Училище в Испания

  • 6 498
  • 5
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1
Здравейте! Сигурна съм, че има хора от форума, които живеят в Испания с децата си. Дъщеря ми е 10-ти клас и лятото се местим в Испания. Въпросът ми е дали ще се научи да говори езика до септември, защото ще е в испанско, а не българско училище? И също така какви документи се изискват?
Надявам се всеки да даде мнението си и да споделя информация, която ще е полезна не само на мен!
Благодаря!

# 1
  • Мнения: 945
Едва ли някой може да ти отговори дали дъщеря ти ще научи испански до септември Wink
Зависи на какво ниво е сега.
А за документите за училище най-добре питай в испанската тема Peace
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=528414.0

# 2
  • между морето и небето
  • Мнения: 885
Jenna,

Образователната система тук е по-различна от тази в Бг.
Доколкото разбирам, дъщеря ти ще е на 16 години. Задължителното образование е до 4-то ЕСО, но има много деца които не го завършват. След 4-то ЕСО т.е. 10 клас, ако се брои от началото, но имай впедвид, че учениците са на възраст на завършвашите в Бг 9 клас,  избират
1 – дали започнат да работят,
2 – дали да учат професия в профилирани училища, курсове, школи
3 – или да продължат следващата степен в бачеерато, нещо като гимназия, и само завършилите успешно могат да постъпят в университет. Обучението в тези последни две години също е само в определен профил по избор и не се изучават всички дисциплини като в Бг. Но ако детето избере хуманитарен профил, после не може да кандидатства за специалности изискващи математика.

Не знам къде точно ще се премествате в Испания, но има области, които имат и местен задължителен език, който не може да се прескочи в образувателната система, така че езиците могат да се окажат и два.

Честно казано, малко несериозно ми се вижда толкова голямо дете да се мести преди завършване.
Тук учениците като не преминат успешно по предметите, повтарят, а това е масова практика.
При оценяване трябва да имат поне 5, от 10 максимално. А в бачеерато-то отиват около 1/4 от учениците, поне по наблюденията на дъщеря ми.

# 3
  • Мнения: X
Здравей!

Аз завърших в България осми клас и след това заминахме за Испания. Отидохме на 10 септември, на 15 започнах училище. За около 2 месеца вече си учех всички предмети.
Може би на дъщеря ти ще й бъде признато задължитебното образование, което е до 10 клас и ще трябва да избере какво ще прави по-нататък, както е описала госпожата преди мен. Но аз не съм съгласна, че са малко учениците, които учат тези 2 години - bachillerato - след задължитеното образование. Ние, примерно бяхме 100 и няколко човека, така че...
И не е толкова трудно. Не се притеснявай! Стига детето да има желание - ще се научи много бързо.
Успех Hug

# 4
  • Мнения: 64
Здравейте,бих искала да попитам дали някой има поглед за училищния процес за дете със специални образователни потребности(аутистичен спектър),става въпрос за първи клас.
А и аз самата не съм сигурна дали ще справя с комуникацията по у-щата без испански.Вие как се справихте с езика?Благодаря Ви!  bouquet

# 5
  • Мнения: 1
Здравейте, внукът ми тази година завършва 9-ти клас в 1 су испански профил. Родителите му са в Испания. Те искат той да отиде там от 10-ти клас , но аз мисля, че е по-добре да завърши средното си образование в България. Има ли някой, който може да ми даде по-подробна информация за средното обучение в Испания. Трудно ли е? Има ли рискове, ако замине след 9-ти клас. Той е отличник и сега се явява на 2-ри кръг по Испански на олимпиада. Благодаря!

Общи условия

Активация на акаунт