрах са показали истински бял дроб на непушач и такъв на пушач, както и цяла кофа пълна с катран, извадена от дробовете на пушач. звучи доста брутално, но явно е подействало, защото той никога не си е и помислял да запали, за това филмче му се е запечатало в паметта и до ден днешен. може би и това е начина  newsm78 трудно е да уплашиш млад човек относно здравето му  Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт