Децата и цигарите

  • 20 937
  • 191
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 5
Днес сериозно пак се замислих за тази проблеми и с ужас установявам че няма никаква представа как трябва да се подходи. Някой би ми казал - твоята  е оше само на 3, до тогава ще си го измислил. Но истината е че ако нямаш стратегия от сега, много е възможно да изпуснеш момента.
И така, какво да правим, н ода е правилно? :о)

Как да представим пушенето като наркомания и зависимост? С другите дроги положението е видно, един два опита и си в ужаса - гърчове, делириум, тремори, смърт.
Но ако всички съученички пушат, и никой не умира в гърчове ... Ами даже напротив, пушещите са готини" или както там им казват тогава ...

Всеки от нас знае че говоренето не помага, на повечето от на са ни говорели, но не е помогнало. Боя и наказанията и забраните също не помагат - всеки е изпитал на собствен гръб и пак е пушил.

Трябва ни коренно различен подход.

Няма начин да им забраниш - до 18 ти забранявам да пушиш!
Има ли значение дали ще запали на 18 или на 25, ако след това следва 40 години пушачески живот, който безславно завършва знаете как?
Щото както знеате след 20 години на пушене шансовете стават 50 на 50 ... Кофти статистика, ама това е положението.

# 46
  • Мнения: 2 567
Ами при нас говоренето съчетано с личния пример за сега помага. Ти какъв друг подход предлагаш?
Аз също така не забранявам категорично и не заплашвам. Дъщеря ми от малка е възпитана на принципа - Всичко ми е позволено, но не всичко е полезно и за сега това дава желаните от мен резултати.

# 47
  • Мнения: 1 597
не е лесно на тази възраст.Млади са ,живота е пред тях,искат от всичко да опитат...ако и в компанията с която се движи,всички пушат-става още по-трудно.Пробвайте  с много разговори и примери да контролирате нещата. Заплахите не мисля,че ще доведат до желания резултат-ако иска ще намери къде да се скрие и пак ще пуши.

# 48
  • Мнения: 25 876
А къде пушат децата ви? Нали вече в заведенията не е разрешено да влизат непълнолетни в салоните за пушачи?

# 49
  • Мнения: 940
предполагам там където сме пушили и ние  Mr. Green в училищните дворове, в училищното кафене, в уличките, в интернет залите (колкото са останали). а пък и колко да я спазват тази забрана всички заведения, убедена съм че в по-отдалечените квартали заведенията са пълни с пушещи тийнеиджъри... боже сега като се сетя какъв наперен келеш съм била в седми клас с цигарата в устата  ooooh!  ooooh!  ooooh!

# 50
  • Там, където ме обичат
  • Мнения: 3 676
Rika, точно там пушат. За съжаление и аз съм виждала наперени келешчета 5-6-7 клас около училищата.

# 51
  • София
  • Мнения: 16 196
Како Сийке, в елитния Лозенец пуберите си пушат и пред училищата, и в дворовете, и в кафетата.
На витрината има надпис - за пушачи, забранено до 18 г и т.н, но никой вътре не го спазва.
На масите са се разположили пубери с цигари, кафета, галони бира. Естествено бирата е купена от супера/по-евтина е там/.
Разхождам се в обедната почивка и ги наблюдавам.
Явно оборота на кафетата е намалял и вече са щастливи и от стотинките на учениците.

# 52
  • Там, където ме обичат
  • Мнения: 3 676
Аиша, ако беше само в Лозенец, щяхме някак си да се справим - да забраним ходенето там, да го заобикаляме.. Ама не е само там Thinking

# 53
  • Мнения: 5 825
Ами при нас говоренето съчетано с личния пример за сега помага. Ти какъв друг подход предлагаш?
Аз също така не забранявам категорично и не заплашвам. Дъщеря ми от малка е възпитана на принципа - Всичко ми е позволено, но не всичко е полезно и за сега това дава желаните от мен резултати.
Напълно съм съгласна с този подход!
Имам син към който го прилагам, за сега успешно.

# 54
  • където ми харесва
  • Мнения: 4 086
  #2gunfireМоля да ме застреляте!
  Имаме дъщеря на почти 15г. и днес разбираме,че пуши цигари.Естествено не от нея , а забелязваме ,че доста цигари от нашите са изчезнали и в банята след нея винаги мирише на цигари.Не знаем как да реагираме.В момента сме много ядосани и се нуждая от бърз съвет.
Ох майко. Надявам се, само да не почнете да я нападате или наказвате, или лишавате от пари и други неща. Това ще е ужасно глупаво. По-скоро поговрете с нея, защо пуши.

# 55
  • Мнения: 2 641
не мога да разберя защо все за завист се говори, щом някой спомене думата пари? как може да се завижда на човек с разсипан от цигарите организъм пък бил и милионер ? споменах парите защото аз съм направила сметка че нашето семейство спестява на месец около 800 лева от - цигари, кафе, алкохол, безалкохолни, гримове, вестници , списания, чипсове и подобни и висене в кафенета. с тези пари примерно си купихме чисто нова кола и с кеф развозваме децата - колата е на лизинг. това е наш избор - може да си позволим или колата или горепосочените неща за месец. но въпросът е за децата и цигарите. и как почти всички деца пропушват. и отде отрудените им родители им намират пари за цигари? защото повечето хора в БГ взимат по 300-700 лева на месец. как успяват да си задоволят другите потребности, че и за цигари да отделят пари? както казах средно за 3-ма души в семейството по 5 лева са 450 лева на месец само за цигари ! извод - гъзарията и селянията е на първо място. може децата ни да ядат кучешка храна и да живеят в мизерия, но пари за цигари ще има ! откъде са парите при 10 - 16 годишните? ами от мама и тати. какво повече да се каже... въпрос на възпитание, ценности и пари. естествено и на среда но едно дете не може всеки ден да муфти съучениците си за цигари. следователно всички родители дават пари без да се интересуват къде отиват.

# 56
  • Там, където ме обичат
  • Мнения: 3 676
Аnaise, не видях началото на спора, пък и няма значение. Това, което си писала по-горе, много ми хареса. Ако е така както си го описала, браво на вас.  chef

# 57
  • Мнения: 2 641
абсолютно така е foxysilver . дори доходите ни да бяха двойни, или тройни на сегашните и съответно да не са ни проблем парите, пак не виждам кога бихме пушили с мъжа ми. просто нямаме такова време особено аз сама с двете деца в къщи. нямам една свободна минута, а камо ли да ги оставя двамата заедно сами и аз да пафкам на балкона през час.
но да дам все пак една препоръка касаеща децата - децата занимаващи се активно с спорт или увлечени по друго хоби много по рядко пропушват. предпочитат да си дават парите за хобито или да си плащат уроците по танци примерно, както и да си купят нещо съпътстващо дейността им, отколкото да ги дават за неща като цигари. ако успеете да ангажирате децата към нещо в което те намират смисъл и не могат без него, те биха се лишили от доста неща само и само да го правят, тогава и цигарите не са толкова важни, не намират смисъл в тях, а и нямат време да седят и да пушат.
успех на всички които искат да се преборят с цигарите !

# 58
  • Мнения: 940
не мога да разберя защо все за завист се говори, щом някой спомене думата пари?.... но въпросът е за децата и цигарите. и как почти всички деца пропушват. ..... извод - гъзарията и селянията е на първо място. може децата ни да ядат кучешка храна и да живеят в мизерия, но пари за цигари ще има !..... следователно всички родители дават пари без да се интересуват къде отиват.

започвам отзад напред - не мога да се съглася с последните ти два извода.
1. от един момент нататък детето /тийнейджъра има нужда от малко пространство и доверие. някак си не върви да ти дава ежедневен отчет за всяка стотинка. а нищо не му пречи да излъже всъщност, така че какво като се интересуваш? но липсата на доверие също може да предизвика отрицателна реакция като пропушване, че и по-страшно. личен опит.

откъде са парите при 10 - 16 годишните? ами от мама и тати. какво повече да се каже... въпрос на възпитание, ценности и пари.
искаш да ми кажеш че ти няма да даваш пари на твоите деца ли? или че ще им водиш дневник за стотинките и ще им искаш касови бележки за потвърждение  Mr. Green ако едно дете е решило да те излъже, ще намери начин да го направи, с дебнене не става работата. и повярвай ми възпитанието и ценностите често нямат нищо общо с пропушването при децата.  Peace

2. това за пушенето и кучешката храна са глупости. познавам много пушачи, но децата им не живеят в мизерия. кой как си разпределя финансите и преди ти казах че не е наша работа да обсъждаме, че и квалификации да раздаваме. нали знаеш приказката за сламката в чуждото око и гредата в твоето  Wink

3. заговорих за завист защото в предния ти пост нямаше и помен от въпроса за пропушването на децата, а се говореше основно за доходите на родителите и как си разпределят парите. просто така звучеше, прочети си го пак.  Peace

иначе за спорта си принципно права, но и там има твърде много изключения. аз поне познавах и познавам доста хора / деца които спортуват активно, но това не пречи да си пафкат като комини. освен ако не се занимава професионално с него, но това е по-рядко срещано.

# 59
  • Мнения: 2 641
ами рика погледни какви са средните доходи в БГ? рядко са над 400-500 лева особено в провинцията. но пари за цигарки намират хорицата. и никакви глупости не е това за храната - дори хора с високи доходи пак си купуват ужасна храна за да заделят повече пари за фризьори, козметици, супер скъпи тапети, бижута, цигари и т.н. всевъзможни глупости. а ти щом искаш да прехвърлиш цялата отговорност з апушенето на децата върху външната среда си е твоя работа. в психологията отдавна е ясно че така човек си спасява психиката от претоварване. аз лично предпочитам първо да си погледна именно в моята чиния и да видя защо децата ми правят това или онова, какво съм направила и какво не, а не да говоря че им трябвало лично пространство. ми тогава на 13 като станат и място за бардак да им отворя , така ли? като станат на 18 да си отворят сами лично пространство. моето сващане е че до поне 16 години децата са деца и ще правят това което родителите им сметнат за добре, в това число и да нямат пари до една доста късна възраст. за какво са им пари в училище при положение че ще са една смяна, ще закусват и обядват в къщи? като пораснат и могат сами да излизат с приятели, ако искат пари ще ми кажат къде ще ходят и за какво са им. а като пораснат още /визирам 16 години горе долу/ естествено няма да ги шпионирам къде са им парите, но се надявам да съм направила така че сами да се контролират. ако не съм успяла - жалко, значи няма и да успея занапред. но да ви кажа че където и да съм била такава масова простотия като у нас няма с пиенето и пушенето от деца на 10-16 години. сами си направете изводи как живеем и какво здраве предлагаме на децата си.

Общи условия

Активация на акаунт