Защо университетите задържат дипломите за висше при записване за магистър?

  • 10 289
  • 39
  •   1
Отговори
  • Мнения: 14
А сега де? Навремето задържането на дипломата за средно го преживях някак си, ама сега защо ми задържаха дипломата за бакалавърската степен когато записах за магистър?
Ако може да ми кажете логиката каква е, как е уредено от закона това задържане и такива работи. Интересно ми стана, а и в нета информация само за тези за средното намирам.

# 1
  • Мнения: 76
Скоро ми трябваше дипломата от бакалавърската степен и си мислех,че е в Университета (задочно магистър),но се оказа по не знам каква схема,че си е при мен.И аз като теб си мислех,че е в  Университета,но...в чуденка съм.Я други да споделят...

# 2
  • Мнения: 21
За да не се запишат няколко магистратури едновременно, поне такъв спомен имам аз.  От личен опит  мога да кажа, че не е задължително да се дава дипломата. Аз минах само с  академична справка ( задържах я заради търсенето на работа).

# 3
  • Мнения: 76
Я ,сега се сетих,аз си бях извадила академична справка и явно нея съм дала ,тенк ю prujinka ,че ме подсети.  bouquet Laughing

# 4
  • Мнения: 14
А имат ли право да я задържат? Защото това все пак си е там някакъв личен документ (оригинал при това). Някой може ли да ми каже кой точно закон да гледам?

# 5
  • Мнения: 3 371
миналата седмица записах магистратура в СУ, само записаха данните от дипломата ми и ми я върнаха.

май не може да ти я задържат, но не знам къде да го провериш точно.

# 6
  • Мнения: 101
На мен не са ми я задържали, само копие им оставих, сравниха го с оригинала и ми го върнаха. Пък и тук може да запишеш няколко магистратури едновременно, стига да можеш да се справиш с всички лекции и изпити. Една моя колежка кара две паралелно, ама не питайте как се справя - просто не и остава време да спи.
П.П. За Технически университет Варна говоря.

# 7
  • Мнения: 420
Аз оставих копие, дори /не помня точно/ май не сравняваха с оригинала.
Как ще ти вземат дипломата, а ако магистратурата ти е в различна специалност от бакалавърската? Трябва да питаш за начин да си я вземеш обратно.

# 8
  • Мнения: 3
В СУ не ги задържат. Моята диплома дори не беше готова (напечатана) когато записах магистратура и отнесох академична справка. Могат да се запишат две магистратури едновременно, не е проблем, така че това не е причината да ти вземат дипломата.

# 9
  • Мнения: 14
За университета в Шумен става въпрос. И да, магистратурата ми няма нищо общо с бакалавърската степен, която е от ИУ Варна. Предпочитам да си е в мен, разбира се. Обаче администрацията там е лекооооо особена и е по-добре като отида там с това искане, да мога да представя някакъв закон, наредба или там каквото да е (което да е над разните заповеди и наредби на самия университет), че нямат право задържат оригинала на такъв документ.

# 10
  • Мнения: 15 379
Моята не я взеха.
Когато станах студент, взеха дипломата за средно само за справка и след това ми я върнаха.
Когато записах магистратура, пак така.

# 11
  • Варна
  • Мнения: 1 744
За университета в Шумен става въпрос. И да, магистратурата ми няма нищо общо с бакалавърската степен, която е от ИУ Варна. Предпочитам да си е в мен, разбира се. Обаче администрацията там е лекооооо особена и е по-добре като отида там с това искане, да мога да представя някакъв закон, наредба или там каквото да е (което да е над разните заповеди и наредби на самия университет), че нямат право задържат оригинала на такъв документ.
Защо ти да се доказваш? Нека те ти предоставят закон, наредба и т.н , на чието основание ти задържат дипломата. Доколкото си спомням нямат такова право.
Ако си добра :0), можеш да им оставиш копие. Аз поне не бих оставила толкова важен документ заложник на нечии приумици.
Виж тук какво пише http://lex.bg/laws/ldoc/2133647361 Нямам време в момента да чета закона и да го тълкувам

# 12
  • Мнения: 14
Богиня, благодаря за закона, прегледах го доста основно и не можах да намеря нищо по този въпрос. А защо аз да се доказвам еххх . Както казах, администрацията в ШУ е доста особена, като отидеш да си вършиш някаква работа при тях и те посрещат все едно си им изял закуската, какво остава да ида да им обяснявам, че, например, не са прави за нещо. И тъй като не ми се разкарва 10 пъти до Шумен за това, предпочитам да имам някакво доказателство с мен Simple Smile

# 13
  • Пловдив
  • Мнения: 2 495

Според мен затова я задържат, че ако искаш да запишеш паралелно друга специалност, да е към същия университет и да го финансираш него  Mr. Green

# 14
  • Мнения: 21
да, точно това имах предвид. Да не се запишат две магистратури в два университета. В СУ съм и представих академична справка, защото дипломата ми не беше готова. Доскоро ме питаха кога ще представя оригинала на дипломата си за съхранение.....

Общи условия

Активация на акаунт