Някой ще пости ли?

  • 2 727
  • 47
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 138
Да, сега като ги сметнах + едната седмица на Сирни заговезни..става 56 дни.А не е ли този пост, на който му се вика "Света четидесетница" - аз от там се заблудих. newsm78

# 16
  • Испания и Стара Загора
  • Мнения: 1 036
Да, сега като ги сметнах + едната седмица на Сирни заговезни..става 56 дни.А не е ли този пост, на който му се вика "Света четидесетница" - аз от там се заблудих. newsm78

Света Четиридесетница са Първите шест недели от Великия пост newsm78
http://trydiani.blogspot.com/2009/03/blog-post_02.html

# 17
  • Мнения: 508
Момичета не е трудно да издържите целия пост. казвам ви го от личен опит. Има толкова много постни вкусни неща, които да хапвате. Ако искате да си го спазите както е поста, трябва:
- сега от този понеделник 28.02. да спрете месото;
- от следващия 07.03. да спрете и рибата, млякото и яйцата;
- седмицата от 07.03. до Тодоров ден (първата събота) се яде без олио, може да е готвена храна, но без олио - аз обикновено варя боб или леща без олио и жито за десерт;
- последната седмица също не се яде олио;
- относно  luvbed наистина не е разрешено;
и още нещо важно - понякога по невнимание може да хапнете нещо не постно - не е болка за умиране, продължавайте и не се отказвайте да постите

# 18
  • Испания и Стара Загора
  • Мнения: 1 036
Аз от 1996г. правя постите(с изключение на бременностите).Не е трудно.Това за олиото не го спазвам Peace
По време на Великия пост  се разрешава риба на 25 март – Благовещение, и на 17 април – Връбница-Цветница.Безгръбначни животни (охлюви, миди, октоподи и др.) се считат за постни храни. Peace

# 19
  • Варна/Казанлък
  • Мнения: 61
Здравейте,момичета!
И аз се замислям за великденските пости тази година,но през май месец ми предстои инвитро процедура и с оглед на това да се яде пълноценна храна още не мога да взема решение.Как мислите вие,дали е удачен момента за пости и дали би ми навредило нещо?Всъщност ме притесняват единствено белтъчините дали ще си ги набавям с постна храна в достатъчно количество?
Ще съм ви благодарна ако ме посъветвате...

# 20
  • Мнения: 508
Постите са добри и по време на бременност. Пример съм аз. Когато забременях аз бях започнала Великденските пости, докато разбера, че съм бременна постите бяха преполовили. Аз реших, че ще си ги изкарам до край. Изследванията, които си правех на кръвта и урината ми бяха перфектни с много добри показатели. А и все пак по време на пости организма се прочиства. Което за една бъдеща бременност също е много добре. Това е моето мнение ти ще си решиш

# 21
  • Мнения: 0
Здравейте на всички... много се радвам, че има доста желаещи за постите. Аз също смятам, че не е непостижима цел да се изкарат целите пости, аз лично съм го правила вече няколко пъти 3-4 мисля, като дори след като минаха ми беше изключително странно да хапвам месо и млечни продукти  newsm47. Мисля, че е забранен и всякакъв алкохол освен  luvbed... Останаха още 2 дни и почваме  smile3521 smile3521

# 22
  • Мнения: 0
      Здравейте момичета!
Аз също спазвам постите  от доста време и не смятам да пропускам Великденските. Не спазвам само това с олиото. От дискусиите по време на  Коледните пости знам, че [img]е забранен само за несемейните.
doddo не се притеснявай постът дори може да ти помогне, приятелката ми беше бременна и свещеника горещо я посъветва до пости, роди здраво бебе без никакви проблеми. Спомням си дори, че изследванията и доста се подобриха след поста. Ти трябва да си напълно убедена, че постъпваш правилно, само тогава ще се получи.
    Успех на всички решили да постят.  bouquet

# 23
  • Мнения: 932
      От дискусиите по време на  Коледните пости знам, че [img]е забранен само за несемейните.
doddo не се притеснявай постът дори може да ти помогне, приятелката ми беше бременна
Това е добре Mr. Green Но нали идеята е примирение и отказване от удоволствия...не знам.
Момичета,как се чувствахте след постите? А не напълняхте ли? Аз имам да свалям доста-7-8кг,та ако кача,няма да ми е весело. Не че това ще ме спре,решила съм и дори нямам търпение Grinning
Обичам мляко много,но ще опитам соево. Това с олиото само ще е трудно,но като е гарга-да е рошава!

# 24
  • Мнения: 0
ira_d, аз се чувствах екстра след постите, но напълнях... разказах за това и в друга темичка, дано не досадя на някого. Аз като постех похапвах много картофи и лютеница с хляб  Embarassed Embarassed Embarassed. Аз просто обожавам картофи под всякаква форма и то резултатът е на лице... Сега обаче съм на режим от около месец с почивки и смятам през постите да продължа. Мисля да си направя 1-2 седмици на зелева супа или на салатки. Дано да не се отпусна и да напълнея, че простоо  newsm45

# 25
  • Мнения: 7
Постете, за да пречистите душата и тялото си, а не за да отслабнете. Постът не е диета. Бъдете смирени, не се карайте през време на постите, опитайте се да не ви минават лоши мисли и повече се усмихвайте. Задължително си пожелайте нещо, което искате да се сбъдне и си наречете поста за това. Но трябва да спазвате поста. Не се заричайте, че ще постите през целия пост, защото след това, ако се отметнете не е добре. От леля си знам тези неща, а тя е много набожна и прави всичко по канон.
Аз не мога да съм толкова стриктна като нея, но се старая поне във времто, което съм си обещала да постя, наистина да спазвам всичко както трябва. Миналата година бях много зле депресирана, нямах работа от дълго време, имах проблеми други лични, направо се бях отчаяла отвсякъде. Тогава леля ми каза да постя по Великден. Така и направих, постих като спазих в началото дори и строгия пост. Тогава си пожелах да започна работа и всичко да се оправи. И ако искате вярвайте през време на постите се явих на много тежък конкурс, прминах през няколко етапа, макар да не вярвах, че ще стане, защото бяха много кандидати, но........приключиха постите и месец май ми се обадиха за назначаване. Не можех да повярвам.
Сега ще постя отново, не се заричам, че ще карам целия пост, но ще се опитам, вкл. и строгия и пак ще си пожелая нещо важно за мен и семейството ми. И знам, че Бог ще ми помогне отново.

Стана много дълго, но исках да ви разкажа това. А пък вие всяка сама да реши за себе си дали ще пости и защо. Simple Smile Simple Smile Simple Smile

# 26
  • Мнения: 138
doddo, според мен няма, от какво да се притесняваш - ще е хубаво организма ти да се прочисти.Относно протеина - има начин да си го набавяш и на разстителна основа...яж бобови, яж соевото тофу.По-лесния начин е да си купиш  соев протеин изолат.....Даже ако искаш разгледай сайта на Now Foods..според мен най-доброто на пазара, там ще откриеш соевия протеин, за който ти говоря, а също така снощи като разглеждах си харесах и едни витамини пригодени за вегетарианци..и се чудих дали да не ги взема за постите...бе мн. готини неща има..ама всичко свързано с пари ooooh!
За млякото искам да споделя, че скоро опитах оризово и много ми хареса!!!Соево не съм пила...казват, че било гадно?!

# 27
  • Мнения: 0
jeni_m , всичко това, което си написала е много хубаво и се радвам за теб. Само искам да подчертая, че не постя защото постите са диета, а защото така го чувствам. Но отделно от това не искам да се отпусна и да напълнея, защото наблягам на въглехидратите, а те не ми се отразяват добре. Иначе аз също не се заричам, но се надявам да успея newsm03

# 28
  • Варна/Казанлък
  • Мнения: 61
Благодаря ви за отговорите,момичета  Hug  bouquet
От вашите отговори си правя извода,че няма да ми навреди постеното ,а напротив Wink Затова ще направя усилия за да се справя.
Аз от понеделник съм на житния режим и за мен постенето започна доста по-рано  Confused и няма да мога да си хапна днес и утре,като за последно месце,но нищо...Ще се постарая много за да завърша постите на Велик ден.

# 29
  • София
  • Мнения: 301
Здравейте и от мен!
Бих искала да посъветвам бременните да постят т.нар. бяло блажно. Това е много по-добър вариант. Може да се яде мляко, сирене, яйца - все важни неща и за бебето и за женета.
Не изпадайте в крайности. Това не би помогнало никому, а ако нещо се обърга после ще казвате ами то виж какво стана. Не че кой знае какво може да се случи, но така се лишавате от важни за организма вещества. За това бялото блажно е измислено - за болни хора, за бременни жени и разбира се има и други случаи когато може да се прави.
Постите не са нещо самоцелно, просто мажджи които се ядат или не. Както вече писаха, много е важно поведението по време на пост, няма да повтарям писаното - само да допълня, че важи и за женени и за неженени. И като краен резултат от успешното преминаване на поста, може след първата седмица, а може и по-нататък е най-добре човек да се изповяда и да вземе причастие. Ето това е целта на поста. Ако не се направи си е просто диета, от която дори се напълнява - поне аз напълнявам. Не е задължително разбира се. Много мои познати не напълняват от постната храна. Въпрос на организъм.  bouquet
Успех на всички които са решили да постят! Не се съмнявайте, че е за добро!

Общи условия

Активация на акаунт