Тия вече съвсем се оляха

  • 7 779
  • 60
  •   1
Отговори
# 15
  • Пловдив
  • Мнения: 2 493
В пазарната икономика няма никаква връзка между цената на суровината и цената на крайния продукт в магазина. Всяко нещо струва точно толкова, колкото са склонни да дадат за него купувачите. Ако аз произвеждам кашкавал, ако реша мога да го продавам и за 40 лв. килото- какъв е проблема. Въпроса е дали ще има кой да го купи. Ако има кой да го купи - добре. Ако няма - цената пада докато се намери кой да го купи.

Не е точно така. В икономиката има едно понятие- еластичност на търсенето, много зависи от него цената. Стоките от 1-ва необходимост колкото и да поскъпват, няма да спреш да купуваш сирене, мляко, хляб, нали ? От това се възползват. Особено ако се касае за монопол, както при електроенергията.
Заради тази "еластичност" например пуловер за голям човек струва 40 лв, а за бебе (с 3-4 пъти по-малко плат) струва 50 лв  #Crazy 

# 16
  • София
  • Мнения: 2 481
Вие сериозно ли смятате, че подобна комисия или орган има законови инструменти, за да коригира или да влияе по някакъв начин на цените. Ще стане както за цената на хляба- министърът се възмущава по телевизията и с половин уста казва, че реално няма как да повлияе на цената, може само да "препоръчва". Кьорфишеци, за да се радват масите  Mr. Green.

# 17
  • Мнения: 904
Не знам как ценообразуват нашите производители, но и не мога иначе да си обясня как така у нас всичко стана много по скъпо отколкото в Гърция (най-близо ми е и имам лични наблюдения)
900гр. супер вкусно овче сирене, не като нашето супер пресолено, излиза 9,60лв., за същият грамаж на Маджаров кравето сирене е около 12лв., 1кг захар там е 1,54лв., тук е 1,80-2,00-2,2лв.

Не знам кое те кара да купуваш от скъпото сирене на Маждаров. На пазара има и сирене по 3 лв. килото. Сега сигурно ще кажеш че на Маждаров сиренето е по-хубаво затова искаш да си купуваш от него. Ма ако може и да е по-евтино.
На този принцип и аз искам да карам автомобил БМВ Х6-ца щото много ми харесва. Обаче.... струва 300 000 лв. на пазара. Нямам пари да си го купя затова карам малка, стара и смотана кола за която имам пари. Сега, следва ли да се оплача на тази комисия, че фирмата БМВ продава много скъпо своите коли и аз не мога да си ги купя а много искам. Някой ще потърси ли сметка на БМВ как прави ценообразуването си и защо продава на тези високи цени.

Господине, Вашата кола не е от особено жизненоважно значение за Вашето физическо оцеляване, но качествената и достъпна храна е такава за всеки гражданин на тази държава, особено на тези които са работили за нея десетки години, но пенсията им не стига за повече от едно кисело мляко с две филийки хляб днес.
И да има и други сирена, не е само това на Маджаров или пършевица, но аз сравних качествено еднакви продукти, защото закупеното от Гърция сирене е дори в пъти по-вкусно от тукашното, но е и по евтино, а кой сте Вие че да ми казвате какво качество сирене да си слагам на масата, работя, плащам данъци на тази държава, осигурявам работни места и мисля редно е да обръщам внимание с какво се храня, ако не за друго то за да съм работоспособен и здрав данъкоплатец на тази държава по дълго време. Грижа обаче на тази държава е да следи какво е качеството на всички храни които се предлага на пазара, а не да ми пробутват деликатес за 3 лв. като сирене Naughty, благодаря.Грижа също трябва да и е и с колко залъка в устата са заспали тази нощ, стотиците пенсионери, години работили за нея.
Пък Вие ако не сте успели да си докарате стандарт за БМВ Х6-дерзайте повече, но не на гърба на народа.
Little Evil,  това е жалкото в случая, че е редно, редно е да влияят върху ценообразуването на стоки от първа необходимост, но те няма закон с който да го направят.

# 18
  • Пловдив
  • Мнения: 2 493
Не знам как ценообразуват нашите производители, но и не мога иначе да си обясня как така у нас всичко стана много по скъпо отколкото в Гърция (най-близо ми е и имам лични наблюдения)
900гр. супер вкусно овче сирене, не като нашето супер пресолено, излиза 9,60лв., за същият грамаж на Маджаров кравето сирене е около 12лв., 1кг захар там е 1,54лв., тук е 1,80-2,00-2,2лв.

Не знам кое те кара да купуваш от скъпото сирене на Маждаров. На пазара има и сирене по 3 лв. килото. Сега сигурно ще кажеш че на Маждаров сиренето е по-хубаво затова искаш да си купуваш от него. Ма ако може и да е по-евтино.
На този принцип и аз искам да карам автомобил БМВ Х6-ца щото много ми харесва. Обаче.... струва 300 000 лв. на пазара. Нямам пари да си го купя затова карам малка, стара и смотана кола за която имам пари. Сега, следва ли да се оплача на тази комисия, че фирмата БМВ продава много скъпо своите коли и аз не мога да си ги купя а много искам. Някой ще потърси ли сметка на БМВ как прави ценообразуването си и защо продава на тези високи цени.

Господине, Вашата кола не е от особено жизненоважно значение за Вашето физическо оцеляване, но качествената и достъпна храна е такава за всеки гражданин на тази държава, особено на тези които са работили за нея десетки години, но пенсията им не стига за повече от едно кисело мляко с две филийки хляб днес.
И да има и други сирена, не е само това на Маджаров или пършевица, но аз сравних качествено еднакви продукти, защото закупеното от Гърция сирене е дори в пъти по-вкусно от тукашното, но е и по евтино, а кой сте Вие че да ми казвате какво качество сирене да си слагам на масата, работя, плащам данъци на тази държава, осигурявам работни места и мисля редно е да обръщам внимание с какво се храня, ако не за друго то за да съм работоспособен и здрав данъкоплатец на тази държава по дълго време. Грижа обаче на тази държава е да следи какво е качеството на всички храни които се предлага на пазара, а не да ми пробутват деликатес за 3 лв. като сирене Naughty, благодаря.Грижа също трябва да и е и с колко залъка в устата са заспали тази нощ, стотиците пенсионери, години работили за нея.
Пък Вие ако не сте успели да си докарате стандарт за БМВ Х6-дерзайте повече, но не на гърба на народа.
Little Evil,  това е жалкото в случая, че е редно, редно е да влияят върху ценообразуването на стоки от първа необходимост, но те няма закон с който да го направят.

  bouquet за поста !
Защото написаното звучеше като: щом не искаш да платиш повече, яж боклуци (такова е сиренето за 3 лв), че и сравнението е БМВ, продукти от съвсем различен вид.

# 19
  • Мнения: 4
Господине, Вашата кола не е от особено жизненоважно значение за Вашето физическо оцеляване,
Г-жо, качеството на моята (а и вашата) кола е от абсолютно жизненоважно значение за физическото ми оцеляване. Първо, новата и качествена кола е в пъти по-сигурна при ПТП от старата което е изключително важно за физическото ми оцеляване. Второ, новата и качествена кола гори по-малко бензин и замърсява в пъти по-малко околната среда което също е от жизнено важно значение за мен и за всички хора. Което значи че е от първостепенна необходимост аз да карам нова кола като БМВ Х6 която може да спаси живота ми при ПТП и ще замърсява много по-малко околната среда от старата ми кола в момента.

Защото написаното звучеше като: щом не искаш да платиш повече, яж боклуци (такова е сиренето за 3 лв),
Абе вие от Марс ли падате. Никога ли досега не сте чували че хубавата, качествена, екологична и т.н. храна е винаги по-скъпа от некачествената храна. Винаги е било така и така ще бъде. Другото означава да се върне комунизма. Но даже и при комунизма имаше хубава и качествена храна която ядяха другарите, а народа ядеше каквото има по магазините.

Не е точно така. В икономиката има едно понятие- еластичност на търсенето, много зависи от него цената. Стоките от 1-ва необходимост колкото и да поскъпват, няма да спреш да купуваш сирене, мляко, хляб, нали ? От това се възползват. Особено ако се касае за монопол, както при електроенергията.
Не знам за какъв монопол и какъв картел може да се говори точно при стоките от първа необходимост - мляко, яйца, хляб, брашно, и т.н. Точно защото са много купувани тези стоки са и най-произвеждани от хиляди производители. Във всеки град има хлебопекарни, мандри и т.н. Няма никаква възможност да се направи картел и монопол точно на стоките от първа необходимост заради хилядите знайни и незнайни техни производители, пръснати из села и паланки из цяла България. И тъй като няма възможност за монопол, точно за тези стоки важи с пълна сила пазарния принцип на определяне на цената.

# 20
  • Пловдив
  • Мнения: 23 686
ivangogov а за цената на бензина нещо да кажеш? Или и при бензина няма монопол?

# 21
  • гр. Шумен
  • Мнения: 521
ivangogov, картелно споразумение може да съществува не само при производителите на храната. Защото последната се прави от някаква суровина (за която ти твърдиш, че цената й няма нищо общо с цената на крайния продукт и което не е точно така), а тя е по-податлива на монополизъм (мащабно изкупуване на реколтата например и диктуване цените на пазара, това гарнирано с контрол върху вноса, става чисто монополче). Абе начини много, особено когато пазарната икономика е само бледо отражение на такава, а политическата конюнктура е свързана с големите играчи на пазара, включая и мафията.
И сега малко спам - в последните 2 дни тука се вихрят две теми, които много си приличат по това, че авторът задължително се заяжда и обижда тези, които не са съгласни с неговото мнение. Лика-прилика сте си с Катюнгелче.

# 22
  • Мнения: 904
"Г-жо, качеството на моята (а и вашата) кола е от абсолютно жизненоважно значение за физическото ми оцеляване. Първо, новата и качествена кола е в пъти по-сигурна при ПТП от старата което е изключително важно за физическото ми оцеляване. Второ, новата и качествена кола гори по-малко бензин и замърсява в пъти по-малко околната среда което също е от жизнено важно значение за мен и за всички хора. Което значи че е от първостепенна необходимост аз да карам нова кола като БМВ Х6 която може да спаси живота ми при ПТП и ще замърсява много по-малко околната среда от старата ми кола в момента."

Eй, това много ги топли пенсионерите вечер и хилядите безработни в момента, част от който са принудени да продават де що имат имущество, за да могат да си изхранват семействата,знаеш ли колко ги е еня за околната среда тия дето нямат какво да сложат на масата, и за каква пазарна икономика ми говорите тука, като големите играчи са една шепа хора от  едно време и те диктуват положението на пазара.

# 23
  • Мнения: 241
Картелни споразумения и монополи се създават най-лесно в малките пазари. Ние сме малък пазар с ниска покупателна способност - тотално обречени на  монополи.
Една комисия по намаляване на цените ще е временно решение, докато производителите свият производството и се появи дефицит от "контролирания" продукт. Тогава  ще е евтин, но няма да го има в магазина. Производителите или ще направят суровината на "сухо мляко", или ще направят кравите на салам. Ако е " на салам", опираме до внос на кашкавал без местна конкуренция - тогава ще видим космически цени и  безсилна комисия.

Мисля, че такива комисии са подготовка за изборна пропаганда, и ще видим още "загрижено-социални" НЕП измислици.

# 24
  • Мнения: 4
„В момента литър мляко се изкупува средно за 70 стотинки и няма пазарна логика кашкавалът да е 16 лева”, заяви министър Найденов

Цялата тема тръгна от ей това изказване на смешника Найденов. Точно пазарната логика казва, че цената на кашкавала е тази, за която той може да се продаде в момента на пазара. Щом този производител (или търговец) продава на тази цена, значи има кой да купува този продукт, значи цената му е точно тази. Ако цената беше твърде висока, хората няма да купуват кашкавал, той ще залежава по магазините и накрая производителя ще фалира. Освен това кашкавала не е продукт от първа необходимост - човек прекрасно може да живее и без да яде кашкавал.

докато производителите свият производството и се появи дефицит от "контролирания" продукт. Тогава  ще е евтин, но няма да го има в магазина.
Точно това беше положението при комунизма. Евтини стоки, ама ги няма по магазините. Евтини банани, евтини портокали ама само на Нова Година.
Самата идея някаква комисия да казва кое колко трябва да струва си е чист популизъм и комунизъм.

# 25
  • Мнения: 25 633
Ейййй, налапахте бюджетния кокал и много го пазите някой друг да не се облажи!  Mr. Green
Голям лай, голямо нещо. Споко, бе. Няма да ви подяде новата комисия. Дишай спокойно! Peace

# 26
  • Мнения: 3 479
Нищо лошо няма в това, пазарът да диктува цените, стига да има защита от картелни споразумения. А такава у нас, за жалост, няма работеща.
Можеш и кашкавал по 100 лв. да пуснеш, стига да не се договориш с останалите производители да не продават по-ниско от 95 лв.
Схващаш ли или да ти го нарисувам?

Да не искаш да кажеш, че представители на всички знайни и незнайни мандри в България (които са сигурно стотици по села и паланки) са се събрали на тайно съвещание в скрита хижа в гората, за да се договорят, че от утре кашкавала ще струва 20 лв. и никой няма право да продава кашкавал за по-малко.  Shocked Наистина ли го вярваш това?
На пазара има кашкавал и по 4 лв и по 20 лв. - къде видя картел тук? Схващаш ли или да ти го рисувам?

Ами може и да не вярваш, обаче се правят определени договорки.
Работила съм във фирма, която продава оборудване за хранително-вкусовата промишленост и съм работила с млеко- и месопреработватели. Била съм свидетел на това как се диктуват по-ниски изкупни цени на млякото от определени по-големи мандри. Става дума за северозападна България. Предполагам, че едва ли са изключение. Щом се случва на едно място в България, значи и на други се случва. Освен това си има браншови организации. Едва ли правят договорките в офисите открито, обаче бъди сигурен, че всички се знаят и по-големите играчи се договарят на неформални места. Макар да са конкуренция и да се дебнат един друг, си пазят и гърбовете.
И да, добре е да се проучи как точно при толкова ниска изкупна цена на млякото, кашкавалът е толкова скъп. Освен това никой не ги контролира колко мляко изкупуват и колко продукция изкарват на пазара. Един ден от седмицата викат съответния ветеринар да им издаде съответния документ за 1т кашкавал, а с тази бележка (вид разрешително за годност на продукцията) и после продават цяла седмица, т.е. 5 тона минимум. Няма как да се разбере тази бележка за коя партида е.
Тъмна Индия е там!

# 27
  • Мнения: 141
Кашкавал може да си купиш, може и да не си купиш, не е жизненоважно/да предположим/.Обаче, е жизненоважно за хората, продаващи млякото на безценица, което не покрива нищо от разходите, което трябва, за да се изхрани животното зимата, което е много скъпо.За това ще ядем кашкавал и сирене от палмово масло, ще пием вино от стафиди, щото и гроздето знаем как се изкупува, защото изкупуват телетата, като крави на по-ниска цена за килограм живо тегло, но някъде по магазините да сте видели месо или салам от крава, всички са от телешко.Така е и с тютюна, така е и с картофите, така е и с дините.Така, че хората са прецакани от две страни.Производитела на суровината от една страна, и крайния потребител от друга.Кой е по средата  newsm78

# 28
  • Мнения: 2 055
Министър Найденов да не се чуди защо литър мляко се изкупува за 70 ст. а кило кашкавал струва 16 лв., а да потърси логиката в следните аспекти:
- цената на тока за промишлеността се вдигна от 01.07.2010 / за цената на промишления ток никога не се вдига шум по медиите, само за битовите абонати/
- вдигнаха се минималните осигурителни прагове от 01.01.2011
- вдигнаха се и осигуровките от 01.01.2011
- вдигна се и цената на горивото
е няма как тогава цената на кило кашкавал да е 10-11 лв. като преди две години.

# 29
  • Мнения: 382
Цена от 11-12 лева преди  две години също  е супер висока цена...Един килограм сирене се прави от 2 литра мляко, а един килограм кашкавал от 5-6 кг мляко.Е, питам аз суровината за 1кг кашкавал е 4 лева,до 16 лева ,т.е. още 4 пъти отгоре какво плащам????
 В България всеки иска да забогатее за един ден,то бива алчност ама това на нищо не прилича.
    И престанете да правите аналогия с действащите пазарни икономики,щото там и заплатите са други. Peace

Общи условия

Активация на акаунт