МИГРЕНА - ИМА ИЗХОД

  • 98 649
  • 461
  •   2
Отговори
# 240
  • Мнения: 549
Аз не мога да преценя дали ми подейства Сибелиума, понеже го пих около месец и половина и сега го прекъснах, защото пия 1 шепа лекарства заради ковид. Като странично действие си е запека, но на мен ми е супер, понеже цял живот страдам от раздразнено дебело черво. Бих искала да прочета и други мнения за него.
Скрит текст:
На мен при същата честота на пристъпите ми предписаха Сибелиум. За почти 2 месеца не виждам промяна.
Здравейте, а някой използвал ли е флунаризин за някакви отзиви? Изписа ми го невролог, но като чета листовката не знам дали да почвам при редки пристъпи (около веднъж на месец по един ден) или да пробвам нещо алтернативно...

За ефективност Сибелиумът трябва да се приема дълго време. Преди да забременея го пих 9 месеца за разреждане на пристъпите. Бяха 2-3 седмично.

А все пак имахте ли някакви странични ефекти? Като гледам сибелиума е флунаризин с друго търговско наименование.

# 241
  • Добрич
  • Мнения: 5 454
Скрит текст:

Скрит текст:
На мен при същата честота на пристъпите ми предписаха Сибелиум. За почти 2 месеца не виждам промяна.
Здравейте, а някой използвал ли е флунаризин за някакви отзиви? Изписа ми го невролог, но като чета листовката не знам дали да почвам при редки пристъпи (около веднъж на месец по един ден) или да пробвам нещо алтернативно...
За ефективност Сибелиумът трябва да се приема дълго време. Преди да забременея го пих 9 месеца за разреждане на пристъпите. Бяха 2-3 седмично.

А все пак имахте ли някакви странични ефекти? Като гледам сибелиума е флунаризин с друго търговско наименование.
[/quote]

Беше преди 17 години и неврологът ми го предписа заедно с амитриптилин.
Сякаш качваше теглото.

# 242
  • Мнения: X
Здравейте, аз също боря мигрената от години.
Започнах да получавам пристъпи на около 20 годишна възраст, но не знаех, че е мигрена, всички казваха, че имам синузит. Запушваше ми се едната ноздра, започваше главоболие от същата страна на главата.
След ходене по лекари разбрах, че нямам никакъв синузит, а мигрена. Имам гадене, дразнение от светлина и миризми.

Пристъпите зачестиха всеки месец. В момента съм почти на 29 г. и мисля, че хванах как мога да контролирам до някаква степен това състояние. Невролог ме посъветва да пия магнезий, да правя кардио и да изградя стабилен режим.
Послушах съветите, пия ежедневно магнезий, старая се да спя около 8 ч. Ако спя 5-6 или 10-11 не се отразява добре. Алкохолът е голям тригър, аз излзиах много често преди, консумирах големи количества алкохол и на сутринта нямам махмурлук - а мигрена. Намалила съм алкохола до минимум, особено виното.

Старая се да пия поне 1.5 л вода дневно, също така редовно тренирам. Лекарката подчерта да правя кардио, но леко, без да се претоварвам. Аз мисля, че спорта, освен всички позитиви - регулира режима - будност- сън, който е от изключителна важност. Магнезият също спомага за добър сън, имало е случаи, в които просто забравям да си купя нова опаковка ден-два и усещам, че спя по-зле.

Пристъпите разредиха, сега не са всеки месец, попринцип преди рядко ме пропускаше менструация без мигрена.
Когато ме заболи пия прахче с ибупрофен 600 мг и аргинин (аргининът помага да се усвои по-бързо активното вещество и наистина болката бързо отминава.)
Не съм мислила относно връзката между храната и мигрената. Можете ли да ми кажете къде сте си правили изследвания за толерантността към глутен (за София)?

За сега помагат и Беналгин, Кетонал, но се чудя до кога. Не искам да ставам зависима от болкоуспокояващите, а да намеря начин да контролирам това състояние без шепи хапчета.
Изчетох цялата тема, видях, че някои препоръчват алое вера и мисля да пробвам.

Иначе имам хормонален дисбаланс (завишени андрогени в следствие на инсулинова резистентност), но лекарите не са ми казвали да има отношение към мигрената. В семейството няма други членове с мигрена.

Бъдете здрави! Flowers Hibiscus

# 243
  • Sofia
  • Мнения: 2 469
Sherilyn, много точно и полезно е всичко което споделяш!
Да добавя, че при последната ни среща неврологът прибави пробиотик Микра, който е специално приложим при мигрена, а също и още две хранителни добавки едната с мелатонин. Аз съм оптимист, че може да се управлява мигрената, а съм и много щастлива, че вече има регистрирано лекарство, макар и все още скъпо и регистрирано само за навършилите 18 година. Вярвам, че ще ставе все по достъпно. Да си призная успокоявам се че след няколко години ще може благодарение на напредъка на медицината да се намери трайно решение на мигрената.

# 244
  • София
  • Мнения: 4 578
Алегра, кое лекарство?
Моите кризи са много чести напоследък. В работата се уморявам, не отделям време за йога... И най-вероятно прекалявам с глутен и сладкиши...

# 245
  • Мнения: 155
Sherilyn, много точно и полезно е всичко което споделяш!
Да добавя, че при последната ни среща неврологът прибави пробиотик Микра, който е специално приложим при мигрена, а също и още две хранителни добавки едната с мелатонин. Аз съм оптимист, че може да се управлява мигрената, а съм и много щастлива, че вече има регистрирано лекарство, макар и все още скъпо и регистрирано само за навършилите 18 година. Вярвам, че ще ставе все по достъпно. Да си призная успокоявам се че след няколко години ще може благодарение на напредъка на медицината да се намери трайно решение на мигрената.
В центъра по главоболие ли е този невролог? На мен там ми изписаха Омни биотик мигра, Мигренон и с мелатонин добавката е Пеагрен. 3 месаца ги пих + стриктно спазване на хранителен режим и никакъв резултат. При мен пристапите са 2-3 в месеца, но много тежки на легло и с повръщане. По време на криза нищо не мога да приемам дори и вода, повръщам всичко. Ни деган нищо не спира повръщането. Чакам да премине кризата и така. От болка ли не знам от какво, но ме избива на сън. Отчаяна съм. Не знам къде да търся помощ. Пречи ми много на живота тая мигрена, при мен се обостри по време на критическата. От две години не работя, защото на никой работодател не му харесват честите отсъствия.

# 246
  • Мнения: 952
Да, Алегра, сподели за лекарството. Аз видях, че Серена Уилямс рекламира някакво ново лекарство за мигрена, което на нея й е помогнало да се справи с кризите, но никога не знаеш колко от това е истина и колко - маркетинг. Иначе лекарството е UBRELVY.  В САЩ го изписват с рецепта и не е никак евтино. Активната съставка е ubrogepant, но никога не съм чувала за нея.
Само да добавя, че едно време пих Гинко Билоба и като че ли мигрените ми малко се поразредиха. Но един доктор ми каза, че не мога да пиа Гинко продължително, и след като го спрях, всичко пак стана по старому.

# 247
  • Мнения: 2 317
Вилка43, какъв хранителен режим ви препоръчаха?
Аз се усещам, че при мен явно идва от захар+глутен, но все нямам воля да ги огранича.

# 248
  • Мнения: 155
3 хрананения на ден, като между вечерята и закуската трябва да има период без храна 13-14 часа. Без кафе, черен и зелен чай, шоколад, кока кола. Шоколад  може само бял. От алкохола може само водка и ракия.Забраняват се тлъсти, пържени и мазни храни. Хляб квасен или пълнозърнест.Без пица, мекици, салами, луканки, кренвирши, хот-дог, мариновани или консервирани меса, фъстъци и фъстъчено масло.Без банани, портокали, грейфрут,лимони, ананас,червени сливи, фурми, стафиди и други сушени плодове, презрели череши. От млечните само моцарела и крема сирене. Кисело мляко ограничено. Забраняват се всякакви пакетирани храни и полуфабрикати, лук, кисело зеле. Зелен лук и чесън не са проблем. Балсамовият оцет е също забранен, както и китайска храна. Подсладителите да се избягват.

# 249
  • Мнения: X
Относно лекарството, не знаех, че има за мигрена. Сега си припомних една случка от преди две години. Бях на профилактичните от работата, които включват и невролог. Беше един млад доктор, споделих, че имам мигрена. Той ме пита как се лекувам и аз му казах, че нямам някаква особена терапия, болкоуспкояващи, магнезий и режим.
И той ми каза, че в някакъв момент ще стана резистентна към болкоуспокояващите и няма да ми действат, пък и няма смисъл да се мъча.
Спомена, че има център за лечение на болката и че има някакво лекарство, което предписват на епилептици и ако не съм бременна/кърмеща, няма проблем да се подложа на такова лечение.
Тогава малко се изплаших като чух лекарства за епилептици и повече не се свързах с него. Не ми спомена името на лекарството, така и не разбрах какво е.

# 250
  • София
  • Мнения: 4 578
Аз съм 10 години с релпакс. Не знам кога ще привикна, но единствено това ме спасява от болнични. Преди години, ходих при доц. Алексиев, който за 5 Мин преглед ми изписа противоепилептично. Не бях бременна, но не съм си и помисляла да го купя. Ще си страдам... Явно и младите невролози по този път вървят... За център по главоболие чувах, но няма доволни оттам...

# 251
  • Sofia
  • Мнения: 2 469
Здравейте,
Утре ще пиша подробно, но сега бързам да споделя, че новото иновативно лекарство срещу мигрена е разработено на база на моноклонални антитела. Вече е на българския пазар. Представлява малка инжекция с депо действие. Не съм се за интересувала за името му защото е разрешено само за навършили 18г. При всички положения е добре да се направи консултация с лекар, който да го изпише.

# 252
  • Sofia
  • Мнения: 2 469
Здравейте,
Утре ще пиша подробно, но сега бързам да споделя, че новото иновативно лекарство срещу мигрена е разработено на база на моноклонални антитела. Вече е на българския пазар. Представлява малка инжекция с депо действие. Не съм се за интересувала за името му защото е разрешено само за навършили 18г. При всички положения е добре да се направи консултация с лекар, който да го изпише.

В момента хората с мигрена се лекуват - от лечение на епилепсия до лечение на кръвно налягане и лечение на депресия, но нищо насочено конкретно към предотвратяване на мигрена. За първи път  ще имаме превенция на мигрената.

В момента трябва да редуване през 6 месеца ползването на нестероидни противовъзпалителни средства и триптани.

В самото начало на кризата трябва да се неутрализира стомашната киселина с деган или нещо подобно и 20 минути по късно да се вземе или триптан или по голяма доза противовъзпалитерно, например 800мг разтворим нурофен или панадол или аспирин.

# 253
  • Мнения: 549
Моята мигрена ескалира много бързо до повръщане, което не спира с нищо. Още като усетя, че идва, смуча едно саше Нимезил под езика.
Искам да Ви питам нещо друго. Преди месец и нещо прекарах ковид и от тогава още пия кръворазреждащи. Не съм имала мигрена  от тогава, а само 2 пъти главоболие , но за всеки случай изпивам по един беналгин. Чух се с невролога ми и тя каза, че не мисли, че е спряла мигрената от тях, а защото времето навън е постоянно. Има ли още някой по същия начин да му се отразяват кръворазреждащите?

# 254
  • Sofia
  • Мнения: 2 469
Бих искала да споделя за един бързо действаш  и много ефективен триптан, който се смуче, само от 10 мг е - Rizatriotan 10 mg. Може да се поръча само от аптеки Промахон - онлайн от Гърция - идва за 2 дни

Общи условия

Активация на акаунт