Отговори
  • Мнения: 101
Дами и младежи, помагайте, моля!

Историята е проста и позната на мнозина. Имаме един ипотечен кредит, който започна да става неприятен. Вноските от първоначалното ниво от 700 лв. нараснаха на 800 лв. през периода на финансовата криза. Повече от очевидно е, че положението е драстично по-различно от 2009 г. вече. Банката обаче не си прави труда да свали вноските, тоест лихвата. Решихме да пишем молба за преразглеждане на лихвения ни процент. И сега въпросът:
Някой минал ли е по този път и имал ли е успех? (Ако да, какво е посочено в молбата?)
За сведение - банката е Пощенска.
Благодаря на отзовалите се с конструктивни мнения. Сърдечно моля, не превръщайте темата в чат - ако имате полезна информация, споделете я. Умозрителни разсъждения не ме интересуват, тях ги мога и сама.  Laughing
Благодаря отново!

# 1
  • София
  • Мнения: 7 987
Персонален опит нямам, мога да отговоря от позицията на "другата страна" в тази ситуация.
Прегледай договора - какво е вписано като основание за увеличение на лихвения процент и при какви положения се променя. Каква е базата, на която се формира - юрибор, либор, базовия лихвен процент на банката? Ако е последното, трудно да изловиш как формират процента. Ако е юрибор или либор, може да приложиш статистика, че са намалели.
Тъй като вероятно ще се базират на все още влошената макроикономическа среда, може да "подплатиш" писмото с изнесените данни за стабилност на бг икономика, излизането от рецесия през лятото на 2010г. и т.н. Също така можеш да намекнеш, че пикът на нередовните кредити (август 2010г.) не ви се е отразил, че все още продължавате да сте коректен клиент и не бива да ви наказват с това.
След това - имали ли сте просрочия при обслужването на заема, от колко години сте лоялен клиент и т.н.
Обезпечението - с колко е спаднала главницата, дали пазарната стойност на обезпечението се е запазила или се е обезценила. Това го казвам от гл. точка на това да им обясните, че срещу тази намаляла експозиция продължава да стои ликвиден, прелестен имот, чиято пазарна стойност стои непоколебима... В този дух.
Успех!

# 2
  • Мнения: 101
Благодаря, Милинка! Мнението ти доказва неоспоримо, че в този форум има умни, доброжелателни и компетентни хора, които не щадят сили, за да помогнат на останалите. Такива постинги обичам да чета и на тях се надявам в темата.   bouquet

# 3
  • Последната пряка в ляво
  • Мнения: 35
Мисля,че това ще отговори на въпросите ти,случая е съвсем пресен.http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=651953

# 4
  • Банкя
  • Мнения: 823
Записвам се да следя - същата банка, подобно покачване на вноската и най-вероятно едни и същи условия в договора - БЛП + надбавка.

Като се прибера довечера ще прочета, как е описано точно в договора за кредита. Peace

милинка Благодаря за съветите! Hug
Спокойно мога да използвам предписаните от теб доводи, защото почти 4,5 години изрядно си изплащаме кредита. Апартаментът е купен лятото на 2006г, преди да скочат цените, а и теглихме само половината от цената, така че "срещу тази намаляла експозиция продължава да стои ликвиден, прелестен имот, чиято пазарна стойност стои непоколебима".
Лихвата започна с гратисен период 5,5%, след това трябваше да е 7,9%, но междувременно (през 3-те години гратис) беше станала 10,9%, колкото е и в момента. Rolling Eyes

# 5
  • София
  • Мнения: 7 987
Също така спокойно можете да пишете и до Банков надзор в БНБ, които също могат да се поразмърдат.
Истината е, че за кредиторите условията, в които оперират, не са се променили драстично от 2009 до сега, но и клиентите, обвързани с Euribor и Libor имат резонните искания спадът в нивата им да се отрази.

# 6
  • Мнения: 101
Записвам се да следя - същата банка, подобно покачване на вноската и най-вероятно едни и същи условия в договора - БЛП + надбавка.


Да. Кредитът ни е за 10-годишен период, сключен 2006, с 1-годишен гратисен период (1.5% лихва), около 40% финансиране на стойността от сделката идват от Пощенска. Винаги коректни и навременни вноски от наша страна.
Нихната верица кожодерска!  #2gunfire

# 7
  • Мнения: 46 492
Пробвай, не знам дали ще помогне, но към доводите ти включи и това, че някои банки, например Райфайзен, още януари започнаха да свалят. При нас скочи с 1% в началото на кризата, сега го свалиха с 0.5%.

# 8
  • Мнения: X
Само да допълня Милинка   bouquet

Проверете какви са таксите за предоговаряне на условията по кредита, защото често са безумно високи и отказващи.

И както вече е казано наблегнете максимално на статистиката на лошите кредити в момента и това, че вие сте коректни и редовни клиенти вече 4 години.

# 9
  • Варна
  • Мнения: 912
Здравейте, сега откривам темата и тъй като ми е на дневен ред, бих се радвала да разбера имаше ли при вас полза и какво успяхте да постигнете?
Lioness Cool, разгледаха ли ти документите, приеха ли ти доводите, има ли полза от това, че сме редовни платци или ползите отиват при нередовните, а ние сме дойните кравички?
Сега условията са доста по-добри, но като се обадих в банката да попитам дали може да рефинансирам ми отговориха, че не е възможно в същата банка, т.к. кредитът ми  е целеви - покупка на жилище. Ще споделя и аз, ако има някакво развитие с преговорите с банката.
  bouquet

# 10
  • Мнения: 775
Аз имам една много бойна позната, която си свали лихвата по кредита. Доколкото ми е разказвала в договора и пишело, че лихвата се образува на юрибор+надбавка, последният паднал, а нейната лихва не. РАзбира се от банката не и обърнали никакво внимание на жалбите и се беше оплакала в БНБ и от там също се бяха намесили. Накрая банката отстъпи и намали лихвата. Но тя е 'луда за връзване' - като не и отърва нещо стига даже до страхотни скандали. И хич не и пука дали е права наистина или не- така е казала, така трябва да стане Wink. В случая беше права де.

# 11
  • Мнения: 10
Здравейте,дали някой може да ми каже от къде мога да взема такова заявление или молба?По образец ли е или свободен текст?

# 12
  • София
  • Мнения: 158
Здравейте! Аз преди години минах през тази процедура, но в друга банка. Обърнах се към кредитния инспектор, който ми отпусна кредита. Той оформи нов договор, като за нов кредит, с актуалната за момента промоционална лихва на банката/ моята беше стигнала 10% по старите условия на договора ми, а тогава банката отпускаше при 6,5%/. Взеха ми такси като за нов заем /1,5% от остатъка по главницата за управление-около 800-900 лв. / , а вноската ми пана с 50 лв.
Така, че обсъдете го с кредитния ви инспектор. Може да достигнете  до извода, че няма смисъл от упражнението, ако таксите са много високи или пък, че може направо да рефинансирате от друга банка. Доста банки биха се договорили за рефинансиране при доста ниски такси, само за да откраднат клиенти от конкурентна банка. Вземете оферти от други банки и ги покажете на кредитния Ви инспектор в Пощенска и ще видите, че ще поомекне и ще Ви направи отстъпки.

# 13
  • Варна
  • Мнения: 912
Коти, а не те ли караха да заличиш ипотеката и да откриеш нова (и двете се заплащат  ooooh!  ) във връзка с новия договор? На мен кредитната ми казва няколко пъти (на всяко мое запитване) че при всяка подобна промяна в договора е задължително.
А нови документи за имота не ти ли искаха - оценка, тежести? Също и нови документи, както при кандидатстване за кредит, за доходи?
Преди колко долу-горе години ти се е случило това?

Рефинансирането от друга банка за съжаление е свързано с плащане на наказателна лихва за предсрочно погасяване, която в Пощенска, поне за мен беше 4%, а от миналата година ми я вдигнаха на 5%.

# 14
  • Мнения: X
Коти, а не те ли караха да заличиш ипотеката и да откриеш нова (и двете се заплащат  ooooh!  ) във връзка с новия договор? На мен кредитната ми казва няколко пъти (на всяко мое запитване) че при всяка подобна промяна в договора е задължително.
А нови документи за имота не ти ли искаха - оценка, тежести? Също и нови документи, както при кандидатстване за кредит, за доходи?
Преди колко долу-горе години ти се е случило това?

Рефинансирането от друга банка за съжаление е свързано с плащане на наказателна лихва за предсрочно погасяване, която в Пощенска, поне за мен беше 4%, а от миналата година ми я вдигнаха на 5%.


Това напрактика не е промяна, а нов договор. Ако беше промяна (предоговаряне на условията) няма нужда от отписване/вписване на нова ипотека. В случая направо е нов договор(нов кредит) при други условия, с който банката е рефинансирала стария. Не препоръчвам рефинансиране защото в повечето случаи ако си изчислите съпътстващите разходи по това упражнение, ще се окаже че падането на вноската с 50 лв. е напрактика незначително или даже ще сте на минус като нетен резултат.

Общи условия

Активация на акаунт